*Mamicile de cozonacei (mai si) gatesc! (1)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Supa crema de ciuperci

Reteta este o combinatie a ceea ce am gasit pe internet Rezultatul a fost tare bun Am folosit asa (nu am cantitati exacte):
-ceapa, morcov, pastarnac, telina, usturoi
-ciuperci - vreo 8 champinioane mari
-cartofi - 2 mari
-lapte - cam 500ml
-smantana - cam 3 linguri mari
-patrunjel verde

Am calit usor ceapa in ulei de masline, dupa care am adaugat celelalte legume taiate marunt si putina apa, le-am inabusit vreo 5 minute. Apoi am adaugat ciupercile taiate feliute si am mai lasat vreo 5 minute pana si-au lasat apa. Dupa care am adaugat cartoful taiat cubulete, am pus apa, sare si niste mirodenii si am lasat sa fiarba vreo 20 minute. Apoi am bagat in ele blenderul si am facut o crema pe care am pus-o inapoi pe foc si am adaugat lapte si smantana si am mai lasat sa fiarba vreo 10 minute bune.
Daca vi se pare prea subtire, frecati o lingurita de faina cu putin lapte si adaugati in crema, apoi lasati sa fiarba pana se ingroasa. Patrunjel verde si gata! Pofta buna!
La mine n-a fost cazul de faina ca am scapat cam mult cartof, insa data viitoare nu mai adaug cartof si voi ingrosa cu putina faina.

Am servit cu crutoane pe care le execut eu in cuptor, dar merge si cu paine prajita (eu cumpar de la Barilla).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Dragi prieteni,

in primul rand va doresc tot binele din lume pentru inceput de an 2010 si pentru alti multi ani de aici incolo - voua si tuturor celor care va sunt dragi

sunt o mamica cu doi copilashi sanatosi...stelutza de 2007 si licurici de 2009 si am venit printre voi sa va lansez o invitatie...de ce nu!?.. o provocare

iat-o

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=147487

va rog sa va rupeti cateva minutele din timpul vostru si sa reflectati putin / stim toate cat de dureros este ca cineva apropiat sa fie intr-un impas de sanatate (vezi solidaritatea pt Davidutzul nostru bolnavior de la licurici), haideti sa sprijinim un demers facut pentru niste copilashi!

va rog si pe voi din suflet sa va ganditi si poate gasiti o modalitate de sprijin


poate stiti la vreo firma ceva unde nu au virat impozitele...se pot directiona pana in 0.3% din cifra de afaceri sau 20%din imp datorat catre cazuri umanitare in loc de virat la stat

sau poate aveti vreun prieten care sa fie de acord sa completeze declaratia 230 pt aces scop (cei 2% din imp pe 2009 care daca nu e directionat concret catre un ONG/Asociatie Umanitara se duce la bugetul statului oricum....)

sau orice alta idee de sprijin e binevenita



s'auzim de bine,

Doamne Ajuta!

Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">botez bb Andu
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
....................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Pandispan

5 oua, 5 linguri de zahar, 5 linguri faina (eu mai pun una suplimentar si le pun si mai pline), cam jumatate de lingurita amoniac/praf de copt/bicarbonat stins cu otet
Mod de preparare: se separa albusurile de galbenus. Albusurile se bat spuma tare zu zaharul adaugat treptat, se adauga galbenusurile apoi faina si se amesteca usor cu lingura de la fund spre suprafata. Se toarna compozitia in tava unsa cu unt si tapetata cu faina si se da la cuptor pana devine auriu pe deasupra. Se face proba cu scobitoarea si daca e copt, se scoate din cuptor. Se mai lasa 5 min in tava sa se odihneasca apoi se rastoarna pe platou/ fund de lemn si se lasa la racit.

Chec

5 oua, 5 linguri ulei, o cana zahar, o cana si un pic de faina, cam o lingurita amoniac/praf de copt/bicarbonat stins cu otet sau zeama de lamaie, 2-3 linguri cacao

Mod de preparare: albusurile se separa de galbenus, se bat albusurile spuma tare cu zaharul adaugat treptat. galbenusurile se amesteca cu uleiul treptat ca la maioneza pana se incorporeaza tot uleiul. Se amesteca albusurile cu galbenusurile, se adauga faina si se incorporeaza usor de la fund catre suprafata sa nu se sparga bulele de aer din albus. Se toarna compozitia (3/4 din ea) in tava de cozonac tapetata cu faina. restul de compozitie se amesteca cu 2-3 linguri de cacao apoi se toarna peste restul de compozitie din tava. Cu o lingura se amesteca sub forma de spirala compozitia ca cea cu cacao sa ajunga si la fund si se face un desen ca de mozaic. Se da la cutor pana se coace (se face proba cu scobitoarea ). cand e gata se rastoarna pe fund de lemn si se lasa la racit.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina2222 spune:

Buna forumisti,


imi pare rau ca dau buzna asa dar, va rog din suflet, semnati petitia noastra.

Haideti sa dam si noi o mana de ajutor bebelusilor care merita o "sansa la viata, sansa la noi amintiri "

Sunt mamica unui baietel care a fost salvat de medicii de acolo. Sa dam sansa si altora sa ni se alature, in povesti cu finaluri fericite.

Va multumesc

http://www.petitieonline.ro/petitie/fonduri_pentru_institutul_de_boli_cardiovasculare_si_transplant_tg_mures-p23145044.html"

mamica de baietzel Darius




pozele lui Labuta

Darius s-a nascut a doua oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Crepe verzi cu branza

1 dovlecel
50 g spanac maruntit congelat
150 g faina
200 lapte
2 oua
100 g branza/cascaval
cateva rosii cherry
ulei
sare, piper, nucsoara

1/ Radeti fin dovlecelul, daca e din cel cu coaja verde inchis, puteti sa lasati si coaja. Scurgeti-l de surplusul de apa. Decongelati spanacul 2 minute la microunde

2/ Amestecati faina, ouale si laptele. Sarati si piperati si adaugati un praf de nucsoara. Incorporati dovlecelul si spanacul, apoi amestecati totul.

3/ Radeti branza/cascavalul. Taiati rosiile in doua.

4/ Incalziti o tigaie antiadeziva, adaugati putin ulei, turnati din pasta cat sa obtineti o clatita grosuta. Lasati sa se coaca pe fiecare parte cate 3 minute, puneti putina branza rasa si pliati clatita in 2. Puneti pe farfurie, decorati cu rosii si serviti-o calda.

La Victor a avut succes, i-am taiat-o fasii, i-am pus pe tavita si s-a servit singurel, cu amandoua mainile isi indesa in gurita..mancaciosul mamei




fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit



“Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Minestrone de legume

2 radacini pastarnac
2 morcovi
1 telina
1 praz
1 ceapa
2 cartofi
4 catei usturoi
15 g unt
1,5 l supa
100 smantana
sare - piper - cimbru, dafin( proaspete, daca e posibil)

1. Spalati si taiati legumele

2.Curatati si taiati marunt ceapa si usturoiul, caliti-le in unt fara a se colora. Adaugati legumele, amestecati si adaugati supa, cimbrul, dafinul si sarea.

3.Lasati pe foc mic timp de 45 de min

4.Scoateti cimbrul si dafinul. Adaugati smantana, piperati si sarati dupa gust. Serviti cat e cald cu cateva crutoane.



fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit



“Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Biscuiti deliciosi

200g faina
50 g zahar
100 g unt
1 ou
sare

Turnati faina, putina sare si zaharul intr-un bol. Adaugati untul in bucati mici si oul. Framantati pana aluatul e faramicios. Plasati aluatul pe suprafata de lucru, puneti putina faina pe maini si framantati repede pana devine compact. Lasati la rece 1-2 ore. Intindeti foi subtiri, decupati biscuitii in forma dorita, asezati-i in tava unsa cu unt si dati la cuptor, 180 grade, pentru 10-15 min.

Asta e reteta de baza, puteti pune si scortisoara, vanilie in aluat si vor iesi foarte aromati, insa gustul de unt e foarte puternic si se topesc pur si simplu in gura..noua ne plac mai mult asa





fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit



“Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

pateu de ficatde pui

500 gr ficat de pui curatat de pielite
1 ceapa
sare, piper si nucsoara macinata dupa gust
unt

caliti o ceapa in ulei de masline (daca nu vreti calita , o puteti fierbe bine in putina apa pana scade)
fierbeti ficatul in cateva clocote (sa nu-l fierbeti foarte mult ca se intareste)
amestecati cu blenderul ceapa calita cu ficatu si adaugati zeama de la ficat ca sa subtiati.
la sfarsit adaugati sarea, piperul, un praf de nucsoara si untul.
daca aveti trufe, puteti sa radeti deasupra.

carmen lui Victor 15 noiembrie 2008
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

hamburger - varianta mai sanatoasa la chiftele!

puteti face din carne porc (pulpa), de vita sau piept de pui sau le puteti amesteca
300 gr carne tocata
1 ceapa
1 patrunjel
boia dulce
1 ou
100 gr cascaval ras
cimbru
1 lg pasta de rosii sau suc de rosii

amestecati toate ingredientele. formati hamburgerii si ii puneti pe gratar.
garnitura- varza, castraveti acrii, ceapa rondele, kechup, mustar, paine cifle

carmen lui Victor 15 noiembrie 2008
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Nebunica, Carmendu, multumiiiiiim! Pfai, iar mi-e foame...

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.sling.ro/" target="_blank"> Poarta-ma, mami!


===================
"We don't see things as they are, we see things as we are." - Anais Nin

Mergi la inceput