Fulgusori de nov-dec 2009 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Nici eu nu am pregatit nimic pt botez. S-a ocupat nasa. La biserica a fost nevoie de lumanare, fasa(din cea cu care se leaga bebeii) cu care preotul i-a facut cruce si apoi a legat-o la lumanare, sapun si prosop pt preot. Nasa a mai pregatit ceva gustari, prajiturele, o sticla de suc si una de sampanie(nu stiu dc asa se face peste tot dar la noi asa a cerut preotul, ma rog tanti de la lumanari ca aia stie toate obiceiurile).
Acasa in cadita am pus banuti de argint, petale de flori, un pic de ceara de la lumanarea de botez, busuioc, o cruciulita de aur(pe care nasa i-a facut-o cadou dupa ce a sfintit-o la biserica), cateva boabe de orez si cineva(soacra cred a pus un ou-ca sa aiba copilul un trup bine legat ca oul).
Dupa baita nasa a mestecat busuioc cu zahar si a suflat asupra copilului in forma de cruce prin toate zonele: urechi, axila, inghinal, fundulet, putica, talpi ca sa miroase bine toata viata.
Eu una habar nu aveam de astfel de obiceiuri dar nasa si-a facut temele si a intrebat pe o prietena absolventa de teologie. Oricum obiceiurile difera de la o zona la alta.
De la biserica preotul ne-a spus un singur lucru: cand ajung acasa nasii sa se inchine in fata unei icoane, sa stinga lumanarea de tocul usii si cand da copilul parintilor sa zica "De la mine fin, de la Dumnezeu crestin". Restul e doar folclor.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ancutza_Bro

lavinia, mani_bany petrecere frumoasa si bebelusi cumintei va doresc

ANCA mamica fericita de SABINA IOANA

Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Multumim Ancutza, insa noi avem pe 13 feb. dar am inceput pregatirile, defapt suntem cam gata




mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

La noi moasa a fost sora nasei(dar poate fi oricine mai putin mama) care a avut un mic rol doar la inceputul slujbei cateva minute. Ea a adus cum ar veni copilul la biserica si l-a dat nasilor iar acasa a ajutat la baita si impreuna cu nasa a rasturnat cadita cu apa la un copac roditor. Nasii nu au copii asa ca stiti povestea nasa cu fundul pe cadita intoarsa iar moasa i-a facut cateva urari ca sa ramana insarcinata. Acu sa vedem daca e valabila zicala.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ancutza_Bro

voi puteti accesa pagina de PM ? mie imi da eroare


ANCA mamica fericita de SABINA IOANA

Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!




UITA-TE SA NU CUMVA SA FIE CASUTA PLINA....APUCA-TE SI STERGE DIN MESAJE!

Cami, de sufletel scump Flavius Cristian pe pamant si a ingerasului Darius-Andrei din ceruri

Alex are nevoie de noi! Sa-l Ajutam!!

Flavius

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius


Poveste

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

lavi....si enjoy the party.



BECCA 18.01.2010
povestea nasterii Broscutei Becca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Camy(tare mult mi-a placut cum ai detaliat), Many_bani,Lavi, Dymomo mii de .M-am linistit

Many slujba va fi la biserica noastra (din fata blocului) Tarca. La aceesi biserica face si Ava urmatoarea sambata (si eu o sa fiu acolo)
Am fost aseara la mini-restaurantul ales si-am fixat meniul, in aperitiv am 10 feluri de chestii , printre care si 2-3 ciuperci umplute(yamiiii), apoi la felul principal am fixat 5 meniuri, fiecare invitat isi alege din alea 5

As fi vrut si eu sa chem ursitoarele, da la 15 invitati cu tot cu noi, nu prea imi permite buzunarul!!

As mai vrea idei de cadou pt nasi, nu sunt genul care sa-i bucure o icoana si au de toate in casa...ce le iau??

Lavi iti spun de acum sa-ti traiasca micutul crestin...petrecere frumoasa!!!

Fug sa fac baita la fata apoi eu



fericita de Maya Andreea din data de 6-oct-2009

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=156032407" target="_blank">Invitatie la botez
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Lavinia felicitari pentru reusita la examen!
Maine sa aveti o zi frumoasa!

Lumi tin pumnii pt maine ,sper sa fie vorba doar de mofturi ale printesei ,nu de vreo problema de sanatate.

Ancutza sanatate multa draga mea!Sa nu imparti cu Sabinuta raceala,ok?
Spor la deschis capitole!

Diana sanatate multa copiilor!dar cum de a aparut febra tocmai acum ca parca a mai avut mucisori si acum cateva zile cand era si Teo bolnavioara?
La noi Stefania e aproape bine ,Iustinut ca ieri iar eu cam ametita ,ma doare un pic capul si imi curge nasul.

Ma cheama sa coloram asa ca nu mai stiu ce vroiam sa zic.Poate mai revin.


_
Ramona , mamica Stefaniei(20nov2006) si a lui Iustin (4 dec 2009)
Poze cu Strumfici
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

simina, eu ma gandesc sa le iau o lenjerie frumoasa de pat, finuta de satin...

Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

petrecere frumoasa celor care-si boteaza maine copilasii
si noi ne "scaldam" duminica

Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicholetea spune:

Am cumparat un set de pat superb, are desene cu flori frumoase ca petnru floarea mea

Mergi la inceput