*Cozonaceii iubiti aniverseaza 1 AN! LMA! (94)*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Monicus, ti-am vazut papusa dulce in rochita de sarbatoare. Cu poneiul se joaca? Am vrut sa ii iau si eu dar mi-e ca va fi doar piesa de decor, n-as vrea sa risc.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)
Poze 1 an
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra

laura are astm si complicatiile bacteriene pe plamani sunt ultima chestie de care are nevoie (prevenarul e pentru asta)

Da, cand sunt anumite probleme e indicat sa previi anumite boli.
Citat:

iar varicela eu nu prea imi permit caci statul cu una din ele 2 saptamani acasa pe nepusa masa e de domeniul SF

Asta e un alt aspect care poate intra in calcul.


Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)
Poze 1 an
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

si eu ii fac prevenar....pt ca david a avut probleme cu palmanii la nastere...stiti povestea. si prefer sa ne protejam
pana cum ne-a ferit d-zeu de raceala...nu stiu ce este asta

Cristina - mami de DAVID - ANDREI

UN VOT PT UN DAVID ADORMIT


Povestea nasterii



Pe 20 oct...ora 23:05 a venit pe lume MINUNEA MEA - DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

aleinad, eu nu stiam ca o sa faca astm cand am facut prevenarul.

iar la faza cu varicela fix la asta m-am gandit prima data "ce fac cu ea 2-3 saptamani cat tine boala???"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Si eu vreau sa-i fac Mirunicii pt varicela si vreau si pt mine pt ca: mai vreau un bebe cam intr-un an, doi iar cand am fost gravi cu Miruna in primul trim de sarcina a facut soramea varicela si numai eu stiu cu ce stres am stat sa vad daca fac si eu. Pediatra a zis sa terminam cu vaccinarea de acum apoi putem sa il facem.

Cu ROR-ul noi am facut invers. ROR la 1 an, tetraxim la 13 luni. Dar acelasi principiu de separare a vaccinurilor cu o luna. La ror nu a avut nici un efect advers. Astept tetraximul ca asta a dat-o peste cap data trecuta.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu am facut varicela la 28 de ani si a fost cam enervant

au ras toti de mine la servici, eram deja aici. le zisesem sa nu vina sa ma vada, dar au ras ca ei au trecut deja de bolile copilariei si cica sunt "safe"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorvint spune:

Buna seara,
Aparem si noi dupa cateva zile de absenta.Am reusit sa termin si eu curatenia si acum cand ma uit in urma, parca nici nu zici ca am facut. Dar macar sunt geamurile curate,faianta si perdelele.De jucarii ne impiedicam la tot pasul. Ma gandesc sa cumpar un dulap in dormitor special pentru jucarii ca stau aruncate prin casa si in patut. Si cum patutul nu il folosim,o sa il strang si o sa pun dulapul acolo.
Am fost si noi astazi la vaccin. Radu a inceput sa planga de cum am intrat in cabinet. Iar cand l-a mai vazut si pe medic, a fost jale. Nu s-a oprit decat cand am iesit. Cu greu la consultat,masurat si cantarit. Avem 9,700 kg si 79 cm. Nu sunt insa foarte sigura pe date pentru ca s-a miscat foarte mult. Oricum undeva pe aproape tot suntem. Ma bucur ca s-a lungit si a luat in greutate. Si astfel incheiem un an fara nici o raceala.
Acum urmatorul vaccin peste o luna. Deja imi e groaza cand ma gandesc,pentru ca Radu a prins asa o aversiune impotriva doctorului. Doctorul mi-a spus ca trebuie sa cumpar priorixul pentru ca nu il au. Eu nu inteleg,daca este in schema obligatorie de la stat,nu e normal sa il aiba? In fine,il cumparam si gata. Ca doar si pe celelalte de pana acum le-am cumparat. Stiti cumva cat costa Priorixul?
In cocluzie sambata, facem si noi un anisor. Nu facem petrecere. Va veni doar sora mea cu sotul si nepotica. Asta daca nu naste sora mea pana atunci .
Mama nu a reusit sa mai vina. A ramas inzapezita si nici nu mai stiu cand va reusi sa vina. Am vazut ca au anuntat iar cod galben in Vrancea,unde este si ea. Asa ca am ramas fara ajutor si companie de sarbatori.
Acum vreau sa caut o reteta de tort pe internet. Sa vad ce gasesc mai simplu de facut. Daca nu voi fi in stare sa fac ceva, o sa dau comanda de un tort micut si gata.
Sper sa nu aiba Radu nici o reactie la vaccin. I-am dat nurofen acum la culcare si sa vedem cum se manifesta in noaptea asta si maine. I seara asta nu a avut nimic,din contra,era foarte vesel si dornic de joaca. Inca nu a inceput sa mearga singur. Face cativa pasi si apoi se aseaza in genunchi si rade. Problema la el, este ca isi ia asa un avand cand incepe sa mearga si se dezechilibreaza.
Am tot citit ca voi le faceti cozonaceilor paste. Imi spune-ti si mie cum le faceti,va rog? Ca eu nu i-am facut niciodata lui Radu,si nu stiu ce sa ii mai dau sa pape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

sorvint, orice mananci tu e bun si pentru el, cu conditia sa nu ai dieta de carnati. de la un an e bine sa il treci pe mancarea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Andy , multu'. mie-mi place frigul pana pe la -5, dar -30 .. gerrrr!
Alra mare stresul , da, chiar socoteam azi cu sotu' cate ore o sa fim pe drumuri, fata de ce ai scris tu mai e si drumul pana la aeroport, aici, inca vreo 2ore... asa ca vom avea cu siguranta de toate prin geanta.. punand la socoteala si o posibila intarziere...e clar ca e nevoie. mersi de sfaturi!

Vorbiti de greutate, Thomas mananca 2 zile , 3 nu.. din nou a postit azi..ieri a mancat bine. spre deosebire de perioada in care avea reflux si punea foarte putin , acum pune bine de tot, tinand cont ca se hraneste in mare parte cu aer ..tot cate 400gr pune lunar de cateva luni bune, nu stiu de unde.
Ananas i-am dat si eu, de cateva ori,bucatele, s-a strambat si cam atat.

I-am dat paste cu scoici,acum, intr-o zi, dupa ce ne-am saturat bine amandoi(a mancat cu o pofta..) mi-am dat seama ca era pt prima oara ca manca scoici..si ca nu stiam nimic despre varsta aproximativa de la care se pot da.. Asa ca va intreb cu intarziere, le-ati dat fructe de mare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Aleinad merci de lamuriri , deci priorixul e in schema obligatorie !! pai si noi cand il facem ...hmm trebuie sa sun med. fam sa intreb .Ideea e ca noi la aproape 13 luni am facut infarixul (doar de el ne-a zis) deci la cate luni ii face priorixul daca nici nu a amintit de el?...of ia vorbesc si eu singura acum !
Arla (Oceanborn)la noi a fost de real folos paturica in avion (o aveam oricum in carucior), am folosit-o sa o acoperim cand dormea si o trageam si pe cap/ochi ...si a dormit destul de fiecare data iar cu jucarele ii mai distrageam atentia inclusiv pe drumul spre si de la aeroport cat si in aeroport .
Inca asteptam poze de la petrecerea lui Nicole

Criss de Paula Sofia DN 18.11.2008
PozePaulaSofia
Botez si nu numai
PovesteaNasterii

Mergi la inceput