Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (103)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Lorena, ai grija la epilat, nu cumva sa te apuce nascutul. Norocoaso, in 7 saptamani 500 de grame .
Diana, eu am observat ca-i mai bine sa spunem bancuri, sa ne mai hlizim putin decat sa incepem sa ne vaitam cu de-ale sarcinii ca sigur am avea motive de vaitat si nu este bine sa trecem la subiecte mai neplacute, eu incerc sa le ignor atat cat pot.
Carmen, , stiu ca asa este dar de obicei eu nu ma vait, incerc sa fiu optimista si sa nu ma plictisesc nici pe mine cu din astea mai neplacute.

Cine zicea ca nu s-a bucurat de sarcina? Eu m-am bucurat cand am mai prins momentul, l-am mai gadilat pe bb la talpite daca si le-a pus unde nu trebuie. De vorbit recunosc nu i-am vorbit prea mult, dar ma aude cand vorbesc cu sora mai mare.
Uneori mi se pare ca a trecut repede (mai ales cand am fost ocupata cu altele), alteori imi aduc aminte ca an avut si zile care nu mai treceau dar sunt convinsa ca nu sunt singura care gandeste asa.

Gata, ma duc sa pun niste ulei la masina si sa plecam la biserica, am ceva pacate de aseara si in general.


Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 33+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa.1983 spune:

Ancadragomannnn

...Vine unla mami...

...Albume Burtica, Bebe, Diverse!!!...


LAURA 35+ Deniel Alexi
----------------------------------------------------------------------------------------------

AMR 4 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Lauricoooooooo mai ai nitel.
Cum esti?Cat esti?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

BAZAR PENTRU SONIA

si eu in concursul de mirese cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=1" target="_blank">anc1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=2" target="_blank">anc2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa.1983 spune:

Cat sunt vezi la poze la semnatura.....cum sunt??....ca o hipopotanitza roz ,excitata si care lasa dare de muci prin toata casa.... ca am racit... ......

Sa-ti traiasca fetitza.....sunt mult mai dragutze fetitzele.... evacuez chiriasul din garsoniera si fac repede si eu una mik cu pasarica......imi era dor de tine...

...Vine unla mami...

...Albume Burtica, Bebe, Diverse!!!...


LAURA 35+ Deniel Alexi
----------------------------------------------------------------------------------------------

AMR 4 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Hello fetele! Am mai pus ceva carti la contul comun si datele de contact, cred c-o sa iau lista cu mine la spital, bifata cu cine e nascuta mai devreme sa nu trimit mesaj vreunei gravidute si ea in travaliu.
Ziceati de Calciu, si eu am avut carcei, mi-a dat doctora Calcivid, am luat vreo 3 zile si aveam niste dureri de burta... Apoi am facut pauza, iar carcei, iar am luat 3 zile, iar dureri de burta. Asa c-am lasat-o balta dar imi mananc dimineata constiincioasa cerealele cu lapte. Bucatarul asta de la smile-uri ce face?
Si eu visez, insa...prajitura. Mmmmmmmm, asta noapte am visat la prajituri, cu crema de cioco si vanilie, mai crocante, cu nuca, cu caramel, crema multa , scuze daca fac pofte, da eu chiar merg sa-mi cumpar, n-am poftit toata sarcina nimic si-am innebunit acum.
Fetele din Cj, mergeti la Kidex la Expo Transilvania? M-a sunat sora-mea sa-mi spuna, dar eu de-abia sapt vineri dau o tura cu interese de serviciu de-ale sotului.
Eu i-am mai cantat bebelinei un cantec de leagan, acelasi, cand mi-am adus aminte, in speranta c-o sa adoarma instant dupa ce vine
Imi place ca devine antrenanta atmosfera pe-aici - nu ca pana acum n-ar fi fost - insa pluteste parca altceva in aer acum.
Pup burticile si bebeii dulci, s-aveti un weekend fain!

31+Sara

pozici
_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns futuremother spune:

anca 27 ai toate sansele cu cantecelul, eu asa am facut la primul copil dar cu un cd cu muzica pt copii si pana pe la 1 an asculta si se linistea ceva de vis .... asa ca persevereaza

35+ si mamica de
AMR 5 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Hai ca m-am epilat si m-a dat cu baneocin crema la final..acum cind am citit pe google cica poate produce leziuni ale aparatului cohlear la fat in cazul administrarii de doze mari pe cale parenterala.! Ce credeti..am facut o prostie sau o data nu se pune?
Diana si Miky-ea eu stau cu inima cit un purece ca la prima masuratoare de acum 12 zile am vazut capul bb mai mic cu 2 sapt. decit ar fi trebuit sa fie..a mai masurat doctorul o data si cica e in grafic, dar eu stiu ce am vazut cu ochii mei...daca luni vad iar treaba asta sigur ma impacientez de tot...prefer sa fac cezariana si sa o scot mai repede, daca vad ca nu-i mai prieste statul in burtica!

Bianca Andreea
Larisa Elena37+
A M R numai 3 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Lorena, stai linistita. Administrare parenterala inseamna injectii (intramuscular, subcutan, etc). Tu ai administrat local, nu se absoarbe cat sa treaca in circulatie.

Eu am vrut azi sa cumpar o canapea de la Ikea, sa fac cumparaturi, sa dau comanda de cercei pt printesa, comanda deperdea si draperii...am plecat entuziasmata de acasa si m-am intors cu coada intre picioare pt ca mi s-a facut rau la Ikea ...Dar la intoarcerea spre casa, m-am tarat din masina si am reusit sa dau comanda de draperie. E roz cu alb...iar camera o fac bleu. Cred ca am inebunit...

==========
Corina 33+ Arianna Maria
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

ziua buna dragelor
raportez facut curatenie in toata casa..aspirat, sters pe jos, spalta..etc...si ma doar niste amarate de oase de imi vine sa le dau nana
am vazut ca vb de Ca eu am luat de la 32 de sapt pana in 35 ca efervescent....doca a zis ca dupa 35 nu are sens sa mai iau efervescent sa il lasam pe bb sa se dez cum vrea el....se poate insa Ca lactic si eu nu vreau asa ceva...data trecuta am fost o milka lufle in sensul ca am avut lapte de udam patul nu alta curgea siroaie naspa,,,naspa...deci mai bine evit
36+Dimtrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Buna burtici!

Felicitari fetelor care acum sunt mamici! Sa fiti sanatoase, sa aveti puterea si intelepciunea sa va cresteti copilasii cum stiti voi mai bine. Multa sanatate!


SUNT MAMICA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dupa cum deja ati aflat, duminica la ora 22.55 venea pe lume puiutul meu scump si iubit, Eduard Stefan. Un ingeras trimis de Dumnezeu sa ne lumineze vietile, mie si lui tati. O minune de copil.

Joi seara am ajuns la spital pt ca pierdusem dopul. doctorul mi-a zis ca pana dimineata nasc pentru ca se declansase nasterea. Numai ca puiutul meu avea alta planuri. Nimic din ce am planuit pentru aceasta nastere nu a decurs asa cum am vrut. Am vrut sa nasc la Bucuresti si am nascut la Targoviste, Alesesem o anumita dr pt nastere si am nascut cu un altul (nu regret nicio clipa alegerea facuta), tb sa nasc prin cezariana si am nascut normal (datorita unei tampite sefe de sectie care era certata cu doctorul meu si nu voia sa-i dea acestuia din urma vreo satisfactie). Singurul lucru care a decurs cum a tb a fost faptul ca s-a dovedit a fi baiat si nu fata cum mi se spusese la ultima echo.

Duminica seara: contractii din ce in ca mai puternice. Sotul si mama care asteptau sa nasc ma aud cum urlu de durere).
Duminica noapte: nasterea propriu-zisa - vine pe lume bebe. Dr meu chema de urgenta pediatrul. Nu-mi dau copilul cum se procedeaza, nu ma felicita nimeni. Apar mai multi dr si multe asistente. toata lumea verifica starea desanatate. Bebe nu plange decat dupa mult timp (mie mi s-a parut o vesnicie). S-a nascut cu circulara de cordon. Bebe plange. Tot nu mi se da voie sa-l vad pe bebe. Dr se invart de colo pana colo si stau in fata puiului sa nu-l vad. Intr-un final medicul pediatru (o femeie extraordinara) imi spune: "Copilul are o malformatie: gura de iepure" Nu am reactionat in prima faza. Nu intelegeam. Cum adica? Am facut toate analizele de depistere a malformatiileor, am facut morfofetale, 3d, 4d, nimic nu mna pregatise pentru asa ceva! Intr-un final il vad. Incep sa plang. Nu m-am mai oprit din plans decat spre dimineata. Totul era cat se poate de real. Bebe al meu s-a nascut cu o malformatie: o parte a buzei de sus e despicata, are gingia de sus deformata si o pate a palatului lipsa. Crud, dar real. Bebe al meu nu poate sa suga la san. Acum nici nu ar mai avea ce: de suparare si probabil din cauza socului am pierdut laptele. Mananca numai cu biberonul. Mai mult de 10 ml de lapte nu poate suge o data. oboseste. Din aceasta cauza bebe al meu mananca mai tot timpul. Niciodata nu e satul. Dr l-au lasat pe sotul meu sa vina sa ma vada dupa nastere. Nu il intrebam decat "De ce a trebuit sa i se intample asta tocmai puiului meu? De ce?" Ma tinea in brate si incerca sa nu planga, incerca sa fie tare pentru mine. Acasa a plans si el ca un copil (am aflat de la mama) Sotul meu s-a schimbat 360 de grade. E alt om. E barbatul de care am cea mai mare nevoie si care imi opfera tot sprijinul din lume. A iesit din transa in care era prins de cateva luni.

Dupa ce mi-am revenit din soc am aflat ca defectul acesta se poate corecta fara nicio problema pana la varsta de 1 an. E nevoie de vreo 3-4 operatii. Inca nu stiu exact, asta mi s-a spus in spital. Urmeaza sa ne interesam.

Acum suntem acasa la Targoviste, fericiti, alaturi de puiul nostru. Ne-am promis ca va fi cel mai iubit copil din lume. Vom avea grija sa nu stie de tot acest chin prin care trecem noi acum. Mi-am promis mie ca voi fi tare pentru puiul meu. Si nu sunt singura. am toata famila alaturi. Pana si pe a mea soacra. S-a docedit a fi plina de intelepciune. Pot sa spun ca ea a reusit sa ma scoata din starea de soc.

O sa mai intru pe forum in limita timpului disponibil. Abia astept sa ne auzim la clubul scutecelor!
Va pupic dulce si va multumesc pentru toate mesajele si gandurile bune din perioada pe care am petrecut-o in spital.
Tot inainte pana la 40 de saptamani!

ginye Eduard Stefan

Bebitza
Asa a inceput totul

Bebe sapt5 Bebe sapt9 Bebe sapt12 Bebe sapt22

Nepotelu'
Poze


Mergi la inceput