Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

sub nici o forma nu ii mai da formula pt ca asa risti sa nu mai vrea tzitzi sau sa pierzi laptele, sanul nefiind stimulat (cea mai buna pompa este insusi copilul). bebe este mic si nu are putere sa suga k lumea. plus ca suptul il calmeaza si de asta adoarme. incearca sa il trezesti. gadila-l sub barbita, misca-i falcutele...
daca te deranjeaza prea tare galmele, mulge-te manual. si eu am facut la fel. si stai linistita ca te reglezi cu lactatia. ai trecut de "febra laptelui"? si nu iti face probleme ca hormonii lucreaza. eu am nascut natural si nu am avut lapte din prima zi. si copilului meu i-au dat completare in spital, dar dupa ce am ajuns acasa a venit si lapticul. relaxarea si odihna de acasa si-au spus cuvantul. si pune-l la san de cate ori cere. numai sa planga de foame si nu de colici sau altceva. daca mai ai intrebari...

Simona, mamica Dianei (08.02.2011)

Cum iarba poate creste prin asfalt, asa dragostea te poate gasi in orice moment al vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Si eu votez pt eliminarea completarii. DAca ii e foame, tine-l mai mult la san, cat vrea el, chiar daca suge toata ziua. Cel mai important e sa aiba o pozitie corecta si sa suga activ, inghitind, uite www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13" target="_blank">aici cum.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu e ca n-as tine-o, dar rutina e cam asa:

- o pun la un san (celalalt fata de masa precedenta)
- suge cu putere si aud cum "galgaie", deci presupun ca inghite ceva
- cam 10-15 minute, dupa care adoarme
- o ridic, o tin sa ragaie, o gadil, o misc; e "cazuta la datorie" sau se trezeste
- daca s-a trezit o pun din nou la acelasi san, mai suge 10 minute, apoi iar "cade"
- reluam rutina de trezire, de obicei nu mai merge si o pun in patut
- in 5-10 minute se trezeste (desi azi am patit-o sa doarma dusa 2,5 ore) si atunci o pun la celalat san, pt ca din primul nu mai iese nimic daca incerc sa mulg
- suge si de-acolo cam la fel ca din primul
- in 2 din 3 cazuri plange de foame si isi baga pumnii in gurita dupa ce termina si al doilea san ...

CE FAC ATUNCI ? Ca e clar ca sanii sunt goi si n-au apucat sa se reumple ... Oricum nu mai vrea lasan daca o pun, adica suge de 203 ori si vede ca nu iese nimic si plange mai rau.

Azi a fost mai bine, a avut doar 2 completari cu LP, si doar 20 ml la fiecare ... speram sa putem renunta incet-incet.

E ok sa ia la fiecare masa din ambii sani sau va lua numai laptele apos, de inceput ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Parerea mea este sa nu ii mai dai completare. Daca plange cand se termina al doilea san si nu mai vrea sa suga, poti sa o tii in brate, sa incerci sa o linistesti cu o suzeta, sa o legeni, pana o "pacalesti" un pic, ca nu dureaza mult pana cand se reumple primul san. Cand incerci sa ii dai si refuza si plange, mai asteapta vreo 10 minute si incearca sa ii oferi din nou sanul. Va fi greu vreo 2-3 zile, apoi se va regla productia ta la nevoile ei.

Succes si multa rabdare!!!

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Poti sa ii dai ambii sani la o masa fara probleme. Si poti sa te intorci la primul san dupa ce a terminat la al doilea. Sanul nu e ca un pahar, sa se umple si sa se goleasca de tot. El produce in continuu, deci si la 15 min, de ex, deja are mai mult lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamat

Poti sa ii dai ambii sani la o masa fara probleme. Si poti sa te intorci la primul san dupa ce a terminat la al doilea. Sanul nu e ca un pahar, sa se umple si sa se goleasca de tot. El produce in continuu, deci si la 15 min, de ex, deja are mai mult lapte.


dianocica si d (4+)
nu mai ajung pe forum prea des, daca aveti vreo treaba (neterminata ) cu mine, PM va rog


exact! lasa-o sa suga si de la sanul care ti se pare gol, o sa ai surpriza ca nu e deloc asa gol precum credeai. sanul produce pe masura ce e stimulat de bebe.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

fetele zic bine :)
Doar o completare: dc nu iese lapte cand strangi cu mana nu inseamna ca nu ai lapte, de asta poti fii sigura. S-ar putea sa nu iasa pt ca:
- nu prinzi corect (mai ales dc nu te mulgi de obicei cu mana)
- nu este colectat in saculetii terminali prea mult dar coboara in canale
- reflex de let-down conditionat de bebe - cum am avut si eu si inca o prietena f buna - la muls nu iesea mai nimic, copilu' crestea de numa'. Deci, cum se zice de unele vaci rea de lapte, adica nu lasam lapte decat cand era gurita fetei in functiune.

La primul copil am ascultat si am dat supliment la fiecare asa ca vezi doamne la testele astea picam la toate, pe cea mica am alaptat-o 3 ani si 2 sapt :)

Radbare si incredere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

inca ceva - eu i-am dat la cea mica ambii sani la fiecare masa si ea a supt in treaba ei - uneori mi-a refuzat masa de masa un san (il lua numai adormita si aia noaptea si dimineata) apoi l-a refuzat pe celalalt - dar am mentinut "oferta" constanta :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

si eu ii dau mereu ambii sani la masa. laptele se produce si in timp ce suge. eu il simt cand intra pe canale. si ma repet si eu: nu se satura dupa ambii sani, da-i-l iar pe primul. cat a supt la al doilea, primul a mai facut un pic. mai pacalesti un pic cu suzeta... poate sa planga si din cauza colicilor. asa facea si a mea. si credeam ca nu e satula. si am mai bagat niste picaturi... contra colicilor, normal. succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

si incearca sa nu incepi alaptatul mereu cu acelasi san. poate de asta a refuzat un san. chiar daca e mai "gol" decat celalalt... nu conteaza.

Mergi la inceput