Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

@Nicoleta_M: parerea mea e ca bebe n-a supt pt ca a primit biberon. Tehnica suptului la san e complet diferita de biberon - si nu a mai recunoscut sanul dupa ce a invatat biberonul.
Iti doresc bafta la al doilea copil - daca nu va primi biberon, atunci nici o problema pt ca deja sanii sunt pregatiti de la primul bebel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyjoy spune:


Dragelor, am iar nevoie de sfaturile voastre.
Alaptez de 9 luni si nu prea mai am lapte. Alaptez inca la cerere, ziua intre mesele de diversificare - inainte de somn si noaptea oricand vrea pitica. Probema e ca noaptea nu am lapte decat f putin si nu fac fata cererii - Sara se trezeste uneori si din ora-n ora. Inainte de culcare papa LP si apoi tzitzi la discretie. Ziua a inceput sa nu mai vrea mancare, doar tzitzi.
Azi noapte nu mai aveam lapte, ma dureau sanii si ma usturau si nu am putut sa alaptez asa ca a plans pitica la fiecare ora. nu vroia nici apa nici LP. Ziua daca nu o alaptez mananca mancare. Ce sa fac? Cum sa o invat fara tzitzi? Mi-e groaza sa o vad plangand dar nici sa ii dau sa suga in gol nu pot... As vrea macar dimineata si seara sa o alaptez, dar ea vrea tot timpul. Ce sfaturi aveti pentru mine?

Va multumesc tare mult pentru ajutor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Happyjoy, ce cred eu, din experientza mea si din ce am mai citit:
- faptul ca se trezeste din ora-n ora sa suga nu e semn ca nu mai ai lapte sau ca nu se satura; e o perioada care va tot reveni cata vreme alaptezi. Eu deja m-am obisnuit si o iau ca pe un lucru foarte firesc. Fata mea se trezea din ora-n ora (sau si mai des, va dati seama) si refuza ziua hrana solida cand ii ieseau dinti. A avut o epoca pana la 8 luni (atunci abia a acceptat diversificarea, fiindca intre 4 luni jumate si 8 luni i-au iesit toti incisivii); a avut apoi o perioada pe la 1 an, cand i-au iesit maselele (cam 3 saptamani a tinut trezitul din ora-n ora si refuzul aproape oricaror solide); apoi pe la 16 luni cand i-au iesit caninii (identic ca in perioada de 1 an). Acum are aproape 1 an si 8luni si de vreo saptamana se trezeste sa suga tot la 2 ore si ziua nu se da in vant dupa mancare, chiar nu stiu ce dinti i-ar mai putea iesi, i-ar putea iesi a doua tura de molari?! Eu nu i-am dat LP niciodata dupa 3 luni, cand mi-am dat seama cum functioneaza alaptatul.
Asta e parerea mea: ca lapte ai ca si pana acum iar fetitzei ii ies ceva dinti. N-ai observat nimic in guritza?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyjoy spune:

Ilinca, multumesc pentru raspuns!
Lapte nu mai am noaptea cand suge asa des. Incerc sa mulg si nu iese nimic, sanii sunt "usori" si ma ustura/doare cand suge... de aici am tras concluzia ca nu mai am lapte. Stiu ca nu se trezeste de foame si ca o linisteste suptul de aceea e mai greu ca nu vrea nici un alt surogat.
Are 2 dintisori jos si restul inca nu dau semne. Oricum dureaza de vre-o 2-3 luni situatia asta si chiar nu stiu ce sa mai fac... : (

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Cum suge in gol? Suzeteaza linistita sau se enerveaza, plange, incepe sa traga, lasa, incearca iar?
Ca poate ea asta vrea, sa suzeteze? Mai ales ca la varsta asta mancarea noaptea nu e o cerinta asa mare, deci e posibil sa aiba numai nevoie de afectiune...
Vezi daca mananca mancare noaptea, incearca; analizeaza si cum ii dai sa suga, daca ii dai culcata in pat cu ea, in brate... vezi cum reactioneaza cand o pui in patut inapoi, daca doarme singura... Incearca sa o schimbi cand a terminat laptele din sani, observa daca reactioneaza ca un copil infometat sau care vrea atentie.
In functie de astea poate iti dai seama daca ii e chiar foame sau are o alta nevoie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, Daria mea are deja 2 ani, dar nu sunt lamurita cu un lucru, mi-a ramas asa, in cap, de acum 2 ani.

Daca la 1 luna 1/2, un copil nascut cu 3.500 de grame, iesit din spital cu 3.270 de grame (parca), sugea cel mult 120 de ml de lapte la o masa, din ambii sani, dupa care, daca strangeam sfarcul, mai picurau cateva picaturi, dar atat, se considera ca acel copil manca suficient si ca eu aveam lapte sau nu?

LilianaR, Daria nu a luat in greutate 10 zile. Dupa supt, plangea de foame. Ii ofeream sanul si nu se satura. La o luna facea primul set de analize. N-am uitat cum i-a apasat asistenta acul in vena, ca nu curgea cat sange era nevoie pentru lista de analize. Doctorita pediatra la care am fost a zis ca ar trebui sa manance constant intre 100 si 120 de ml/masa. Ceea ce nu se intampla.

Eu am cedat.

Uite probe ale suptului din data de 21 ianuarie 2009 (Daria e nascuta pe 18 decembrie 2008):

07:20 - 3.970 de grame (dupa supt) (am uitat sa o cantaresc inainte)

11:50 - 3.970 de grame
12:30 - 4.060 de grame

Diferenta 90 de ml - lasata la san 40 de minute.

15:30 - 3.940 de grame
16:08 - 3.990 de grame

Diferenta 50 de ml - lasata la san 38 de minute.

21:20 - 3.880 de grame
21:50 - 3.970 de grame

Diferenta 90 de ml - lasata la san 30 de minute.

04:55 - 3.840 de grame

Pe data de 23 ianuarie, deci dupa 2 zile, Daria avea 3.820 de grame. Cantarita intre mese, fara scutec.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor am si eu nevoie de ajutor si sper sa il gasesc la voi.

In primul rand vreau sa va spun ca sunt pro alaptat si militez pentru alaptat printre oamenii din jur, stiu foarte multe despre asta si i-am ajutat pe multi dar din pacate pe mine nu ma pot ajuta.
Am un baietel de 1 an si 11 luni pe care l-am alaptat 9 luni fara probleme.

Am nascut in 29 dec 2010 o fetita de 2530 gr, am iesit din spital cu 2390. O alaptez dar ii dau si completare lapte muls pentru ca inca nu are forta sa traga suficient si nu se satura doar din san. Pentru a luat in greutate chiar am fost sfatuita de catre medic sa fac asa. Inrtrebarea este : Cum renunt la mulsul asta ca ma termina.

Dupa ce ii dau san si o pun in patut cauta in continuare titi si nu adoarme, se agita.....asta e motivul pentru care ii dau si completare.

Sper ca am explicat bine, daca nu ati inteles ceva va rog sa ma mai intrebati

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Bebelusi,
Si eu am alaptat de fiecare data 9 luni (bine, ultimele 3 luni si un pic, combinat cu diversificarea)...
Parerea mea este ca fetita ta, fiind micuta dpdv al greutatii, inca nu are forta sa traga, oboseste, in prima faza pare ca i se face somn, dar odata ce sanul, care ii cere efort, nu mai e, isi revine.. Cred ca trebuie sa se mai inzdraveneasca putin ca sa aibe forta de a trage cu putere din san. Stiu ca e chinuitor mulsul, bine ca iese ceva la pompa, eu am incercat si nu am reusit (bine, nu temeinic, ca fetele sugeau, iar eu am incercat o pompa manuala, nu am mai insistat).
Asa cum faceti acum, in greutate ia bine?

Selene,
Proba suptului a constuit intotdeauna o sursa de stres. Ei zic ca daca un copil papa 100-120 ml la o masa la san, e ok. Normal, depinde si de nr de mese, ca daca are multe mese si la o masa papa 50 ml, e ok, daca pana mai rar, ar trebui sa manance mai mult...
Nu mai stiu, parca era o "formula", in functie de greutatea copilului din acel moment, per zi sa manance X grame... dar n-o mai stiu.
Si eu am avut momente cand fetele nuau luat bine in greutate, problema era ca ele nu am acceptat biberonul (si cand am inceput sa le dau completare lapte praf pe la 8 luni, le-am dat direct in canuta din aia cu "cioc"), asa ca baza era tot sanul. Dar intr-adevar noaptea dormeau bine.. dar pur si simplu erau ele mai slabe. O singura zi am facut proba suptului, la primul copil, ca ma stresase pediatra sa insist cu completarea, si mi-a iesit pe la 3 luni si ceva ca papa vreo 600 gr...ca era ok sau nu, am mers mai departe cu sanul.

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Monicabo mersi mult de raspuns, am si eu momente cand nu scot suficient, si atunci ma enervez cel mai mult, ca daca as putea scoate suficient nu m-as plange. Noaptea nu prea pot scoate suficient.

Aveti idee cati ml mananca un copil la 2 saptamani?ca eu nu mai tin minte

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

monicabo, pediatra de la spitalul de pediatrie II Cluj-Napoca, unde am fost cu Daria pentru controale si analize, mi-a spus sa fac asta. Nu aveam cantar cumparat, atunci l-am cumparat. A zis sa notez zilnic, ca nu e bine cu greutatea - vezi dupa grafic, dupa 2 zile era la greutatea initiala, nu se vedea nici un sfant gram pus, problema asta am avut-o si in maternitate, mi-o puneau la san, o luau, o cantareau, vedeam ca se ingrijoreaza ca nu se vede nimic pe cantar, nici o liniuta diferenta, si mi-o aduceau inapoi la san, sa incerc din nou.

Pediatra mi-a dat si Fenobarbital, pentru icterul prelungit, pe care nu i l-am dat.

Eu vreau sa stiu daca am gresit ca am cedat sau nu, fiindca, intr-adevar, am reprezentat unul dintre acele cazuri in care copilul chiar NU se satura, cantitativ si calitativ, cu laptele matern.

Matusa mea a avut un singur canal pe fiecare san si, desi i-au stors moasele sanii ca pe carpe, nu iesea nimic din ei.

Si eu mai am o chestie (bebelusi stie ), am tot citit despre legatura aceea speciala care se formeaza intre mama si copil atunci cand alaptezi, despre sentimentul acela de calm, de liniste, despre caldura unei relatii unice... Ei bine, eu chestiile astea nu le-am simtit cand am alaptat... Pentru mine, era doar alaptat, ceva firesc, si atat. Din contra, m-am simtit mai bine, mai multumita, mai impacata cand ii dadeam biberonul, vedeam ca se satura si adoarme fericita.

La 5 luni 1/2 am incheiat complet alaptatul. Daria era pe completare cu lapte praf de la 1 luna 1/2.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput