Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anali80 spune:

Fetelor HELP!
Am ascut prin cezariana si in spital lui bebe Luca i s-a dat completare de LP.Din cauza ca s-a obisnuit in spital cu LP acasa am fost nevoita sa continuu, mai ales ca am facut si o mastita urata care a trebuit tratata cu antibiotice. In timpul tratamentului ma mulgeam si aruncam laptele,nu am vrut sa-i dau si pace buna,mi-a fost frica.
Dupa tratamentul meu,bebe nu a mai vrut sa suga deloc doar din sticluta , asa ca ma mulg si-i dau sa bea din sticluta, doar ca nu am suficient pentru a-i acoperi toate mesele si prin urmare papa si completare de LP.
PROBLEMA mea e urmatoarea ,am facut o gastrita urata si am ajuns la urgenta, din pacate nu mi-a trecut cu tratamentul prescris si mi s-a schimbat tratamentul si trebuie sa iau antibiotice din nou imi vine sa ,nu alta. Glumesc!
Asta inseamna iar muls si aruncat toata productia. INTREBAREA mea este: foloseste careva din voi cu succes vreo pompa electrica?
Please, recomandati-mi si mie vreuna buna. E urgent pt ca iar ma apuca plansul cand ma gandesc ca petrec cate o ora la muls cu pompita manuala AVENT si arunc tot ce produc.
Astept raspunsurile voastre daca aveti timp
Va pup si va doresc multa sanatate.
Mami fericita de bebe LUCA,cu sanii in pioneze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Anali, la spital cand am nascut am avut ceva de Medela, si a fost buna. Din pacate n-as mai putea sa-ti spun exact ce model a fost, a trecut un an jumate de atunci si nici nu am fost f atenta, recunosc. Oricum eu am fost f multumita, si din cate stiu si de la Avent exista f bune. Daca nu ma insel exista si ceva gen "twin", de la amandoua firmele. Sunt destul de scumpe, intr-adevar, dar te scutest de foarte mult timp.
Sper sa reusiti cu alaptatul, mult succes!



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anali80 spune:

Multumesc, Sunshine!
Ma uit acum la mica publicitate de pe site-ul nostru - DC si vad ca este o pompa electrica Medela de vanzare,sper sa fie din aceea de care spui tu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Ce antibiotic ti s-a prescris?
Majoritatea medicamentelor sunt compatibie cu alaptatul, pe adresa asta exista o lista de medicamente destul de completa carora li se da (din partea unui spital) o calificare de compatibilitate cu alaptatul, de la 0 la 3. Consult-o, potae fi de folos.

http://www.e-lactancia.org/

asa a fost

blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

diamat, sa stii ca si eu m-am gandit sa nu cumva sa stea prea strans in wrap dar nu cred. din filmuletele care le-am urmarit, bebeii trebuie sa stea cat mai sus, cu capsorul undeva sub barbia mea. eu daca las esarfa aia mai lejera , se duce bebe pana la buricul meu Problema ei este cand o bag in wrap, atunci se cam impotriveste, insa imediat dupa 1-2 minute se linisteste si doarme frumos...cu conditia sa nu fie prea cald afara sau in casa

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Ana, sunt o multime de antibiotice compatibile cu alaptarea, practic nu exista nici un motiv sa nu-ti fie prescris un astfel de antibiotic si sa continui sa alaptezi. Multe informatii despre medicamente si alaptare www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=26:breastfeeding-and-medications&catid=5:information&Itemid=17" target="_blank">aici si www.kellymom.com/health/meds/aap-approved-meds.html#Antibiotics" target="_blank">aici. In al doilea link poti sa cauti antibioticul pe care il iei sa vezi daca e safe in alaptare.

Pentru viitor, nici mastita nu e deloc un motiv sa nu alaptezi. Doar in cazul extrem in care iese sange si puroi din san in cantitate mare, dren, durere mare, etc, atunci, pana se reglementeaza situatia se poate alapta la sanul care nu are probleme. Dar in nici un caz nu se intrerupe de tot. Uite aici multe informatii despre www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-masti" target="_blank">mastita, inclusiv despre cum si ce antibiotice sunt recomandate.

Eu am avut deja 3 mastite si fara pompitza-bebe nu stiu cum m-as fi descurcat, pentru ca pompa Medela, desi f buna, tragea in gol, pana imi facea sange. Sincer, cel mai bine am scos laptele cu mana, uite www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=40:squeezing-nipple-demonstrating-difference-between-poor-latch&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">aici cum trebuie apasat.



Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

iar vin eu sa va stresez :(

bebe a mea nu creste si pace... in prima luna a pus 550 dupa cum mai ziceam iar acum in loc sa recupereze si ce nu a adaugat prima luna a pus si mai putin. deci in a doua luna doar 350 g. are cam 6-7 mese pe zi de 80-100ml (asta stiu de la proba cu cantarul). Se satura dintr-un singur san si nu mai vrea la celalat oricat as insista, deci clar ca nu mai vrea completare

maine ma duc sa mai cer o parere la un alt pediatru...

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anali80 spune:

pisi-pis multumesc pt informatii
Marina asteptam vesti bune de la tine,sa speram ca vei afla un raspuns la problema bebicei tale.In afara ca nu ia in greutate conform schemei, in rest e bine?
S-ar putea sa nu aiba nici o pb medicala.Si eu am mancat fff prost cand am fost nou-nascut si mai tarziu am fost tot un copil care manca pe alese dar am fost un copil sanatos,fara nici un fel de pb medicale.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

marina, imi pare rau ca aveti probleme, culmea e ca si bebelusa mea, tot alaptata, regurgiteaza de vreo 2 saptamani fff des si uneori fff mult, acum are 8 saptamani si 2 zile, dar consolarea e ca a luat foarte bine in greutate. Saptamana viitoare chiar vreau sa o duc le pediatru sa o vada. Chestia e ca si la prima feitita am avut aceasta problema cu regurgitatul, am luat cateva zile Debridat si nu s-a modificat nimic, a trecut de la sine pe la 2 luni jumate, sa vedem cum o fi acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

am fost la ecografii si s-a vazut pe monitor in timpul examinarii cateva reprize de reflux. cat de grav este nu imi poate zice medicul ecograf. asta se masoara in 24 de ore si anume prin monitorizarea ph-ului esofagian si asta mi-a recomandat ecografistu lsa fac si mai apoi si o pediatra. Dupa ce am cautat pe net in ce consta mi s-a cam zbarlit parul... parca nu imi vine sa o chinui si cu chestia asta...
pediatra a zis ca ne mai da sanse o saptamana timp in care sa imi notez pe hartie in fiecare zi orele la care manaca, cat timp sta la san, de cate ori regurgiteaza si varsa, in ce cantitate, la ce timp dupa ce a mancat, cati caci etc etc, ce medicamente si la ce ore ii dau... Am la foi si la tabele de simt ca o iau pe campii...
Iar daca in saptamana asta nu avem nici un semn spre bine, bagam si un pic de LP AR
Astazi am primit si un fel de device ca un chilotel ce il prind de salteluta sa pot inclina patul si sa nu alunece bebe. vad ca doarme mai linistita.... mai am inca o mica farama de speranta

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput