Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Salutari si de la noi...in casa noua.
Sa dea DD ca ai nostri copilasi si toti copilasii din lume sa aiba parte de o copilarie frumoasa, fara griji si boli.

Cu vacantele... si noi vrem AI in Grecia sau Turcia .... dar deocamdata mi se par preturile enorme. Mai cautam.
Cu vacinarile...desi lucram in invatamant amandoi.... mai asteptam.
Nu prea ne intereseaza.Deocamdata lasam cursul firesc al vietii si tratam problema in mod obisnuit(respectand conditiile de igiena, evitand aglomeratiile - pe cat posibil, lamaie sai vitamina C cat mai des, alimentatie sanatoasa)...si cu mult calm.

Acum trebuie sa fac un proiectel cu Mateea pt gradinita... asa ca rog expertele in ale bricolajului,si nu numai, daca au timp sa dea cateva idei aici .



Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

neata,

sa fim sanatoase si sa ne fim alaturi la bine si la greu.

gripa porcina e inca un mister cred eu...daca la inceput se spunea ca mor oameni care au boli cronice, respiratorii, pulmonare, ei bine au inceput sa moara oameni tineri perfect sanatosi, ataca fulgerator plamanii asfel in 2-3 zile devin precum stafidele si face ravagii in tot organismul, a si persoane obeze mor( coincidenta sau nu Tecuceanu saracu era cam grasut.)

eu la " prima strigare" l-am refuzat de frica si pt ca nu am inteles inca ce efecte secundare da in timp,colegi de la mine de la servici sau vaccinat in masa doar dupa ce au aparut doua cazuri de imbolnavire la 2 medici cunoscuti, da oricum la mine frica primeaza.
varianta actuala nu se face la copii sub 15 ani ceea ce mi se pare o porcarie.
auzisem ca cei care refuza(pe baza de semnatura) in cazul imbolnavirii vor tb sa-si plateasca cheltuielile de spitalizare

eu deocamdata nu va vaccinez, desi valul de caldura care se anunta e posibil sa accelereze raspandirea virusului.

trecand la lucruri mai placute la mine in casa e liniste...Sorana e la bunici ,eu imi savurez cafeluta alaturi de colectie.

se mai face panou de 4 ani???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Hello,
Lavi multumim ca ai luat initiativa cu noul capitol.Deci de acum suntem "in floarea copilariei".

Cu porcina..m-am panicat si eu cand am vazut cazurile de oameni perfect sanatosi care au murit in cateva zile....Daca as fi fost la servici..clar m-as fi vaccinat urgent,dar cum stau tot acasa nu as avea teoretic de unde sa iau virusul si atunci nu vad rostul vaccinarii.Pe Cristian de cand a venit frigul nu l-am mai scos la plimbare...doar pe terasa il scoatem cate o jumate de ora sau o ora.
Mi-e frica de Andreea care merge la gradi...ma gandesc tot mai serios sa o tin acasa pana trece varful pandemiei.Deja an luat-o razna?Voi va duceti copii la gradi?
Am vazut la televizoe ca doar 10% dintre bolnavi sunt copii...si nu a dat nimeni nici o explicatie..sunt ei mai protejati..sau atunci cum?Ca nici vaccin nu exsita pentru ei...

Sa speram ca ramanem sanatosi si scapam cu bine si de nebunia asta porcina....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetelor, care e procedura de vaccinare? Cumperi vaccinul de la farmacie si te duci cu el la medicul de familie sa ti-l faca (sau la orice cabinet particular) sau te duci la medicul de familie si te vaccineaza?

Nici eu nu am facut ever antigripalul normal, dar asta l-as face.

melku & Noki m-ati convins si pe mine sa ma vaccinez. Noki, il cred pe socrul tau. Acum a sunat Virgil la Polisano unde avem abonament si cica luni primesc dozele. Daca nu o sa mergem la medicul de familie.

Melku, tu unde te-ai vaccinat?

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi, stiam ca e gratuit, la medicul de familie. La mine in ASE exista campanie de vaccinare si cred ca ma voi duce ca o studenta silitoare ce sunt sa ma intep. Naspa e ca am intels ca doare mana cam tare. Da' decat sa mori...

Coralia, virusul misuna in aer. Nu exista protectie impotriva lui. E la marea plezneala. Aaaa...evedent ca exista locuri unde poti s ate duc sa-l "cauti", gen aglomeratii urbane, magazine, scoli etc. Da' din pacate statul mai mult acasa nu reprezinta o arma impotriva carcalacului, cel putin nu una suficient de eficienta.

Cristina- virului asta nu are nicio legatura cu gripele banale. Din pacate.Are cu totul alt mecanism de actioare, fiind de origine animala, nu umana.





Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Lavi vaccinul il poti face la medicul de familie,ei au doyele pentru populatie.E gratuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Noki da,ai dreptate..ca il poti culege din aer virusul...dar oricum nu e acelasi lucru ca atunci cand mergi zilnic la servici si intri in contact cu sute de oameni...Eu incerc sa/l conving pe Dan sa se vaccineze,cel mai teama imi e de copii....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Sunteti sigure ca e gratuit? Ca ma duc luni si-l fac in conditiile astea
Atentie, intrebati dr la cine nu e recomandat; eu stiam la cei cu alergii la ou, pui si sigur mai sunt cel putin doua componente. Maica-mea, de ex nu-l poate face din cauza celorlalte doua.

Noki, aceleasi explicatii mi le-a dat si frate-meu, care e pneumolog in Franta. Ne-a zis ca ne recomanda sa facem vaccinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Da, sigur e gratuit:
http://www.hotnews.ro/stiri-doctorh_actualitate-6798207-video-doua-centre-noi-vaccinare-impotriva-gripei-h1n1-deschise-sambata-spitalele-oftalmologie-colentina.htm

Intre timp am fost si la farmacie, au zis ca nu se distribuie prin farmacii, doar prin reteaua medicala unde este gratuit.

prospect Cantgrip http://www.pmfa.ro/cantgrip.pdf
(vaccinul produs de inst Cantacuzino)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

noi nu mai gasim kinder felie de lapte. e o maaaaaare problema, e aproape singurul dulce mancat de David si tot cere si cautam peste tot de la revelion incoace.

eu:D. vezi ca vine Geta (prietena cu maica-mea) pe la noi, sa te porti frumos, o tii in brate sii ii dai un pupic.
D:pai nu pot ca e grea.

Mergi la inceput