Gravidute prin FIV (57)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

castelana, blu - multumesc. maia e un copil tare scumpic.

blu - eu am poza de la o echo facuta de herghelegiu cd eram insarcinata. a fost prima "poza" in care am vazut-o CLAR pe maia si de la care am incept noi, eu si sotul meu, sa ne-o imaginam. era o poza perfecta cu caputul maiei stand cu fata. am facut multe alte eco si am primit multe alte poze de la fiecare, dar asta facuta de herghe este cea mai buna, e "prinsa" super profi...

mai apoi am fost socati cat de bine seamana fatul din acea poza cu copilul pe care il tin acum in brate. si acum ne mai spunem: "vezi ce bine seamana cu poza lui herghe?" bine, atunci nu ne dadeam seama cu cine seamana, acum stim...cu toate ca mi-au trebuit cateva luni sa-mi revina zambetul pe buze cand toti cunoscutii si familia imi spun ca seamana cu sotul meu si ca parca nu are nimic de la mine .
sotul meu, ca sa ma "consoleze" imi spune "seamana si cu tine cand plange..." .

h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

hepilica nu stii ca se zice ca fetele seamana cu tatii si baietii cu mamele?
Desi, pt a se confirma si intari regula, gemenii cumnatei mele sunt fix invers: fata seamana cu mama si baiatul e leit tac-su .

Mie mi-ar parea bine sa semene la corp cu sotul meu, ca are 1.92,iar eu sunt mai mica si mai bondoaca ..iti dai seama ca l-as scuti de mers obligatoriu la handbal, volei, inot si alte sporturi de lungire!!
Poate seamana cu mine numai la fata si restul cu sotul. Ei...asta ar fi idealul!


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Si copilul meu cand s-a nascut era exact ca in poza de la 24 sapt. facuta de dr. POP, toata lumea zicea ca seamana botos ca mine, insa acum parca s-a schimbat si seamana cu sotul din ce in ce mai mult.
Insa nu este bai, sanatos sa fie.
Castelana deja va ganditi sa veniti acasa in vara cu mica mogaldeata?
Hepilica te rog spune-mi ai facut Maiei (care este o scumpica) rotavirusul?
Fetelor sunt cu ochii pe voi si pe burticile voastre pe care le pupicesc.



mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Castelana vreau sa te intreb daca prin partile alea ale lumii unde locuiesti tu acum se recolteaza celule stem. Care e opinia si trendul pe acolo?
Noi ne-am hotarat sa nu recoltam. Si am primit felicitari pt decizie, desi mai am momente cand ma gandesc ca poate ar fi bine sa recoltam. Nu stiu. Doctorii si mamele de pe acolo ce zic?
Multumesc frumos.


Insanatosire grabnica mamei tale.


36+


Blu, eu merg la un spital particular si cu bani se face tot ce vrei.
Da se recolteaza si la cabinetul dr gineco exista multe pliante cu informatii despre toate cele, inclusiv si despre celute stem.
Dr de aici nu sunt genul care sa te impinga sa faci ceva aici.
Sunt scoliti in stil anglo-saxon si mai intai iti fac o trecere in revista a tuturor aspectelor. te simti asa ca la cursuri de obicei.
Nu te simti vanat sau ca la o vanzare promo, in nici-o situatie.
Ceilalti parinti... ce sa spun, parerile sunt diverse, pro sau contra, ca oriunde in lume, nu am observat un trend.
Subiectul e nou ca peste tot si mai este nevoie de cunoastere, experienta si intelegere a ceea ce inseamna recoltare de celule staem.
Oricum la acest spital merg in majoritate expatriati, si cam toata lumea este in treecere prin acesta tara pana la urma.
Statistic in Malaysia se recolteaza celule stem la 20% din nasteri.
AMR usor si Doamne Ajuta!



castelana fericita 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Si copilul meu cand s-a nascut era exact ca in poza de la 24 sapt. facuta de dr. POP, toata lumea zicea ca seamana botos ca mine, insa acum parca s-a schimbat si seamana cu sotul din ce in ce mai mult.
Insa nu este bai, sanatos sa fie.
Castelana deja va ganditi sa veniti acasa in vara cu mica mogaldeata?

Fetelor sunt cu ochii pe voi si pe burticile voastre pe care le pupicesc.



mami de Vlad (29.10.2009)


manybaniiiiiiiiiiiii, ei ce face srengarelul mamei?
E bine, nu?
Acum sa ma laud si eu, la 24 de saptamani le-a dat si noua o "poza" impresionanta, asata ca un bebe de 2 luni, e conturat la fata si mi se pare foarte frumusel bebele ce-l asteptam, de cioara si puiul. Acum cand am trimis acasa poza sigur ca mamele noastre au inceput sa-si dea cu parerea si amandoua au "votat" ca seamana cu copilul aferent, adica mama mea a zis ca seamana cu mine si mama lui a zis ca seamana cu el.
Acum asteptam si sa vedem cine a vut dreptate, dar am eu un feeling ca se arunca-n partea mea, e maricel si mai inaltut (la 28 de sapt estimatea era de peste 40 cm), sotul este si el inalt dar e singurul mai "lungit" din familia sa.
Da ne gandim in iunie sa venim acasa, facem si botezul si prezentam baiatul familiei. va avea cam 2 luni si din asa parinti voiajatori il invatam de mic cu drumul.
sper sa fie bine, din experientele altor cunostinte care au calatorit cu pui mici cam de 2-3 luni, n-a fost asa greu.
Vom vedea acum de la teorie la practica, stii cum e sa ajungem sanatosi si cu bine pana atunci!
te pup si pup si pe strengarel!

castelana fericita 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower
Noi ne-am hotarat sa nu recoltam. Si am primit felicitari pt decizie, desi mai am momente cand ma gandesc ca poate ar fi bine sa recoltam.


36+


Blue flower (ce nume frumos) de ce ati fost felicitati ?
Credeam ca trendul este pro recoltare de celule stem .



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui goldi

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower
Noi ne-am hotarat sa nu recoltam. Si am primit felicitari pt decizie, desi mai am momente cand ma gandesc ca poate ar fi bine sa recoltam.


36+


Blue flower (ce nume frumos) de ce ati fost felicitati ?
Credeam ca trendul este pro recoltare de celule stem .



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza


Noi am intrebat pana acum 5 doctori. Vecinii nostri (el chirurg, ea medic de familie), ecografistul, ginecologul si anestezistul.
Am formulat intrebarea cam asa: vrem o parerea despre recoltare.
Toti au zis ca e decizia noastra, dar ca: o facem degeaba, asa e moda, tarile din vest nu mai recolteaza decat in cazul in care in familie exista sindroame, boli, etc, firmele au 'migrat' in estul Europei in cautare de clienti mai mult sau mai putin informati (ca sa nu zic naivi), medicina evolueaza mai mult inspre terapii genice si genetice, nu poate garanta nimeni validitate de 20 de ani, si multe alte motive contra gen 'eu nu as face asta'.
Cea mai haioasa a fost anestezista - 'va felicit din toata inima'!

Acuma na,...asta e parerea noastra. Noi asa am inteles, si nu din lipsa de bani, slava domnului.


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Recunosc ca nu stiu decat din cultura generala despre "fenomen", sunt o proaspata graviduta si deoacamdata capul inca imi zornaie de estradioale si progesteroane ante- si post- punctii, asa ca ma declar corigenta .
Sunt un pic subiectiva datorita unui caz apropiat de leucemie a unui ingeras de 4 ani (o grozavie, bineinteles ) si mamica respectiva, pt ca nimeni din familie nu era compatibil pt transplant, regreta ca in provincie unde nascuse ea, lumea habar nu avea de recoltare .
Dubii vis-a-vis de pastrarea probelor am si fara sa citesc ceva despre subiect, intrebam doar de principiu, despre utilitatea in teorie, pentru boli actuale, ca sa zic asa, nu pana cand medicina va descoperi leacul universal.

Oricum, cea mai buna decizie este cea pe care ati luat-o impreuna, tu si sotul tau, nu se pune problema banilor, ci a utilitatii - care inteleg este mai mult un basm frumos.




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui goldi

Recunosc ca nu stiu decat din cultura generala despre "fenomen", sunt o proaspata graviduta si deoacamdata capul inca imi zornaie de estradioale si progesteroane ante- si post- punctii, asa ca ma declar corigenta .
Sunt un pic subiectiva datorita unui caz apropiat de leucemie a unui ingeras de 4 ani (o grozavie, bineinteles ) si mamica respectiva, pt ca nimeni din familie nu era compatibil pt transplant, regreta ca in provincie unde nascuse ea, lumea habar nu avea de recoltare .
Dubii vis-a-vis de pastrarea probelor am si fara sa citesc ceva despre subiect, intrebam doar de principiu, despre utilitatea in teorie, pentru boli actuale, ca sa zic asa, nu pana cand medicina va descoperi leacul universal.

Oricum, cea mai buna decizie este cea pe care ati luat-o impreuna, tu si sotul tau, nu se pune problema banilor, ci a utilitatii - care inteleg este mai mult un basm frumos.




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza


Asta ma streseaza si pe mine, ca ma gandesc la viata pe care o va duce copilul meu, in cu totul alt mediu decat mine, cand eram copil, cu o cu totul alta alimentatie, poluare, mediu ostil, etc, etc.
Noi, de bine de rau, am crescut cu mancare buna, nu se inventasera milioane de chimicale, e-uri si alte minunatii de acum, oul de tara era chiar 'de tara', nu imbuibat cu premixuri de crestere, carnea nu avea hormoni de crestere si asa mai departe.
Am citit undeva ca generatiile astea de copii, de acum, sunt primele generatii care se nasc mai bolnave decat parintii lor. Adica predispozitia la boala sau boala in sine apare mai rapid la generatiile noi decat la cele mai in varsta, desi ar trebui sa fie invers.
Se vor adapta organismele la mediul actual? Noi ne adaptam? Sau facem cancere si diverse boli? Of....mi se pare o decizie destul de grea. Desi, ca sa revenim la utilitatea celulelor stem, in afara de leucemie, nu exista o alta utilitate. Bine, mai sunt sindroame tot de sange si boli - tot de sange.
Dar, in caz de accident sau boala de alta natura, care poate fi la fel de mortala....alea nu au nici o utilitate.
Doamne Ajuta, asta e tot ce pot spune, ca la o adica, si cu celule stem si fara, tot atatea zile avem, cat ne da Dumnezeu.


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Buna seara

Si eu ma gandesc de multe ori la asta Blue_flower dar cred ca avem capacitatea de a ne adapta. Daca vom reusi sa-i educam sa fie echilibrati vor fi sanatosi. Iti amintesti de Cernobalul din '86 - ce poluare o fi fost dupa el, ce legume, fructe am mancat noi atunci ? Nu cred ca are nimeni nici o idee. Ni se zicea duceti-va la munte evitati marea si pana la urma poluarea mare era la munte.

Vroiam sa multumesc fetelor care m-au facut sa cred ca va fi bine, care m-au incurajat, sustinut, oferit Progesteron injectabil ...
Azi la eco - hematomul era doar 1/5 din ce era, e pozitionat spre col deci suntem pe calea cea buna - continuam Progesteronul injectabil si mai stam 2 saptamani pe canapea/in pat.

O seara buna!
Dana

Mergi la inceput