La multi ani!Clopotei ianfeb '08 in sarbatoare 247

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Multumesc Laura_Ioana !

Miri nu prea am timp de scris,citesc tot in schimb,vad si poze.Asta dimineata,vreo ora pana se trezeste printul si la pranz un pic cand doarme pana ma apuc sa gatesc.Cand e treaz nu e chip sa stau la calculator si seara imi vine sotul de la munca si ne petrecem timpul impreuna.Mi-e jena sa vorbesc despre noi si sa nu raspund zuzicilor.
Acum suntem toti 3 bolnavi,pe antibiotic toti 3.
Nici Khalid nu vorbeste prea mult,nu ma ingrijorez inca.Vad ca a inceput sa-si dezvolte vocabularul mai mult de cand a implinit 2 ani.El aude si 3 limbi,deci o sa-si dea drumul mai greu.Mai mult in romana incearca,iar din araba a prins 3-4 cuvinte.In schimb intelege tot in romana si cate putin din araba si engleza.M-a surprins intr-o zi.Mergeam pe strada si taica-su m-a intrebat daca sa-l ia in brate (in engleza).I-am spus nu,lasa-l sa mearga.Imediat s-a bagat langa picioarele lui si a intins bratele ca sa-l ia.

Lapte bea de obicei dimineata 200 ml iar seara 300-350 ml (in decurs de o ora),mai rar 220.A inceput sa faca figuri la fructe,la iaurt.Branza abia mananca cate o bucatica.Apa bea cam 330 ml pe zi(cam putin mi se pare).Ii cumpar sticle de apa cu capacul tip sport pentru copii si bea cate una pe zi.Trebuie sa-i gatesc in fiecare zi cate altceva, e chin cu mancatul la pranz daca trebuie sa manance ceva ce a mancat cu o zi in urma.
Pupici la toate zuzicile si clopoteii.


Poze Khalid
www.youtube.com/watch?v=ZhFqjfn-35w" target="_blank">video - Khalid razand
Elena,mamica de Khalid 21.12.2007


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Citat:
citat din mesajul lui miri_mik

ELIZA, vreau si eu linkul cu poze pliz pliz pliz:)

Miri, ultimile poze sunt de la Craciub(tocmai am realizat ca anul asta nu i-am facut nici o poza) si incep de aici: http://family.webshots.com/photo/2473055190102710211aZpysJ .
Elle frumoasa petrece a avut Eva .
Angelique Emma bea foarte multa apa vara, acum trebuie sa-i mai aduc eu aminte sau bea daca are o cana sau sticla noua. Incerc sa o tin departe de sucuri.

Eu am ajuns la capatul rabdarii, Emma tuseste de 2 luni, i-am tot dat tot felul de siropuri si nimic nu a avut efect. Tuseste productiv ziua si noaptea uscat. Singurii care au avut efect(temporar din pacate) au fost aerosolii. In rest nu are nici un simptom, nu nas infundat sau muci , nu febra, nu stare proasta, absolut nimic, doar tuse. Si degeaba ma duc la medic aici, aud aceeasi poveste, o sa treaca, nu are nimic in gat sau la plamani, o sa treaca. Azi au venit cu alta teorie ca din caza tusei prelungite i s-a declansat din nou refluxul pe care l-a avut cand a a fost mica, asa ca ne-au dat medicatie antireflux, care medicatie are efecte secundare destul de urate si eu nu stiu daca sa i-o dau sau nu . Daca aveti idee de la ce ar putea fi sau ce i-as putea da ...ca eu mai am un pic si pic la fundul butoiului cu depresie. Ma simt neputincioasa si revoltata de felul astora de a lasa lucrurile sa se agraveze pana sa faca ceva.

Eliza
Emma(19.02.2008)
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

LA MULTI ANI! CARLA, MATEI, CONRAD si ANDREI! sa cresteti mari si frumosi!

Eliza
Emma(19.02.2008)
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

la multi ani, Ana Antonia si Antonia Izabela
numai bucurii sa aveti de la aceasta zi minunata, iar Sf.Anton sa va ocrotesca


Codruta, legat de cresa si gradinita, eu vreau sa o dau pe Daria din primavara-vara la cresa, tocmai pt.a se obisni cu colectivitatea, iar din februarie sa o mut la gradinita. nu stiu daca ii primeste inainte de 3 ani, adica din toamna, trebuie sa intreb.


multumesc de raspunsurile legate de scaunul de masina, trebuie sa incepem sa cautam atunci si sa ne hotaram cat mai repede.



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 28+
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:



LA MULTI ANI , tuturor celor care poarta numele Sfantului Antonie cel Mare!

nermary eu o voi inscrie pe Ioana din toamna la gradinita (va avea 2 ani si 8 luni), am vb cu educatoarea si a fost de-acord, av in vd, ca sunt putini copii (deh, asa e la tara) iar peste 1 an va fi prea mare - 3 ani si 8 luni..
Vb si tu cu educatoarea (ele) si poate gasesti sa o inscri la vreo gradinita din toamna.

ALBUM
POZE RECENTE
Ioana creste mare

Cum creste bebe Justina

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 27+ - Justina
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

neatsa!

a plecat bunica! cu lacrimi in opchi ea, cu un rasuflat de fericire eu. stiu ca sunt o fiica a dreaq, dar stiu si ca nu ma tin balamalele pt prea multa compasiune si plangere d emila cu doi mici pe langa mine, al treilea pe drum si alte alea. daca merit, ma iarta cel de sus, daca nu... asta e...

eliza, delicios nasucul ala al emei! imi vine s-o rontsai toata toata! si m-am amuzat cand am vazut ca si voi aveti parking de mashini, mobile si un avion pt deplasari:)) noi avem un melc, o vaca si inca alte dracii, dar astea doua stau parcate intr-un cort de la ikea:)

darene, uite-asa imi place, cand ne scrii! si bine ca ne-a amintit Laura I: LA MULTI ANI! cu multa sanatate, cat mai putine antibiotice, si clipe frumoase alaturi de khalid si cei dragi tie!

vreau in pat. sunt rupta de oboseala...

pusici

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de sacha (08.01.2008) si de... bebe (jé)rémy noah sapt.25
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


DARENE

La multi ani! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de printisorul tau, de sotior si de cei dragi!


IANNIS

La multi ani! Sa fii sanatos si norocos!


Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Iannis Cristian
Darene

Cristina deBianca Maria 4.03.2008

Bianca
Cum cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Eliza, ce procent de umiditate aveti in casa? La noi e jos de tot, sub 15 % si nu iti spun, cand ma apuca cate un puseu de tuse, uscata, nu ma mai opresc; de cate ori incerc sa rasuflu, incep cu tusea. Si mai ales noaptea.
Ati verificat si aspectul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Acum sa urez si eu Sarbatoritilor un sincer LA MULTI ANI !!! , sa fiti sanatosi, voiosi, iubiti si fericiti alaturi de cei dragi.

Nemary, si eu recomand scaunul de masina.Noi am avut de cand s-a nascut Andrew, acela cu scoica detasabila, care a fost bun pana fie la 1 an , fie cand atingea greutatea de 10 kg. L-am schimbat cu unul care e bun pana la 34 kg.
Aici, si banuiesc ca in toate tarile occidentale, e lege.Daca te prind ca iesi cu copilul fara scaun de maisna, nu numai ca iti da amenda, dar te mai baga si alte alea, caci ai pus copilul in pericol.
Eu , cand am schimbat scaunele, sotul era plecat pentru 2 saptamanai si, a trebuit sa instalez scaunul . Habar n-aveam asa ca am mers la sectia locala de politie, intr-o Duminica si mi-a tinut nea' politistu un curs despre ce si cum si de ce.
Asa am hotarat si ca cel mai bun loc pentru scaun e in mijloc, caci daca din nefericire esti lovit din lateral, macar copilul e in mijloc, mai aparat decat daca ar fi langa usi.
Miri , scumpa de tine.De-acum, relax, si.... focus pe familia directa.
Angi al meu copil, dupa cum zisei mai acum ceva zile, bea lapte in prostie. Seara si cate doua sticle deodata. Si cere si suc ( ii dam de mere, sau nectar de capsuni); de apa nu se atinge. Scuipa si face fetze de zici ca i-am dat pelin. De multe ori il mai pacalesc si ii indoi sucul cu apa.

Am vazut si poze, frumoase frumoase. Mai am de vazut pe-alea Evitei de la petrecerea ei de 2 anisori.


Ai mei inca dorm, desi e 7:30 dimineata, ceea ce e record, caci de obicei la ora asta, TV-ul merge, copilu' e lipit cu nasul de el, uitandu-se la Mickey Mouse si Handy Manny.
Sa va zic ca stie toate caracterele din Mickey Mouse (Daisy,Donald,Goofy,Pluto,Mickey,Minnie)
Stie sa numere de la 1 la 10 corect, stie alfabetul in engelza.... e obsedat sa-si spele mainile, cu dintii stam cam rau caci in loc sa-i perieze, baga periuta-n apa si suge apa de pe periuta.

E un rasfatat insa si, tocmai ieri, la magazin mi-a aruncat un tantrum de-mi venea sa-l iau la bataie: a inceput sa tipe, uitandu-se urat la mine... tipatul acela continuu, de nu se mai opreste...Se uita lumea la mine,de parca ii facusem ceva. Si ca sa fie capacul plin, dupa ce-am platit, cand sa iesim , ia cheile de unde nu-s .Mi le-a pierdut.Cheile de la masina,casa, job. N-a fost chip sa le gasim.Noroc ca mi-a venit sotul cu al doilea set de chei si am reuysit sa imi iau masina si sa plec acasa. M-au sunat insa aseara in jur de 10 ( treaba s-a intamplat in jusr de 2 dupa-amiaza si... mi-am lasat numele si nr de telefon la ei) si mi-au zis ca mi-au gasit cheile. Eram in stare sa dau de baut la tot satu'.

Cam astea-s ale noastre...deocamdata.

Azi as vrea sa ma relaxez, dar am de calcat rufe gramada, de terminat prin jur cu curatenia ( oamenii inca imi lucreaza la casa) , si toate celelalte cotidiene. Macar de-as apuca sa ma vopsesc.....

Pupaceli apasate celor mari si celor mici.

Mergi la inceput