Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (133)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Suzy, sa-ti traiasca baietii si sa fie sanatosi! Bucurie si putere!


ia ca umplui o pagina si tot mai scapai din subiecte.

Nuditate: nu am defilat, dar nici nu m-am crizat daca a intrat peste mine in baie etc. Tati ii arata cum se face pipi la WC...
Spune ca baietii au puta si fetele AU altceva. (nu ca n-au, dea?!)
Zilele trecute a intrat in baie peste mine cand ma spalam la chiuveta si m-a intrebat ce sunt alea? Se referea la sani.
I-am explicat ca asa sunt femeile facute, e un loc pregatit pentru laptic cand femeia are bebe mic.
Lui n-o sa-i creasca, i-am explicat pt ca parea ingrijorat si se tot trage de sfarcuri.


Activitati: ultima moda, aqua draw. Mai vechi, masini, plastilina, iar masini... TV... iar masini... povesti uneori. Are o gramada de carti si reviste cu personaje din filme si desene, le foim pe alea pe toate partile.
Se mai joaca cu placere cu sinele de tren si vagoanele de la Ikea, dar nu prea il lasa radu, tabara pe el si se enerveaza rau cand ii darama traseele.

Radu a primit de craciun o casuta de la Smoby cu niste personaje / e de fapt un sortator de forme. Personajele sunt 4 si au devenit imediat mami, tati, radu, dorel.
Se joaca cu ei ca cu un teatru de papusi, isi face singur povesti cu ei, in general dorel cel verde il cam bate pe radu cel in dungi... mami si tati merg cu masina... (mai dau peste radu)... si brusc realizeaza ca are Radu pe viu si-i mai trage o bataie.

Afara: iese zilnic daca nu are febra, cu socrul sau cu mine, jumatate de ora, o ora, in functie de cat de frig e. Il mai iau cu masina dupa mine, miercuri avem zi numai noi doi.

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:



BUNA!

Ce zi frumoasa... Din pacate suntem acasa numai noi fetele si nu ne-am aventurat sa mergem prea departe dar am iesit la bloc cu sania 1 ora si jumatate.

NUDITATE: eu fac baie dezbracata cu Maria. Cand era mica, mica faceam cu costumul de baie acum insa....fac baie cu ea din comoditate pentru ca mai tot timpul suntem singure seara si dc fac dus singura asa se mai miorlaie pe la usa.... Asa ca facem amandoua. Nu pare f interesata de nimic doar intr-o seara m-a luat prin surprindere si a zis ca vrea laptic de la mine. de unde pana unde ca ea nu prea a baut direct de la sursa.... Taica-su insa nu sta dezbracat de tot in fata ei si asta ii straneste curiozitatea. Tati e ca baieteii de la gradinita?, pot sa vad cum face pipi... si asta in gura mare in usa la baie. Cred ca au auzit toti vecinii.

Legat de activitati- ce ma fac daca bebe 2 va fi BAIAT? Vad ca baietii se joaca f mult cu masinute si nu va atrag prea mult in joaca lor. Noi azi am pus in scena Alba ca zapada cu papusa si piticii primiti de Craciun. Si acum iar o atrage baletul (povestea e veche de anul trecut de cand am fost in Cipru)si trebuie sa-i pun pe tv filmulete cu fetite mici care fac balet si ea incearca sa le copieze miscarile. E f incatata. Si d eziua ei ne gandeam sa-i luam asa ceva
http://www.vanstore.ro/bella-balerina-studio-balet-p-545.html dar nu stiu cum e DVD-ul . Pretul e destul de mare. Oare merita? Ati vazut la cineva?

ROXANICI- felicitari pentru baia in 3. Ce cada aveti? mi s epare o idee nemaipomenita.

Va intrebam d eiesit in 2 pentru ca eu una nu ma mai satur. De Revelion am fost numai cu sotul din dotare si de atunci speculam fiecare moment ca sa iesim. E f greu dar am mai reusit fata de anul trecut cand nu ieseam deloc. Anul asta am fost deja la film de 2 ori si 1 data in oras.

mai dar ati scris de mi-e greu sa citesc tot. Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Neata!

Suzy, felicitari, sa-ti traiasca minunea si sa va bucurati de el!

Sa raspund si eu la intrebari.
Iesit singuri - foarte rar, nu avem cu cine lasa copilul. Daca mai iesim, se intampla separat si la tot foarte rar. In decembrie am avut ocazia sa iesim de 2 ori singuri, la film, la o cina in oras si ni s-a parut minunat, cred ca un cuplu are mare nevoie de asa ceva.

Copil stangaci - nu avem, nu am cum sa ma pronunt.

Jucarii si activitati - nu i-am mai cumparat de la Craciun nici o jucarie. De regula deseneaza mult, ii plac povestile si mereu ma roaga sa-i citesc. Mai nou ia cartea si-mi povesteste ea, dupa imagini, folosind expresiile pe care le-a auzit in poveste. Se mai joaca cu setul de cuburi, cu papusi si cu un bebe vorbitor, isi organizeaza diverse activitati imaginare (picnic, masa, mers la culcare etc.). De ceva vreme e atrasa de calculator, are cateva joculete pe care le joaca si e tot mai indemanatica, insa vazand ca ia amploare atractia ei, i-am redus mult portia. La gradinita ea merge la program prelungit si are acolo o multime de activitati. Insa acasa in general face cu mare placere activitati pe care i le propunem noi, fie ca e vorba de desenat, pictat, citit, dansat - nu conteaza, cate vreme stam cu ea.

Nuditate - la noi situatia e in felul urmator: sotul meu este total dezinhibat in privinta asta, a fost crescut si obisnuit in familie sa nu se fereasca unii de altii. Si mama si matusa lui au procedat astfel cu copii, una din motivatii fiind ca isi doreau ca ei sa nu aiba nici o jena in a spune parintilor ori de cate ori au o problema de sanatate sau altfel de probleme legate de corpul lor. La mine situatia a fost exact invers, am fost crescuta in ideea ca a-ti expune corpul "mvaaai, e rusine!" In consecinta am crescut cu multe complexe, inhibitii de care nu am scapat complet nici acum. Asa ca Maya ne vede dezbracati, bine, pe taica-su doar in chiloti, insa s-a intamplat sa intre peste el in baie si momentul s-a finalizat cu o concluzie - baieteii au cuculet, fetitele nu. Si cu asta basta. Ea nu are nici un fel de curiozitati pe tema asta.

stefimic, mult a fost, putin a ramas. Rabdare, nu mai e mult pana te intalnesti cu minunea.

arissa - mamica Mayei - 18.03.2007
Vine doi! 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna seara!
Si noi la povesti...

Suzy felicitari pt pitic! Sa fie sanatos si voios si papacios!


Nuditate pe noi ne vede dezbracati ...Nu tinem neaparat sa ne aratam goi, dar daca se nimereste, asta este...Stie sa faca diferenta,nici n-o mai intereseaza...Doar acasa intra peste noi in baie, oriunde altundeva nu are voie...Teodora a facut baie cu amandoi, dar separat, ca n-avem o cada prea mare


Stangace A noastra e dreptace, dar face destul de multe lucruri si cu stanga.


Jucarii/activitati Jucarii de la Sf Ioan n-a mai primit, stiu ca acum isi doreste o masina de spalat rufe .
I-am facut ordine in jucariile ei, ce erau inutile/neinteresante sau ii ramasesera mici, la gunoi...Se joaca f frumos cu bebelusii, bucataria, patulul, carutul de papusi...Are o carte cu animale, cate 6piese de puzzle pe pagina...le scoate, le arajeaza, vad ca-i plac. Ce mai facem noi acasa? Pai in ultima vreme prea putine lucruri. Coloreaza, lipeste .

Eu am avut o saptamana...Luni si marti mi-a fost f frig, si pe drum spre casa si la birou, m-a luat o raceala, care s-a transformat intr-o minunata de sinuzita, atat de minunata, incat joi la consultia orl, doctora voia sa ma interneze. Am o sinuzita nasoala, mi s-au infundat canalele, si secretia care circula pe acolo de obicei,ramasese stocata in sinusuri, drept pt care...incepuse sa se altereze.Acum sunt pe antibiotice, si vad ca e mai binisor.
Maine merg sa fac niste radiografii, sa vada daca s-au desfundat canalele.Daca nu...planul B (ala cu spitalul)




poze cu Teodora

povestea nasterii Teodorei aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Iesiri fara Teodora, eeeeh, n-am mai iesit de mult. Am stat inainte de sarbatori singurei,ca nu aveam altfel,insa o iesire in 2...cred ca de anul trecut de la botezul finutei noastre ...de un an Oricum, sper sa iasa tata la pensie mai repejor, si atunci o sa i-o pasam lui, sa mai mergem si noi la un film, o petrecere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Carmen, sanatate, pacatoase sinuzitele astea


Anaalina, cat mai multe progrese cu vorbitul. M-am mai gandit la voi dar nu am mai deschis subiectul, poate e unul sensibil pt tine.
Totusi logopedul poate zice daca a gasit o cauza pt nevorbitul Catalinei? sau doar el isi face treaba si altceva nu.


maine merge rares la gradi, iuhuu, dupa 2 sapt de muci.
In we am fost in poiana si l-am pus pe skiuri prima oara, i-a placut, a zis ca mai vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Felicitari Suzy!!
Raspund rapid la intrebarile Tzunei si ma bag la somnic ca-s cam in urma!
1. Iesit in 2 (mai bine zis 2 si jumatate sau chiar trei sferturi :D) no way (tati e la serviciu de dimineata pana seara tarziu; n-avem cu cine-l lasa pe Luca etc) iesim cu totii in week-end/ doar eu cu Luca in timpul saptamanii/ bunicul cu Luca
2. Jucarii, n-a mai primit de la Sarbatori
3. Activitati: picteaza cu placere, deseneaza (traseaza linii), construieste castele si garaje din Lego, se joaca cu masinile si tirurile lui, cantam si spunem poezii la greu etc
4. Nu-i stangaci, desi mai ia anumite obiecte cu/in mana stanga, duce ulterior in dreapta. Cu mana dreapta mananca, deseneaza etc
5. Nuditate… ce-i aia? :D Eu fac baie impreuna cu Luca (taica-su nu) si niciodata n-a fost curios in ceea ce ma priveste.. in ceea ce-l priveste pe tati, da

Pupacesc…


Mami de Luca again ~ Eva-Ioana



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

La multi ani, Karra!!
Sa ai parte de tot ce e mai bun in viata si Winnie sa-ti aduca numai zambete si fericire!!
Si....un pahar de vin rosu

(Si sa te vedem in stup!!)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

De mult vroiam un feedback rapid, dar nu mi s-a aratat pana acum.
Loradin: cu gradi, cred ca ai facut foarte bine ca nu ai lasat-o. Foarte urat mi se pare ca s-au comportat educatoarele (sau ingrijitoarele?) Si succes mult la terapia anti-fumat!

Kitty: nu am intrebat, sper ca nu e nimic grav cu tatal tau. Multa sanatate la toti, de la cei mai tineri pana la cei batrani! Si montajul cu poze e heavenly.

Anaalina: Iti inteleg ingrijorarea, va urez succese multe pe plan "oral", si nu stiu daca ajuta la ceva, dar uite: o prietena de-a mea are un copil care in iunie va implini 4 ani. Pana in toamna trecuta, cand a mers la gradinita, spunea "da" si "ma" de la "mama". Atat. Parintii ingrijorati, l-au dus la controale... Altfel copilul foarte comunicativ in felul lui neinteligibil, foarte expresiv, empatic, jucaus, participa la activitati... Gradinita a schimbat intr-un fel situatia, l-a obligat sa vorbeasca pentru a se face inteles, acum spune multe cuvinte desi face propozitii scurte, de 2-3 cuvinte. Chiar nu ma pricep ce sfat sa iti dau, e foarte bine ca mergeti la logoped, eu cred ca as obliga-o sa interactioneze, n-as lasa-o sa stea asa cum zici in camera ei si sa inchida usa. Eu as expune-o la cat mai multa socializare, de orice tip. Dar nu e in nici un caz o parere avizata, e doar ce simt ca as face. Va doresc numai bine si tine-ne la curent!

Roxi, e total Rares pe schiuri... Face si cativa pasi? E super ca nu-i e teama. Si multumesc mult pentru incurajari. Nu cred ca sunt trista din cauza de berze, mai degraba alti gargauni din capul meu.

Noi am inceput sporturile de iarna. Am fost la patinoar, am inchiriat patine, am cumparat bilete si cand sa intram pe gheata am inceput sa urlam. Dragos, pentru ca ii era teama, taica-so pentru ca facuse o tranta, si eu ca trebuia sa ii ridic pe amandoi. In final ne-am plimbat in jurul patinoarului, noroc ca era gheata si acolo. Ne-a placut mult. Dragos era ca Bambi. La sfarsit a urlat iarasi ca nu vrea sa dea jos patinele.
Si ieri am fost la hm.. cum sa ii zic... un fel de partie de bob amenajata intr-un ... cum sa-i zic... parc mai mare. Of,Doamne, de ce nu stiti voi ce-i ala Platoul Cornesti?! Deci, un loc mare cu chestii de copii, amenajat in padure, cu multe facilitati, printre care si asta. O partie artificiala pe care se dau oamenii pe niste cauciucuri speciale. Partii cu unghiuri diferite, noi am fost pe cea mica... Si este si un tun de zapada care o intretine, si un sistem care trage oamenii la deal direct pe cauciuc... Super super fain. Patru ture, un leu. Ieftin ca braga. Kitty, ati fost?

Karra, la multi ani! Multa sanatate si fericire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

oooo, azi avem o sarbatorita...


La multi ani Karra !


Roxana tare haios Rares skior

Mergi la inceput