Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

toader ce, nu pozitionezi bb cum trebuie la san. Corpul tau nu produce sufiecient lapte din cauza ca ai dat copilului lapte praf. Incearca sa te pui bble la san cat mai des, la fel cum spuneau fetele....va dura vreo 2-3 zile pana ti se va regla lactatia.
DAca te dor sfarcurile atat de tare, cumparea-ti sfarcuri de silicon pana iti trec ragadele.
E greu alaptatul, dar e frumos. este cel mai intim moemnt dintre un bb si mama.



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

ragadele se fac din cauza nepozitionarii corecte la san. si eu am avut ragade de imi venea sa musc din scaun. garmastan si rabdare. oricat de tare te doare, fetita e cea mai buna pompa. si cum ti-au mai spus si fetele, fara apa, ceai si lapte praf doar in caz de urgenta.
pozitia corecta la san e: trebuie sa ia in gurita absolut TOATA areola, sa nu se vada maroniu deloc. asta inseamna ca va curge lapte cand va trage. iar burtica ei trebuie sa stea pe burtica ta. poti sa pui o perna sub ea daca crezi ca o poti tine mai bine asa. se gasesc perne speciale pentru asa ceva. dar cel mai bine o tii tu cu mainile tale. o tii mai bine asa. nu renunta.
sa stii ca pe mine ma durea fff tare cand ma mulgeam si ragadele au fost mai putin dureroase cand sugea ea. si pana la urma au trecut. si acum pot sa o tin si cu capul in jos si nu ma doare. :)) spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

aaa, poti sa incerci sa o alaptezi intinsa in pat. poate iti vine mai usor asa. dar neaparat sa ia toata areola in gurita. numai vezi sa nu se sufoce, sa nu i se acopere narile. pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toader_ce spune:

va multumesc mult de tot!!! o sa incerc si lanolina si sa pozitionez corect bebica la san...ma rog sa am rabdarea necesara pentru ca am citit ca dureaza intre 1 si 3 luni toata faza asta de acomodare...mersi mult.
va anunt cum decurge totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

am uitat sa iti mai zic ca e normal sa alaptezi la 2 ore. cel putin si la mine a fost la fel. laptele praf e mai "consistent" si cere mai rar la el sa manance. eu la 5 luni jumate ii dau la 3-4 ore in medie sa manance. o sa iti fie mai greu pana iti trec ragadele.

Simona, mamica Dianei (08.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Pe langa o pozitie corecta www.google.com/imgres?q=correct latch&hl=en&sa=X&biw=1274&bih=613&tbm=isch&prmd=ivns&tbnid=JhNNirRdIN3-GM:&imgrefurl=http://www.breastfeedingproblems.org/open-wide-little-one/&docid=0D_W2g8GEtMaMM&w=300&h=300&ei=HNY2TomqLYW68gOO3M2gDg&zoom=1&iact=hc&vpx=392&vpy=82&dur=1690&hovh=225&hovw=225&tx=137&ty=150&page=1&tbnh=146&tbnw=154&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:1,s:0" target="_blank">asa, este nevoie sa ai grija ca bebe sa suga si sa inghita intr-adevar, nu sa suzeteze. Uite www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13" target="_blank">aici o serie de videouri despre ce e sau nu corect in alaptare.




Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Apelez si eu la mamele care au alaptat copii peste 6 luni...
Nu stiu cate ati citit, eu m-am chinuit mereu sa am lapte.
Pe la 8,5-9 luni, fiu-miu a inceput sa suga mai rar, de 3, maxim 4 ori pe zi. O luna mai tarziu, sugea de 2 ori, dimineata devreme si seara.

Acum, la 10 luni, am ceva schimbari in lactatie pe care nu le inteleg, poate ma ajutati voi.
Copilul suge cate 2 minute inainte sa iasa lapte. Uneori, cand e agitat, prea infometat etc., evident, nu are rabdare. E o lupta intre noi, el sa planga, eu sa alaptez.
De supt, suge putin, asta inteleg ca e normal. UNeori suge si numai 1 minut.
Totusi, spre dimineata, la 8 ore de la alaptarea anterioara, nu are ce suge. :(

Incerc sa-l pun la san si ziua, pur si simplu nu vrea.
Ceva pareri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Liliana, cred ca bebele tau a decis sa puna tzitzi in cui si cu ocazia asta ti-a scazut si tie capacitatea de... productie. Cam asa am patit si eu, din luna 10 fi-mea a supt numai dimineata, imediat dupa trezire pentru ca pe la 11,5 luni sa refuze si masa aia. Rezultatul este ca s-a intarcat treptat, eu nu am luat pastile si nu am avut probleme. E neplacut daca iti doresti sa il mai alaptezi, dar daca bebele nu vrea, nu vrea.
Asta e experienta mea. Sa vedem, poate alte mamici au alte solutii.



Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns si_monna spune:

cred ca ioana are dreptate. nu am experienta necesara dar s-ar putea sa aiba dreptate. uite un site interesant. nu numai despre intarcarea naturala. sper sa fie de ajutor. pup!
reclama ilegala - considera acesta un avertismentcms/front_content.php?idcat=7&idart=42
aaa, si nu forta copilul. ca asta il determina si mai tare sa refuze.


Simona, mamica Dianei (08.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

din pacate asa am patit si eu cu Ana, s-a intarcat singura, eu m-am pompat cat am mai putut.

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Fashion

Mergi la inceput