Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

mda, am mai intrat la acest subiect si cu o saptamana in urma dar pur si simplu atunci nu aveam putere sa raspund...

m-am socat un pic de felul in care mi-ati raspuns dar hai sa dam vina pe stresul ce-l acumulasem atunci.

Paulush, eu am zis si in celalate postari ca bebe al meu regurgita si varsa mult mai mult decat e normal la un nou-nascut. Si sincer stiu ce vorbesc pt ca mai am un copil si nu sunt cazuta din pom.
Dar tin sa te informez ca nu orice regurgitare este normala. chiar daca bebe nu vomita in jet, faptul ca regurgiteaza foarte des si cantitati destul de mari ca trebuie sa il schimbi si pe el din cap pana in picioare si tu la fel...faptul ca regurgiteaza si la 2-3 ore dupa masa - nu este normal. Nu stiu unde ai vazut tu ca a crescut bebe ca un fat-frumos. daca ti se pare ca 300 g pe luna e asa o crestere spectaculoasa nu stiu ce sa mai zic. A avut o perioada cand a pus doar 50 g intr-o saptamana si apoi a inceput chair sa scada.... de ce va ziceam ca eram stresata acu o saptamana si ceva cand am vazut mesajul? pt ca eram cu ea in spital internata. era deshidratata iar de data asta medicii au putut sa vada cu ochii lor ce se intampla nu doar din povestile mele...
Sa nu va ganditi ca renunt asa usor la alaptare exclusiva pt ca e bine pt bebe si in plus si mie imi e mai usor. nu imi palce biberonereala.... dar am analizat mult situatia si prefer o alimentatie mixta decat sa ajung cu ea la ph-metrie sau Doamne fereste, la operatie....
Pediatra nu o schimb...nu am schimbat-o , ai inteles gresit. pur si simplu am mai fost si la alta ca sa ii faca vaccinul si am mai avut o parere.

Cand e vorba de copii mei , niciodata nu ma iau dupa decizia primului medic care imi iese in cale...iar de data aceasta, credeti-ma ca au vazut-o vro 8 sau 9 medici pediatri, o parte din ei foarte buni profesori...si de la toti am avut aceeasi parere... toti erau pro-alaptare si i-au tot dat sanse...dar cand vezi cu ochii tai ca scade in greutate , ca vomita intruna iar fontanela se adanceste....mai faci si compromisuri...

Acu, chiar sa nu fi vrut sa ii dau LP, nu prea am avut de ales, in urma stresului s-a cam rarit productia... Dar pana la urma nu mi se pare un capat de lume. Este bine bebe acum. lapticul asta se pare ca o ajuta cat de cat. nu mai vomita, ia in greutate, ba chiar am scos o parte din medicamentele care i le dadeam...

dupa cum am mai spus, mai am o fetita care a crescut cu LP si e bine merci, acum daca am putut sa alaptez exclusiv 2 luni+ si apoi am trecut pe alimentatie mixta nu e chiar asa de rau... (ma consolez si eu cumva)

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

buna, tuturor!
marina, draguta de tine, imi pare rau ca fetita ta a avut de suferit!m-am bucurat cand "te-am citit" si ma intrebam ce mai faci...eu sunt convinsa ca lucrurile se vor rezolva si sper ca micuta ta sa ia in continuare in greutate si sa se dezvolte frumos! Stiu ca nu vei renunta la tatica, indiferent daca ai apelat la suplimentul de lapte praf..poate ca micuta ta isi doreste sa suga in continuare si sa ia de la mami portia zilnica de sanatate..va pupam pe amandoua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

marina - daca ii merge mai bine cu lapte praf mergi asa. nu e singurul copil crescut cu lapte praf. da, e pacat ca ai laptic si nu ii merge bine cu el. asta e! e mai important ca ea sa fie sanatoasa. succes in continuare si multa sanatate!
daca a inceput sa ia in greutate si ai scos si din medicatie e super... inseamna ca esti pe drumul cel bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna fetelor...am nascut al doilea bebe acum 6 zile....la primul am alaptat putin din cauza de probleme medicale,acumm insa as vrea sa alaptez cat mai mult....asa ca am niste intrebari/problemute.
La unul din sani productia e mai mare,mereu trebuie sa il mulg inainte ca sa il poata apuca si sa suga,dar bebe nu suge mai mult de 20-30 min,ziua suge asa si doarme cate 2-3 ore,daca depaseste 3 ore il trezesc,noaptea vad ca suge ba la 2 ore ba la o ora si jumatate,si ii dau cate un san la masa....mie nu mie se pare ca se golesc sanii dupa alaptat...ce sa fac?sa ii mulg mereu?asta nu stimuleaza si mai mult lactatia?la pompa iese mereu laptic....
BB niciodata nu amancat din ambii sanii...si daca cumva dupa ce papa 30 min si la juma de ora sa zic ca mai vroia ii dadeam acelasi san,pt ca mi se pare ca are...
in maternitate a scazut 240 de grame,abia in ultima zi luase 20 de grame,doc mi-a zis sa nu ma stresez,sa nu cumpar cantar sa il verific...sa ma duc cand face el 2 sapt la ea sa il cantarim...

Sper sa intelegeti mesajul meu,nu stiu cat de coerenta am fost,caci aveam atatea sa intreb si parca am uitat...

Mami de Razvan (09.05.2007) si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

sa-ti traiasca bebe, sa fiti sanatosi! la inceput poate sta si cate o ora la masa. cam juma de ora la fiecare san. nu-l trezi din somn sa ii dai laptic. se trezeste el cand ii e foame. daca ai inceput sa ii dai de la un san juma de ora, si adoarme 5 min, dupa aia ii dai celalalt san. daca ti se pare ca nu se goleste sanul nu il mulge. ca il stimulezi prea tare. i-l dai pe ala mai plin la urmatorul alaptat. incearca sa ii dai ambii sani la masa. daca ai "febra laptelui" e normal sa ai senzatia ca nu se goleste sanul. altceva, nu stiu... mai revin... mai intreaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.
copilul meu urla ingrozitor si se strica la burta mereu de la laptele meu. are o luna si asa ne chinuim de cand s a nascut. eu cel putin am ajuns sa cred ca laptele meu ii face atata rau.
oricum nu am f mult lapte si i-am mai dat si supliment. cand am avut eu diaree, 2 zile nu i am dat laptele meu, m-am muls si l am aruncat. surprinzator, bebe a fost f linistit, a dormit dus, inclusiv noptile care erau un cosmar. are niste colici care il tin zi si noapte, de a ajuns in ultima vreme sa urle peste 12 ore pe zi, doarme de epuizare doar.

azi i-am reintrodus sanul si nu va exagerez, dar de 12 ore urla continuu, de se invineteste la fata si da din maini si din picioare, pedaleaza de dureri de burta. pana acum am facut ture in jurul blocului, aerul mai rece fiind singura chestie care l mai calmeaza.


ma gandesc serios sa l trec exclusiv pe lapte praf. a mai patitit cineva asa?

vreau sa adaug ca eu am fost f bolnava inainte sa nasc, am stat 2 luni in spital, cu ff multe subtante in perfuzii, am un stent in rinichi si in general ma simt fff rau de cand am nascut. e posibil ca laptele meu sa i faca atata rau?

aa si inca ceva, l-am nascut prematur la 35 de saptamani.

pana acum de 2 ori am avut eu diaree si el a facut ff urat, facand niste colici oribile si de cate ori l-am tinut doar pe LP, aruncand ce mulgeam, era vizibil mult mai linistit.

ce parere aveti? sa renunt complet la alaptat si sa l las pe LP?

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

nu pot sa scriu mult dar e posibil sa aiba o intoleranta la lactoza. sau la gluten.
poti sa incerci sa nu mananci nimic cu lapte si derivate 2-3 saptamani? nici unt, nici margarina, iaurt, branza... si nici gluten.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Marina,

Cred ca e de prisos orice as putea spune. Imi pare rau de situatia limita la care ati ajuns.

Uneori LP e alternativa necesara. Cand un copil slabeste si slabeste (nu asta intelesesm din spusele tale, imi cer scuze din nou daca am pierdut asta din ce scriai), un pediatru si numai un pediatru te poate evalua corect.

Cred ca mamele suntem aici pentru a ne insoti unele pe altele, nicidecum de a ne face sa ne simtim cazute din pom.

asa a fost

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Babyblue,
te intelegem ca treci prin stres mare acuma cu nou nascut, dar daca ai cumva timp incearca sa ne zici ce anume iei pe zi ca alimente/ bauturi/ lichide si respectiv daca mai iei medicamentatie de vreun fel.
Incearca sa-l ti mult "infasat strans" adica cu manutele pe langa corp, inclusiv la masa. la noi asta la ajutat mult. Era f f agitat (nascut la 36 de sapt) f nerabdator si frustat daca nu primeste ceva cand vrea el de exemplu sanul (caracterul si acuma i-a ramas asa) nici macar la masa desi era f foame nu avea rabdare fara sa dea din maini si din picioare.
S-ar putea la voi sa se fi instalat si o greva a suptului, din cauza ca s-a obisnuit deja cu sticla de unde iese usor, si daca vede ca la san nu iese usor s-ar putea sa suzeteze mult si sa traga mult aer. Incearca sa-l ridici de mai multe ori la o masa si sa-l faci sa elimine si aerul cat mai des.
Cat de des ii dai sa suga? Vezi ca acuma la o luna are unul din primele puseuri de crestere si daca nu-l pui suficient la san s-ar putea sa nu manance suficient.
Nu as inclina sa cred ca are neaparat colici, daca ar fi asa ar avea mai degraba de la sticla decat de la san, respectiv de la amandoua. Ori este cum a zis si Diamat intoleranta la gluten, ori este ceva medicamentatie, ori poate ceva aliment care il iei tu si nu-l suporta el.
Acuma trebuie sa incepem "munca de detectiv", ca sa eliminam celelalte cauze posibile. Sunt f f rare cazurile in care copilul chiar nu tolereaza laptele mamei, din cate stiu se poate la nevoie si testa.



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

babyblue - ce ii dai pt colici? e clar ca asta are... si la mine se crampona tare cand era mica. initial i-am dat espumisan cu bonnisan, apoi am descoperit alinan care i-a mers de minune. nu stiu daca te ajuta sa il infesi, mai ales pe caldura asta, daca pe el il doare burtica. incearca sa il tii mai dezbracat. poate plange si de caldura. nu ar fi primul caz intalnit. pup!

Mergi la inceput