Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *116*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Legat de legumele congelate - si eu ii dau: brocoli, fasole verde, mazare, dovlecei (congelati de mine - care deja s-au terminat), dovleac (tot de mine congelat) si carne, caci doar nu am crescatorie de gaini bio in curte sa tai in fiecare dimineata cate una

Olga, mamica lui David iepurasul


Si eu la fel am patit. Am avut dovlecel, broccoli si alte cateva legume congelate, din surse cat de cat bio . Dar s-au terminat. Ce sa ii dau acum??
La noi cartoful si morcvul sunt baza, cu galbenus sau carnita.
Vreau sa ii dau si orez cu lapte si paste in viitorul apropiat.



Si la noi morcov + cartof = love
Si in viitor ne gandim la paste si noi

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Pisigri, ft bine faci. Eu planuiesc sa vin si cu Eva, poate chiar de Craciun, ca vine o verisoara draga de departe si am vrea sa o vedem. Asa ca te sun, daca esti in oras.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Bine v-am regasit fetelor! LA MULTI ANI SARBATORITILOR ZILEI! Sa fie sanatosi si sa-si bucure parintii dandu-le stranepoti!

Noi facem 9 luni peste cateva zile. Mergem de-a busilea de ieri, dar atat. Nu ne ridicam in picioare decat daca ne agatam de mami. Am avut niste luni foarte grele cu Calin pentru ca ba a fost racit multe saptamani, ba cu vaccinul de 6 luni, ba i-au iesit dintii... De la 4 luni jumate nu mai doarme noaptea. Se trezeste foarte des. Cateodata si de 8-9 ori pe noapte. Nu stiu ce sa ma mai fac cu el. Dna pediatra zice ca din cauza dintilor... dar asa, non-stop? Am diversificat bine cu fructe, incepusem si cu supici (carne, legume, galbenus, branzica facuta in casa). Ba chiar si cu iaurt la masa de la ora 18. Insa, de 2 saptamani nu mai vrea sa manance. Mancare de bebei, din asta facuta ca la carte... Ieri am zis ca-l pacalesc si ca mananc si eu (sufle de conopida), si ii dau si lui (supica de legume cu carne). Nu a vrut sa manance dar balea efectiv la conopida mea facuta cu branza de vaci (ca deh, sunt la regim). Si i-am rupt cateva bucatele mici de tot si i le-am pus pe masuta lui. Stupoare: a mancat baiatul aproape toate bucatelele.
Deci asta e una dintre cele doua dileme ale mele: ce sa fac cu mancarea? Am incercat toate legumele posibile, toate variantele posibile... nu vrea sa manance si pace. Iar cu fructele, acum ca nu se mai gasesc piersici, pere... mar nu prea vrea sa manance. M-am gandit ca poate nu gatesc eu bine pentru el. Dar v-am tot citit pe voi si avem aceleasi metode. Ce sa fac? Sa trec la "faza urmatoare" sau sa raman pe lapte si ce mananca asa, cate putin, mancarica pentru el?
A doua problema e asta cu somnul. Se trezeste des si plangand... desi e evident ca e mort de somn si adoarme leganat de mine in brate. Nu e problema de mine, desi sunt, dupa atatea luni de somn fragmentat foarte, foarte obosita. Dar imi e de el ca nu se odihneste cum trebuie... Voi chema pediatra saptamana viitoare pentru evaluarea de 9 luni si sa vad ce zice si ea.
Altfel, e vesel, jucaus, chiuie, rade. Se joaca cu cainele. Raspunde cand il strigam pe nume. De luat in greutate a luat sigur si, oricum, la 8 luni avea 9.750 grame si 75 cm.

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

DYANA, carticele pentru Davidutzu gasesti la libraria de la Orizont. Sunt unele mici, patrate si foarte groase, cartonate, cu numere, animale, culori. Eu i-am luat lui Calin de acolo acum cateva luni si nu spun ca sunt preferatele lui. De aia ii si zicem micul filozof ca pentru carti oricand lasa alte jucarii din mana...
Nu am mai apucat sa te sun ca ti-am zis ca programul meu e haotic. Dar ma uit la geamurile voastre de fiecare data cand intru in bloc. Poate ne vedem in week-end acum ca e bine bebelul. Am numarul tau notat.

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Dyana, eu i-am luat carticele cu animale si cifre din Kaufland, 3,7 lei, parca. Sunt micute, cartonate. S-a jucat ce s-a jucat cu ele dar i le-am "retras eu de pe piata" ca s-a zgariat cu coltul pe fata (desi ele sunt din carton presat) si am zis sa mai astept. Carte pt baie viu colorata in forma de animale (adica fiecare pagina are desenat cate un animal si pe o latura are conturul animalului nu e dreapta ca o carte, intelegi) eu am luat de la o librarie, dar am vazut si in car4, la standul de carti cu 14 lei parca (eu am dat 20). Asta de baie e din ceva palstic, ca materialul de colac si pluteste si la nevoie, pe uscat i-o dat si la molfolit.

Poze Raru
Poze noi

INTALNIRE ESTICA GALATI

Un vot la somn de ingeras, va rog

Raru, tziparul lui mami
AM NEVOIE DE CODUL DE BARE AL PRODUSELOR HAPPY - VA ROG SA IMI DATI UN PM DACA SUNTETI DISPUSI SA IMI TRIMITETI. MULTUMESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Revin. Astazi dimineata, de fapt pe la 10, i-am dat sa manance "bomba de vitamine" si...uimire...chiar a mancat fara nazuri, batai in zid sau in centrala. Un castron intreg intr-un sfert de ora. Primul record pana acum. VA povesteam ca desi deschide gura (semn ca vrea sa manance) stam si cate o ora la masa, ca se mai uita pe pereti,mai vorbim. Bomba de vitamine a continut: o felie de gutuie,o felie de mango, o jumatate de rondea de ananas crud (nu conserva), un sfert de avocado, 2 linguri de pulpa de portocala (sucul l-a baut separat, cam 75 ml) si 3 biscuti Cicibebe. Ei,ce ziceti l-am pus l-a ingrasat, nu? Nu stiu sa apreciez cam cat a fost in final dar nu mai mult ca in alte zile si nici mai putin insa a lins cum nu l-am vazut pana acum. E prima data cand ii dau avocado....asta sa fie succesul?????

Poze Raru
Poze noi

INTALNIRE ESTICA GALATI

Un vot la somn de ingeras, va rog

Raru, tziparul lui mami
AM NEVOIE DE CODUL DE BARE AL PRODUSELOR HAPPY - VA ROG SA IMI DATI UN PM DACA SUNTETI DISPUSI SA IMI TRIMITETI. MULTUMESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Cum faceti orezul cu lapte la bebelusi? Il fierbeti in apa sau in lapte (praf?)? Si cand il serviti, il mai dati prin blender sau direct in gurita?Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Fetele is tare suparata pe concursul PAmpers. Asa intr-o doara am intrat sa ma uit la clasamanetul sapt si...nu il gasesc pe Rares. Este doar in cel general. Miroase a ceva ca in concursul cu Manole (a lu Ilinca).

Poze Raru
Poze noi

INTALNIRE ESTICA GALATI

Un vot la somn de ingeras, va rog

Raru, tziparul lui mami
AM NEVOIE DE CODUL DE BARE AL PRODUSELOR HAPPY - VA ROG SA IMI DATI UN PM DACA SUNTETI DISPUSI SA IMI TRIMITETI. MULTUMESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Cum faceti orezul cu lapte la bebelusi? Il fierbeti in apa sau in lapte (praf?)? Si cand il serviti, il mai dati prin blender sau direct in gurita?


eu orezul intai l-am dat prin rasnita de cafea, poti cumpara si faina de orez de la plafar sau hipermarket,apoi am fiert in lapte putin ca fierbe repede

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27



David Gabriel minunea din viata mea
Isabella Elena, bebe de Dodo-pui
Radu, bebe de Manuela77
Anastasia, bebe de Roxana80art
Robert, bebe de Gabi86
bebe, bebe de Alice



diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009

mutzunel la 7 luni
cum am venit pe lume


LMA!! si de la noi

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
un vot va rugam

Mergi la inceput