Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

pot sa incep "floarea copilariei" cu o injuratura? pot? da? am sunat-o acum pe agenta mea de asigurari sa-mi fac rca-ul maine si tocmai o inmormantase pe maica-sa. a murit de gripa porcina. ok, ma vaccinez, dar durerea mea e nichita! ce fac cu nichita? nu am cum sa-l tin acasa for ever. timpul cu bunicii e limitat. eu am serviciu. din asta traim. si-asa e o perioada fte nasoala. vor fi schimbari mari. negative. de luna asta. sunt foarte stresata. ce fac cu nichita? daca e corect ca mori sanatos tun pt ca virusul distruge dupa un algoritm necunoscut, atunci cum sa-mi expun copilul la colectivitate? e ruleta ruseasca asta pe destinul lui. are bafta sau n-are, nu?, cam asa se pune prob;lema. cum puii mei nu au vaccin inca pentru copii mici? ce inseamna asta, vor sa ne omoare generatia minora sau ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Bine v-am gasit la noua era copilaroasa!
Dar ce subiect delicat si deprimant avem aici cu gripa asta.
Eu una nu inteleg cum adica sa se vaccineze doar adultii ca sa nu dea la copii? Ori poate nu mai sunt update cu ce se intampla. Pai din cate stiam eu proritari sunt copiii pana in 5 ani si varstnicii. Ei primesc " invitatia" la vaccin. Iar copiii respectivi sunt vaccinati si cu parintii lor, implicit. So eu acuma vad ca voi discutati de vaccinat doar parintii.....si nu copiii. Cum adica?

In fine, eu tot nu am luat nici o decizie insa vad ca in Ro e epidemie sau frica, nu stiu! Sincer la stirile frantuzesti nu mai zic nimic, olandezii nu imi par nici ei ca ar da vreo atentie speciala. Si avem o iarna aici prin partile astea de nord ale Europei, pana in sudul spaniei nu grea, ci extrem de grea si nasoala, frig si zapada cum nu s-a mai vazut demult! Poate ca e pe vine si aici....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

BB_alinus treaba sta cam asa: acum cateva zile a murit un tip destul de cunoscut (era la o emisiune tv, nu stiu daca ai auzit de ea, Cronica Carcotasilor). Era tanar, saracul, avea 37 de ani. De atunci lumea a intrat in panica si a dat navala la vaccinat.

pe de alta parte, trebuie subliniat ca tipul a neglijat mai multe zile boala, avusese febra peste 38 si tusea de mama focului, dar a indurat ca sa termine filmarile. Mai grav este ca a facut si pe Mosu la serbari cu copii, desi stia ca nu se simte bine, dara crezutca e o simpla viroza.
Mai este de remarcat ca bebelusa Oana a stat cu el mai multe ore pe zi si nu a patit nimic, desi nu s-a vaccinat. Deci depinde de sistemul imunitar al fiecaruia.
Eu nu stiu daca ma vaccinez, insa Doru s-a hotarat ca da. Deocamdata nu poate pentru ca maine se va opera (nu stiu daca va mai amintiti problema de asta vara, cand i s-a infectat un por, ei bine, buba nu s-a inchis si trebuie curatata chirurgical).

Oricum, pana acum au murit 84 de oameni din 20-21 milioane de romani. Dar daca unul dintre cei infectati este printre cei apropiati, nu mai conteaza cati sunt sanatosi, nu?
O sa ma interesez si cat de repede s-a vindecat ingrijitoarea de la gradinita Ilincai, poate aflu mai multe detalii despre boala (de la o persoana are a fost internata in spital).

Ai mei s-au vaccinat deja, iar peste 80% dintre cunoscuti, colegi, prieteni vor sa-l faca. in plus, la stiri se vorbeste numai despre cozile de la centrele unde se face vaccinul. Cred ca daca nu murea acel actor nu era isteria asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

E intr-adevar o isterie geneala cu vaccinarea asta!

In randul cunoscutilor mei parerile sunt impartite - unii vor sa se vaccineze, altii nu (cam 50-50%). Laurentiu va merge luni sa faca vaccinul, tata l-a facut deja. Cei care sunt foarte speriati, se gandesc la decesul persoanelor care erau sanatoase si nu prezentau boli cronice.
Cunosc o tipa care face rezidentiatul la Cantacuzino si am vorbit cu ea vineri - nu s-a vaccinat inca, insa se gandeste sa o faca saptamana viitoare. Imi spunea ca unul dintre colegii ei care lucreaza chiar in sectia care produce vaccinul nu s-ar fi vaccinat, justificand ca vaccinul ar contine nu stiu ce urme de metale si substante dubioase (nu mi-a dat detalii, pentru ca nu stia inca).
Nu ma pot hotara deloc - n-am facut vaccin antigripal niciodata.
Ce-i drept sunt si eu cam speriata...
Oi vedea si eu saptamana viitare!




Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

My Creative World

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Neatza,

Da...e asa cum spuneti voi,asa cred si eu,daca nu murea tipul de la carcotasi si persoanele pe care le/au mediatizat ca fiind perfect sanatoase inainte sa contacteze virusul ,probabil ca nu era isteria asta nici la noi.Chiar ma miram ca inainte de sarbatori nu mai ziceau nimic la televizor de gripa porcina..si hop a aparut isteria dupa revelion.Eu am facut vreo 2 ani la rand vaccinul antigipal sezonier si de fiecare data nu am avut nici un fel de reactii adverse...si e adevarat in anii in care l/am facut nu am avut atatea raceli ca inainte.Drept e ca eu si daca racesc nu prea fac febra sau alte stari nasoale...n/am luat antibiotic de vreo 10 ani poate si mai bine...In schimb cand am fost insacinata cu Cristian,n/am facut vaccinul pentru ca nu este recomandat gravidelor...si iarna aia parca a fost un cosmar...in fiecare luna viroza era pe mine,tot asa fara febra dar cu nas infundat si voce ragusita tot cate 2 saptamani...
Cu Dan am incercat sa duc munca de lamurire sa se vaccineze...mi/a zis ca o face daca ma vaccinez si eu...Acum vad ca da inapoi...zice ca el la primele simptome daca ii apar merge la spital si tot nu se vaccineaza.Eu m/as vaccina,sincer.
Andaaceleasi intrebari mi le pun si eu.Ducem copii la gradi la ruleta ruseasca? Initial am zis ca o tin acasa...dar cat sa o tin?Ca doar gripa asta nu dispare cu una c doua...clar vor mai fi cayuri pana in vara cand da caldura....Si OK tii copilul acasa....dar il poti tine numai in casa????Ca doar la plimbare trebuie sa il scoti ca altfel inebunesti si tu si el .

Sora/mea s/a vaccinat acum 2 zile,desi initial si ea era contra vaccinului...Dar a vorbit si ea cu colegi,dr.epidemiologi si a ajuns la concluzia ca e safe...Ea la endocrinologie nu intra in contact ,teoretic,cu bolnavi de gripa...dar parca poti sa stii ca un pacient care de fapt vine la tine pentru tratament de tiroida nu a contactat virusul si il transmite mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ai dreptate feli, toni a facut exact ceea ce fac tot romanii.

se trateaza acasa, ca deh, nu mi se intampla tocmai mie sa crap. asa ca prefer sa tin cont ca "la primele semne de boala" prezentati-va la medic. nu stiu cat de sanatos era, dar daca e adevarat ce se spune, ca a avut si malarie, pe vremea cand era in trupele onu, si organele interne afectate...

si of, da, normal ca gripa asta omoara si oameni sanatosi, daca se trateaza singuri.

dar tot nu ma incurajeaza sa fac pe banda rulanta un vaccin... oare cum decurge interviul premergator? bolile de care sufera, posibilele alergii...? contraindicatii...? sau sunt fericiti ca in sfarsit isi fac norma de vaccinari si inteapa toti doritorii?

vad ca autoritatile au invatat foarte bine lectia esecului campaniei HPV. de data aceasta aveau nevoie de un martir ca sa declanseze isteria, si l-au primit. nu vreau sa ma gandesc... daca nu cumva l-au ales ei.

Cristina
www.talentedenazdravani.ro" target="_blank">Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.
Īncercam sa īnvatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decāt sa cāstigi.
Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite
Ce sa agatam singurei in pomul de iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Citat:
Acum vad ca da inapoi...zice ca el la primele simptome daca ii apar merge la spital si tot nu se vaccineaza


Aici e buba: repet, DACA te incadrezi in acea mica, e drept si slava cerului, categorie de persoane a caror sistem imunitar isi asimileaza plamanul infestat cu virusul nou cu propriul dusman, NU SCAPI. Din momentul in care ai contactat virusul, mori clar. Aici e diferenta fundamentala fata de orice gripa obisnuita. Singura necunoscuta este daca esti sau nu in acea ategorie, iar cum acest lucru NU se poate demonstra anterior, e preferabil de facut vaccinul.

Compomenta la care se refera tipa de la cantacuzino este ceva pe baza de mercur. Oricum, doctorii zic ca e un vaccin reusit.

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Cristina, dincolo de faptul ca-s sigura ca e boala produsa in laborator si facuta cadou oamenilor ca anumite firme de medicamente sa-si mai faca niste banuti, ramane realitatea. Care realitate din punct d evedere medical este asa cum am mai povetsit-o eu pana acum. Si da, normal ca lumea s-a isterizat cand a vazut ca un om sanatos a murit, si tanar pe deasupra. si cunoscut. Normal ca trebuia sa fie cunoscut, ca pana acum daca auzeai ca x a mrit nu-stiu-unde ziceai "eeee...era batran-obez-bolnav cronic-avea diabet-nu s-a ingrijit - nus-a dus la spital etc". Ei bine cazul lui tecuneanu arata excat faptul ca NU de-aia se moare. poate de-aia se moare mai sigur, dar s epoate muri si daca te incadrezi in categoria oamenilor tineri-sanatosi etc, DACA ai sistemul imunitar de asemenea natura. Ori tu nu stii daca-l ai sau nu. Si-atunci iti raman 2 variante:
1. nu te vaccinezi => ruleta ruseasca:
a) nu faci boala, Doamne ajuta!
b) faci boala, iarasi ai 2 variante: b1) esti in acea categorie nefericita, MORI; b2) nu esti in acea categorie, traiesti
si varianta 2. faci vaccinul. Si eleimini riscurile. A...sigur, poti spune ca ai contribuit la prosperitatea unei fabrici de medicamente si la shmenurile din jurul acestei afaceri. So what? Comparativ cu a nu-mi creste eu copilul, zic ca merita...

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

2.a. sunt in acea categorie ghinionista care reactioneaza urat la vaccin, dezvolta alergii la te miri ce, cum mai nou is alergica la detergenti, sapunuri, desi n-aveam nici pe dracu pana cum vreo 2 ani, si ma trezesc naiba stie cu ce complicatii, de mai mult le amarasc viata copiilor, sa ma priveasca cum ma tarasc paralitica la baie...

de acord cu laboratorul, si mie mi se pare "dubioasa"...

pana la urma ruleta ruseasca e si cand treci strada... sau te urci la volan.

daca cumva crap de porcina, sa nu ratati pomana. face mama o coliva dementiala!

Cristina
www.talentedenazdravani.ro" target="_blank">Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.
Īncercam sa īnvatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decāt sa cāstigi.
Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite
Ce sa agatam singurei in pomul de iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

in caz ca v-ati linistit , sa va dau amanunte. azi m-am intalnit cu agenta de asigurari sa-mi iau rca-ul. cea careia tocmai i-a murit mama de gripa porcina. mi-a povestit ca pe maica-sa a internat-o initial la victor babes. unde a fost testata NEGATIV de gripa porcina. dupa ce s-a agravat in spital starea, au transferat-o la matei bals. au bagat cate 8 antibiotice diferite pe zi, inclusiv Tamiflu, in ea. nimic. se albeau plamanii de la zi la zi. la autopsie s-a gasit virusul. i-au zis ca nu e singurul caz testat negativ in timpul viatii si pozitiv la autopsie. deci e mai rau decat credeam. dupa ce ca nu stim ce se intampla, iti mai spune si ca esti sanatos, te duci acasa bou si mori cu zile...
pe de alta parte pediatrul nostru, fiindu-ne si prieten de familie, ne mai impartaseste si-n particular din pareri. asta crede ca vaccinul e apa de ploaie. ca in cariera lui n-a vazut vaccin sa nu resimta organismul chiar NIMIC NIMIC. in fine, e doar o parere, personal consider ca ceva ceva trebuie sa aiba vaccinul ala in el, n-o fi placebo.

Mergi la inceput