Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine_rox

am si eu o nelamurire; pitica mea are 3 saptamani si are perioade ale zilei in care trage cate 15 - 20 minute la san si doarme cate 2-3 ore sau are si perioade cand trage doar cateva minute gen 8-10 minute si doarme la fel; noaptea in schimb desi trage la fel ca ziua se trezeste cam in ora in ora si mai nou nu poate sa doarma ca e foarte balonata desi nu am mancat tampenii; doctorita neonatolog mi-a spus ca s-ar putea sa fie alergica la laptele de vaca pe care il beau eu; deci am zis ca renunt la lapte macar o perioada sa vad cum se simte; doar ca am cam ajuns in pragul de a claca ca o vad cum se zbate noaptea de dureri de burtica si nu pot sa i le alin; uneori functioneaza statul cu ea pe pieptul meu alteori nu; ii dau si infacol pt gaze si ceai de chimen si anason dar noaptea tot avem probleme; ziua se mai linisteste desi imi regurgiteaza chiar dc scoatem aer de fiecare data, dar noaptea e un chin si chiar nu stiu ce sa ii fac; m-am intins ca o placinta si nu stiu cat de coerenta am fost dar sunt capie de nesomn de vreo cateva zile; multumesc anticipat pt raspunsuri

mamica fericita de puiut alexandra


Cu trei saptamani, "ii dau si infacol pt gaze si ceai de chimen si anason dar noaptea tot avem probleme" e destul de periculos. Un bebe de pana la sase luni nu are nevoie de NIMIC altceva decat de lapte matern, in lipsa lui lapte maternizat. Nici apusoara, nici ceiuc, nici suculet de morcov. Nu e necesar, ba dimpotriva, paote fi nociv, caci umple burta cu apa cu zahar. orice ceai denumit oricum e apa cu mult zahar, eu n-as da asa ceva unui nou-nascut nici s ama pici cu ceara. Nu e opinia mea, o zice OMS. Mai cerceteaza inainte de a da pruncului ceaiuri fara sens.
Unde doarme noaptea? ce te face sa crezi ca e balonata? Daca ai descoperit ca se calmeaza stand pe pieptul tau mai repeta. Ai sa descoperi ca daca doarme lipita de tine e mult mai linistita, si ziua, si noaptea. eu as pune-o langa mine in pat, sa vezi cum i se dezumfla balonarea. dau scris ca se calmeaza. ah, si ziua cand doarme, profita sa dormi cu ea, ca sa ne poti da vesti bune vesela fiind, si nu cheauna de somn.
felicitari pentru puiut!

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui LilianaR

Bunny, fiu-miu nu a luat in greutate 3 saptamani. Nimic, niciun gram.
Incapatanarea mea a facut ca, printre plansete, sa citesc si sa ma informez despre tot ce inseamna alaptat. Probabil ca nu stiu inca tot, insa deajuns ca sa alaptez. Fiu-miu sugea maxim 60ml, rar 80 la o masa; asta insemna ca nu aveam lapte.
Dar… depinde si cate mese ii dadeai pe zi; la inceput, fiu-miu manca mai rara, apoi insa s-au indesit mesele si desi manca aproximativ 50 ml, manca de 10-12 ori pe zi; per total, dadea bine.
Am facut asta, cu alaptat din ora in ora si mai des, de doua ori cate cam o saptamana; mi-a crescut semnificativ cantitatea de lapte, ca si lui timpul in care se simtea satul.
Ce vrei tu acum sa afli nu are rost, rost insa ar avea sa vezi de ce anume te simti oarecum vinovata (?) pentru ce-a fost; legaturile intre oameni se stabilesc diferit in functie de indivizi si in niciun caz nu ai fi fost mai apropiata de fiica ta daca faceai ceva ce nu iti dadea satisfactie, fie asta si alaptatul.

Patricia, sigur ca nu doarme, nici nu ar trebui sa doarma, ci sa suga; eu il tineam cu orele la san, faceam pauze de mancat, baie etc. Atipeala aia inrte supturi este odihnitoare pentru ei.
Sincer, daca as vedea ca nu e ok cu tinutul la san, pur si simplu as continua cu suplimentatul; nu va dura mult, pana pe la 4 kg ale copilului.
Al meu s-a nascut cu 3,4 kg si tot nu prea sugea, deci... rabdare!

Si mama...


LilianaR, partial, am aflat.

Cred ca persoanele care stiau de problema au fost 4: in principal matusa mea, pentru ca in casa ei locuiam, mama mea si doua doctorite, cea de familie si pediatra de la spital. Si nimeni, nimeni nu m-a incurajat sa citesc, sa ma informez mai mult decat am facut-o inainte de a naste - atunci nu m-am informat suficient, pentru ca mi-a fost rau si aveam interdictie de a sta la calculator, pe scaun, interdictie pe care am incalcat-o cat s-a putut, iar dupa nastere am avut nu doar epiziotomie, ci si fisura de uretra, deci dubla cusatura, de nu puteam sta pe scaun, acces la calculator nu am avut destula vreme - si nimeni, nimeni nu m-a incurajat sa continuu, sa insist, sa reduc timpul dintre mese.

Am mai baut, ocazional, ceai de stimulare a lactatiei, si ma mulgeam la dush. Degeaba.

Cred, banuiesc, nu stiu, au fost si alte probleme de natura emotionala acolo. In pricipal, ca tatal Dariei nu a fost langa mine cand am nascut si nici in zilele/lunile imediat urmatoare. Dar asta e alta poveste si nici cu el nu am curajul sa vorbesc despre asta.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Bunny, repet, e important sa vezi de ce te preocupa inca acest aspect, ca ar putea sa-ti strice acum relatiile cu copilul.
Te rog, vezi de ce mai persista frustrarea asta sau de ce a aparut acum, ca sa nu deteriorezi in timp relatia cu copilul.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine_rox spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulush


Cu trei saptamani, "ii dau si infacol pt gaze si ceai de chimen si anason dar noaptea tot avem probleme" e destul de periculos. Un bebe de pana la sase luni nu are nevoie de NIMIC altceva decat de lapte matern, in lipsa lui lapte maternizat. Nici apusoara, nici ceiuc, nici suculet de morcov. Nu e necesar, ba dimpotriva, paote fi nociv, caci umple burta cu apa cu zahar. orice ceai denumit oricum e apa cu mult zahar, eu n-as da asa ceva unui nou-nascut nici s ama pici cu ceara. Nu e opinia mea, o zice OMS. Mai cerceteaza inainte de a da pruncului ceaiuri fara sens.
Unde doarme noaptea? ce te face sa crezi ca e balonata? Daca ai descoperit ca se calmeaza stand pe pieptul tau mai repeta. Ai sa descoperi ca daca doarme lipita de tine e mult mai linistita, si ziua, si noaptea. eu as pune-o langa mine in pat, sa vezi cum i se dezumfla balonarea. dau scris ca se calmeaza. ah, si ziua cand doarme, profita sa dormi cu ea, ca sa ne poti da vesti bune vesela fiind, si nu cheauna de somn.
felicitari pentru puiut!

asa a fost

mes p’tits riens



ceai de anason si chimen precum si infacol nu i-am dat de capul meu; am fost sa ii fac vaccinul si m-a luat neonatoloaga in suturi, i-a facut cu o sonda in fundulet sa ii scoata gazele, ca avea burtica umflata foarte rau; si acelasi lucru mi-a spus si pediatra; acu eu nu am terminat medicina, presupun ca alea stiu ce au de facut ca de aia s-au facut pediatri, nu? de vreo 2 zile imi doarme ziua, dar noaptea tot avem program de stat cu ochii pe pereti si marait; speram intr-o perioada mai buna si pana atunci incerc sa ma adaptez programului ei si sa dorm ziua, dar cu o casa de tinut si o bunica la pat nu prea imi iese;

mamica fericita de puiut alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Fetelor, revin si eu dupa 2 luni si jumatate de cand nu am mai scris la voi! Acum 2 luni ati fost un ajutor de nadejde pentru mine si vreau sa va multumesc inca o data! Bebele meu are 2 luni si 3 saptamani si 6,7 kg! Ne-am chinuit cu alaptatul , nu a fost deloc usor , tentatia de a-i da lapte praf atunci cand plangea (de foame, cred eu), a fost imensa, dar pana la urma am reusit sa ajungem aici si sa-l hranesc exclusiv cu lapte matern!
Dilema mea actuala tine de urmatorul lucru:seara e foare agitat la san, sta destul de mult, iar noaptea cand sa-l schimb (dupa 5-6 ore), pampersul nu e atat de plin cum era pana acum. El a avut o problema de hidratare, a fost hidratat pe vena 2 zile din cauza unei viroze care a culminat cu varsaturi si diaree. Am incercat sa-i dau lapte praf , sa vad daca accepta, dar nu face altceva decat sa plimbe biberonul in gurita, nu trage nimic! Posibil sa fie nevoie de o completare, la masa de seara...Sa mai insist? Sau mergem inainte doar cu san, dar avand nesiguranta ca e satul??
Eu iau in continuare Galafor si beau ceaiuri. De cel de chimen m-am saturat plus ca ma cam doare stomacul de la el.E posibil sa-l fac prea concentrat.
Ar mai fi ceva: are preferinta doar pentru un san, iar pe celalalt il refuza destul de des.E greu sa-l "conving" ca si celalalt e bun, ca are lapte...Nu stiu cum sa-l determin sa-l accepte mai usor. A avut cineva problema asta?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui remaliss

Fetelor, revin si eu dupa 2 luni si jumatate de cand nu am mai scris la voi! Acum 2 luni ati fost un ajutor de nadejde pentru mine si vreau sa va multumesc inca o data! Bebele meu are 2 luni si 3 saptamani si 6,7 kg! Ne-am chinuit cu alaptatul , nu a fost deloc usor , tentatia de a-i da lapte praf atunci cand plangea (de foame, cred eu), a fost imensa, dar pana la urma am reusit sa ajungem aici si sa-l hranesc exclusiv cu lapte matern!
Dilema mea actuala tine de urmatorul lucru:seara e foare agitat la san, sta destul de mult, iar noaptea cand sa-l schimb (dupa 5-6 ore), pampersul nu e atat de plin cum era pana acum. El a avut o problema de hidratare, a fost hidratat pe vena 2 zile din cauza unei viroze care a culminat cu varsaturi si diaree. Am incercat sa-i dau lapte praf , sa vad daca accepta, dar nu face altceva decat sa plimbe biberonul in gurita, nu trage nimic! Posibil sa fie nevoie de o completare, la masa de seara...Sa mai insist? Sau mergem inainte doar cu san, dar avand nesiguranta ca e satul??
Eu iau in continuare Galafor si beau ceaiuri. De cel de chimen m-am saturat plus ca ma cam doare stomacul de la el.E posibil sa-l fac prea concentrat.
Ar mai fi ceva: are preferinta doar pentru un san, iar pe celalalt il refuza destul de des.E greu sa-l "conving" ca si celalalt e bun, ca are lapte...Nu stiu cum sa-l determin sa-l accepte mai usor. A avut cineva problema asta?
Multumesc!

Remaliss, copii stiu intuitiv ce e mai bine pentru ei, fi fericita ca nu se lasa pacalit de sticla si biberon. Ai sa vezi mai incolo cat te vei lupta cu BB sa-ti bea apa din sticla, e o problema "standard" la cei alaptati
Problema cu scutecul seara, este concomitenta cu hidratarea intravenoasa sau a aparut la ceva timp? A mai avut diareee/varsaturi? Se cere el schimbat noaptea? Inafara de scutec plin, da semne ca ar fi "molesit", fara vlaga, fara energie samd?
Cat despre preferinta pt un san, incearca urmatorul truc: daca de ex la sanul stang bea in pozitia standard de alaptat, pe bratul tau stang, la dreptul pune-l in pozitia de "fotbal", deci sa-i pastrezi fata de tine pozitia in care suge. De obicei ajuta asta. Ce mai poate sa fie, e ca la unul din sani sa curga mai greu, deci daca prima varianta nu functioneaza, incearca sa-l pui prima data la sanul de la care suge mai usor, si apoi la cel care suge mai greu.
Mult succes!


harnici la de 13 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Sunshine, problema cu scutecul mai putin umed a aparut in perioada de deshidratare.Dupa ore multe in care pampersul era uscat si refuza apa/lapte prin biberon + varsaturi si diaree a fost nevoie de o hidratare intravenoasa, iar dupa acest episod seara tot agitat este, iar noaptea cand il schimb aproape ca as putea sa nu o fac...Parerea mea e ca seara nu am eu lapte suficient, el vrea mai mult, dar...
Acum el e bine, fara varsaturi, diaree si alte "minuni", doar rar cate-o tuse.
Pozitia de "fotbal" am incercat-o, dar nu-i place.Azi a fost mai bine, l-a mai acceptat cand ii era foarte foame.Sper sa fim pe drumul cel bune.

Eu acum am o viroza tare urata si tusesc mult.Ce recomandati pentru tuse?Ce pot lua ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Remaliss, multi bebelusi prefera un san in "defavoarea" celuilalt. Incearca sa i-l oferi cand este mai somnoros, poti chiar sa storci putin lapte inainte. Incearca sa schimbi pozitia de alaptat pentru sanul in cauza. Stati excelent la kg! Bravo pentru reusita! Parerea mea este de foame plange, poate de oboseala... Cu hidratarea... vezi daca are semne de persoana deshidratata - nu mi le amintesc acum, dar cred ca le poti gasi pe net.

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Remaliss,
incearca cu ceai de ceapa, vitamina C, Zinc, cand nu mai merge altceva paracetamol. Fa gargara la fiecare 1-2 ore cu tableta de zinc efervescenta dizolvata in apa. Nu scuipa. Zona nasului o poti tampona usor cu zincul dizolvat in apa. 50mg Zinc circa doua tablete efervescente sunt suficiente pe zi.


harnici la de 13 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Nico, semne de deshidratare nu prezinta numai ceea ce am spus pana acum, legat de volumul de pipi. Ziua pampersii sunt destul de plini, dar dupa masa/mesele de seara nu mai sunt asa, iar agitatia (seara)e maxima.

Mergi la inceput