Primul turnir de alegeri - rezultate

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12
Si ca sa nu mai spun ca si Antonescu are dreptul... sa pretinda celor care l-au votat, sa-l urmeze si in turul 2 cand isi va suma ceea ce a anuntat demult, adica un rol activ in formarea guvernului Johannis.


Cu asta nu sunt de acord, decat, poate, in epoca de piatra. Disciplina de partid se solicita si se aplica intre membrii activi ai partidului (si nici acolo, macar, intotdeauna!), nu in alegeri. Cu alte cuvinte, antonescu poate cere, recomanda, dar nu pretinde sprijinirea unui alt candidat, pentru ca sustinatorii l-au vrut pe el, nu pe altii. Este chiar o grosolanie pe care o comite, ce este drept, nu e singurul, ca de aia participa toate muraturile la alegeri, ca sa-si vanda apoi voturile, in scop propriu.
Eu, ca alegator, m-as simti jignit sa-mi ceara Antonescu sa-l votez pe Geoana doar ca sa ajunga el presedinte de senat si Orban ministrul nu stiu cui. Chestia cu alianta in scopul ":sprijinului activ al guvernului Jojannis" este, dupa mine, o gogoasa slabuta...
Sincer, ii inteleg mai bine pe cei care-l vor vota pe Geoana din ura pentru Basescu, decat cei care o vor face ca asa a zis Antonescu.


Aici ai inteles gresit: m-am referit la a pretinde ca electorii sai sa-i acorde credit pana la capat, ia mai citeste o data. Doar nu crezi ca sunt naiva sa-mi inchipui ca oamenii pot fi obligati sa voteze, fii serios. Dar daca citesti tot postul meu, o sa sesizezi nedumerirea, chiar ma mir cum de nu si-au dat seama ca Antonescu se va alia si el cu cineva si acela nu avea cum sa fie Basescu, cred ca nu e cazul sa explic iar de ce. Antonescu ar fi facut alianta si daca intra el cu Basescu in turul 2, tot cu PSD si restul. Pun pariu ca asta nu ar mai fi jignit pe nimeni! Daca ar fi primit el sustinere majoritara in turul 2, erau bune voturile sustinatorilor lui Geoana, ai lui Vadim, ai lui Becali, la fel si maghiarii, atunci Crin nu s-ar mai fi insurat cu c...e, nu facea tranzactie cu voturile romanilor, nici prostitutie, nici tradare, nici altceva. Pe cand in situatia actuala...nu mai sunt buni! Stau si maminunez, oare nimeni nu s-a gandit dincolo de 22 noiembrie? Nu a luat nimeni in calcul potentialele aliante pt turul 2?

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

File de campanie electorala intr-o tara a UE

In timp ce Klaus Iohannis este in continuare absent iar in unicul comunicat nu spune explicit "Votati pe Geoana",in Romania se petrec lucruri importante.
In aceasta zi istorica de miercuri ,dupa incheierea maretului pact care in fapt nu spune nimic,a inceput marea defilare :
au aparut in scena oameni grei precum Sorin Ovidiu Vantu (cunoscut prin sloganul "Dormiti linistiti!FNI vegheaza" adaptat acestor timpuri prin "Votati linistiti!Securistii au grija de binele dvs"),Dinu Patriciu,Mircea Antonescu sau Crin Geoana ,cum preferati-la 8 unul era pe RTV ,iar altul pe Antena 3 ,apoi ala de la Antena 3 era la RTV,de aceea trebuie sa ma frec la ochi si sa ma ciupesc ca sa imi aduc aminte cine e catindatul etc etc.
Cineva care stie ce zice mi-a soptit la ureche sa ma uit la declaratiile de anul asta ale lui Patriciu despre cursul euro/leu:am inghetat,in toate vorbeste de un curs 4.7/4.8.Spune ca si-a proiectat afacerile in perspectiva unui astfel de curs.Asa ca,aveti grija,un sfat,fiti atenti la cursul euro/lei dupa alegerea lui domnu Crin Geoana Mircea Antonescu Iohannis:daca aveti salarii in lei,asta e,daca aveti economii in lei pregatiti-va ,daca aveti salarii in lei si credite in euro,habar n-am ce sa va mai spun.
Trecand peste discutiile economice neimportante,am avut rabdare si l-am ascultat pe domnu Geoana catindatu ala real pe Realitatea TV.Cica lui Basescu ii este frica sa aiba dezbateri electorale cu el .Drept pentru care Dupa cava timp ,acelasi dom catindat ne spune ca "probabil,va fi o dezbatere electorala cu Traian Basescu".M-am linistit ,revenise la normal.Normalul lui.Celalalt candidat urla ca vrea 6 dezbateri,dar cine sa-l auda,nu are acces la "marile"televiziuni de stiri.
Apoi cineva mi-a soptit ca domnu catindat Mircea Crin Geoana Antonescu si-a scos pe sestache partea din program in car vorbea despre cum va finanta el toate darniciile pe care le imparte:adica prin marirea cotei de impozit.Ma uit pe site-ul lui si pur si simplu s-a evaporat,a disparut.
Dupa care aud o declaratie a lui Mihai Tanasescu despre care eu am o parere buna:
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-6561989-mihai-tanasescu-sper-reducerea-fiscalitatii-masura-prevazuta-acordul-politic-incheiat-astazi-nu-aiba-rol-important-politicile-viitorului-guvern.htm
In continuare cred ca este o campanie neechilibrata ,nedemocratica in care catindatul Mircea Crin Antonescu Geoana Iohannis se confrunta cu candidatul Traian Basescu.
In concluzie,vegheati cursul de schimb dupa alegerea lui MCGAI drept presedinte,daca aveti salarii in lei si credite in valuta nasol.Cel putin asa arata declaratiile strategului economic sin spatele lui MCGAI(nu cititi "mucegai",va rog frumos),Dinu Patriciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Cineva care stie ce zice mi-a soptit la ureche sa ma uit la declaratiile de anul asta ale lui Patriciu despre cursul euro/leu:am inghetat,in toate vorbeste de un curs 4.7/4.8.Spune ca si-a proiectat afacerile in perspectiva unui astfel de curs.

Totul decurge conform planului. Bogdan Incompeteanu vegheaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Cineva care stie ce zice mi-a soptit la ureche sa ma uit la declaratiile de anul asta ale lui Patriciu despre cursul euro/leu:am inghetat,in toate vorbeste de un curs 4.7/4.8.Spune ca si-a proiectat afacerile in perspectiva unui astfel de curs.

Totul decurge conform planului. Bogdan Incompeteanu vegheaza!

Despre ce vorbesti? Olteanu nu mai e la BNR de multa vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

File de campanie electorala intr-o tara a UE

In timp ce Klaus Iohannis este in continuare absent iar in unicul comunicat nu spune explicit "Votati pe Geoana",in Romania se petrec lucruri importante.
In aceasta zi istorica de miercuri ,dupa incheierea maretului pact care in fapt nu spune nimic,a inceput marea defilare :
au aparut in scena oameni grei precum Sorin Ovidiu Vantu (cunoscut prin sloganul "Dormiti linistiti!FNI vegheaza" adaptat acestor timpuri prin "Votati linistiti!Securistii au grija de binele dvs"),Dinu Patriciu,Mircea Antonescu sau Crin Geoana ,cum preferati-la 8 unul era pe RTV ,iar altul pe Antena 3 ,apoi ala de la Antena 3 era la RTV,de aceea trebuie sa ma frec la ochi si sa ma ciupesc ca sa imi aduc aminte cine e catindatul etc etc.
Cineva care stie ce zice mi-a soptit la ureche sa ma uit la declaratiile de anul asta ale lui Patriciu despre cursul euro/leu:am inghetat,in toate vorbeste de un curs 4.7/4.8.Spune ca si-a proiectat afacerile in perspectiva unui astfel de curs.Asa ca,aveti grija,un sfat,fiti atenti la cursul euro/lei dupa alegerea lui domnu Crin Geoana Mircea Antonescu Iohannis:daca aveti salarii in lei,asta e,daca aveti economii in lei pregatiti-va ,daca aveti salarii in lei si credite in euro,habar n-am ce sa va mai spun.
Trecand peste discutiile economice neimportante,am avut rabdare si l-am ascultat pe domnu Geoana catindatu ala real pe Realitatea TV.Cica lui Basescu ii este frica sa aiba dezbateri electorale cu el .Drept pentru care Dupa cava timp ,acelasi dom catindat ne spune ca "probabil,va fi o dezbatere electorala cu Traian Basescu".M-am linistit ,revenise la normal.Normalul lui.Celalalt candidat urla ca vrea 6 dezbateri,dar cine sa-l auda,nu are acces la "marile"televiziuni de stiri.
Apoi cineva mi-a soptit ca domnu catindat Mircea Crin Geoana Antonescu si-a scos pe sestache partea din program in car vorbea despre cum va finanta el toate darniciile pe care le imparte:adica prin marirea cotei de impozit.Ma uit pe site-ul lui si pur si simplu s-a evaporat,a disparut.
Dupa care aud o declaratie a lui Mihai Tanasescu despre care eu am o parere buna:
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-6561989-mihai-tanasescu-sper-reducerea-fiscalitatii-masura-prevazuta-acordul-politic-incheiat-astazi-nu-aiba-rol-important-politicile-viitorului-guvern.htm
In continuare cred ca este o campanie neechilibrata ,nedemocratica in care catindatul Mircea Crin Antonescu Geoana Iohannis se confrunta cu candidatul Traian Basescu.
In concluzie,vegheati cursul de schimb dupa alegerea lui MCGAI drept presedinte,daca aveti salarii in lei si credite in valuta nasol.Cel putin asa arata declaratiile strategului economic sin spatele lui MCGAI(nu cititi "mucegai",va rog frumos),Dinu Patriciu.



Lory am vazut si eu emisiunea cu "mogulii".
Vantu, pe langa faptul ca apreciaza teribil performanetele tandemului Iliescu-Nastase(cel mai bun presedinte-cel mai bun prim ministru), a zis ca nu vrea Posta, ca el e doar un speculator financiar (FNI, remember?) si ca nu-i trebuie o gramada de betoane-mortare.
Dar, eu ca o mamica nespeculatoare financiar stiu ca in mai toate orasele , Posta are sedii centrale si ultracentrale, deci terenurile de sub mortarele alea s-ar specula teribil de bine chiar si in criza!



Dormi linistit, Johannis vegheaza pentru tine!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5
Despre ce vorbesti? Olteanu nu mai e la BNR de multa vreme.

Ce haioasa esti!
www.bnro.ro/Consiliul-de-administratie-1308.aspx" target="_blank">Bogdan Olteanu ESTE la aceasta ora viceguvernatorul BNR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Cineva care stie ce zice mi-a soptit la ureche sa ma uit la declaratiile de anul asta ale lui Patriciu despre cursul euro/leu:am inghetat,in toate vorbeste de un curs 4.7/4.8.Spune ca si-a proiectat afacerile in perspectiva unui astfel de curs.

Totul decurge conform planului. Bogdan Incompeteanu vegheaza!

Despre ce vorbesti? Olteanu nu mai e la BNR de multa vreme.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)





Ca tot ii plangeti pe bugetari cu lacrimi de crocodil,iata ce gandeste Dinu Patriciu-e fascinant ce poti afla citand interviuri si nu doar oracaielile "jos Basescu":
26 septembrie 2009 :
"trebuie dati afara 600 000 de bugetari si inlocuiti cu calculatoare"-interviu Gandul ,preluare Hotnews
In 18 noiembrie 2009 este si mai categoric:
"Trebuie sa plece patru din cinci bugetari,dar cresterea economica le poate oferi o sansa"
Asta cu dedicatie pentru toti cei care urla ca Basescu i-a trimis in concediu fara plata.
In ambele interviuri vorbeste despre cursul euro la 4.7-4.8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Tot la emisiunea cu mogulii, Patriciu ca un maaaare domn i-a spus Andreei Pora ca ea ca " o SUPERBA domnisoara" sa fie linistita ca el a dus-o bine anul asta, ca doar "ban la ban trage", ca el doar moare de grija romanilor si sa fereasca Dumnezeu sa mai iasa Basescu presedinte!
Sa ne amintim ce adversar inversunat a l acordului cu FMI a fost Patriciu, ce predictii face pentru curs si pt 2010:

http://www.capital.ro/articol/patriciu-cursul-va-ajunge-la-4-8-lei-pe-euro-la-finele-anului-125673.html

Isarescu explica efectele acordului:
http://www.dailybusiness.ro/stiri-finante-banci/isarescu-in-lipsa-acordului-cu-fmi-romania-ar-fi-riscat-o-criza-a-cursului-de-schimb-35089


In privinta reformelor in sistemul bugetar, Patriciu spune:
"Trebuie s#259; plece patru din cinci bugetari"

4 din 5 , DA?




Dormi linistit, Johannis vegheaza pentru tine!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Ca tot ii plangeti pe bugetari cu lacrimi de crocodil,iata ce gandeste Dinu Patriciu-e fascinant ce poti afla citand interviuri si nu doar oracaielile "jos Basescu":
26 septembrie 2009 :
"trebuie dati afara 600 000 de bugetari si inlocuiti cu calculatoare"-interviu Gandul ,preluare Hotnews
In 18 noiembrie 2009 este si mai categoric:
"Trebuie sa plece patru din cinci bugetari,dar cresterea economica le poate oferi o sansa"
Asta cu dedicatie pentru toti cei care urla ca Basescu i-a trimis in concediu fara plata.
In ambele interviuri vorbeste despre cursul euro la 4.7-4.8.


Mai exact zice asa:

Romania trebuie sa micsoreze cota unica si TVA si sa renunte la 4 din 5 bugetari in urmatoarele luni, astfel incat "sa ne vedem de drum cu un stat mai mic, dar mai puternic", insa in 2010 tara se va confrunta cu problema somajului si "o lipsa acuta de bani", considera omul de afaceri Dinu Patriciu.

"Trebuie sa micsoram cota unica, TVA (taxa pe valoarea adaugata, n.r.), sa acceptam deficite temporare, pentru ca Romania sa creasca cu putere.

Trebuie sa plece patru din cinci bugetari si desigur ca nu pot fi lasati pe drumuri, dar crestere economica le poate oferi o sansa. Sa ne vedem de drum cu un stat mai mic, dar mai puternic", a spus Patriciu, fara a preciza cu cat ar trebui micsorate impozitele.


Mai zice si ca trebuie micsorat TVA
Si ca cei disponibilizati nu trebuie lasati pe drumuri

Ce e rau in ce zice el?

PS> Sotul meu e bugetar

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Dupa cum ti-am raspuns si pe celalalt topic,ideea nu a avut de suferit si ea nu apare doar accidental,intr-un singur interviu,ci este o prezenta constanta pe tot parcursul anului 2009.
Cum se vor descurca scolile/spitalele?Mai ganditi-va inainte de a-i plange pe cei care acum sunt in concediu fara plata.


PS:Nasoala afirmatia lui Vantu.Chair daca a adaugat ce a adaugat.Traiasca independenta si libertatea de expresie

Mergi la inceput