Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Pai daca ziua si noaptea, adunate, numeri suficiente scutece pline, sfatul meu este sa te relaxezi. Agitatia poate avea alte motive. Nu vad niciun sens in a incerca sa ii dai lapte praf.

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Sunshine, multumesc mult ! Ceai de ceapa beau de ieri, dar cred ca voi tine seama si de recomandarile tale de a face gargara.Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Nico, ai spus bine "ziua si noaptea adunate"Noaptea nu prea am ce aduna!Eu sper sa fie asa cum zici tu, agitatia sa nu fie de la foame, ci de la un disconfort oarecare! Multumesc pt sprijin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

remaliss, cand anume se agita? Poate descoperim impreuna cauza.

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Nico, doar seara, incepand cu ora 19-20, adica dupa baita.Il pun la sanul preferat, dar incepe agitatia care debuteaza cu trasul sanului in toate partile fara sa bea prea mult din el.De obicei agitatia asta e inainte de somnul de noapte...Il tot mut de la un san la altul in speranta ca se va linisti.Posibil sa adoarma de obosit si nu de satul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

remaliss, incearca intr-o seara sa sari peste baia de seara, sau fa-i-o mai devreme, la 5-6. Si vezi daca mai este asa de agitat. Pe unii bebelusi baia ii oboseste ingrozitor. Noaptea doarme?

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Nico, am mai sarit de baia de seara si situatia nu e schimbata cu nimic.Eu nu as da "vina" pe copil, ci pe insuficienta laptelui de seara...Noaptea doarme maxim 2 ore legate, se trezeste, bea putin, apoi adoarme si tot asa pana pe la 4-5 dimineata cand se gendeste el ca a dormit suficient.De la 4-5 dimineata sta treaz si 2 ore, dar fara sa planga prea mult.Vrea atentie si san!
Uite, prima schimbare a pampersului dupa baita de aseara a fost la ora 6 azi-dimineata, iar pampersul nu era asa plin cum m-as fi asteptat.Eu nu mai tin minte de la Rebeca, dar noaptea nu fac pipi asa mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Remaliss, nu zic sa dai vina pe copil, el inca reactioneaza foart "violent" la factorii de mediu: plange, se agita... cum altfel sa iti spuna ca il deranjeaza ceva? Si Matei sugea muuult noaptea, si des. Insa la noi era invers, ziua mai putin pishu decat noaptea. Eu cred totusi ca trebuie sa umbli la mediu, si al meu tot des vroia san, tot des vroia atentie (astea sunt constante). Seara se intampla ceva ce nu-i place. :)

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Nico, sa exclud posibilitatea de a crede ca nu mai am lapte suficient, mai ales seara? Sa beau lichide inclusiv noaptea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Nu sunt nico, dar nu ma pot abtine: da, exclude posibilitatea.
Ai lapte exact atat cat are nevoie bebelusul tau, seara, dimineata si la orice ora. Sanul nu e un brick, nu se termina la ora inchiderii magazinului, oricat ti-ar sugera asa ceva altii. Corpul produce lapte continuu atat timp ca e cineva care sa il consume.
Nu e nevoie sa consumi lichide noaptea in mod special, daca ti-e sete bei, daca nu. nu. Nici ziua nu "trebuie" sa bei lichide galactofore, efectul lor e mai cu seama placebo. In desert femeile alapteaza fara sa bea lichide ca noi, corpul produce la fel.
Incearca ce ti sa- sugerat, intimitate, o organizare a orarului de alta forma, (baie mai devreme), mult contact fizic, timp cu el, brate.

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput