Bucurii de sept-oct 2006 (175)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Mey, Yoanna, chiar asa i-ai zis ca bunicile ti-s decedate???
. Hai ca m-ai dat gata! Si n-ar trebui lasata la o parte intamplarea nefericita...

Xandrutza, si tu cu pensia pe care o astepti. Nostima si tu, tare.

Maine n-o duc pe Maria la gradi. Pauza de virusi! I-am dat niste biseptol si sirop de patlagina, iar spre noapte, niste aerosoli.

mamici!


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,69.1,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:

Hai... ca a fugit mouse-ul aiurea...si cu el si o parte din raspunsul meu...


Xan, Iti multumesc! Am trecut, binisor, si peste vestea pe care am primit-o...Deh...ce puteam sa mai fac...faptul era implinit....
Ioi...ca bine le spui cu retetele respective...
Offf....multa sanatate Narcisei! Sa treaca repede tusea si, doar cu siropel!!!
Ah...m-ai amuzat cu pensia......pe mine m-au scos, deja...


Roxana, ai doi copilasi minunati...nici nu se putea altfel, la ce mama de nota 20+++...esti! Inca o data, tot respectul si admiratia mea!
M-am bucurat nespus cand am citit de reusita operatiei lui Victor!
Multa, multa sanatate ii urez Dariutei !!! Nici nu mai am cuvinte......(cand am mai citit si lista ) atat sper , din tot sufletul, ca sa reusiti sa incepeti tratamentul si boala sa fie invinsa, pentru totdeauna.


Lexi, multa sanatate si recuperare rapida! Ai grija de tine!
Ehe...ce activitate frumoasa de weekend... suna bine... pe cand...ceva pozici cu desenele? Si cu Maria!


Ramo, draguta! M-ai strigat...dar, desi, va citesc, aproape zilnic...rapid, rapid...cand ma postez in fata computerului pentru ca sa raspund... tzup...sare si fii-mea ca vrea sa joace, sa deseneze si...n-am scapare...
Felicitari Patriciei pentru desene si, bineinteles, pentru bulina rosie. La cat mai multe!!!
Matza mea nu se trezeste noaptea...si nici cand era mai mica nu se trezea...la cat de mofturoasa a fost (si este) la mancare...nu ma mai mir... Ma trezeam eu si ii bagam biberonul...mi-era teama ca slabeste daca nu mananca la program...


Beatrix, multumesc! Inca suntem in dubii daca sa o retragem sau nu, pe fii-mea, de la gradinita...Adevarul e ca ei a inceput sa-i placa acolo...dar se imbolnaveste prea des.... adica, o duc doua zile dupa care, incepe sa tuseasca, febra cat cuprinde etc...nu mai intelege nimic...nici una dintre parti...
Spor la hartogarii...
lui Eric!



Andra, sper ca absenta de pe forum sa fie pe motiv de angajare ! Sa intri sa ne spui ce ai facut la interviu!



Ancuta, sa stapanesti sanatoasa laptop-ul! Foarte, foarte simaptica Ioana cu alegerea ei... ...


Adina, daca iti poti imagina, am ramas fara cuvinte vis-a vis de comportamentul Cruellei ... In schimb...m-au luat nervii capului...pe bune...este o vorba: cu omul prost sa nu te pui!!! Ca are mintea odihnita!!! Dar ea a depasit deja si faza asta.....offf...sper sa reusiti sa rezolvati problema, curand, si astfel de situatii sa nu mai aiba loc...
Bafta maine...sa fie raspuns favorabil... sper ca la voi nu se pune problema sa nu anunte decizia luata...


Crisnemes, multa sanatate micutului. sper sa reusiti sa faceti operatia, curand.


Gety, de maine, in concediu FORTAT, ai?! Nebuneala mare in tara asta...
Mariei! Multa sanatate! Sa reusiti sa scapati doar cu siropel si aerosoli!
Ah...la fel ca tine, sper sa fie o faza trecatoare, ca nici fii-mea nu asculta deloc...dar, deloc...






Ca veni vorba de cadouri ...daaaa...imi place cum suna...ADOR sa fac cadouri!!!! Daaaaar...spre deosebire de anii trecuti cand ma aruncam la cadouri consistente...anul acesta, din pacate , vor fi ceva mai subtiri...ceva simbolic...si, pe bune, ca imi vine foarte greu sa aleg ca sa ma incadrez si in bugetul alocat...
Sa mai spun ca ziua de nastere a sotului e pe 6 decembrie? Si, il mai cheama si Nicusor? ...



Oh...gata...ca a venit fii-mea...incepe "showul"... Nu mi-e frica, nu mi-e frica de bau-bau!!!


Va tzuc, dragutelor!



Perlutzele...

www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">

Ioana, mami de fetita cu fundita

De prin viata...adunate! ""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

salutareeee
cum se spune "lume noua" pe aici...ma refeream la mine
mi-a fost dor de voi

noi suntem bine
vlad a reinceput gradinita, ca a fost intr-o pauza inexplicabila...al meu sot paranoic nu l-a lasat ca e gripa, ca e una, ca-i alta...o nebunie
plange iar cand il duc, dar se obisnuieste repede
mai avem de facut un vaccin meningo A+C si al doilea Havrix si am terminat si cu intepaturile, speeer, in rest ia vitamine una alta si vad ca-i merge bine....reincepem cura de Luivac si apoi intram de www.pcfarm.ro/produs/2369/Natura-Mix-pentru-copii" target="_blank">Natura Mix
in rest, e un scump si un dragut, imi da tot felul de replici de ma lasa mmsca siii parca s-a mai cumintit un pic ...un pic... mic mic mic, dar totusi vad o evolutie


eu sunt praf de obosita, dar nu ma las , imi astept ultima comanda de pietre sa mai margelesc ceva, probabil ultima lucrare pe anul asta :)))...am 2 prietene care merg la targuri de cadouri asa ca voi scapa repede de "stoc"....speeer...daca nuuuu, voi avea ce purta de sarbatori

in rest, groaznic de ocupata cu serviciul, am de facut oferte de cadouri pt clienti, diverse pliante si afise, plus lucrurile de toata ziua, plus autoevaluarea

cam atat de la noi....asteptam sarbatorile, am inceput sa achizitionam si noi cadourile, asa...incet incet, ca avem muuulte de luat

lexi, roxi, cris MULTA SANATATE
alina... unde eshti mai ???


fug, ca urla

seara buna

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut, site-ul
www.lilubiju.blogspot.com/" target="_blank">Lilu Biju

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

fetelor, imi vine sa-mi dau palme! Cred ca i-am dat ceva dariei de i-a produs o reactie foarte urata, ca tot tuseste mai sa vomite, dar urat rau. saraca incearca sa doarma, dar e terminata de tuse. la fel a patit si ieri seara. si acum mi-am dat seama de ce(cred): i-am dat Maalox la mai putin de 1 ora jumate de cand a mancat si dupa i-am dat Humex si Proxen saft!!!! fir'ar sa fie, abia acum am intrat pe net sa vad prospectul la maalox (ca nu l-am gasit in cutie) si scrie ca este bine sa nu se dae nimic dupa maalox 2 ore!!! fraiera ce sunt, intotdeauna citesc prospectele, dar acum, ca nu l-am gasit in cutie, m-a luat valul si am dat siropul fara sa stiu de reactii. sunt destul de suparata pe mine, dar macar de acum ma invat minte. pana acum ii dadeam Zantac (ranitidina) ca sa-i protejez stomacul. dar acum sunt de vreo ora pe net sa gesesc ceva natural. Am gasit Colostru cu Prebiotice de la Childlife si Cod Liver Oil tot de la ei. dar ma mai interesez. Clar, nu mai tr sa-i dau maalox, ca la stilul in care ia daria medicam nu prea am pauza de 2 ore intre ele.

ieri noapte la 2 noaptea s-a linistit...sper ca in seara asta sa tina mai putin. ce ciuda mi-e pe mine ca nu m-am gandit sa ma uit pe prospect!

Ioana, imi pare rau ca nu te-ai inteles cu nenea moshu'. dar poate vei avea posibilitatea sa gasesti ceva mai bine remunerat. e adevarat, acum nu prea e o perioada buna in care sa te angajezi. dar, acum, ca m-am intors la serviciu, stiu foarte clar ca este mai greu la

Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)
http://family.webshots.com/slideshow/570075285YYSlEe
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Roxana, eu cand am de dat medicamente copiilor, mai ales ca uneori le dau tratamnente diferite, imi scriu pe o tablitza magnetica cu un marker programul zilei, cu ora si denumirea medicamentului, ca altfel sigur as uita vreo doza.
Sanatate multa va doresc!


lexi, bine ca n-a fost mai grav, mie mi s-a intamplat odata sa pedalez mult la bicicleta si pe drum am intalnit o cunostintza, si eu dand sa ma cobor de pe bitzigla am cazut ca o placinta in mijlocul drumului, efectiv nu m-au mai tzinut muschii (aia pe care ii mai am), mi-a fost foarte jena ca era ziua-n amiaza mare .

Yoanna, bine ai revenit, poate ar fi totusi bine sa o tzii üe Mitzu o perioada mai indelungata acasa pana o pui calumea pe picioare. imi pare rau ca n-ai avut succes cu jobul (desi salariul mi se pare de toata cacaua, chiar si pt Ro), culmea ca si aici doar salariile au devenit "de criza" , pretzurile in schimb se mentzin incapatzanate la nivel de pre sau postcriza .
Replica ta a fost supertare, macar pt asta meritai un telefon, sau cine stie poate inca dezbat si te trezesti ca i-ai persiflat degeaba .

Gety spune-mi te rog cum procedezi cu ridichea neagra, ca si maica-mea ar vrea sa-mi aduca, vad ca Fabi iar a inceput sa behaie si abia ce-i trecuse. Si cum ii faci aerosoli noaptea??? (sau am intzeles io o varza). Merci

Ai mei nu stau la inhalat , de fapt stau ei, dar isi dau masca de la unul la altul, sau o tot scot si sufla in ea si se distreaza de cum ies aburii si hahaha si hohoho se duc aburii in camera nu-n plamani.

Ancutza, si cine va avea grija de Ioana daca o aduci la voi? Cred ca se bucura micutza .

Lui Alex i s-a pus azi pata pe Fabi, si zicea printre hohote de plans: "Du-l pe Fabi la alta casaaaaaa , la altzi oaaameeeeni", "Alex nu-l mai iubeste pe Fabiiiii", am ramas trasnita, asemenea grozavii nu i-au mai iesit pana acum pe gura.
Dupa 15 minute insa a fost totul ok, sareau si zburdau pe-aici impreuna, ca si cum nu s-ar fi intampalt nimic.

am plecat, ca iar face Fabi o criza de tuse ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Neata,



Adina,ridiche neagra gasesti si pe aici la mag mai mari gen,,v-mark,,hit,,real,, sau alte cele.
Iei ridichea ii tai un capacel mic si o scobesti conic,ca atunci cand scoti cotorul la un mar dar doar pe o parte.In scobitura pui o lingurita de zahar sau miere si o lasi cca 12 ore.Siropul rezultat il scoti de acolo cu seringa de nurofen si asa il si administrezi.
Daca ridichea e mare si dupa ce ai scos o seringa de sirop mai arata cumva o mai scobesti un pic si continui operatiunea.
Eu dintr-o ridiche ii dau de doua ori.Si cand incep cu treaba asta cam o saptamana o tin.
Sanatate multa tuturor!!!


Ps. Adina, daca aveti piata de tarani intraba si acolo de ridiche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

AdinaF, am citit ca ti-a explicat Trischa cum se face cu ridichea. Numai ca eu nu lasam zaharul asa mult timp (12 h.) scobesti mici conuri in riche.

Incepand cu aerosolii astia, Maria sta singura cu mascuta. Ii faceam prin somn, asa e, imediat dupa ce adormea ii lasam furtunul fara mascuta respectiva, in dreptul nasului. Cand se foia, ma mutam si eu si tot asa, pana terminam solutia.
Eu ii pun 1 fiola de Acc, una de Dexametazona, 3 fiole de ser si 4 ml. de bicarbonat de Na, solutie toate.

Azi mai prepar inca o data sirop de tuse si cumpar ridiche. Si tinctura de propolis.

Roxana01, nu pot sa-ti scriu prin ce stari trec cand citesc mesajele tale! Dariutza cred ca s-a obisnuit cu durerea, cred ca e ceva din subconstient. Nu-s in materie si nu pot da explicatii stiintifice.

Lexi, ia mai fa un copilas sa fie casa voastra mai plina!

Yoanna, ce sa facem, ne descurcam in perioada asta cum putem.


Asa creste Maria Diana

www.phenforum.com/ticker/img,47,76,0,kg,76.5,69.1,65,/weight.png" target="_blank">Vreau sa slabesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

neata fetelor

azi noapte am trimis ce scrisesm ca m-am intrerupt brusc. daria deja tusea ingrozitor si a trebuit s-o iau s-o tin in brate s-o linistesc. avea mai mult o tuse alergica, fara febra, fara nimic altceva. s-a linistit pe la 1 noaptea pt ca apoi sa inceapa iar de la 4 la 6 dimineata.

adina, din pacate eu o duc pe daria la gradinita de la 8 la 4 si, de aceea, trebuie cumva sa ii dau tratamentul pana in 8 sau dupa 5 seara, cand ajunge acasa. pt ca n-am incredere ca la gradinita ii dau cum trebuie (la intervalele stabilite si in conditiile specifice). de aceea uneori aglomerez seara destul de mult din tratamentul ei. pana acum n-au fost probleme, ca incercam sa pastrez limitele impuse, dar la maalox n-am citit prospectul. acum, ca l-am citit, sigur nu i-l voi dau. incerc sa gasesc ceva natural de protectie gastrica si intestinala si hepatica.

va pup ca, din cauza noptii agitate, abia am ajuns la serv.


Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)
http://family.webshots.com/slideshow/570075285YYSlEe
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Buna dimineata si de la noi!

Youannamarie- mai nasol cu angajarile in perioada asta.Oricum mosu- trebuia sa te sune sa-ti de un raspun indiferent care era el. Succes in cautarea altui job mai bine platit si care sa-ti faca placere.
Cred ca toata lumea reduce bugetul acum la cadouri.cred ca importanta e sarbatoarea si placerea de a darui.si o .

Roxana - felicitari si de la mine pentru felul cum te descurci cu copilasii. Eu crede-ma de multe ori desi nu am mai spus asta ma simt o mamica rea-pentru ca de multe ori simt ca nu le mai fac fata nazdravanilor- vesnic se cearta de la un lucru sau de la altul - ba ca unul vrea sa se imbrace primul si celalalt a fost mai rapid, ba vor deodata sa faca toate lucrurile- ei sunt in permanenta concurenta care e constructiva pentru Victor - dar Dragos trebuie vesnic sa lase de la el- ceea ce nu-mi place.Dragos are si el un caracter puternic si pentru ca toata lumea il lauda pe Victor vine si el cu pretentiile lui. Din momentul in care ajung acasa cu ei vesnic vin la mine si se cearta , se parasc, se lovesc.... Cristi de obicei ajunge mai tarziu acasa si sunt doar eu cu ei.Acum ma lasa si pe mine puterile simt ca racesc, tusesc ca un magar, sunt in prima zi de "service" si nedormita . No bine gata cu vaicarelile ...
Ti-am spus ca si Dragos e bolnavior si ca tuseste foarte tare - am cumparat de la farmacie un unguent PULMEX-BABY,si azi noapte nu a ma tusit deloc

Roxana de ce nu incerci si produsele cu aloe de la Forever.


Adina - faze de genul asta - "nu te mai iubesc", "nu mai vreau sa fii fratiorul meu" eu aud din pacate zilnic de la baietii mei- dar asa cum ai spus le trece repede .


Victor in rest mai tuseste dar foarte rar si putin si este la gradinita.



Cristina si Dragos (31.01.2004)+Victor(19.09.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/victornemes" target="_blank">Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Lilina- sa stii ca si noua ne-a fost dor de tine, sa ne mai spui de nazbatiile lui Vald. Spor la "margelarit" si o vanzare cat mai buna la targ.



Cristina si Dragos (31.01.2004)+Victor(19.09.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/victornemes" target="_blank">Album

Mergi la inceput