Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (353)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Gabriela, tin pumnii sa fie totul ok! Cum zicea si Erina si Sabina, bea cat de multe lichide, mananca sanatos si odihneste-te. Nu cred sa fie probleme, dar e bine ca tii sub observatie.

Pup fetele


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G
m-am trezit seara cu vasele de sange sparte pe ochi si ma dor pur si simplu globii oculari.

Yaia, nu ma mai plang ca nu vorbeste Andrei ca turuie continuu. Problema e ca nu il intelege nimeni. Am renuntat la ideea ca e o problema cu vorbirea ca si centru nervos, dar poate fi ceva fonetic. Deci nu m-am potolit. Cat despre serviciu, te asigur ca la astia se lucra si in Roma. Eu am fost la ei seara cand am mers la interviu si mai erau nene si la 7 la birou. In fine, aici e principiul ca pozitia vine cu responsabilitati, asta insemnand sa fii prezent cand trebuie, oricand. In fine, multe de zis, mai bine ma abtin ca nu stiu cine mai citeste.


Ochii rosii de la vasele de sange sparte pot fi dati si de statul prea mult cu ochii-n monitor, mai ales daca monitorul nu e LCD. Si stat la o distanta necorespunzatoare (care parca e de 3 ori diagonala monitorului)...Ai grija, mergi la medic sa te vada!

Cat priveste vorbitul lui Andrei, eu zic ca nu ai alta preocupare, parol! Nu te supara pe mine ca ti-am zis, dar tu chiar crezi ca eu inteleg tot ce zice fii-miu? Eu ma gandesc ca poate le zice si in finlandeza, de asta nu pricep eu...desi sunt aproape sigura ca nu le zice. Cred ca acum sunt copii sanatosi si tu nu poti sta linistita si vezi probleme acolo unde ele nu sunt. Il tot compari cu alti copii, mai precoce, si uiti ca inca nu e timpul sa-ti recite Luceafarul! Important e ca Andrei comunica cu voi si ca e un baietel energic si sanatos. Eu una nici nu mai citesc cand te plangi de vorbitul lui Andrei, ok?

Referitor la serviciu, tu de unde stii cand ajunsesera nenea aia la birou? Ca daca s-au dus la amiaza, e normal ca mai erau in birou la ora 7, ca trebuie sa-si faca orele. Pozitia vine cu responsabilitati, care sunt indeplinite in timpul orelor de serviciu. Punct. Viata e mai mult decat serviciu si eu vreau sa profit la maxim de ea. Muncesc la serviciu ca sa traiesc si nu traiesc ca sa muncesc la serviciu. Cat sunt la serviciu, fac treaba si nu las nimic nerezolvat, dar cum am iesit pe usa biroului, sa nu indrazneasca nimeni sa ma deranjeze.
Si iti mai spun doar atat: seful il ai si cum ti-l obisnuiesti si precedentele sunt periculoase. Dar tu stii mai bine care e situatia la tine. Atata stiu, ca in Romania se fac abuzuri grosolane in ceea ce priveste angajatii si sefii fac asta pentru ca isi permit, nu exista unitate intre angajati, nu exista respect pentru legi. Aici daca legea spune ceva, chiar de se ofera angajatul, nu se poate, atata timp cat contravine legii. Si astia respecta legea, nu glumesc.
Ma rog, sper sa vina zile mai linistite la tine la birou!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela77
Na, ca ne-am linistit si cu porcul! Si porcina!Oricum, de cand cu alegerile, brusc s-au calmat spiritele. Ca sa vezi!


S-a speriat si porcina de cei doi...candidati!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G
Cel putin seful meu sta foarte mult la munca. Probabil si pentru ca ii e mai la indemana, e intr-o tara straina, singur.

Problema nu este insa faptul ca sefii stau, ci faptul ca altii stau pana tarziu cu ei si s-au obisnuit cu ideea ca toata lumea este acolo daca le trebuie ceva. ...Si uneori ma dau de ceasul mortii sa termin in timpul programului treaba, insa lucrurile apar la 5 jumatate si uite asa nu mai apuc sa plec. Ce sa zic, e o perioada mai aglomerata, dar nimic in comparatie cu ce va fi la inchiderea de an din ianuarie.


Pai daca seful e workocholic, trebuie sa fii si tu? Tz-tz-tz...
Si in plus, eu am vazut multi de astia care cica stau mult la lucru, dar treaba pe care o fac ei in 7-8 ore, mie imi ia 5. tine si te time management si cine e mai incet, nu are decat sa stea peste program sa recupereze.

Si orice invat are si un dezvat, sa stii. Iar lucrurile care apar la 5:30 trebuie facute a doua zi. ele sunt trimise seara tarziu ca sa ai de ce te apuca dimineata, cand vii la birou.
Auzi, dar macar ore suplimentare va platesc? Ma incing rau cand citesc de asa abuzuri...off...sa ma linistesc, sunt sigura ca iti gestionezi cum poti mai bine situatia...doar ca nu mi se pare corect! Timpul tau cu copii acum nu il mai poti recupera niciodata...

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Mii de multumiri tuturor fetelor pt incurajari .
Carpatina, Erina, Yaia, Rox, Celia, Ceamica, Slippers, Valentina, va pup cu drag .

Situatia e mult mai bine. Adica Lisa e mai ok, mai are momente cand piede controlul, mai ales cand e obosita sau cand are scutec ud. Dar, per total, e mai bine si mai cooperanta. Mai ducem si lupte de guerilla, dar e ok. Am eu nevoied e muuultaaa rabdare, mai ales ca e ff opinionata (oare cu cine o fi semanand?!? ) si vrea doar cum vrea ea. E greu de convins altfel si nu imi place sa o fortez, asa ca trebuie sa imi scot la bataie toata diplomatia si rabdarea mea. Mai ales la masa e greu de tot. Insa ma bucur ca putinul pe care il mananca uneori ii cade bine, il mananca cu placere. Mai nou mananca ff multe cruditati, Azi, de ex, a cerut mazare boabe, direct din punga din congelator si a mancat un bol intreg. Eu vroiam sa punem mazare, morcovi si porumb pe aburi si apoi sa le presaram cu parmezan, dar ea a decis sa manance porumbul fiert, direct de pe stiulete, mazarea semi-inghetata, apoi niste struguri si alune de padure. Sper ca la cina sa manance pastele cu lapte pe care planuiesc sa le pregatesc, desi a avut seri cand a decis sa stea pe podeaua din bucatarie si sa manance grisile cu vegemite, direct din borcan si cascaval rontait direct din pachet, fara sa ma lase sa il tai - jale mare daca indraznesc!! Macar bine ca nu baga tampenii .

Apropos de paste, ar trebui sa merg sa le si pregatesc, ca imediat apare trupa acasa, plus ca trebuie sa ii fac si baie lui Adam.




"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc
ca e safe domne si ca el il recomanda categoric.
De la 10 stau pe net si caut prospecte de Celvapan, Focetria si Pandemrix. Si clar hotarasem sa nu facem, mai ales ca astia sigur vaccineaza aici cu Pandemrix, ala facut de GSK.
Deci acum m-am hotarat categoric, nu-i facem nici un vaccin, o sa evitam aglomeratiile si cu asta basta.
Si cand ma gandesc ca inclinam sa-i facem vaccin antigripal. Lasa ca nu mai fac nimic.
Inca studiez problema cu Prevenarul.


Acum 15 minute imi citea colegul ca in Canada au retras 60 de vaccinuri de pe piata din cauza reactiilor alergice pe care le provoca...hmmm...
Si ce ma enerveaza e ca pentru sus-pusii din Germania exista un vaccin mai bun, dar muritorilor de rand li se recomanda cu caldura porcaria inca netestata!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Buna dimineata !

Roxana, si la mine este exact aceeasi problema la servici. Eu vin la 8.30 la servici si pana la 17 imi termin treaba, dar sefa mea se trezeste numai la 17 sa faca sedinte si sa discute pana tarziu(are 2 fetite acasa, dar pur si simplu nu o intereseaza, le creste bunicul, e mai usor sa stai si sa pierzi timpul la servici decat sa te ocupi de copii). Problema e ca a fost obisnuita asa de alte 2 colege care ii tin isonul si stau pana tarziu cu ea. Chair glumim cu celelalte colege normale, ca numai la 17 i se trezeste cheful de munca, pana atunci vorbeste la telefoane, tra lala la. Am avut ultimele zile foarte aglomerate si chiar m-am saturat sa ajung acasa la 20, am predat ieri 2 proiecte foarte importante, dar de acum la 17 am plecat.


Sabina, succes cu analizele, multa sanatate!


Gabriela, sarcina usoara in continuare si sa se refaca lichidul amniotic!

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela77

Am revenit si noi de la doctor. Vestile, din pacate, nu prea bune. M-am cam ingrijorat si amarat.
Bebelina nu s=a intors,e pelvian, dar asta nu e grav ca mai e vreme sa se intoarca si chiar daca nu o face, nu e o tragedie.
Alta e problema, si asta chiar ma ingrijoreaza. Se pare ca lichidul amniotic e cam putin, asa ca mi s=a recomandat repaus si odihna, chiar de maine. Ne vedem intr-o saptamana si daca situatia nu se amelioreaza, vestea buna e ca si lichidul se mai reface, atunci ma interneaza pt mai multe investigatii si repaus total. Nu ma gandesc pana acolo ca innebunesc, am incredere ca Emma e bine si sanatoasa.In rest, bine sanatoasa, dezvoltata cf graficelor, DPN exact 10 febr. Bine ar fi sa ajungem cat mai departe sanatosi!


Vad ca Sabina ti-a raspuns deja, bea multe lichide pentru a avea mai mult lichid amniotic, dar trebuie sa bei cel putin 2 litri pe zi...cat de multe lichide poti.
Si nu te ingrijora cu pelviana, fii-miu asa a venit pe lume, cu fundu' inainte, cum ne-a tratat in toata sarcina. Si am nascut natural si nasterea a fost relativ scurta, 6 ore de cand s-a rupt apa si pana a iesit pe poarta.
Din amintiri iti spun un lucru: s-ar putea sa incerce sa ti-o intoarca ei. Eu atunci am fost tare nelamurita, intoarcerea asta facuta de medic poate da contractii premature si ei o fac pe la 34-36 de saptamani, cand inca mai e loc. Dar atunci se poate naste prematur copilul. Mai tarziu, nu mai pot face procedura, ca nu mai e loc. Dar unii copii se intorc chiar inainte de iesire, cu cateva ore inainte...deci e important ca, daca incearca sa ti-o intoarca pe Emma, sa stabilesti cu medicul ca la cel mai mic semn de contractii dureroase, sa se opreasca din procedura.
La mine au incercat si procedura, nu te speria. Dar Tudor si-a aratat de atunci personalitatea si nu s-a clintit decat 1 cm, dupa care, furios, s-a pozitionat la loc in pelviana si nu s-a mai clintit deloc, oricat a impins in burta mea doctorita. Deci incapatanat ca tata-su!
Gabico, stresul si grijile nu sunt bune. Pelviana nu e o problema, iti trebuie doar un medic priceput si curajos si hotarare tie sa nu te taie aia degeaba. Daca e musai, ok, dar poti incerca o naturala intai, ca daca nu iese, te baga la cezariana de urgenta si ajungi tot la cutit. Dar macar incerci, nu te duci la cutit din prima. Cu lichidul, odihna si lichide cat mai multe.


===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Neatza fetelor!

Gabriela sper sa fiti bine pana la nastere, eu nu ma pricep la aceasta problema, vad ca fetele stiu mai bine.

De azi am trecut iar la chilotei, sper sa fie bine si sa o tinem tot asa, doar noaptea va mai purta pampers, deocamdata. Vad ca de cateva zile a inceput sa zica atunci cand face si cere la olita, la wc nici o sansa, pur si simplu nu vrea.

Ne pregatim de iesit afara, ieri am fost in parculetul de la Oraselul Copiilor cu tati, a fost foarte frumos.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Va multumesc foarte mult pentru gandurile voastre bune si sfaturi, tare bine prind!As minti sa zic ca nu imi fac griji, dar am incredere in fetita mea ca va fi bine pana la capat, iar eu am sa fac tot ce imi sta in putinta!

Sabina, a fost asa linistitoare pt mine postarea ta, stiam ca tu te-ai confruntat cu aceeasi problema la Sofia, si uite ca pana la urma totul s-a terminat cu bine. O sa suplimentez aportul de lichide, cred ca nu era suficient, intr-adevar, si m-a pus pe ganduri ce ai spus referitor la suparari, sa aiba si asta legatura? Ca au fost cam multe in ultima vreme, din toate partile!Tu cum mai esti? Ca ne-ai cam ingrijorat cu starile tale!

Erina, Yaia, mi-au prins tare bine sfaturile si gandurile voastre bune, si asa am de gand sa fac! Am anuntat deja la serviciu, de azi sunt acasa, prenatal sau medical, nici nu mai conteaza, sa fie bebelina bine. Mama mai sta cateva zile, asa ca va fi chiar mai relaxata sederea. Sper sa primesc vesti bune saptamana viitoare, ca ideea de spital ma ingrozeste. Cand ma gandesc ce ar suferi Sara, mititica...

Yaia, eu am serioase indoieli ca medicii noastri ar incuraja nasterea naturala in cazul pelvianei, deocamdata nu mi-am pus problema, inca sper sa se intoarca puiuta...Eu insa mereu ti-am admirat curajul si determinarea in ce priveste nasterea lui Tudor!

V-am pupat si va doresc o zi minunata!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Emma Sofia 30 +

Un vot va rog: http://www.coffeechat.ro/2009/11/craciun-cu-miros-de-scortisoara-siiubire/

Mergi la inceput