Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (133)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Raspunsuri:

1. Iesit fara copii: rar...dar de fiecare data ati aflat, ca am un stil de a bate toba...si de a face mare sarbatoare din asa ceva. As putea sa numar pe degete iesirile de un an incoace. vreo 2 teatre,
petrecerea cu karaoke, petrecerea de Craciun, revelionul. Dar vreau sa mai iesim, simt nevoia, mai ales de teatru si de dans.

2. Jucarii cred ca mai primeste de ziua ei, dar si atunci daca am de ales carti si eventual role...trotineta...ceva de miscare, nu mai vreau sa vad jucarii gramada in casa. Preferate? Cartile in primul rand, vrea sa-i citim si noi si Raul, sa coloreze...sa se uite prin ele. Papusile: Bebe si cu Fatishu (frati-su), pe care-i mosmondeste, inveleste, pune pe olita, cearta, pune la colt...

3. Activitati...am spus si mai sus...mai deseneaza, se joaca cu Raul, vrea multe desene animate si eu nu vreau. Ar vrea mai multa plastelina dar - in principal din cauza de mama ocupata si nervoasa cu multi batrani/bolnavi pe cap - nu prea are parte de multe activitati care solicita atentia unui adult. Afara, da...la sanie, cat putem, sau cu Raul la patinoar, dar ei nu i-am gasit patine asa mici. Acum cu frigul asta au mai fost zile in care nu am scos-o, doar cresa si inapoi, dar recuperam la sfarsit de saptamana.

4. Stangace...am, multumesc. De ce or fi asa de multi stangaci in ultima vreme, sau mi se pare mie? Sau mai demult erau obligati sa foloseasca dreapta? Inca nu-mi fac probleme..sau poate n-am aprofundat inca problema. E chiar indemanatica dupa parerea mea, inca nu m-am gandit la tinut creionul in mana, acum ca ati spus o sa urmaresc. Calin spune ca o sa aiba probleme cu aparatul foto ca n-a vazut nici unul pentru stangaci . Fiecare cu obsesiile lui.

5. Nuditate.... noi nu prea suntem pudici...de Raul ma ascund, adica nu ma vede goala, pe Calin da, il vad amandoi, nu mi se pare interesata Giulia deocamdata. Poate veniti cu pareri mai avizate, mie deocamdata nu mi se pare in neregula.

Tzuna , ai dezmortit stupul.

Suzy sa-ti traiasca baietii!!

Eu cam varza sunt, obosita si cu fundul in sus. Pupeze.
Aaa,mi-am actualizat slideshowul de la semnatura, cel cu numele My idea of heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Kitty superb....superb..superb!!!!


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta razvanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Kitty superb....superb..superb!!!!


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta razvanel



daaa, supeeeeeeeeerb


si ap foto e o chestie minora pt ca e doar un buton de apasat si nu e asa de greu. Daca ii iei un SLR o sa aiba multe chestii de facut cu mana stanga pe el, deci e ok. Sa vezi cand o sa cauti foarfec pt stangaci, sau ascutitoare sau ibric sau cutit cu zimti sau desfacator de conserve... de aia ziceam ca unele chestii vor invata sa le faca cu mana dreapta (daca vor dori, bineinteles, daca nu, striga pe fratishu sa ii taie ceva cu foarfecul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

buna dimineata stup, incercam sa mai scriem si noi.

am vazut montajul lui KITTY si este bestial, tu ai reusit intotdeauna sa m-a impresionezi, sunteti o familie reusita si va doresc sa ramaneti la fel de senini si de fericiti cum sunteti acum.

incerc sa raspund si eu la intrebari desi la mine mai greut cu burtica la gura sa mai fac mare lucru cu STEFI dar sa incercam.

1. fara copil nu se poate, decat daca ma duc eu pana in piata, in rest mergem toti trei pe unde avem de mers, adevarul este ca pe vremea asta mi-a fost teama sa ies singura cu el sa nu alunec si sa fac altceva.

2.vorba fetelor de la CRACIUN, mai binezis de la SF. STEFAN(ca el a mai primit o gramada si atunci) nu am mai cumparat nimic, nu stiu ce sa zic cu apreciatul, cam greu, nu prea i-l multumeste nimic, decat pana le are acasa tipa ca vrea cutare jucarie apoi se joaca un pic si gata, gen laptopul broscuta cu care mi-a cantat in cap toata luna decembrie si cand a venit mosul s-a jucat un pic si nu l-a mai deschis de nu stiu cand.
asa ca eu nu stiu daca o sa mai investesc in jucarii scumpe.
am inceput sa pictam, sa folosim plastilina, chestii din astea.

3. ca si activitati este fascinat de desene la dvd-uri, avem un prieten care ii aduce mai mereu si asa ca ne crtam zilnic pe faza ca de ce nu vrem sa-i punem desene la dvd.
se uita la 101 dalmatieni, peter pan, tarzan, cartea junglei, pinochio,nemo si altele.

4. stangaci nu suntem si nu stiu ce sa zic.

SUZY felicitari, sa-ti traiasca baietii.

noi suntem bine, STEFI mai ales, eu mai putin, abia astept sa treaca timpul, suntem in saptamana 37 si nu mai am rabdare, ma dor toate si parca as vrea sa se termine mai repede, acum am si burtica jos de tot fata de STEFI, si e tare naspa.
gata va pup, fug sa mai fac ce mai am prin casa ca si asa ma misc precum melcul.

sa aveti o zi minunata.

cata mami de STEFAN(9.03.2007) si 36+IOANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Asaaaa, daca e rost de scris mult - hop si eu Pe rand:

- iesit singuri - pff, ce e asta? am merge la Avatar, dar ... iesim singuri separat - odata eu, altadata tati Ne-am gandit totusi sa luam pe cineva care sa stea intr-o vineri seara sa pazeasca copilul dupa ce adoarme, si noi sa mergem bufnite pe la filme tarzii sau restaurante. Dar nici bani n-avem acum, asa ca...

- stangaci: eu sunt stangace obligata sa scrie cu dreapta. Dar fac alte lucruri cu stanga - de la deschis usile pana la suruburi. De voie de nevoie am ajuns ambidextra. Oricum, indiferent de mana, trebuie indrumati sa tina creionul corect (pe Alex l-au invatat la gradi, n-au prins incercarile mele de acasa)

- activitati - face o gramada la gradinita. Nu mai am ce sa fac si eu cu el in timpul saptamanii, ca ajungem seara la 7-7:30 acasa, si el la 9:30 doarme. De obicei seara mai coloreaza (si coloreaza mai bine decat o faceam eu la 6-7 ani!! chiar ii face placere sa coloreze) sau se mai uita la desene. Printre activitatile facute la gradi as enumera: colorat, pictat (cu pensula sau cu degetele), decupat, lipit, plastilina, pasta modelatoare, lego, figurine din polistiren, puzzle-uri, lectii despre diferite animale (de ex: azi despre maimuta - cum arata, ce mananca, unde traieste etc), citit povesti si poezii, dans, cantece, si acum in sezon - om de zapada, batai cu zapada, sanius in parcurile mari etc; azi de exemplu se duc la Muzeul de Geologie (cu toata rusinea, recunosc ca Alex in 4 luni de gradi a vazut mai multe muzee decat am vazut eu in Bucuresti).

- jucarii: avem cam 2 categorii: A) creioane, carioci, si creioane mari, si creioane mici, si mini-carioci, si culori puffy (se umfla daca sunt incalzile cu uscatorul de par), si markere - si evident "nu e bun ala ca nu se vede bine, vreau altul care se vede bine", vreau sa colorez cartea cu Mosul, vreau sa colorez cartea cu ochii, vreau sa facem puzzle-ul cu pisica si sa il colorez (ah, culorile din fabrica nu sunt niciodata suficient de bune); avea si cutii mici de creioane, i-a adus si Mosul un set marisor, azi mai vine tati din Spania cu un set urias, sper sa il satisfacem si B) pisici, de orice marimi, de orice culori, de orice fel; pana la urma aici am ajuns la un compromis, o sa ii luam 2 pisici "adevarate" cand ne mutam la casa (pe care o incepem in martie, yu-huuu), deja avem un cos de pisici de plus.

Cam atat de la mine, sunt la munca si ma intorc la trebi, ca am o gramada...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Hai sa ies i eu putin din amorteala, daca tot s-a dezmortit atmosfera pe aici.

- Iesit singuri... ce e aia? La un moment dat am zis ca daca nu facem cumva sa avem macar o zi pentru noi , macar pe luna, daca nu saptamanal, eu o iau razna, dar a trecut. Probabil ca am luat-o suficient de razna sa nici nu-mi mai doresc asta.

- Stangace: Initial am crezut ca e, insa acum are activitati facute cu stanga, dar face multe si cu dreapta, asa ca .. nu stiu inca unde ne aflam.

- Nuditate: Eu cu ea mai facem si baie impreuna. Pe tati nu-l lasa in pace cand face baie, asa ca il vede si pe el. Culmea e ca vrea sa stea la baie cu toata lumea, adica bunica, mamaie. Nu cred ca o intereseaza neaparat nuditatea, doar vrea sa fie in compania lor. Mai vine un baietel pe la noi la joaca si e curioasa cand face el pisu, dar nu i-am interzis sa il vada. Sunt curiozitati firesti, pana la urma. Abia si-a dat seama de diferenta dintre sexe, asa ca acum verifica cum poate ca sunt toate pe la locurile lor. Mai si intreaba: "Tu esti fetita, tati e babat, eu sunt tot fetita, da?" Acum nu mi-am pus problema sa o dau afara din baie sau sa ma feresc de ea. Nu stiu cand o sa o fac, probabil cand va incep[e ea sa fie stanjenita. Deocamdata e mult prea devreme sa ma preocupe. Oricum e chestie de pudicitatea fiecaruia, nu cred ca exista o regula clara in comportamentul asta.

- Activitati: citim povesti, ne uitam pe pozele din carti. Daca incep sa ii explic unde traieste, ce mananca sau alte chestii mai intelectuale despre ce vedem pe acolo, se plictiseste, evident, de colorat, abia mazgalim ceva pe pagini, de ce sa stricam cartile de colorat? Plastilina, mai face si ea cate o figurina, dar, in general ma pune pe mine sa fac "gogoloaie" pe care sa le turteasca ea, mai punem muzica si ne zbenguim, puzzle eu sunt antitalent, nici ea nu se omoara, mai construim blocuri din lego, ea le darama, ne jucam cu papusi la greu, in ultimul timp le ducem la gradi, avem ceva activitati p-acolo cu ele, gen dat de mancare, jucat vreun joculet, culcat, iesit afara si apoi vin parintii si le ia acasa. Asta ca o pregatire pentru ce va urma.N-o intereseaza activitati de motricitate fina. Ma pune pe mine sa le fac. Ea aproape ca nici nu incearca sa faca . De exemplu am luat o chestie d-aia cu gaurele pe margini prin care sa bagi un siret. Ea vrea sa ne jucam "de-a cusatul", dar eu sa le fac si ea sa plimbe cainele si pisica de siret . De tinut creionul in mana nu reusesc sa o fac sa il tina corect, dar nu cred ca e cazul sa imi fac probleme din asta. Are timp si la gradisi la scoala sa invete. Nu pot spune ca facem prea multe impreuna pentru ca eu sunt antitalent la invatat ceva pe oricine, iar ea n-are niciun pic de rabdare, si pe de alta parte avem stiluri total diferite. Incerc sa ma adaptez la stilul ei, dar nu-mi iese mereu.

- De iesit afara iesim cam o zi da una nu, iar in weekend mergem la ai mei unde sta destul afara ca ei stau la casa in afara orasului. Uneori as vrea sa iesim mai mult, dar de cate ori ajungem afara depasim cu mult timpul pe care ar trebui sa il petrecem pe vremea asta afara. Acum i-am luat o sanie cu spatar, dar din pacate vad ca se dezgheata zapada.

Cam astea ar fi.

Frumos montaj, Kitty!

Va pupam cu drag!


Ela si Thea-Ioana, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

"Asta înseamna îmbunatatire de viata, sa ajungi la niste gânduri care sa le poti prezenta si sa le poti învalui în rugaciune."

Votati pentru mine:D!

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Saltare , nu pot sta deoparte la asa subiecte, daca tot ne-am dezmortit nitel cum spunea Ela. Sa raspundem asadar in ordinea in care au fost puse intrebarile:
1. Daca ne hotaram sa iesim singuri , copilu merge la mama insa vreau sa va spun ca-mi este tare greu fara ea. Ai mei se bucura ca-i rastoarna casa , dar eu as fi in stare sa sun din ora in ora sa vad ce face. O lasam acolo si-i spunem ca plecam pana la farmacie
si venim repede . Dar de cele mai multe ori merge cu noi in vizite la prieteni , ca nu prea ne culturalizam ...

2.Stangace ?? fuse si se duse , acum foloseste bine dreapta.

3. Baie face cu mine dar pe tasu il urmareste cand iese de la baie , ii trage de prosop sau se apleaca sa se uite sub prosop, e asa haioasa

4. Activitati- Ei bine va spuneam acum ceva vreme ca nu vorbeste, da dragele mele . nici acum nu spune mare lucru mergem la logoped din luna noiembrie si se pare ca e spre bine. Nu putem purta o conversatie asa cum faceti voi , cateodata am plans cand am vazut ce bine vorbesc copii vostrii. Catalina e altfel , se joaca singura , cu castronele, cu lego si nici nu o auzi. Mare pasiune de acum sunt cartile Disney pe care le rasfoieste si filmele corespunzatoare. Si le pune singura la dvd isi inchide usa la camera si face maraton de filme.

Afara nu iesim dupa gradinita , decat sa mergem la logoped si am fost putin si la gimnastica dar a fost foarte frig si nu am mai scos-o din casa.
Jucarii- are dar nu se joaca mereu cu ele . Cateodata mazgaleste si pentru ca a mazgalit destule carti de colorat , eu ii tiparesc diferite imagine pe care ea le coloreaza pardon mazgaleste.

Kity ---FRUMOOSSSSSSS



Anaalina , mami de Catalina Teodorahttp://community.webshots.com/user/anaalina(30.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Bun regasit. Haideti sa raspund si eu sondajului lansat:

1. Iesit fara fetita: f f f rar. In primul rand nu prea avem cu cine sa o lasam pe Sophia, cand parintii mei nu sunt la noi, dar si cand am avea nu ne lasa sufletul. Nu tin minte cand am fost ultima data la un film amandoi sau la o restaurant doar noi, dar suntem OK si fara.

2. Jucarii are prea multe si cred ca este una din cauzele comportamentului cam rasfatat din ultima vreme, asa ca ne-am propus sa facem o sortare la sange we asta. O sa le adunam pe toate pe care doar le rascoleste si imprastie fara sa se mai joace propriu-zis cu ele, chiar daca sunt potrivite varstei. Parca cel mai mult ii place acum sa se joace de-a mama cu un set de papusi-gemeni, precum si cu o casuta cu papusele, cu care creaza o gramada de scenarii, activitati si monologuri. Oricum se cunoaste ca e alta varsta, e mare iubitoare de carti, putem petrece timp la infinit rasfoind si citind, desi deocamdata primeaza volumul in detrimentul calitatii – aud “acum alta, mama” dupa primele pagini. Pentru ea e sarbatoare cand o ducem la biblioteca, unde sectiunea pentru copii este intr-adevar minunata.

3. Activitati - la gradinita fara doar si poate face mai mult decat acasa, pentru ca acolo petrece 8 h/zi. Au un program f structurat, cu diversitate frumoasa, de la “ateliere” de lucru manual care implica colorat, modelat, decupat, lipit, stampilat,etc. la alfabet, numere, culori, cantecele, povesti, spaniola. Aici grupele sunt impartite altfel pe varste, la 33 de luni se intra in grupa mare/prescolara si au activitati mai serioase. Acuma sa nu credeti ca stie sa citeasca sau sa scrie, dar canta alfabetul de la cap la coada, numara destul de bine pana la 20 in engleza si pana la 10 in romaneste si spaniola, isi recunoaste numele cand e scris si cam atat ca si scolar. Eu nu ma agit sa invete precoce niste lucruri, sunt de principiul ca toate la timpul lor. Insa ritmul in care ii introduc in universul literelor si cifrelor nu este stresant, asa ca nu mi se pare deplasata programa. Acasa « pictam » si ne jucam foarte mult cu plastilina, ne jucam de-ascunselea si de-a prinselea, mergem la inot miercurea (unde ii place extraordinar si a avansat la grupa copiilor de 3-4 ani) si la balet/tapping sambata, unde de asemenea ii place, dar suntem incepatori. Inainte de balet a mers cu placere la gimnastica, dar am intrerupt pana va face 3 ˝ ani, caci doar atunci incepe programul serios de antrenament. Acum s-a plictisit de rutina de “baby” cum spune ea. In general este un copil cu multa personalitate, energie si pasiune, pe care o pune in toate. E genul care da 110% cand face ceva. Fie ca se joaca frumos, comanda copiii la gradinita, sau face o criza de personalitate, la ea nu exista jumatate de masura .

4. Sophia e clar dreptace. Are o dexteritate buna de mica - prins, desurubat, tinut lingura, creion, pensula – ei ii sunt toate f firesti cu manuta dreapta.

5. Nuditatea in fata copilului – eu una nu sunt de acord cu expunerea partilor intime si mature in fata copiilor. Nu mi se pare firesc, mai ales de la varsta asta incolo, cand devin mai constienti de tot ce este in jur. Nu suntem exagerati incat sa perceapa asta ca o interdictie ce trebuie cercetata, dar evitam expunerea totala. In chiloti ne vede, mai intra peste noi in baie, dar cu buna stiinta nu defilam in pielea goala.

Acum sa va intreb si eu ce va nemultumeste la copilul vostru? La mine, cum am mai spus-o recent, principala problema o am cu faptul ca nu mai prea vorbeste romaneste, in ciuda eforturilor mele. Apoi e faptul ca a devenit dintr-o data foarte neascultatoare si sfidatoare, desi inteleg ca e parte din “farmecul” varstei. Si cu mancarea a devenit cam dificila, dar incerc sa am rabdare, mai ales ca arata sanatoasa. Inca un lucru – a invatat sa spuna minciunele si fabulatii (gen: fabulatii cu batai si grozavii care cica s-au intamplat la gradinita, or eu ii interzic ceva si ea merge la taica-sau si ii spune ca tocmai i-am dat voie). Partea plina a paharului este ca i se dezvolta imaginatia, dar pe de alta parte creste smecheria si capacitatea de manipulare, care e si asa cam mare . Asta este, tinem si noi pasul cu ea, invatand sa fim parinti cat mai echilibrati in ceea ce priveste educatia fetitei.

Scuze, iar m-am intins, asa ca inchei aici urandu-va weekend placut!

PS: Suzy, felicitari si sa-ti traiasca baietelul!

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia - 1 martie 2007

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna seara...daca e vorba de discutii serioase,hai sa ne bagam si noi...

1.In ultimele 3 sapt. am inceput sa mergem sambata la sala de sport de la scoala unde muncesc eu si jucam un volei sau tenis sau badminton cam o ora juma, in rest doar cand avem petrecri in alte orase si merem cu masina,noua ni se par ca iesim caci palavragim mult si suntem impreuna ,chiar daca noi mergem la munk, sau am mai mers la nasi seara si jucam o carte,dar si asta o data pe luna sau mai mult....

2.Jucarii nu mai primeste nici una pana la ziua lui,poate doar carti si puzzel,caci are masini muuulteee,trenuri,are un thomas cu un ditami setu de sine

3.Activitati: ne jucam cu masinile facem intr-una concurs,cu trenu punem vagoane,le schimba,luam marfa,construim tunele si cam cu atatea jucarii se joaca chiar daca are mai multe...iar activitati educationale:ne jucam cu plastilina ii place doar sa ii fac avion,masina si vapor,de pictat pictam dar doar trenuri si sine,si la colorat tot asa numai trenuri,bricolaje nu am mai incercat de la craciun unde nu a fost f incantat, mai facem puzzel face f bine cu 6 piese,la 12 mai avem de lucrat, a invatat alfabetul dupa o tablita de lemn le pune la loc si zice un cuv cu care incepe litera respectiva, stie ceva poezii, eu ii citesc multe si i se pune pata pe cate una,de ex una cu trenul care vine de la iasi si una cu nicu care a spart o cana si binenteles si desene,e mai redus programul...

4.Nuditate..incercam sa ne ferim...dar cel mai des se uite la ...de cand a vazut un bebe ca papa de acolo...

5. cat despre intrebarea lui krissy....in ultimul timp vreau sa vad doar lucrurile bune pe care le are si pe care le face...dar asa, nu imi place ca cu cat sta mai mult cu tasu cu atat este mai alintat si plange din orice,asta ma seaca cel mai mult k plange cateodata din nimicuri!

gata m-am cam intins

noapte buna!


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta razvanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzuna

Si eu intru sa va salut.

Nu mai punem si noi niste teme de discutii ca inainte?

eu as avea cateva si voi alegeti ce vreti:

- cat de des iesiti fara copil/copii?

- ce jucarii ati mai cumparat si care sunt jucariile cele mai apreciate?

- ce activitati mai aveti acum pe frigul asta?

- cele care aveti copii stangaci cum va descurcati cu ei? adica cum ii ajutati/corectati tinerea creionului in mana etc. Nu-mi propun sa o fac dreptace ca nu este dar vreau sa tina corect creionul/pensonul asa cu mana stanga si nu stiu cum sa o ajut. Mi-e sa nu fac mai rau asa ca deocamdata o las pe ea sa faca asa cam ce vrea dar e asta o solutie?



ooo, sondaj, sondaj!!!

- eu ies o data pe saptamana fara copii, joi sau vineri cand chem si pe mama si pe socru. De obicei ma duc la cumparaturi, doctor, treburi, un coafor o maslina... dar am fost si la restaurant cu o prietena, intr-o librarie cu cafenea unde am citit o carte...
Nu putem iesi seara pentru ca nu avem cu cine lasa copiii, nici mama si nici socrul nu sunt dispusi sa stea mai tarziu de ora 19.
Cand il aveam numai pe Teo am fost la Paris, Cairo si Bruxelles cu serviciul / dar mi-am facut Sunday rule ca sa pot sta si in we si sa ma plimb nitel, am fost amandoi la party de anul nou fara Teo ca l-am lasat la mama.. si cam atat (a, si o petrecere la firma, a stat sotul cu Teo). Sotul merge si el in delegatii cate o saptamana la 2-3 luni odata, alte iesiri nu are. De cand s-a nascut Radu nu am iesit impreuna nicaieri fara copii, iar cu copiii, la munte, la mare, atat.

- am cumparat aqua draw, Teo e super incantat de ele, Radu inca nu. De fapt si eu sunt super incantata. Am mai cumparat o maimuta care modeleaza plastilina, si aia ii place mult. In rest masini, masini...masini...
Filmul Bolt la care se uita la nesfarsit si il stie pe dinafara... e ultima noutate.
Avem balansoir de la Ikea, doua evident, ca se bateau pe ele. Se dau toata ziua, cum le vad, pac 5 minute ia-iaaa-ia-iaaaa-ia...
Si mai avem o tampenie de jucarie cu niste sarme intortocheate pe care se plimba niste forme geometrice. La alea le zicem METROU si, pacat ca n-am luat 2, se bat constant si pe ele. Lasa si TV ca sa invarteasca bile pe sarma.Tot Ikea.
La bobocei la Radu se discuta de plush addiction... si tocmai le povesteam ca Radu are un soricel... Teo e free. Cand, surpriza. Am cumparat un crocodil mare (75cm) ca sa-l pun jos la usa sa nu traga curentul. Ti-ai gasit, l-a indragit Teo imediat, l-a suit in pat si acu nu mai doarme decat calare pe ala.

- referitor la copii stangaci. Am citit undeva ca e putin prea devreme sa ne dam seama daca sunt sau nu. La Teo eram ferm convinsa ca este, face totul cu stanga, mananca, deseneaza, iti da intai stangul/stanga la imbracat etc.
Totusi l-am surprins desenand pe tabla cu ambele maini de-odata, sau si cu dreapta si custanga pe rand in functie de care ii era mai aproape de partea unde vroia el sa deseneze (fara sa se deplaseze, evident) Asa ca inca mai asteptam.
Observand mai multi stangaci, nu cred ca un dreptaci ii poate invata cum sa tina un creion in mana, m-am crucit privind cum scriu stangacii
Eu il las in boii lui, doar il ajut/insist sa faca liniile apropiate, fluente, fara sa ridice mana de pe desen, bla-bla.
Nu ca s-ar lipi ceva de el.

Acu sa va zic si eu oful meu: am senzatia ca Teo, pe cat de destept e (si bubuie, pe bune) pe atat e de neindemanatic.
Iar neindemanatic + incapatanat.... hm!

Nu deseneaza, nu coloreaza, nu modeleaza, nu leaga, nu dezleaga, nu incalta, nu descalta, nu imbraca nu dezbraca, nu mananca cu tacamuri, nu bea din cana si e si foarte reticent sa incerce.
Noroc cu aqua draw ca mai mazgaleste cu curaj dar e clar ca nu are pic de indemanare, este un efort continuu.
La fast track nu a colorat niciodata, nu a lipit, ma rog, activitatile de indemanare le sare cu gratie.
Cand le-a dat sa decoreze o prajitura cu bomboane, le-a mancat. Apoi si prajitura. Cand le da ceva de facut, o sterge in patru labe pe sub masa, latrand.

Si nici nu face la oala/WC (nici macar cand cere el, sau cand sta si jumatate de ora asezat... nu produce nik)
Gata, m-am vaitat destul.

Sa ma si laud, azi am fost cu el la fast-track si a stat singur /adik fara mine/ toata ora.
A avut si o divergenta cu instructoarea, m-am spart de ras ((ii vedem pe tV jumatate de ora, jos in sala de aspteptare). Le-a dat niste ocheane si ii intreba:
cum MA vezi? MA vezi mai APROAPE cu ocheanul nu?
si Teo raspundea: VAD DEPARTE cu ocheanul, nu VAD APROAPE.
Aia nu, ca MA vezi aproape... el o tinea pe-a lui... si ea nu s-a prins ca avea si el dreptate, doar vedea lucrurile din alta perspectiva.
Cu binoclul vezi departe!
In fine...

Gaia, mumă pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput