Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Da, alaptezi copilul inainte sa mergi, iti face anestezia, radiografia si ce mai trebuie si apoi poti alapta linistita cand vine urmatoarea masa. Cantitatea de xilina si adrenalina ajunsa in lapte e neglijabila. Daca nu te simti confortabil cu ideea poti sa mulgi laptele cand ajungi acasa si-l arunci si sa-i dai abia la urmatoarea san, dar eu zic ca nu e necesar.


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Radiografie poti sa faci linistita. Cat despre anestezie, cel mai bine intrebi doctorul, el sigur se pricepe. Eu am facut anestezie generala pentru resuturare dupa nastere, si tot am putut alapta imediat ce am ajuns in salon. Si intr-adevar mai e si solutia sa alaptezi dupa 4 ore, cand trece efectul anesteziei, nu stiu cat are bebelusul tau, daca rezista. Poti sa rogi doctorul sa-ti faca numai jumatate de anestezie (eu fac asta in mod curent) si eventual, in cazul in care nu e suficient si simti sa-ti faca cealalta jumatate. Mult succes!

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Multumesc, DianaR, pisi-pis. "Bebeloaia" are 19 luni, presupun ca nu mai e asa vulnerabila ca un bebe de 2-3 luni. De muls nu m-am muls de peste un an, n-as mai suporta; atunci o sa las minimum 4 ore intre anestezie/radiografie si alaptat, oricum ei de la somnul de pranz nu-i mai trebuie pana seara la culcare, cel mai devreme ora 21.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Nu vad la ce ajuta sa lasi timp sa curga intre momentul la care iei substante daunatoare sugarului si momentul alaptarii. Laptele se secreta in tot timpul dintre alaptari, nu numai in timpul alaptarii, deci acele substante daca e sa treaca in laptele matern, trec intre momentul administrarii lor si momentul alaptarii.
Deci cand va suge, acum sau peste 5 ore, copilul le va gasi acolo. Asa incat, solutia este ori mulgerea si aruncarea laptelui ori utilizarea de substante compatibile cu alaptarea.

Intre timp eu o duc mai bine cu alaptatul, puiul mi-a luat in greutate chiar si in saptamana in care nu era lapte mai deloc, 150 de grame. Nu e mult, dar a luat si asta conteaza.
L-am alpatat cateva zile din ora in ora, ba chiar aveam intervale dese sub o ora; noaptea din 2 in 2 ore.
Eram cu ochii lipiti de somn, am dormit nopti cu el la san, intinsi amandoi incercand sa furam o ora in plus. Ziua eram lipiti unul de altul.
Dar a trecut. Acum e mai bine, nu excelent, dar mai bine. Mancam ziua la 2 ore, noaptea la 2-3 ore, uneori trece si mai mult. Mi-au revenit furnicaturile in sani...
Va multumesc tuturor pentru ajutor si idei.

Per total suntem bine, dar am o intrebare: vi s-a intamplat ca sa aveti un moment al zieli in care, orice-ati face, sa nu va puteti linisti puiul?
Ca eu dimineata nu reusesc sa-l linistesc si pace: parca ii e foame, ba parca ii e somn, ba parca vrea afectiune, ba parca le vrea pe toate si nimic... De la 5 dimineata pana pe la 9 e o teroare, zilnic.
Ceva idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui LilianaR

Nu vad la ce ajuta sa lasi timp sa curga intre momentul la care iei substante daunatoare sugarului si momentul alaptarii. Laptele se secreta in tot timpul dintre alaptari, nu numai in timpul alaptarii, deci acele substante daca e sa treaca in laptele matern, trec intre momentul administrarii lor si momentul alaptarii.
Deci cand va suge, acum sau peste 5 ore, copilul le va gasi acolo. Asa incat, solutia este ori mulgerea si aruncarea laptelui ori utilizarea de substante compatibile cu alaptarea.

Intre timp eu o duc mai bine cu alaptatul, puiul mi-a luat in greutate chiar si in saptamana in care nu era lapte mai deloc, 150 de grame. Nu e mult, dar a luat si asta conteaza.
L-am alpatat cateva zile din ora in ora, ba chiar aveam intervale dese sub o ora; noaptea din 2 in 2 ore.
Eram cu ochii lipiti de somn, am dormit nopti cu el la san, intinsi amandoi incercand sa furam o ora in plus. Ziua eram lipiti unul de altul.
Dar a trecut. Acum e mai bine, nu excelent, dar mai bine. Mancam ziua la 2 ore, noaptea la 2-3 ore, uneori trece si mai mult. Mi-au revenit furnicaturile in sani...
Va multumesc tuturor pentru ajutor si idei.


Per total suntem bine, dar am o intrebare: vi s-a intamplat ca sa aveti un moment al zieli in care, orice-ati face, sa nu va puteti linisti puiul?
Ca eu dimineata nu reusesc sa-l linistesc si pace: parca ii e foame, ba parca ii e somn, ba parca vrea afectiune, ba parca le vrea pe toate si nimic... De la 5 dimineata pana pe la 9 e o teroare, zilnic.
Ceva idei?

Si mama...


Si eu mi-am pus intrebarea asta de multe ori. Am totusi impresia ca nu toate substantele sunt la fel. De exemplu stiu despre alcool ca poti sa alaptezi cand nu mai simti tu efectele alcolului. Ma gandesc ca are de-a face cu metabolizarea anumitor substante, atat de catre organismul nostru cat si de catre cel al lui bebe. De asta si intrebasem varsta bebelusului, un bebe de 18 luni are ficatul suficient de matur sa metabolizeze mai putin de 2% din anestezie care trece in laptele matern, si cantitatea de lapte depozitat e mica pentru organismul lui, hranindu-se practic cu laptele produ pe moment. Pentru ca in general anesteziile sunt facute cu substante care se metabolizeaza, nu sunt toxine cu efect cumulativ in ficat.

Felicitari pentru reusita alaptatului!

Eu am avut probleme cu bebe dimineata numai cand a inceput sa aiba probleme cu burtica, se chinuia cateva ore pana sa faca kk si apoi se linistea brusc. Dar bebelina mea e suspecta de alergie la proteinele din laptele de vaca, si in general tin o dieta fara lactate. Intr-adevar, desi scoaterea lactatelor nu au rezolvat total problema ei (uneeori apar punctulete si firisoare de sange in kk), durerile de burtica dimineata la trezire au disparut, acum face kk mai usor si mai des. Am inteles ca multi bebelusi pot sa aiba o oarecare intoleranta la lactatele pe care le consuma mama, si desi de cele mai multe ori nu e nevoie ca mama sa le scoata complet din alimentatie, o reducere a cantitatii de lactate uneori ajuta bebelusii care au colici. Partea buna e ca pe masura ce ei cresc si lise maturizeaza intestinul, cantitatea de lactate tolerata creste si ea.




Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Buna ziua.
Va intreb daca exista vreun secret de a il face pe un bb mic- 2 zile, sa vrea sa suga de la mama lui. Am o prietena care a nascut si bb nu vrea deloc sa puna gura pe sin, nici cu mamelon fals nici fara. Au incercat toate asistentele din spital, pozitii la sin, lapte pe gurita, infometare... nimic nu a mers.
Oare ce ar mai putea face?
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana13

Buna ziua.
Va intreb daca exista vreun secret de a il face pe un bb mic- 2 zile, sa vrea sa suga de la mama lui. Am o prietena care a nascut si bb nu vrea deloc sa puna gura pe sin, nici cu mamelon fals nici fara. Au incercat toate asistentele din spital, pozitii la sin, lapte pe gurita, infometare... nimic nu a mers.
Oare ce ar mai putea face?
Va multumesc

Ioana, mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)




nu sunt experta, dar pana vine cineva mai priceput cu raspunsul intervin eu.

Sa stea cat mai mult timp cu bebe in brate debracati (sa-l inveleasca cu ceva ca sa nu ii fie frig) piele pe piele. Sa fie relaxata, nu stresata.

Nu ma pricep la suplimentare, ca al meu nu a pus gura niciodata pe biberon cu formula, dar ma gandesc ca daca e musai sa-i dea, atunci sa nu-i dea din biberon.

Daca sanii ii sunt angorjati si bebe nu poate prinde sanul, atunci sa se mulga putin inainte sa-i ofere sanul, ca sa-i fie mai usor puiul sa apuce sfarcul.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13
Geneza 1:29 Si Dumnezeu a zis: "Iata ca v-am dat orice iarba care face samânta si care este pe fata întregului pamânt, si orice pom, care are în el rod cu samânta: aceasta sa fie hrana voastra."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana13

Buna ziua.
Va intreb daca exista vreun secret de a il face pe un bb mic- 2 zile, sa vrea sa suga de la mama lui. Am o prietena care a nascut si bb nu vrea deloc sa puna gura pe sin, nici cu mamelon fals nici fara. Au incercat toate asistentele din spital, pozitii la sin, lapte pe gurita, infometare... nimic nu a mers.
Oare ce ar mai putea face?
Va multumesc

Ioana, mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)




Eu am patit-o la cea mica, tocmai cand credeam ca nu voi mai avea probleme cu alaptatul . A refuzat primele luni sa puna gura pe sanul stang in pozitia clasica sau culcata langa mine. Primele 8 zile i-am dat doar din dreptul si ceva completare din ce mulgeam din stangul, pana mi-a trecut prin minte sa incerc pozitia football hold, si atunci a luat sanul stang asa fara probleme. A supt asa pana la 3 luni apoi a trecut la pozitia clasica.
Mai avem o colega la ultima odisee, care dupa o mastita operata a reusit tot cu pozitia asta sa-si convinga bebelusa din nou sa suga la sanul operat, in pozitia clasica sau culcata nu vroia nicicum.
Football hold e asa: http://www.health.com/health/library/mdp/0,,zm2585,00.html
cel mai bine pe o perna de alaptat sau o perna normala.


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana13

Buna ziua.
Va intreb daca exista vreun secret de a il face pe un bb mic- 2 zile, sa vrea sa suga de la mama lui. Am o prietena care a nascut si bb nu vrea deloc sa puna gura pe sin, nici cu mamelon fals nici fara. Au incercat toate asistentele din spital, pozitii la sin, lapte pe gurita, infometare... nimic nu a mers.
Oare ce ar mai putea face?
Va multumesc

Ioana, mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)




Prietena ta a iesit din spital deja? Ar fi util sa o ajute cineva acasa, nu multe asistente care comenteaza intre ele ca nu stiu de ce nu se prinde.
Intr-o lume ideala, primul contact dintre mama si bebe nascut ar trebui sa aiba imediat dupa nastere, prima jumatate de ora e esentiala, reflexele nou-nascutului sunt atunci foarte puternice. Dupa aceea incepem sa o dam in bara, bagand mameloane false, suzeta, indoieli care surpa increderea de sine a mamei.
Dat fiind ca in lumea reala se intampla ce se intampla, ce ar putea sa faca aceasta mama e sa incerce sa se izoleze cu bebe in pat, fara nici un "ajutor" descurajant. Daca are cine sa o ajute cu adevarat, cineva care se pricepe sa o puna la san, sau o mama sau ruda care a dat piept si are pe langa experienta si tact, e perfect.
Daca nu, sa se ajute ea singura: cu bebe in camera, fara ochi critici, sa se aseze pe o canapea comoda sau pe un fotoliu, un pic lasata pe spate cu bebe pe pantece. Si sa-l lase pe bebe sa caute sursa, daca amandoi sunt linistiti, bebelusul va reusi.
Primele zile sunt foarte importante, depinde si de ce vrea sa faca mama.
Poate ar trebui s-o indrumi pe mama sa caute sprijin, aici sau la cineva care sa o poata ajuta direct.

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta_M spune:

Povestea noastra cu alaptatul a fost tumultoasa..am nascut prin cezariana(nu s-a putut normal, au aparut complicatii), am avut canalele infundate si nimeni nu reusea sa faca nimic, nici eu nici asistentele care ma trageau de sani pana imi venea sa urlu de durere. Sanii imi erau plini si dureau groaznic (dupa 7 zile). In acest timp baietelul meu a fost hranit cu lapte praf din biberon. Am ajuns acasa si cu ajutorul unei prietene care a trecut prin acelasi lucru am reusit sa le desfund. Insa cu toate insistentele mele(si am insistat saptamani la rand) nu am reusit sa il pun sa suga. Lapte am avut foarte mult asa ca am ales sa cumpar o pompa de buna calitate si sa ma mulg, initial am zis ca fac asta 3 luni dar am facut-o pana la 7 luni. Si nu a fost o perioada stresanta din contra dupa ce nu am mai avut lapte parca ceva lipsea...acum ii dau lapte praf (Aptamil) si se dezvolta la fel de bine ca si atunci cand il alaptam si in plus ii place foarte mult. Am invatat ceva din asta si la al doilea copil voi sti ce sa fac. Pregatirea sanilor inainte de nastere e foarte importanta..eu nu am stiut asta dar am invatat.

Mergi la inceput