Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Liliana, BB tau ce mai primeste ca si mancare pe langa tzi-tzi?
Pe la 9 luni si la noi a fost tot asa o perioada, ca din cauza ca era dornic sa descopere lumea din jurul lui (a invatat sa mearga singur)si nu mai avea rabdare sa stea sa suga. Pana si cele cateva minute de supt trebuie sa dea din picior, sa se invarta, sa se uite dupa tot ce e in jur. Nu am mai putut decat singuri in camera, seara sau dimineata,si numai in brate, ca sa-l tin mai strans langa mine si fata inspre mine sa nu vada pe fereastra afara asta este, a fost singura solutie timp de cateva luni.
Apoi a degenerat si la noi intr-o auto-intarcare, tocmai ca eu fiind plecata la lucru ( de cand el a implinit 13 luni) a inceput sa primeasca sticla cu lapte peste zi, si seara doar a mai fost alaptat. Asa am ajuns pana aproape de un an jumate...
Incearca asa cum este mai departe, poate este doar o faza si ii va trece...
Daca nu este doar o faza,asta este, nu fi trista, tu chiar ca ai reusit imposibilul, ca stim toate prin cate ai trecut...



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Am mai scris un mesaj luuung si dupa ce l-am postat nu a aparut, nu stiu pe unde s-a pierdut...

Are 5 mese pe zi: lapte dimineata devreme intre 4-6; fructe cu branza dulce la 9; legume cu ou, carne sau branza la 13; iaurt sau vreun desert la 17; lapte iar seara la 8.
Mananca intre 200 si 250 de grame la fiecare masa, mai putin la iaurt unde are maxim 200 gr.

Am imcercat acum sa-i dau lapte in loc de iaurt, nu a vrut si pace; de data asta s-a vazut ca nu a vrut, dar vad ca nici mancare nu cere si ar cam fi trebuit.
O sa-l mai urmaresc.
Am citit iar si despre autointarcare, imi pare cam devreme insa... Voi la cate luni ati ajuns la 2 mese, apoi la o masa de lapte?

Nu stiu, nu eram deloc pregatita de asta... :( Dar,a sta e, daca el e pregatit, asa sa fie!
Si ce fac, cum continui? Ii dau ceva in plus sa manance, ii ajunge? Habar nu am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Liliana, nu te mai amari, bebe stie el mai bine. Asa cum n-a fost el mancacios la tzatzi, altii nu sunt mancaciosi la mancare. Fetitza mea nu mananca acum la 13 luni nici jumatate din ce spui tu acolo. Daca o sa-i fie foame o sa spuna el, stai linistita.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

pai are destule mese pe zi. plus ca ii dai lapte dim si seara. problema e ca nu sta sa suga, nu? poate i-l dai prea devreme. da-i-l mai tarziu, inainte de culcare, cand e obosit si poate sta atunci. ca sa nu pierzi laptele continua sa te mulgi, ca sa fie sanul stimulat. depinde de la copil la copil cand ajunge la 2 mese de lapte. depinde si cand si cum ai inceput diversificarea, zic eu... poate niste mamici cu mai multa experienta stiu mai bine.

Simona, mamica Dianei (08.02.2011)

Cum iarba poate creste prin asfalt, asa dragostea te poate gasi in orice moment al vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Da... nu ajuta sa fie mai obosit, se zbate, se ridica, zici ca-l musti.
Aseara nu a vrut si pace sa suga, dar nu a vrut, se vedea clar. Dimineata la 6 abia a mancat.
O sa mai folosesc pompa, desi prea mult nu pot scoate.

De 5 nopti insa e foarte agitat, ziua la fel, suparat etc. Se intampla ceva cu el, nu stiu ce. Si nu sunt dintii, ca ar fi trebuit sa aiba jumatate de gura pana acum; are o saptamana asa, una buna. Astept poate ca, dupa ce trece saptamana asta, isi mai revine la sentimente mai bune.
Acum doarme, tresare, se trezeste... face asa de o ora.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

pai dintisorii pot sa il sacaie si cate 3 luni. depinde de copil. altii nu au nimic. nici nu stiu mamele cand le ies dintii. e posibil sa fie si asta o cauza. are gingia umflata, rosie? daca nu se calmeaza sfatul meu este sa mergi cu copilul la un medic homeopat. remediile homeopate ajuta corpul sa se vindece singur si il echilibreaza. nu iti face probleme ca e mic. sunt din plante remediile.

Simona, mamica Dianei (08.02.2011)

Cum iarba poate creste prin asfalt, asa dragostea te poate gasi in orice moment al vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Si Laura a avut perioade asa, ultima chiar m-a zapacit de tot, a inceput prin a nu vrea lapte si am facut mastita, ca apoi sa vrea lapte prea mult si sa ma hiper-stimuleze. Si a durat vreo 2 saptamani. Chiar m-am plans si aici cu cateva pagini in urma. La noi s-au suprapus mai multe cauze: vaccin, care i-a obosit sistemul imunitar, o inflamatie a timpanului (desi n-a facut otita, nici nu a avut febra), probabil si niste dinti, dar cel mai important, a avut un mega puseu de crestere. Practic cand s-a linistit am descoperit ca ii crescuse piciorul cu 2 numere!! Acum e iar maraita si nu-i intra nimic in voie de vreo 3 zile, se scoala noaptea pe la 4 si suge vreo 2-3 ore, desi, culmea, a inceput sa manance mai bine seara. Si iar am senzatia ca s-a mai inaltat si e mai grea (sau eu mai obosita ). Am inteles ca vara copii cresc mult mai mult, poate asta se intampla si cu bebeul tau. Ieri am fost la dentist (eu) si ma plangeam dentistei ca nu stiu daca Laurei ii ies dintii, si ea mi-a confirmat ca si dintii cresc mai mult vara, deci e posibil orice.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

din ce stiu eu puseele de crestere sunt la anumite varste. cred ca gasesti pe net informatii fara prea mult efort. cred ca si pe DC gasesti, parca. si la mine la puseele de crestere imi suge la atunci cand era de 1-2 luni, adica din 2 in 2 ore. si cred ca tocmai intram intr-unul ca m-a terminat azi noapte. m-a trezit de vreo 3 ori.

Simona, mamica Dianei (08.02.2011)

Cum iarba poate creste prin asfalt, asa dragostea te poate gasi in orice moment al vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Sunt la al doilea bb si incerc sa alaptez, sperand sa mearga mai bine decat la primul ...

Cum sta treaba:

Am nascut prin cezariana. Mi-au adus-o la san in primele 2 ore, au pus-o la ambii sani si a tras cca 10 minute la fiecare, dar eu chiar nu aveam nimic, nu-mi venise nici macar colostrul (n-am avut inainte de nastere, cum am inteles ca se mai intampla la unele femei). Pe urma au luat-o si evident i-au dat biberon, din cate am vazut notat cca 10 ml.
Mi-au adus-o apoi si in salon, cica atunci cand ii era foame, dar i-au dat sigur si intre mese, ideea e ca in cele 3 zile cat am stat acolo a supt si de la sani, dar nu-mi venise laptele, abia un pic de colostru in a 3-a zi. Ajunsese sa manance 30-40 ml completare.

Am ajuns acasa si am inceput rutina: o pun la un san, trage cam 10-15 minute, adoarme; o tin sa ragaie, se trezeste, o pun din nou la acelasi san; daca vad ca nu mai vrea, o mut la celalat san. Cam o data la 2 mese nu se satura si plange, ii dau completare - mananca cam 30-40 ml. Dupa care doarme 3 ore.

Am luat suplimente Galactogil + ceai de lactatie, sanii s-au ingreunat, lapte a venit, bb suge, dar a impresia ca nu goleste complet sanul, pt ca am facut galme la ambii sani. Am incercat sa golesc cu pompa, dar nu iese nimic, asa ca am oprit suplimentele. Stiu de la bb1 ca am putine canale si curge greu, asa ca bb oboseste ...

Ce sa fac ? Continui sa o pun la ambii sani ? Mai stimulez lactatia ? Ce fac cu galmele ?
Daca mai plange de foame dupa ce am pus-o la ambii sani ce fac, nu-i dau completare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Burtocika, daca vrei cu adevarat sa alaptezi, nu-i mai da supliment, ala-i dai numai pentru linistea ta sufleteasca, fiindca te ingrijorezi ca nu se satura, dar se satura, stai linistita. Productia se regleaza dupa cum cere bebe, asa ca introducand supliment asa des (e mult prea des cum ii dai tu; si eu ii mai dadeam cand aveam "pitici" ca nu se satura, dar asa, maximum o data la 2-3 zile si inainte de 3 luni l-am scos de tot).
Galmele alea cel mai bine se detensioneaza cand suge copilul, chiar si doar cateva guri; si eu faceam des. Erau deranjante, intr-adevar; mai scapam usor de ele masand cu apa caldutza si mulgand manual (aveam o brosura cu "tehnica" de muls manual in asemenea cazuri).
Pentru lactatie poti continua sa bei ceai de anason si ceai de chimen, dar nu cantitati industriale, ci doar asa, 1 cana-2 sau cat iti pica bine; e foarte bun ca trece prin lapte la copil si e anti-colici, anti dureri de burta etc.
Succes si spor in continuare!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput