Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Paulush, simt o usoara iritare in mesajul tau...Probabil ca ea se datoreaza dialogului dintre mine si Nico.Ea a fost mai prezenta in ultimele 2 zile si din acest motiv m-am adresat personal! Nu trebuie sa te abtii daca vii cu ceva constructiv si spui cu blandete ceea ce vrei sa transmiti, ar fi culmea! Eu nu am scris aici doar sa trec la NEXT LEVEL ca numar de mesaje, ci pentru ca realmente aici am gasit un suport si nimeni nu m-a judecat ca sunt o habarnista in domeniul alaptatului! Posibil sa crezi ca pun intrebari puerile, dar atata vreme cat sunt novice in ale alaptatului, imi rezerv acest drept de a pune astfel de intrebari!
Iti multumesc pentru sugestii, am sa tin cont!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Remaliss, eu cred ca bebelusul tau cantareste super! Iti mai amintesti de cand au inceput problemele? Mai stii cat cantarea atunci? Cat a luat in greutate de atunci? (vreau sa iti demonstrez ca in continuare ia foarte bine in greutate, sunt aproape sigura ca asa este!) Nu sunt o experta in ale alaptarii... insa stiu ca bebelusii au si ei "problemele" lor de bebelusi, foarte rar este vorba de "prea putin lapte". Tu ar trebui sa bei 2 litri de lichide pentru tine si inca sa zicem 3-4-500 ml pentru lapte. Ca sa fii cu inima impacata ca nici tu nu te deshidratezi, nici laptele nu este impiedicat de asta sa se produca! Hai ca va fi bine! (poate fi un puseu de crestere?)

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Fiu-miu se trezeste noaptea de 2 saptamani la maxim 2 ore... deseori din ora in ora, sunt terminata de somn.
La voi au avut faze de gen?

Cat despre foiala, a avut si-al meu, inca mai face asa uneori si nu cred ca are legatura cu laptele. De trezit, da trezirea la 4-5 si de-atunci... ai lui sa fim! Sigur ca nu sade linistit in patut, sigur ca vrea atentie, doar asta e treaba lui acum!

Mai adoarme peste zi in 2 reprize, una in jur de 10 si una in jur de 1. Voi stiti cand cand li se contureaza un program de somn?

Remaliss, fii linistita cu laptele, cat timp ia in greutate e ok, nu mai analiza scutecele; sunt perioade cand asimileaza mai mult si fac mai putine scaune sau pipi, nu e anormal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui remaliss

Paulush, simt o usoara iritare in mesajul tau...Probabil ca ea se datoreaza dialogului dintre mine si Nico.Ea a fost mai prezenta in ultimele 2 zile si din acest motiv m-am adresat personal! Nu trebuie sa te abtii daca vii cu ceva constructiv si spui cu blandete ceea ce vrei sa transmiti, ar fi culmea! Eu nu am scris aici doar sa trec la NEXT LEVEL ca numar de mesaje, ci pentru ca realmente aici am gasit un suport si nimeni nu m-a judecat ca sunt o habarnista in domeniul alaptatului! Posibil sa crezi ca pun intrebari puerile, dar atata vreme cat sunt novice in ale alaptatului, imi rezerv acest drept de a pune astfel de intrebari!
Iti multumesc pentru sugestii, am sa tin cont!


Remaliss, scuze ca intervin, insa Paulush este o fata extraordinara, care m-a ajutat enorm cand eram si eu pe la inceputul destul de furtunos si aiurea in ale alaptatului! (Paulush, nu, nu mi te-ai adresat direct, insa in acea perioada am citit tot ce-am putut prinde pe marginea subiectului! )

Extrage informatia folositoare tie: hidratare multa, mult timp disponibil pt bebe, intimitate eventual doar pt voi doi si arunca la distanta "dusmanul" adica laptele praf! Probabil ca la tine ar merge mesaje mai blande, la mine nu a mers!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Imi pare rau ca ce am scris a sunat mai ales a iritare, in general scriu pe fuga si incerc sa ma exprim cat pot de concis, o sa incerc sa tin cont de remarca facuta. Nimeni nu e habarnist asa cum nimeni nu s-a nascut veterana in ale alaptatului, ce m-a deranjat probabil a fost sa aud iar ca nu ajunge laptele. Sunt texte din folclor inradacinate adanc in mentalitatea tuturor, si pentru o mama novata intr-adevar pot mina convingerea ca laptele matern e de ajuns. E de ajuns, doar atat vroiam sa spun.
Cred ca undeva in paginile anterioare am mai scris despre plansetul unui bebelus la ceas de seara, majoritatea am trecut prin asta.

pe toate,

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Am cautat ce scrisesem despre plansul la ceas de seara, firul ddiscutiei vine de la alt topic, nu de la asta, se cheama Alaptat in tandem. I-am raspuns unei fete cu care imi scrisesem si in privat, dar am copiat raspunsul in topic, unde ea intrebase daca plange pe seara pe motiv de colici. Din nou, m-am regasit scriind foarte pe fuga si cu un ton laconic. Nu mi-o luati in nume de rau, nici eu nu scriu mesaje sa trec la alt nivel, ci le insailez cum pot, intre sesiuni de cerinta intensiva de mama.

"Copiez aici ce am vb pe privat, si pentru alte mame, in legatura cu colicii.
Teoria mea despre colici este ca nu exista colici.
Daca vb si cu alte mame, ai sa vezi ca mai sunt si altele care spun ca spre seara copilul incepe sa planga fara motiv, pana la 3-4 luni.
E normal, se termina ziua, e obosit, mama e si ea obosita, bebe nu stie cum sa se calmeze singur.
Singurul lucru care il calmeaza este sa-l tii in brate
Si tzatza.
Antidotul colicelor e tinutul in brate.
Tu singura ai vazut ca la san tace
San, apropiere, mama, contact, nimic de pe alta lume.
Colicii nue xista, e o inventie tampita occidentala
Africanii nu au colici, stau mereu in spate sau in brate.
In Europa si tot Occidentul colici adevarati au in jur de 10% din copii
Sa te fereasca Dumnezeu de un copil cu colici, plange in continuu
Ceea ce nu cred ca e cazul alui tau
Lapte proaspta peste lapte vechi in burtica e o tampenie enorma fara nici o evidenta stiintifica.
Nu exista asa ceva
Pur si simplu e obosit si el la sfarsitul zilei
Ia-ti un wrap, un sling, tine-l in brate si se va mai linisti, sigur sigur
Sper sa fie de folos.

Stilul telegrafic are justificare.
Mai e un caz, cand plange neconsolat, ideea ar fi sa se elimine toate lactatele din alimentatia mamei, timp de o saptamana, daca se linisteste copilul, ala era motivul, daca plange la fel, si mai mult in brate si dezlegare la lactate pt mama.

regurgitarea la nou-nascuti e normala, nu are de-a face ca suge cu pofta, repede sau ca mananca prea des. Tubul digestic e inca in formare, nu i s-a inchis de tot stomacul si e normal sa regurgiteze in primele luni, daca nu vomita in jet nu-i nimic suspect.

Felicitari pentru tandem! Lucrurile par ciudata pana le traiesti, dupa ne schimbam parerea...oricum e un lux pentru copiii tai si pentru tine, a fost o epoca superba idn viata mea!"



asa a fost

mes p’tits riens



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Nicoleta,Remaliss, da se poate sa fie o perioada de cestere, uite aici un link unde le-am listat pe toate:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6
Dar parerea mea este ca pe langa asta, BB incepe sa fie mai activ peste zi si din cauza asta sa fie asa de agitat seara, cand trebuie sa prelucreze totul. Ti-as mai sugera un program mai linistit, incluzand si masaj pentru BB seara.
Foarte mult tinut la san, dormit cu el, nu pot decat sa recomanda o salteluta la copil in camera, pusa direct pe jos, de la somn de noapte cu mami pana la joaca peste zi sau citit de carti este pt toate buna.
Renunta la ideea laptelui praf, laptele ii ajunge sigur. Sa vezi cum o sa fie cand va incepe sa-ti mearga , in acelasi timp primeste doi dinti, este usor racit cu tuse si nas infundat si pe deasupra are si perioada de crestere. O sa te gandesti la mine atunci cu siguranta.


harnici la de 13 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Liliana, da, te inteleg foarte bine, si noi am trecut prin asta. Daca te ajuta cu ceva, este comportamentul specific de copil alaptat, care-si primeste dupa nevoie hrana si afectiunea, si stie ce e mai bine pentru el.
Ce intelegi tu prin a avea un program de somn?
Sunt unii copii care au instinctiv asa ceva, si majoritatea care sunt educati cu asa ceva.
In cazul nostru la un an avea somn de seara de la 19:00-6:30 (pe care l-am mutat acuma de la 20:00-8:00) si are un somn de pranz de la 12:00-14:30. Fara exceptii la ora de culcare, ora de trezire este hotarata de el, dar, daca de ex se trezeste la 6:00 atunci mai il culcam cu noi pana pe la 8:00.Daca se trezeste la 7:30 de ex mai este tinut un pic la el in camera, fara a primi imediat laptele (atentie, va implini 14 luni, nu vorbim despre un nou nascut!) Si acelasi ritual in fiecare zi ceea ce priveste capitolul asta, din cauza ca am trecut prin foarte multe.
Mai are si acuma nopti cand este bonav, ies dinti sau are perioade de crestere in care trebuie sa dorm la el in camera, cu el langa mine, pentru ca altfel nu doarme nici care in casa.
Daca te ajuta la ceva, sa sti ca, la varsta de un an, ca. 50% copii reusesc doar sa doarma in continuu 6-8 ore, si si mai putini care dorm toata noaptea fara sa se trezeasca. Faptul ca cei hraniti cu lapte praf sunt in numar mai mare la capitolul de dormt bine este numai partial adevarat, la luni micute da, pentru ca sunt in "coma alimentara" din cauza indopatului din sticla, mai tarziu sunt destui care se trezesc la fel de des.
Daca tu ai fi in locul lui BB, mic, slab, neputincios, intr-o lume straina rece si necunoscuta, si singurul tau lucru cunoscut este mami si sanul care-ti da linistea, nu te-ai trezi si tu noaptea sa verifici ca nu cumva ai fost parasit?



harnici la de 13 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

LilianaR, ce varsta are copilul tau?

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

4 luni si-o saptamana.
Mersi, e excelent raspunsul, sunshine.

Cautam un moment la care sa ma raportez... deci spre un an pot sa sper (sa sper!) ca ma voi trezi de... sa spunem 2 ori pe noapte! Aleluia!
In niciun caz nu vreau sa ii fac un program acum si, sincer, daca m-as trezi acum, adult, intr-o lume cu totul noua pe care nu o cunosc, la care incep sa ma adaptez abia-abia si in care sunt numai 1-2 persoane calde... numai lipita de ele as sta!
Deci, sincer, il inteleg pe micut! Doar ca nu mai pot si simteam nevoia sa ma raportez, cumva, la un moment in care isi va stabili, oarecum, un program. Singurel.

E ucigator sa ma trezesc ca azi-noapte din ora-n ora. Eu muncesc peste zi, e drept ca acasa, dar am clienti, am acte de facut... M-am adaptat sa le concentrez pe toate in cele 5 ore cat doarme sau sta cu taica-su, dar nu mai pot sa si dorm ziua din cauza asta.
Sunt zombi.

Nu inteleg de ce acum, ce s-a intamplat, ca pana acum dormea cate 5-6 ore legate dupa masa de seara, apoi urmatoaera trezire la 3-4 ore... Si, deodata, de la trezit la 1-2, apoi la 5... ma trezesc la 0, la 1:30, la 2:30, dupa care tot din ora-n ora maxim.
Eh! Eu am sperat ca e numai o faza, dar dureaza de prea mult! Am mai amanat cu munca, insa tot e greu.
Ma gandeam ca poate am facut ceva, l-am dat peste cap cu ceva.

Va multumesc pentru ca sunteti aici. Ma ajuta sa stiu ca undeva in vara-toamna voi reveni la un program omenesc.
A! Si cunosc copii hraniti cu lapte praf care se trezesc noaptea des, foarte des.

Cat despre laptele matern care nu ajunge... stiu mame de 1-2 copii care NU AU STIUT ca se pot creste copiii NUMAI cu lapte matern. Au crezut ca nu merge, ca mereu nu ajunge, ca nu se poate. Se mirau ca mi-a luat pruncul in greutate peste un kil intr-o luna... numai cu lapte matern.
Ba chiar una dintre ele, dupa ce i-am povestit ca al meu nu tragea, ca am facut lapte, apoi l-am pierdut din nou si am facut iar... mi-a spus ca nu inteleg, ca al ei nu se satura. Din pacate, e insarcinata din nou si... va alapta iar in tandem cu lapte praf.

Mergi la inceput