Trombofilia o cauza a infertilitatii - 19 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

creatza felicitari!!. Daca se vede "gaura" neagra in uter atunci n-ai de ce sa-ti faci griji pentru extrauterina. La extrauterina nu se vede nimic in uter. Asa ca linisteste-te si lucreaza la partea cu pastratul sarcinii

cami


salpingectomie partiala+neosalpingostomie 2005
FIV 1 2008( oprita in evolutie)
SEU septembrie 2009: s-au rezecat ambele trompe
nou! MTHFR A1298C homozigot
FIV 2- daca strang bani in ianuarie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Fetelor cat costa coagulograma completa( PT, APTT, fibrinogen, INR)?
multumesc!



MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT - (23.12.2008)
si viitoare mamica de copilasi jucausi

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii !

..............................................

Nimic nu este intamplator!.........iar timpul nu-i decat o clipa!
..............................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

mvb,eu le-am facut gratis la uscatescu si aici,la noi,la hematologie.la tine nu este asa ceva?

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

Creata,

felicitari sa nu fii stresata ca faci rau asa, fii optimista, Doamne ajuta sa fie o sarcina usoara si s-o duci pana la capat cum trebuie - fara probleme:)

Iei vreun tratament de sustinere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Pai nu stiu...eu vreau sa le fac sa stiu care e treaba cu mine........sincer as vrea sa le fac gratis daca se poate, pt ca si asa o sa dau o multime de bani, pt cele care o sa le fac maine la Synevo-Suceava
zici sa cer la medic de familie bilet de trimitere pt coagulograma?
iti multumesc din suflet pt raspuns

Citat:
citat din mesajul lui danny1

mvb,eu le-am facut gratis la uscatescu si aici,la noi,la hematologie.la tine nu este asa ceva?

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah



MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT - (23.12.2008)
si viitoare mamica de copilasi jucausi

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii !

..............................................

Nimic nu este intamplator!.........iar timpul nu-i decat o clipa!
..............................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

mvb,medicul d efamilie sa-ti dea trimitere la hematologie unde este la voi.sa scrie pe ea trombofilie.si acolo vb cu medicul hematolog,ca ai trombofilie si ai face analize specifice pt c anu ai facut
atunci el iti da trimitere la laboratorul lor.si astfel devine gratis.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Buna fetelor, servus Alla . Vreau sa te intreb unde ti-ai facut analizele de trombofilie si cat au costat.
Si vreau sa va intreb...daca am trombofilie, dar nu a fost diagnosticata (dupa 2 sarcini pierdute, analizele pentru SAFL negative), am vreo sansa sa duc o sarcina la termen, doar cu aspenter sau aspirin protect, sau trebuie neaparat tratament specific?
Va multumesc!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

Multumesc fetelor de urari, chiar aveam nevoie de asta, fiindca in afara de voi, fetele de pe forum, nu am mai spus la nimeni decat la parinti. N-as fi vrut nici lor sa le spun, dar m-a facut sotul sa ma razgandesc, om fi si noi parinti vreodata si vom vrea si noi sa stim bucuriile si necazurile copiilor, m-a facu sa inteleg ca si ei au dreptul asta....si oricum, daca s-ar intampla ceva....si am trece singuri prin asta, fara ei si ar afla apoi, s-ar supara rau pe noi....
Asa... alte vesti: aseara am avut 37.3, azinoapte cand m-am trezit sa merg la toaleta 37.1, iar azi dim la 5.30 am avut 36.9. Voi ce credeti....sa-mi fac griji si de asta?
Si mai am o veste : azi, samburelu a papat prima portie de Clexane. Am mers la Fundeni, i-am spus asist Viorica ca gine m-a sfatuit sa fac Clexane de 0,4. Cand mi-a dat rezultatul la anal, dupaamiaza, mi-a dat si scrisoare pt clexane de... 0,4. Oricum, am auzit cand a intrebat-o pe dr de clexane, dar n-am auzit raspunsul, si-am stat cu o frica caci imi va da clexane de 0,2 de simtaem ca inebunesc pe holurile alea pana la 13.30. Oricum, eu am mintit-o, caci nu m-a sfatuit nimeni ....dr la care am fost aici, in oras pt un eco habar nu avea cu ce se mananca MTHFR...mi-am facut o programare la dr Rotaru, dar tocmai pe 2 dec. Am avut o cutie la mine si deci am rugat-o pe asist Viorica sa-mi faca prima injectie sa invat si eu. Nu m-a durut (in burta)....dar sa vad cum e cand le voi face eu.
Dezamagita eu am luat cam de o luna jum :
- acid folic 10 mg
- vit E 1tb/zi( dar nu am luat-o mereu)
- vit C 1g/zi
- B6 50 mg/zi
- MgB6 1 tb/zi
- B12 600mcg la 2 zile ( pe asta nu mi l-a dat, dar eu l-am luat)
- aspenter 1tb/ 2 zile iar de azi mi-a spus sa iau 1 tb / doar 2 zile pe sap. Ce sa fac... sa iau asa? Eu sap asta, de cand am aflat ca sunt insarcinata, am luat in fiecare zi.
Va pup pe toate si cate o pt fiecare.

MTHFR- A1298C,genotip homozigot,2 sarc oprite in ev(7s,9s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

scuzeeeee ....programare la Rotaru pe 21 dec, asta am vrut sa scriu.
Am uitat sa ma plang la voi ca am plecat dim la 6.00 de acasa si m-am intors acum o ora. Si, ca sa fie si mai nasol, am fost si fara masina. Dar a trecut....acu sunt in pat la caldurica...

MTHFR- A1298C,genotip homozigot,2 sarc oprite in ev(7s,9s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Creatza, in primul rand ma bucur sa citesc ca ti-a dat Clexane de 0.4 si nu de 0.2 (mie doza de 0.2 mi se pare frectie la un picior de lemn...).
Legat de Aspenter, probabil ca ar trebui sa iei 2/sapt cum a zis ea; ai inceput si Clexane, deci oricum esti pusa la adapost.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput