Gravidute prin FIV (57)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

blu - noi nu am recoltat celule stem.

iana - ce mai faci? cum sunteti?

noi nu am facut rotavisrusul. am stat mult in dubii, dar dupa mai multe consultari, am luat decizia sa nu il facem.
medicul pediatru la care mergem la medlife si care e o tipa foarte deschisa, informata, pregatita si care are 2 copii mici, mi-a prezentat avantaje si dezavantaje ale acestui vaccin si mi-a povestit si despre boala. am intrebat-o daca ea l-a facut copiilor ei si mi-a spus "NU".

e foarte adevarat ca daca copilul face boala, bebelus fiind, e foarte nasol si obligatoriu se lasa cu internare pt ca de cele mai multe ori trebuie pus pe perfuzii ca sa nu se deshitrateze. vaccinul protejeaza pana la 2 ani. copilul poate face boala dupa aceasta perioada, e adevarat insa ca dupa 2 ani sunt mai puternici, organismul lor mai rezistent, sistemul imunitar mai puternic si lupta mai bine.

am inteles ca reactiile adverse ale rotavirului sunt destul de neplacute.

noi ne-am decis ca, doamne fereste, daca vreodata maia face diaree, la al 2-lea scaun mergem de urgenta la doctor, nu asteptam sa faca n-spe scaune ca sa ne dam seama ca e ceva grav. pefuzia salveaza viata. mai bine mergem la doc la al 2 lea scaun diareic si aflam ca poate nu e nimic grav decat sa astept cine stie cat si sa aflu ca de fapt era mai bine sa ajungem mai devreme pt ca grav.

nu sunt neaparat adepta vaccinurilor optionale, dar vreau insa sa fiu informata de ficare pe care ar trebui sa le fac maiei si sa decidem daca le facem sau nu.

sigur voi face dupa 1 an PREVENAR si vom mai face, dar inca nu stiu cand se face si cum se numeste, vaccinul pt varsat de vant (varicela).

e decizia fiecarui parinte daca face sau nu vaccinurile optionale puiutilor. trebuie insa sa culegi cat mai multe informatii despre aceste vaccinuri si sa iei ce decizie crezi tu ca e mai buna.



h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

scuze va rog.

mesajul anterior era pentru many_bani


h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Dana_bebe, unele organisme se adapteaza, altele nu. Dur sau nu, se cheama selectie naturala. Bine, nu e asta subiectul forumului, despre cresterea incidentei cancerelor si bolilor virale in ultima perioada, dar eu tot cred ca de la Cernobal mi se trage infertilitatea.
Eram in Suceava a doua sau a treia zi dupa explozie si de abia coborasem din tren cu maica-mea si a inceput sa ploua cu cer senin, fara nor, era ploaie radioactiva, dar cine naiba stia atunci ce e aia. Si am stat in ploaia cu pricina sa ne racorim, de abia coborate din caldura trenului.
Peste cateva zile s-a anuntat explozia si am primit vreo 3-4 pastilute de iod. Eu aveam atunci 10 ani si ovarele si sistemul reproducator in formare/crestere. Eu asa simt, ca problemele mele de acolo au inceput.
Tot inainte...acum trebuie sa privim tot inainte.

hepilica, ne-am intalnit zilele trecute cu viitoarea pediatra a bebe-ului nostru si a venit vorba de vaccinuri. Suntem perfect pe dinafara ref la acest subiect. Ce am retinut este ca ar trebui sa ma informez inainte sa nasc si ca sfatul ei este sa nu fac vaccinul anti hepatita B in spital, ca nu are copilul de unde sa faca aceasta hepatita, ca ar fi bine sa il mai amanam putin. Ea se ocupa si cu homeopatia si probabil de aia ne sfatuieste sa amanam momentul vaccinarii copilului.
Sunt multe vaccinuri de facut? Cine ti le explica? Tie ti-au zis in Medlife, inainte sa o vaccineze pe Maia, ca urmeaza sa o vaccineze? Eu intentionez sa semnez - la cerere - sa nu il vaccinez decat pt tuberculoza. Pt urmatoarele, ma sfatuiesc cu pediatra.


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pysypisi spune:

Buna seara fetelortocmai am ajuns si eu acasa....si sunt foarte obosita dar fericita ca mi-am vazut iarasi puiutul,i-am auzit iarasi inimioara si am asistat la nazdravaniile lui.Era asa de jucaus ca nu reusea dr sa-i faca poza.Acum am si un cd cu el si abia astept sa-l revad.Astazi am facut si dry-test si peste 3 saptamani o sa avem rezultatul.Totul este ok in afara de acea analiza pt anticorpi anti-nucleari pe care trebuie sa o repet si sper sa iasa bine,poate totusi a fost din cauza laboratorului.Si pt acea mica infectie care mi-a iesit din cultura de col mi-a dat ovule macromir timp de 10 zile iar utrogestanul trebuie sa-l iau pe cale orala.Acum mi-a scos si cycloproginova.Pupici la toate fetele

+11
DUMNEZEU MI-A INDEPLINIT VISUL!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello dragutelor

Azi am implinit 6 luni si am fost la vaccinul de 6 luni. Doare vaccinul asta. Au plans piticii si se uitau asa urat la asistenta. Noroc ca s-au linistit destul de repede.
In rest piticii sunt bine sanatosi. Ana cantareste 8380gr si are 70 de cm inaltime iar Matei are 8150 gr si tot 70 cm inaltime.
uitati cum stam noi in fundulet http://s435.photobucket.com/albums/qq74/elenada/video%20pitici/?action=view¤t=Staminfundulet.flv
Gata si-a laudat ciora puiutii.

Noi am recoltat celule stem. Rezultatul nu a fost stralucit dar am ales sa le pastram. matei are celule stem pt 15 kg iar Ana pt 67 kg. Acum sper din tot sufletul sa fi aruncat banii pe geam. Am zis ca daca tot ne-am chinuit sa avem copii astia atunci sa facem si ceva care poate la un moment dat ii va feri de anumite boli. Nu mi-am pus problema ce se poate face acum cu celulele stem. medicina avanseaza asa repede incat cine stie ce va fi peste ani.

Danabebe ma bucur ca sunteti bine. stai cumintica si bebe o sa fie incantat.

Catelana ce cavaler frumos ai tu in burtica.

Fetelor sa stiti ca si piticii in realitate sunt exact ca in pozele de la eco. Inainte cand vedeam pozele trebuia sa mai uit pe datele ecografiei ca sa stiu unde e ana si unde matei. acum ii recunosc cu usurinta.

Hepilica ai o dulceata de fetita.

Pupici tuturor


Daca doriti sa votati un pitic o puteti face AICI

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Elenada multumesc frumos - asta fac stau pe canapea toata ziua - e drept ca ma simt drogata de la cat utrogestan iau - imi este foarte, foarte greu sa ma pot concentra la ceva ... de 5 zile ma chinui sa termin de tradus ceva si inca sunt la pagina 45 din 80!!!! Poate mai fac ceva azi ca ma preseaza deja toti.
Citeam ce ai scris tu si am vrut sa vad si puiutii tai am dat clic ci am continuat sa citesc, ma asteptam sa fie poze - cand a inceput filmuletul nu am mai putut sa-mi iau ochii de la ei. Sunt minunati!
Apropo de Matii care tragea trisa la statul in fund am o prietena care tot asa are gemeni fetita si baiat - fetita e tot timpul cu pas in fata lui: i-au iesit dintisorii prima, a stat in fund prima, a mers prima ... nu iti pot spune cum il ambitioneza pe baietel. Stange din dinti si incearca sa faca si el tot ce face ea - e o competitie continua. Si au 1 an si 5 luni asa ca sunt ca furnicutele peste tot.

pysypisi - tinem pumnii sa fie bine!

Sa aveti o zi frumoasa si cat mai usoara!
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Neata fetelor
Trec in graba sa va salut pe toate, mai avem de trecut aceste 2 saptamani sa implinim 36 si ma voi linisti, bebita s-a intors e cu capu in jos si e un slabut de aprox.2200 numai..
Pup mamicile cu puitii lor si toate burticile.

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 34+ Daniel

BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

scuze va rog.

mesajul anterior era pentru many_bani


h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


Multumesc de raspuns Hepilica

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

blue_flower - vaccinurile obligatorii le-am facut pe toate. nu spun ca sunt 100% impacata cu ideea de a face aceste vaccinuri, in special cel de hepatita b care e destul de controversat.

in maternitate nu te intreaba nimeni dc vrei sau nu sa iti vaccineze copilul. sunt obligatorii si le administreaza copilului: cel de hepatita b la 24 ore si BCG la 3 zile.

daca nu vei dori sa faci vreun vaccin obligatoriu...cred ca trebuie sa le spui din timp. atentie insa! la 2 luni se face INFANRIX HEXA care are 6 tulpini, una dintre ele este pt hepatita B (deci rapel)...asa ca daca la nastere nu il faci...s-ar putea la 2 luni sa faci INFARIX PENTA care nu are tulpina pt hepatita...
Trebuie in cazul asta ca la fiecare vaccinare sa mentionezi ca nu vrei pt hepatita. Nu stiu insa cum il va afecta asta pe pui...nu ma gandesc ca doamne fereste poate face boala..., dar incepand cu cresa...peste tot esti intrebat daca are toate vaccinurile facute. Am o prietena care nu a putut sa-si dea copilul la gradi pt ca nu avea un vaccin ...(nu mai stiu care) facut. In fine, cred ca asta se intampla peste tot in lume. Da, cel de hepatita...e destul de controversat.

Si eu caut pentru Maia un medic homeopat bun. Am mare incredere in remediile homeopate. Ai vreun pont?



h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

hepilica, pediatra nu a zis sa nu le fac deloc, ci doar sa aman inspre 1 an. Ca de facut ...asta e, se fac, ca stiu nu ti-l primeste la gradi, dar ideea e sa nu il faci la 24H de la nastere.
Motivatia ei a fost ca inspre 1 an se maturizeaza nu stiu ce la capul lu' bebe. Nu am retinut.


37+

Mergi la inceput