*Cozonaceii iubiti aniverseaza 1 AN! LMA! (94)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Multumesc frumos pentru raspuns.
mamiseli_11, lauramiron si Ramo2007

Citat:
citat din mesajul lui Ramo2007

Monicus, Sara a papat ananas de la 4 luni jumatate...suc si apoi piure cu diverse fructe...amestec.Nu i-am mai dat de ceva timp, chiar o sa-i spun sotului astazi sa cumpere.

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

Visul meu implinit, Sara Maria!

Poze cu printesa mea





Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008)
pozele mele
Povestea nasterii

Pozele printesei la un anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

pediatra lui david merge pe schema: tetraxim la un an si priorix la 13 luni...nu este de acord cu 2 vaccinuri in aceeasi zi...



Citat:
citat din mesajul lui aleinad.g

Citat:
citat din mesajul lui criss703

Intrebare : Priorixul asta e optional? nu e in schema de la stat ? ca noua nu ne-a zis nimic de el med. de fam. ...nici nu stiu cand facem urmatorul vaccin si ce este

Priorixul este vaccinul ROR (rujeola, oreion, rubeola) care este in schema obligatorie la 12 luni. Mie mi se pare mai corecta varianta unor medici de a face acest vaccin la 13 luni, la o luna dupa DTP+polio, dar multi medici de familie merg pe varianta combinata a ministerului. Urmatorul vaccin este la 4 ani.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)
Poze 1 an
Povestea nasterii


Cristina - mami de DAVID - ANDREI

UN VOT PT UN DAVID ADORMIT


Povestea nasterii



Pe 20 oct...ora 23:05 a venit pe lume MINUNEA MEA - DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08
In alta ordine de idei, am cantarit piticul si a luat exact 90g in ultima luna. Nu prea ma mir, deoarece consuma multa energie cu mersul, s-a si lungit un pic si mananca tot aceleasi lucruri ca acum 2-3 luni. Inca nu avem gustare ca nu stiu ce sa-i dau. Il suspectez (si) de intoleranta la gluten, dar am ajuns si eu la vorba sotului: "Si daca le are pe toate ce poti face? Asta este". El e relaxat si le ia cum vin. Asa ca incerc sa nu ma mai stresez. Bineinteles ca sunt tot timpul pe net sa caut info despre alergii/intolerante, chiar azi am vb. cu o mamica al carei baiat avea intoleranta la gluten si dupa 2 ani de dieta e ok. Inseamna ca era doar o intoleranta, nu boala celiaca. Si ma gandesc ca traieste intr-o societate obisnuita cu persoanele cu alergii si care ofera o varietate de produse fara alergeni.


mai si nicole in ultima luna nu cred ca a luat ceva. nu vreau sa te deceptionez da alea 90g pot insemna un pipi facut inainte de cantar. sau un caca, dupa caz

eu am sa merg la pediatra si am sa insist sa ii faca analize. ea voia sa testeze intolerante (intolerantele pot avea drept consecinta malabsorbtia) eu as vrea un pic mai multe teste. si eu am inrosit teava de google cu intolerantele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

[Na, ca azi sunt -30 (din cauza vantului care cam sufla) si a trebuit sa scoatem piciul sa mergem la cantarit. trebuie sa iesim pana la primavara, ca altfel ne ofilim de tot.

Mai, eu cred ca la temperatura asta as fi direct congelata.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)
Poze 1 an
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebecris

david este in perioada in care nu mai papa fructe...doar suc de portocale:simplu sau in diverse combinatii...o sa mai incerc sa-i dau...
am pus un filmulet facut aseara...nu a avut stare minute in sir:

Ce dulce e, si-a facut plimbarea de seara. Si Teodora merge tot asa, cu manutele in sus, uneori le pune si-n cap, parca ar zice "vai, cata treaba am".
Cu fructele noi suntem certate de mult, mananca de la borcan. Si bea suc numai de mandarine sau portocale.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)
Poze 1 an
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra

aici se face ala cu polio la 15 luni, tura asta am facut numai ROR si prevenar

Aici prevenarul e optional.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)
Poze 1 an
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

si aici e tot optional, afara de cel de polio la care trebuie sa duci hartie la primarie ca l-ai facut.

au insa o asociatie care are o schema si le face gratis (vaccin + "manopera" ). nu esti obligat sa mergi la ei si nu esti obligat sa urmezi schema lor. dar aici sunt toti vorbiti intre ei si si pediatrii recomanda aceeasi schema

edit: pe vremea laurei prevenarul il cumparai si primeai juma de bani inapoi iar asociatia aia il facea gratis. acum e in schema lor. la nicole rotavirus a trebuit sa il cumpar, la laura nu exista.

voi le faceti ala de varicela dupa 1 an? io lu laura i l-am facut si a prins bine , i-l fac si lui nicole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Je obosita. Maine plecam spre Viena. Mi se pare ca a trecut asa repede timpul. Vreau sa stau NUMAI in vacanta
Arianna inca nu doarme. Se tot joaca. Si ii place f mult in patul de aici. E din ala de voiaj. Cere sa o pun in el si se joaca. Nu doarme in el, doar se joaca.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui alra

voi le faceti ala de varicela dupa 1 an? io lu laura i l-am facut si a prins bine , i-l fac si lui nicole.

Eu nu i-am facut Teodorei niciun vaccin optional. Nici prevenar, nici rotavirus, n-o sa-i fac nici pentru varicela sau gripa. Eu sunt de parere ca imunitatea si-o mai formeaza si singuri. Iar varicela e o boala asa usoara incat nu vad rostul vaccinului. Bogdan a facut varicela la 10 ani desi in colectivitati a trecut prin vreo 3 epidemii. A avut 2 saptamani de vacanta in care a facut ce-a vrut mai putin iesitul afara.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)
Poze 1 an
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

laura are astm si complicatiile bacteriene pe plamani sunt ultima chestie de care are nevoie (prevenarul e pentru asta)

iar varicela eu nu prea imi permit caci statul cu una din ele 2 saptamani acasa pe nepusa masa e de domeniul SF

am facut toate vaccinurile propuse de astia.

Mergi la inceput