Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Marina, poti sa o opresti un pic din supt sa scoata aerul? D a dezvoltat un reflux tae urat la 2 luni, dupa picaturile antipolio. Ii era foame, sugea si plangea. Cel mai mult l-a ajutat suptul la verticala, il puneam vertical pe pieptul meu si sugea asa, deschidea un pic gurita si ieseaaerul, apoi sugea in continuare. SI cu orele vertical, dormea numai pe noi.

Teama mea cea mare a fost ca va ajunge sa asocieze mancatul cu ceva neplacut (de la durerile pe care le avea si la inghitit si la regurgitat).

Si da, atunci a luat cel mai putin in greutatea.

Insa nu vad cum ar putea sa il fi ajutat LP. In afara de faptul ca e si mai greu de digerat, si mai iritant pt intestine si pt tot apaatul digestiv.

(Stii ca bebelusii cu mame cu HIV trebuie fie alaptati exclusiv fie numai pe formula? Combinatia intre lapte de mama cu HIV si formula e una fatidica pt ca aparatul digestiv e prea iritat de la lp.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

diamat, eu am incercat sa o tin la verticala la alaptat dar nu e posibil. ori nu stiu eu cum, or nu vrea ea...
Noi oricum mai facem uneori si pauze ca sa scoata aerul dar intradevar ar fi mai simplu sa stea la verticala ca sa evitam prea multe manevre enervante pt bebe

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

ziceai ca o porti in wrap. exact ca in pozitia burtica pe burtica numai ca centrata pe san . tu stai pe canapea rezemata, ea lipita si sprijinita de tine. nu trebuie sa stai prea pe spate ca ea sa isi poata ridica capul, sa se traga de la san cand nu mai vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

diana, ms pt detalii. O sa mai incerc. Cred ca am incercat si asa dar nu i a placut. Or am gresit eu cu ceva. Oricum e o suparacioasaaaaa. Sta lipita de mine toata ziua. Se inverzeste la fata daca o las jos. Bine macar ca noaptea doarme in patutul ei

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

diana , am mai incercat pozitia aia dar nu imi iese. oricum azi a fost iar doctorita la noi si s-a declarat multumita ca bebe a mai luat 280g in juma de luna asa ca nu luam supliment de LP

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

A venit si randul meu sa pun intrebari. Ne-m dereglat. Rau.

A inceput cu momentul in care a facut ea un an si eu n-am mai avut reducere de program si am inceput sa lucrez 4 ore dimineata, 4 dupa-amiaza, in loc de 3-3 ca pana acum. Bebelina sta mai mult la gardinita, mananca mai bine, ajunge mai obosita, papa mai putin si adoarme repede. La 3 zile dupa marele moment am facut o mastita urata. Dupa mastita a scazut productia de lapte, la ceea ce parea un flux ideal. Dar la o saptamana dupa mastita a facut un vaccin, urmat de puseu de crestere/dinti/usoara inflamatie a timpanului, a inceput sa refuze mancarea si sa suga din ora, mai putin cand eram la job. Hiperstimulare, sani tensionati, we asta o alta mastita, mai usoara.

Acum vine intrebarea pentru fetele care au experienta in a alapta copii mai marisori. Cum v-ati descurcat cu trecerea de la alaptatul ca sursa de hrana, la alaptatul ca sursa de confort? Ati trecut de la alaptat la cerere la "program"?

La noi zilele sunt haotice rau, sunt zile in care suge ca un nou-nascut, altele in care mananca bine, si nici nu ii trece prin cap sa se atinga de san cu orele. Si in ritmul asta productia mea de lapte este dereglata.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Pisi, tare greu ne-am mai chinuit si noi si cu lucru si cu alaptatul, am incercat la inceput inainte de a pleca la lucru sa-l trezesc si sa-i dau sa suga...n-a functionat, ca buimac de somn dimineata la o ora la care el de obicei nu manca ...de unde sa aiba chef dintr-o data de ea...
Noaptea nu mai sugea oricum de la 10 luni...
Asa ca am "instaurat" regim de masa seara (singura posibila care mai ramasese), adica cand vin de la lucru o masa plus scurt inainte de culcare...din pacate satul de mancat la gradi (gustare in jur e ora 16) nici la prima din mesele de seara nu prea le-a mai vrut...in final se transformase intr-o "lupta" ca se tot tragea de la san si nu il mai vroia. Oricum juniorul nostru e departe de a fi un copil mamos si care sa vrea sa stea linistit sa se giuguleasca, e numai foc si paie, tot timupl in miscare alergatura si descoperiri... A durat cateva saptamani in care am tot incercat si tot acelasi "joc" si atunci am hotarat si eu sa-l intarc, devreme ce el oricum se pare ca hotarase asta.
Trecusera 6 luni de la inceputul lucrului iar eu nu vroiam sa-mi oblig copilul sa suga, oricat de mult sunt pro-alaptat si o sti defapt.
Am fost ff trista, au fost cei mai frumosi 1,5 ani ....dar cum nu s-a putut rezolva altfel cu lucrul (lucrez in alt oras destul de departe fata de unde locuim deci nu puteam sa dau repede o fuga la pranz)...
Sper ca la voi sa fie mai bine, si o "masa de seara" de linistire inainte de culcare sa functioneze..
tin pumnii!



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Pisi -- in cazul nostru, s-a reglat de la sine productia. Si Jane are zile cand suge mai tot timpul, mai ales cand ii iese vreun dintisor sau nu se simte bine, si are zile cand nu suge cu orele, mai ales daca suntem ,a joaca, afara, daca e cu alt adult la joaca si nu ma vede cateva ore, n-are treaba. Eu nu am avut probleme cu sanii insa, din cand in cand cate un canal pe care il simteam ca se infunda, incepea sa ma doara un pic, si o punea mult la sanul ala, o luam mai des o juma de zi si ii dadea sanul cu durerea intai si se rezolva.

Poate ar trebui sa pompezi la serviciu, ca sa nu fie prea multe ore pauza, sa eviti angorjarea? Si cand vii acasa sa ii dai cand vrea...

Parerea mea e ca e prea devreme pentru reguli in privinta alaptatului. Ma gandesc ca dupa un an jumate, spre doi ani inceoe sa priceapa cum e cu regulile si programele. Eu ma gandesc dupa un an jumate sa introduc o regula, inca nu stiu care, poate nu alaptam afara, adica in aer liber, numai acasa, in masina sau daca suntem undeva in interior. Sa vedem cum merge, daca prinde...

Succes!

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Multumesc mult de sustinere. Da, si eu ma gandesc ca e mult prea devreme pentru a-i face program de alaptat. Ar trebui sa-si faca ea singura un "program".

Ea avea o anumita rutina, dar a fost data peste cap cand mi s-a marit timpul de lucru. De fapt asta ne-a adus probleme la mai multe nivele, acum vine foarte obosita de la gradi, e deja tarziu sa o mai culc de dupa-amiaza, dar nici n-are energie sa reziste pana mai tarziu, de multe ori imi adoarme fara sa manance, si apoi se trezeste noatea sa suga. Am zis ca o mai las pana in septembrie, pentru ca oricum in august avem 3 saptamani de concediu si in septembrie o sa mi se schimbe iar orarul, dar daca nu se rezolva de la sine, o sa le cer ajutorul celor de la gradi sa instituim o rutina de somn, astfel incat sa nu mai ajunga asa franta acasa. Pentru ca de fapt asta e sursa tuturor problemelor.





Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

marina
bravo! bine ca ati scapat de un stres. pozitia aia nu e musai, la noi a mers dar nu-i obligatoriu sa le placa tuturor (copiilor). cu timpul va fi din ce in ce mai bine, important e sa mergeti in directia buna, oricat de mici ar fi pasii.

ma mai gandeam la ceva. ziceai ca o porti in wrap dar nu te-au dat pe spate rezultatele . e oare posibil s-o tii prea strans? nici asa nu e bine pt ca ii apasa pe stomac si iar apare senzatia aia neplacuta. nu stiu, ma gandesc...


pis-pis
bebe e mare. alaptatul vostru are ' o varsta'. eu zic sa ai incredere. probabil va mai dura putin pana va 'reglati' dupa noul orar. din experienta mea iti pot spune ca va puteti obisnui, amandoua (si aici includ si sanii tai ) cu orice ritm. chit ca inseamna supt toata noaptea si ziua deloc. e nevoie numai de timp si un pic de rabdare.

Mergi la inceput