*Mamicile de cozonacei (mai si) gatesc! (1)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Pentru amatoarele de ciocolata de casa!
reteta am luat-o de aici:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/10439/ciocolata-de-casa/

Am umblat putin ca cantitati,am pus asa :
-250grame de lapte praf,
-2 linguri rase de cacao,
-cam 150gr de unt,( pentru gustul meu puteam sa pun chiar mai putin..)
-250 gr de zahar,
-50ml apa.
Am preparat-o exact cum e pe forumul respectiv, arata bine, e gustoasa, s-a intarit dupa vreo 2 ore. Data viitoare o sa pun 100gr de unt.


mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Oceanborn multu' de reteta. Mii de

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Isabela, mamica lui Raphael nazdravanel
RAPHAEL IUBITEL
Blogul meu cu retete delicioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

LAPTE DE PASARE


1 litru lapte
5 oua
6 linguri zahar
2 plicuri zahar vanilat
2 linguri amidon
1 lingurita cacao


============================================

laptele se fierbe impreuna cu zaharul vanilat. intre timp se separa albusurile de galbenusuri, iar primele se bat ff bine impreuna cu 2 linguri de zahar pana sta spuma b#259;#355;. dupa ce laptele incepe sa fiarba se pune spuma cu lingurita (este bine sa puneti laptele la fiert intr-o oala cat mai larga ca sa intre multe guguloaie de albus...le lasati un minut, le intoarceti si pe partea cealalta si apoi le mai lasati inca un minut.le scoateti la scurs...dupa ce terminati cu tot albusul, va apucati de frecat galbenusurile cu restul de zahar si amidon (eu nu am pus) la care se adauga treptat laptele. toata compozitia asta se pune la foc pentru a se ingrosa. galustele se pun boluri peste care se toarna sosul rezultat din galbenus si lapte... puteti orpi un pic de sos pe care il amestecati cu cacao si turnati cate putin in boluri. se lasa un pic la rece.


TURTA DULCE



250G miere
250g faina
2 linguri de zahar
2 lingurite de ulei
2 oua
1 vf de lingurita de praf de copt
1 vf de lingurita de sortisoara


=====================================
mierea se freaca bine, intr-un vas asezat la foc f mic. se retrage repede si se adauga rand pe rand frecandu-se bine:ouale, zaharul, faina, scortisoara, uleiul si praful de copt.. aluatul se pune intr-o tava unsa cu ulei si tapetata cu faina. se coace la foc potrivit cca 40-45 minute. dupa ce s-a racit, se taie in romburi, patrate.
eu am [pus si putina esenta de rom. puteti pune si nuci...

Cristina - mami de DAVID - ANDREI

UN VOT PT UN DAVID ADORMIT


Povestea nasterii



Pe 20 oct...ora 23:05 a venit pe lume MINUNEA MEA - DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

SUFLEU DE BRANZA


4-5 MERE
zeama si coaja de la 1 lamaie
500g branza de vaci
2 oua
4 linguri zahar
1 pumn de nuci macinate/stafide
1 lingura gris
1/2 praf de copt


=================================================

merele se cojesc si se taie cubulete; se pun in castron si se amesteca cu zeama de la o lamaie;branza de vaci se freaca bine, se amesteca cu galbenusurile, zaharul si coaja de lamaie, nucile/stafidele, grisul si praful de copt.
se amesteca apoi cu merele si albusurile batute spuma.se toarna intr-o forma unsa cu unt si tapetata cu pesmet.
se tine 1 ora la cuptor la foc mic.

puteti sa va alasati imaginatai sa se joace cu ingredientele (fructe, nuci si stafide sau doar nuci etc)



Cristina - mami de DAVID - ANDREI

UN VOT PT UN DAVID ADORMIT


Povestea nasterii



Pe 20 oct...ora 23:05 a venit pe lume MINUNEA MEA - DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Mai, de ce nu zisasi Gynie ca n-am zis la negresa cata faina trebuie? Ti-a iesit prajitura? Trebuia sa trec 2 cani faina. Intru sa modific.

Bebecris suna tare bine reteta de sufleu, o voi face si eu zilele astea.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11

Mai, de ce nu zisasi Gynie ca n-am zis la negresa cata faina trebuie? Ti-a iesit prajitura? Trebuia sa trec 2 cani faina. Intru sa modific.



Eu ingredientele le mai pun si din ochi. Daca nu mi se pare ok cantitatea mai pun sau mai iau. A iesit super.


ginye mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Cheesecake

Prajitura e formata din 3 straturi si se poate face in 2 variante:
A. Intr-o forma cu model pe fund se pune intai gelatina, dupa aceea crema si blatul si se rastoarna cand se intareste.
B. In forma din aceea care se desface pe lateral se pun in ordinea inversa sa fie gelatina sus.

Varianta A:
1. Un pliculet gelatina, aroma dorita. Se poate si renunta la acest strat daca se alege varianta B, se pot pune fructe deasupra.
2. Crema din 300 ml smantana, 300 ml frisca din lapte gras batuta cu 5 lingurite de zahar pudra, 1 cutie de branza Philadelphia de portocale/ananas, gelatina de portocale/lamaie sa fie acrisoara si zahar vanilat pentru aroma.
3. Blatul se face din biscuiti digestivi sfaramati si amestecati cu unt. Eu am pus in blender 10 biscuiti si 100 de grame de unt dar cred ca merge si mai putin unt. Biscuitii digestivi au fost cu diametrul de 6,5 cm.

Si ca sa va fac pofta, se poate face cu citrice, kiwi, afine, practic fiecare strat poate varia in fucntie de ce va place. Eu am facut blatul din biscuiti ca e comod asa si-mi place combinatia, dar cine are chef de cocalit il poate face ca atare din aluat.

A doua oara am pus mai putin unt la blatul din biscuiti.
Pentru gelatina am pusdoar 2dl desi pe plic zicea 5 dl. Ca sa mi se intareasca repede sa pot pune stratul urmator cu crema. Iar la crema tot asa am fiert gelatina in mai putina apa de frica sa nu cumva sa-mi iasa moale crema. Si a iesit foarte bine asa cu 2dl de apa. Marele avantaj este ca se pot ajusta cantitatile la genul acesta de reteta, puteti face blatul mai subtire sau stratul de crema mai inalt, cum doriti.
www.klikk.no/hvordantv/mat/kaker/article302757.ece" target="_blank">Cu afine (varianta B) sau www.detsoteliv.no/searchresults_other1gruppe.php?92" target="_blank">Cu capsuni(varianta B) si aici puteti vedea pe la mijlocul paginiiwww.cacas.no/tips/Oppskrifter/oppskrifter.htm" target="_blank">Cu lamaie (varianta A facuta in forma)
Succes!

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Povestea nasterii celor doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Fetele din Ro, la noi se gaseste \philadelphia de fructe? Ca eu nu am vazut....iar biscuitii digestivi cum arata? Unde-i gasesc?

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Brave, nici eu n-am gasit Philadelphia de fructe... Biscuitii digestivi ii gasesti la raionul de biscuiti, am un lapsus crunt, aseara am rontait cu soatza la tv... of, ce-mi scapa denumirea, da-i gasesti la raionul cu toti biscuitii posibili.

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.sling.ro/" target="_blank"> Poarta-ma, mami!


===================
"Fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume."(Mahatma Ghandi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana28 spune:

Ciocolata mea de casa

18 linguri de zahar
15 linguri de apa
2-3 linguri cacao
1 pachet unt (200gr)
1-2 pungulite stafide
1 cana mieji de nuca(care au fost prajiti la cuptor si decojiti)
1 pachet lapte praf(dar de obicei nu intra tot, cam 400gr)

Se fierb apa si zaharul vreo 3 minute, apoi se adauga cacao si se mai fierbe 1 min, se stinge focul si se adauga untul, apoi nucile, stafidele si laptele praf. Iese o compozitie destul de tare.
Se aseaza o folie intr-o tava de aragaz, astfel incat sa ramana si sa o acoperi, te ajuta la intins ciocolata(eu am pus un sac menajer taiat, e mai rezistent).Se pune compozitia in tava si se intinde cu mainile peste folie, iese putin mai groasa decat cea cumparata, dar cat o tava de aragaz. Noua ne place foarte mult!!!
Sper sa va placa si voua!!!
Pofta buna!



Mergi la inceput