Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Selene_Bunny, eu tot nu inteleg ce mai vrei sa afli dupa 2 ani...ai mai scris si pe alte topice si ti s-au mai dat raspunsuri acolo din cate-mi amintesc. Ce rost are sa "dezgropi trecutul"? Daca ai mai fi insarcinata si ai vrea sa stii cum sa procedezi la urmatorul copil da, as zice, dar asa...ce doresti? Sa afli ca bine ai facut si sa fii impacata si incantata? Sa afli ca rau ai facut si sa ai remuscari? Ce ai mai putea obtine acum? Mai ales ca spui ca te-ai simtit mult mai bine si mai calma, fericita etc atunci cand i-ai dat biberonul...pai atunci ai raspunsul! Asta a fost solutia cea mai buna in cazul tau! Nu stiu daca a fost solutia cea mai buna pentru copil (probabil ca da, din moment ce te stresai atata ii induceai si lui stres), dar pentru tine sigur a fost asa ca nu vad de ce te-ai mai intoarce cu gandul in trecut.

Bebelusi, eu in locul tau nu m-am mai mulge si nu i-as mai da nicio "completare". Spui ca oboseste si nu se satura la san: poate nu pe moment, dar isi va trage sufletul putin, va suge iar si tot asa...Deci va trebui sa alaptezi mai des pana capata ea putere si pariez ca nu va dura mai mult de o saptamana pana va reusi sa suga bine intr-o repriza.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ilinca_M., pentru ca fac parte din categoria persoanelor tampite, care rememoreaza lucruri din trecut atunci cand simt ca problema respectiva nu este elucidata. Atunci nu am avut pe nimeni cu care sa ma sfatuiesc, care sa ma sustina, care sa imi explice una, alta. Doar oameni care cred ca numai cum au procedat ei este bine. Par exemple, pana nu i-a spus doctorita matusii mele ca Daria nu are nevoie de ceai daca este alaptata, ca nu sufera de sete, nu a vrut sa creada ca eu, o mucea, pot avea dreptate.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine_rox spune:

am si eu o nelamurire; pitica mea are 3 saptamani si are perioade ale zilei in care trage cate 15 - 20 minute la san si doarme cate 2-3 ore sau are si perioade cand trage doar cateva minute gen 8-10 minute si doarme la fel; noaptea in schimb desi trage la fel ca ziua se trezeste cam in ora in ora si mai nou nu poate sa doarma ca e foarte balonata desi nu am mancat tampenii; doctorita neonatolog mi-a spus ca s-ar putea sa fie alergica la laptele de vaca pe care il beau eu; deci am zis ca renunt la lapte macar o perioada sa vad cum se simte; doar ca am cam ajuns in pragul de a claca ca o vad cum se zbate noaptea de dureri de burtica si nu pot sa i le alin; uneori functioneaza statul cu ea pe pieptul meu alteori nu; ii dau si infacol pt gaze si ceai de chimen si anason dar noaptea tot avem probleme; ziua se mai linisteste desi imi regurgiteaza chiar dc scoatem aer de fiecare data, dar noaptea e un chin si chiar nu stiu ce sa ii fac; m-am intins ca o placinta si nu stiu cat de coerenta am fost dar sunt capie de nesomn de vreo cateva zile; multumesc anticipat pt raspunsuri

mamica fericita de puiut alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine_rox

am si eu o nelamurire; pitica mea are 3 saptamani si are perioade ale zilei in care trage cate 15 - 20 minute la san si doarme cate 2-3 ore sau are si perioade cand trage doar cateva minute gen 8-10 minute si doarme la fel; noaptea in schimb desi trage la fel ca ziua se trezeste cam in ora in ora si mai nou nu poate sa doarma ca e foarte balonata desi nu am mancat tampenii; doctorita neonatolog mi-a spus ca s-ar putea sa fie alergica la laptele de vaca pe care il beau eu; deci am zis ca renunt la lapte macar o perioada sa vad cum se simte; doar ca am cam ajuns in pragul de a claca ca o vad cum se zbate noaptea de dureri de burtica si nu pot sa i le alin; uneori functioneaza statul cu ea pe pieptul meu alteori nu; ii dau si infacol pt gaze si ceai de chimen si anason dar noaptea tot avem probleme; ziua se mai linisteste desi imi regurgiteaza chiar dc scoatem aer de fiecare data, dar noaptea e un chin si chiar nu stiu ce sa ii fac; m-am intins ca o placinta si nu stiu cat de coerenta am fost dar sunt capie de nesomn de vreo cateva zile; multumesc anticipat pt raspunsuri

mamica fericita de puiut alexandra


Pe noi, cand eram mici, ne-a ajutat plimbatul in brate in pozitia "avion". Si cantatul de colinde.

Pe alte fete de la mine le-a ajutat tinutul de aer cald de la foehn pe burtica bebelusului.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine_rox

am si eu o nelamurire; pitica mea are 3 saptamani si are perioade ale zilei in care trage cate 15 - 20 minute la san si doarme cate 2-3 ore sau are si perioade cand trage doar cateva minute gen 8-10 minute si doarme la fel; noaptea in schimb desi trage la fel ca ziua se trezeste cam in ora in ora si mai nou nu poate sa doarma ca e foarte balonata desi nu am mancat tampenii; doctorita neonatolog mi-a spus ca s-ar putea sa fie alergica la laptele de vaca pe care il beau eu; deci am zis ca renunt la lapte macar o perioada sa vad cum se simte; doar ca am cam ajuns in pragul de a claca ca o vad cum se zbate noaptea de dureri de burtica si nu pot sa i le alin; uneori functioneaza statul cu ea pe pieptul meu alteori nu; ii dau si infacol pt gaze si ceai de chimen si anason dar noaptea tot avem probleme; ziua se mai linisteste desi imi regurgiteaza chiar dc scoatem aer de fiecare data, dar noaptea e un chin si chiar nu stiu ce sa ii fac; m-am intins ca o placinta si nu stiu cat de coerenta am fost dar sunt capie de nesomn de vreo cateva zile; multumesc anticipat pt raspunsuri

mamica fericita de puiut alexandra


Puiutul stie sa ragaie? Imi aduc aminte ca la noi asta a fost o mare problema, pana n-a invatat sa ragaie sanatos nu am scapat de durerile de burtica.Noaptea sugea 10 minute dar stateam o juma de ora pana ragaia, si o manevram in toate pozitiile posibile cu mare spaima. Nu mai bea lapte de vaca daca doctorita crede ca asta ar putea si o problema

blog


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC - adr.jpg


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine_rox spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell


Puiutul stie sa ragaie? Imi aduc aminte ca la noi asta a fost o mare problema, pana n-a invatat sa ragaie sanatos nu am scapat de durerile de burtica.Noaptea sugea 10 minute dar stateam o juma de ora pana ragaia, si o manevram in toate pozitiile posibile cu mare spaima. Nu mai bea lapte de vaca daca doctorita crede ca asta ar putea si o problema

blog


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC - adr.jpg


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce


lapte nu mai beau, iar de ragait cateodata scapa cate una de om mare, alteori stau cu ea si juma' e ora vb ta

mamica fericita de puiut alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Selene, eu in nici un caz nu as fi in masura sa zic ca ai gresit sau nu ca ai dat completare. Pana la urma, mama mai si "simte" lucrurile astea. Faptul ca vrei tu sa-ti lamuresti niste lucruri, este in regula, de asta si discutam pe aici. Important este ca acum Daria este sanatoasa, zici ca inceput sa pape mai bine

Bebelusi, poate e o idee, cum a zis Ilinca_M, sa te tii cateva zile de alaptat non stop.. Stiu ca e greu, avand si un copil mai mare (mititel si el)

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Monicabo nu pot, am incercat ieri si nu a dormit toata ziua,era asa ahgitata mititica. Am inceput sa iau ceauri de lactatie ca sa am mai mult ca poate trage mai tare

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Bebelusi, rabdare, rabdare si iarasi rabadre!!!!! Si arunca laptele praf din casa!!!!!! Eu am dus-o asa cam 7 luni cu copil pus permanent la san de cate ori plangea, cu nopti trezite si din 30 in 30 de minute, dar a trecut. Asta sa iti fie permanent in minte: ca alaptezi pentru binele copilului tau si ca va trece si perioada de acomodare. Care poate sa dureze mai mult, nu-i musai ca in 2 saptamani de viata copilul sa aiba deja program de masa cum doresti tu! Mai multa rabadre, mamico!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Bunny, fiu-miu nu a luat in greutate 3 saptamani. Nimic, niciun gram.
Incapatanarea mea a facut ca, printre plansete, sa citesc si sa ma informez despre tot ce inseamna alaptat. Probabil ca nu stiu inca tot, insa deajuns ca sa alaptez. Fiu-miu sugea maxim 60ml, rar 80 la o masa; asta insemna ca nu aveam lapte.
Dar… depinde si cate mese ii dadeai pe zi; la inceput, fiu-miu manca mai rara, apoi insa s-au indesit mesele si desi manca aproximativ 50 ml, manca de 10-12 ori pe zi; per total, dadea bine.
Am facut asta, cu alaptat din ora in ora si mai des, de doua ori cate cam o saptamana; mi-a crescut semnificativ cantitatea de lapte, ca si lui timpul in care se simtea satul.
Ce vrei tu acum sa afli nu are rost, rost insa ar avea sa vezi de ce anume te simti oarecum vinovata (?) pentru ce-a fost; legaturile intre oameni se stabilesc diferit in functie de indivizi si in niciun caz nu ai fi fost mai apropiata de fiica ta daca faceai ceva ce nu iti dadea satisfactie, fie asta si alaptatul.

Patricia, sigur ca nu doarme, nici nu ar trebui sa doarma, ci sa suga; eu il tineam cu orele la san, faceam pauze de mancat, baie etc. Atipeala aia inrte supturi este odihnitoare pentru ei.
Sincer, daca as vedea ca nu e ok cu tinutul la san, pur si simplu as continua cu suplimentatul; nu va dura mult, pana pe la 4 kg ale copilului.
Al meu s-a nascut cu 3,4 kg si tot nu prea sugea, deci... rabdare!

Mergi la inceput