Pepenasi de iulie-august 2008 (163)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Struluta te asteptam...
..ma duc si eu sa fac un dus apoi sa dorm putin..pana nu urla, noapte buna!

Cami, de sufletel scump Flavius Cristian pe pamant si a ingerasului Darius-Andrei din ceruri

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius


Poveste

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Cami, relax, al tau are 1 luna, a mea 18 si urla de 1.5 ore . uuuffff


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

CAMY ia-o incet incet si pina l aurma o sa va formati un program comun tu si fi-tu. Daca vrei sa fai mincare crezi ca ar functiona daca l-ai lua cu tine in bucatarie si sa ii vorbesti continu pe diverse tonalitati ca sa stie ca esti acolo sau vrea musai in brate?

SIMONA cu condusul iarna sunt sigura ca odata si odata o sa te obisnuiesti. Pe mine ma streseaza ca plec si nu am locuri de parcare ca astia dau zapada la marginea drumului pe locurile de parcare.

GINI, BB nu a facutt urat cind am plecat de acasa decit de citeva ori si asta pentru 30 sec cit ieseam pe usa, dar in schimb protesteaza puterniccind pleaca vara-sa, cind zice ea "pa" ca pleaca se duce linga ea si o ia de mina sa plece impreuna.

Sa va povestesc pataniile ultimilor zile...Joia trecuta a venit la mine o prietena care era programata la cezariana luni, drept urmare am deportat cupilul la sora-mea de duminica seara...Cu treburi, alergat prin oras si alte circumstante, ieri cind am terminat treaba sun la sorela sa vad unde sunt sa recuperez monstrul...Erau la Cora. MA duc si eu ne invartim, facem cumparaturi si mai trebuia sa mai stam un pic pe acolo ca aveam eu ceva de facut, numai ca monstruletul meu alerga pe acolo de puteam sa il pierdem usor, drept urmare il ia sorela si pleaca cu el inainte, caci oricum scaunul de masina era in masina ei. Imi termin si eu treaba si la scurt timp dupa ei si ajung cind ei urcau pe scarile blocului la sorela. II intorc inapoi, facem schimb de pachete, eu imi iau copilul si ea isi ia cumparaturile si plec. Nu ajung la capatul blocului ca da nepoata telefon cu o falca in cer si una in pamint, mai mai ca tipa la mine, ca de ce i-am luat copilul fara sa o anunt...Zis si facut, de lenenu m-am mai intors sa i-l las asa ca am convenit ca vine ea cu ma-sa sa il ia mai pe dupa amiaza.
Ajung acasa, ma ia vecina ma pune la punct cu cele petrecute cit am lipsit eu, ca au venit aia de la Romtelecom, ca i-a aratat la tanti care a venit temporar sa faca curat pe unde am eu cirpe ssi solutii si chestii de curatat prin casa si ca sunt fericita cistigatoare a unei sederi cu 2 copii mici adica fi-miu si fi-su de 11 luni, pina merg ei la cuparaturi. Eee, trebuia sa ma vedeti atunci in ce zuza nebuna eram alergand dupa amindoi si incercand sa fac pace si liniste...La un moment data ii vad bagati in dulapul cu dvd-uri...ii las pe moment stiind ca stau cuminti, ma uit la Davide si vad ca are in gura ceva...ii bag degetu in gura ii gasesc un plactic negru, ma gindesc in secunda 2 ca e un plastic de pe la un dvd pe care l-a rupt si il mesteca, ca doar nu ar fi fost pentru prima oara. Zis si facut, ma descurc intr-un final cu amindoi.
De dimineata acum ma trezesc de zebzeaca pe la ora 6:00 si mi-am zis ca ma cobor la parter immi fac o cafea si ma uit pe net...Fac cafeaua, iau laptopul mic, il deschid si vad tasta O lipsa...m-am inegrit la fata si primul lucru la care m-am gindit era ca, pe care i l-am scos lui Davide din gura era nenorocita de tasta O pe care BB are boala si scoate, si ca sa imi dea mie de inteles ca lucreaza in gasca i-a pasat-o prietenului...Si sa vedeti cum m-am apucat eu la 6:00 dimineata sa caut in gunoi tasta, ca acul in carul cu fan. Am trecut de la cautare simpla, pina la optimizarea cautarii cu sortare manuala de deseuri...La capatul unei ore ieseam din garaj cu faimoasa tasta O murdara si jigarita, dar buna de folosit...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui pica1

CAMY ia-o incet incet si pina l aurma o sa va formati un program comun tu si fi-tu. Daca vrei sa fai mincare crezi ca ar functiona daca l-ai lua cu tine in bucatarie si sa ii vorbesti continu pe diverse tonalitati ca sa stie ca esti acolo sau vrea musai in brate?







nu merge sa-l tin de vorba...adica poate 2 minute...mai mult nu...

Cami, de sufletel scump Flavius Cristian pe pamant si a ingerasului Darius-Andrei din ceruri

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius


Poveste

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns struluta spune:

Neata'!

Pica:super tare! Bine ca ai gasit tasta, minunata dimineata. La noi disparuse la un moment dat telecomanda de la tv...am cautat si eu peste tot, tot asa, am scos tot din ditamai tomberonul, am intors casa pe dos, nimik. Pana la urma am luat o alta telecomanda. Cand am mutat toata casa din loc cu schimbatul geamurilor, avem un video vechi, piesa de muzeu, si cand o ridic, aud ca suna ceva inauntru, cand bag mana, telecomanda. O bagase inauntru pe unde pe pune caseta, nu am fi ghicit nici in 100 de ani unde era
Cu condusul, conduc de 8 ani...muuuult...cand nu e zapada

La noi apropape ca nu mai e nici urma de zapada, bate un vant cald afara de zici ca-i martie E uscat pe jos, numai bine, ca plecam azi la drum. Offf, ce groaza mi-e de atata drum pe minunatele sosele ale patriei
Merg sa termin macar de calcat pana doarme puiutul, si mai trebuie sa si impachetez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Moni si Ioana tranteste lucrurile, dar atinci cand e ofticata, de exemplu daca vrea ceva si eu nu-i dau, cand in sfarsit renunt si ii fac pe plac nu-i mai trebuie, si tranteste cat colo lucrurl respectiv. De ex, chiar mai inainte, o schimbam de pampers ca tocmai prestase un kk, si ea isi luase un servetel umed in mana si vroia cu tot dinadinsul sa se stearga si ea. Eu nu am lasat-o, i-am zis ca o curat eu si apoi o las si pe ea. Dar ea nu si nu, cand i-am dat servetel l-a aruncat cat colo, nici sa nu-l vada Are o mandrie, seamana cu taica-su aici, si mie nu-mi place chestia asta, adica daca nu-i dai atunci cand cere poti sa nu-i mai dai deloc, nu-i mai trebuie!

Anna si Ioana (11.07.2008)
asa creste Ioana
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Moni si Ralu are momente cand arunca pe jos tot ce-i pica in mana.Si mobilele noastre numai ele stiu cate trante au luat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna fetelor,

Imi cer scuze pt absenta, am avut probabil cea mai agitata si plina luna de pana acum, cu somn de la putin spre deloc, cu munca, drumuri, alergaturi. Dar e in regula, sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez ca sa ajung acolo unde-mi doresc. E bine ca Tetu e magnifica si tati de Tet e magnific si el, numai ca n-a alaptat-o, in rest avem aceeasi contributie.

Altfel, Thea e bine, are deja 1 an si jumatate, hmmmm...ce trece timpul, suntem mai aproape de 2 anisori de-acum. Si ce ne-a adus miracolul asta cu ochii negri iubire pura, aur, soare, aer, speranta si fericire in viata! Tot ce facem, fiecare pas, fiecare rasuflare, totul este doar pt ea, pentru viata noastra-Thea. Am fost si la control, are plamanii perfecti, 12 kg si 87 cm, e mare, sanatoasa tun, fara macar un muc, o diaree sau altceva in cele 18 luni de viata, mananca si doarme la fel de bine ca intotdeauna, vorbareata tare (acu bradul e badi si e veie (verde) si ghieu (greu) si are in el becu(luminite) si afara e padada (zapada, asta e noul nume) si afara iije (ninge)), alergacioasa, cataratoare, cantareata, dansatoare(e fan inrait Michael J, Nightwish si Rammstein:)), e pupacioasa si iubitoare, e incapatanata ca un catar; cand nu-i convine ceva se face ca se da cu capul de pat/covor/perete dar, de fapt, da incet, pt ca a inteles ca doare altfel:); e pictorita maiastra, toti peretii sunt colorati, mobila, parchetul; etc etc. Ce mai, ca orice mama, imi vad puiul cel mai cel, sunt indragostita, topita si subjugata si nu-mi doresc decat sa fim sanatosi s-o vedem crescand, pana la adanci batraneti!

Sambata am facut si noi bradutul, impreuna cu ea si a fost taaaareeee incantata. Acum ii face mai-mai dar mai apasat asa, ca mai sare cate un glob, o beteala :) dar aia e, chiar nu trage sa-l strice ci doar il mangaie.

Ma gandeam ca odiseea noastra minunata a fost deschisa de un baietel-voinicel si acum toti bb2 au fost baietei. Asa ca, Danuta, mizez pe tine sa mai aduci si o pata de roz:), daaa?

In alta ordine de idei, m-am uitat pe poze. Doamneeee, ce copii frumosi avem. Si ce mari s-au facut. Si ce altfel e iarna cand ai pui, cum traim si noi bucuria lor sincera. Anul trecut nici nu stateau bine in fund si acum au personalitate, alearga, vorbesc, sunt niste omuleti in miniatura! Mare miracol viata asta!

V-am lasat si eu cateva poze cu Tetu si adaugam altele dupa Craciun.

Pentru ca nu voi fi aici pe 26, iti urez draga fata cu parul balai-Anca , sa fii sanatoasa, fericita si implinita alaturi de comoara ta cretulie si de toti cei dragi tie! La multi ani!

Camitzu, fruntea sus, asa cum iti zic mereu. Va veti gasi un program, incet-incet si o sa vrei sa stai acasa muuult si bine (asta asa, pt ca m-a pus pe ganduri discutia de ieri:)). Abia asteapta nana si nanu sa-l tina in brate 3 zile continuu :), promitem ca te vei odihni atunci.

Si pentru ca v-am obisnuit cu patetismele, puteti sa ignorati partea ce urmeaza, dar pe mine chiar ma apasa...

Mi-e dor de Danagie si puiul Alessio; de Nati si Matei; de Ella si Alex; de Silviuta si Stefan; de Alina Maria si Rayan; de Andreea si Casi; de Kla si Denis; de Sexi-Ana si Maria; de Lori si David; de Rodica si David al ei; de Miky si Dilara; de Irinuca si Amalia; de Iza si Timi; de Andreea(cicel) si Denisa;de Gabriela si Irina; de Mariana si a5a M din familie, Mena; de Daniela si Nicholas; de Ioana si Ilinca; de Adina si Lucian; de Ileana si Vladut; de Tiberica si Karina; de Dara si Denisa; de Jovana si Daria; de Bobita si Irinuca; de Magda si Patrick; de Narcisa si Anais; de Bubuleana si Luca; de Ralu si Mirunicimea Sa; de Anca si Sara; de Violeta tm si Miruna; de Ina si Vlad; de Scumpi si Sebi; Laremi si Alex; Ingry si Alexandru; Adina (Marimar) si Mircea Victor; Mada de Irl si scumpa Julia; Punca si Laura; Claudia si Ilinca; Carissma si Saruca; Sursu si Tudorelu; Roxana si Bianca; Catilin si Andrei; Magda si Sara; Madalina si Alexandru; Turturelu si Maruta; Carmenela si Regina; Onutz si Raul; Alina si Darius; Ankuta si Sara; Flori si Andreea; Mina si Deea; Yael si Eevi; Bufi si Ioana; Michella si Raisa; Mitzi si Toma; Serbanica; Eliza si Filip; Denisa si Radu

Mi-e dor de fete pe care nu le-am vazut mai deloc sau chiar deloc si nici nu stim nimic despre pepenasi...unele fete nici nu mai sunt in lista de acum, din cauza ca au disparut....Rali si Cezar; Roxana01 si Victor; Mishuc, Mihamiha, Ada; Motanika; Louana (tare ma intreb ce e cu voi...); Corinuk si Stefan; Cristinele cu P; Sisi, Mirela (blueeyes); Ruxandra(Locca), AndreeaOr, Andrey2008, etc etc etc, etc

Plus ca sunt fete care scriu mai rarisor desi erau active...Mona, Biri, Profa ( de ale carei mi-e dor si mai tare), etc.

Imi aduc aminte emotia de anul trecut de Craciun, cu pozele pe care trebuia sa le predam la sefa Mada:) sa faca filmulet cu primul lor Craciun; cu Maria care adormea in scaunul de masa; Boti care inventa retete delicioase; de Camy care primise ok-ul de la Tg Mures sa ramana gravi; de pepenasii care erau in diferite greve ale somnului; de Ana_a care atat de frumos descria anul ce se apropia de final si concluziona ca "in sfarsit m-am maturizat si eu"; de intalnirea la care veneau si Bujo si ar fi trebuit si Camy; cu Sirena Anais care tocmai primise cercelusi in urechi; de primul kk-carnatel al Ilincutei :); de bradul imens(zis si dihanie:)) al Ankai; de tot si de voi toate si de pepenasii nostri mult iubiti! Imi aduc aminte ca anul trecut nu ati lipsit din gandurile mele....nu lipsiti nici anul acesta, dragi fete!

Mi-e dor de voi toate, de noi asa cum eram si mi-ar placea ca Sfanta Sarbatoare a Craciunului sa ne aduca impreuna pe cat mai multe, fara resentimente, fara apasari...doar cu sufletele deschise si prea pline de iubirea pentru pepenasii nostri minunati si fratiorii lor!

Va doresc un Craciun plin de lumina, speranta, sanatate, belsug si fericire! Sa va fie casa plina, inima curata, masa bogata si comorile alaturi!

Craciun fericit, dragele mele!


Mamica unui MIRACOL
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Sun, si mie imi e dor de voi si de toate fetele care nu au mai scris de mult. Tare mi-ar fi placut sa ne mai intalnim, mai ales acum ca fetele s-au facut mai mari si s-ar putea juca impreuna .

Aida nu trage de globurile din brad, doar admira beculetele.

Si pentru ca maine plecam si noi din Bucuresti, plus ca sunt foarte ocupata in perioada asta si nu stiu daca mai apuc sa intru, va spun de pe acum:

Craciun fericit! Va doresc din tot sufletul sa aveti parte de un an nou minunat alaturi de cei dragi!

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Sun, am vazut acum pozele. Parchetul vostru seamana izbitor cu al nostru Pt mine e un mister cum de cariocile alea ies de pe haine, dar nu se sterg si de pe parchet

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput