Primul turnir de alegeri - rezultate

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

I-a dat Basescu o lectie de politica si de..bun-simt d-ului profesor Crin Antonescu!
Chiar ma gandeam cand am auzit mesajul dat ca un sef de turma catre oite obediente si fara personalitate cum trebuie sa voteze.
Asa vroia el sa conduca in calitate de Presedinte?
Sa dea indicatii pretioase de la centru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Chiar ma gandeam cand am auzit mesajul dat ca un sef de turma catre oite obediente si fara personalitate cum trebuie sa voteze.
Asa vroia el sa conduca in calitate de Presedinte?
Sa dea indicatii pretioase de la centru?



b.nica... tocmai l-ai descris pe Basescu. Asta este stilul lui.
Si parca va placea asta la el, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

"Crin Antonescu: Nici eu, nici votantii mei nu-l vom sustine pe Traian Basescu in turul doi"

imparatul Crin stie ce si cum voteaza supusii. ...cica e democratie in pnl.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

cl...iti arat yo 3 postari la 3 oameni diferiti aici....si iti mai arat aceleasi postari in alta parte...identice.


Guestus, ti-am spus ca nu ai decat sa ma consideri naiva . Pe Iileana insa nu o pot crede in stare de asa ceva. Pe alte persoane de pe aici, da!

Sirimie, tie nu ti se pare ciudata plangerea aia? De ce acum? Si de ce nu e tras la raspundere principalul vinovat, Iliescu? Ce face justitia noastra? Nastase de ce e curat ca lacrima in continuare? Tot Basescu e de vina, nu?

Muffin, da, in mare cred ca ai dreptate. Si eu cand ajung acasa, nu mai am timp de calculatior decat foarte rar sau foarte tarziu si in detrimentul orelor mele de somn. E foarte posibil ca unele persoane sa nu-si faca decat jobul...

Loryi, eram sigura. De aceea si cred ca va iesi Geoana in turul doi. Ar fi o chestie cu care ar putea plusa Basescu: faptul ca parlamentul nu vrea sa valideze referendumul si sa spuna ca asta va fi primul lui obiectiv ca nou presedinte. Si atunci cred ca iar se va urni masiv lumea la vot (senzatia mea a fost ca si in primul tur lumea mai mult pentru asta s-a deplasat).

Si hai sa va povestesc ceva. Zilele trecute m-am intalnit cu un amic pe care nu-l mai vazusem de mult timp (membru PSD, cu functii mari etc). In timp ce stateam noi de vorba, mai apare un individ, pupaturi intre cei doi (nu se mai vazusera nici ei de mult timp), ce mai faci, cum o mai duci, etc. Si cel de-al doilea tot din PSD, functii etc. Si au inceput apoi sa discute despre cunostintele lor: "ce stii de ala? dar de ala? cum, nu stii? si-a dat demisia din PSD si din... si a doua zi l-au sunat cei de la PNL si i-au oferit..., s-a dus la ei, normal!"... Asta ca sa vedeti cum stau lucrurile si pentru cine va agitati. Este si unul dintre motivele pentru care am facut afirmatia de mai devreme cu liberalul adevarat (ca exemplul de mai sus numai liberal nu este nu? normal ca va pune stampila pe Geoana, mai ales ca acum are si acordul sefului, nu?). In fine, sunt convinsa ca sunt multe cazuri de acest gen, si nu numai cele doua partide sunt implicate in astfel de "tranzactii", ci toate partidele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Claudia, acel retinut "nu cred" nu-l asteptam de la tine. Eu, in locul tau, as fi fost sigura.



Triunghiul portocaliu *

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Offf!!!! Nu cred este de la verbul "a crede"! Exp: cred sau nu cred in Dumnezeu. Cand spun nu cred, nu cred! Intelegi? Imi pare rau daca tu i-ai dat un alt sens decat sensul folosit de mine! In fine, nu mai insist, ca nu are sens. Ti-am explicat, acum tu crezi ce vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Acuma,daca tot am ajuns la negocierea programului de guvernare,ia sa vedem ce trebuie negociat:paranteza:programul lui Geoana e luuung ,posibil sa-mi scape niste nuante:
1.Cota unica
*Crin zice:"pastrarea si reducerea cotei unice"
*Mircea zice:"Fara a descuraja ,ci dimpotriva ,pentru a stimula munca,impozitarea progresiva globala este de natura sa genereze cresterea economica si sa reduca polarizarea sociala.Aplicarea cotei unice a anulat intregul ansamblu de instrumente si mecanisme fiscale care vizau imbunatatirea raportului economisire-investire.Esecul cotei unice se vede limpede astazi;taxe mai multe(sic),supraimpozitarea muncii,credite mai scumpe,preturi mai mari ,locuri de munca mai putine"-cu late cuvinte,cota unica este vinovatul principal
Eu aseara auzii si de cota unica progresiva ,probabil asta va rezulta.
2.Reforma administrativa
*Crin zice:reducerea numarului de ministere si de agentii guvernamentale;
*Mircea zice si el ceva de genul asta,dar in programul lui de guvernare apar nu mai putin de 6 noi chestii:consilii,comandamente,comisariate;
De ministere Mircea nu zice nimic,ca trebuie sa cam dea .
3.Securitate nationala
*Crin zice ceva?
*Mircea zice ca trebuie schimbata legea de functionare a CSAT
4.Despre parghii economice:
*Crin zice:"Valorile capitalismului autentic:proprietate privata ,piata libera,competitie reala si corecta,libertate economica"
*Mircea zice si el:"Pentru a iesi din criza trebuie sa investim resusrsele limitate pe care le avem in crearea de locuri de munca sigure si bine platite(sic!).De aceea,avem nevoie de investitii publicecare sa asigure deopotriva locuri de munca si comenzi pentru firmele aflate in dificultate"Adica ,tadus in limbaj pesede,bani publici pentru firmele noastre
5.De unde iau resurse pentru diverse:
*Crin tace sau ,mai degraba,asteapta investitorii strini care vor veni dupa
*Mircea zice:"introducerea unei cote de impozit de 20% pentru veniturile de peste 3000 lei si suprataxarea profiturilor exceptionale.Este de datoria fiecaruia dintre noi sa participe la efortul comun de a scoate tara din criza" Vedeti,e minunat,vorba lui Crin "cu cat e platit cumnatul dvs la Eximbank?-banca de stat cu cota de piata apropiata de zero barat
6.Pentru diaspora-de la Mircea Geoana citire-nu va speriatinu e vorba de aia 25000 euro
*Mircea zice:"Sa le oferim speranta unui viitor mai bun aici,in Romania.Sa ii sprijinim in gasirea unui loc de munca sau in deschiderea unei afaceri,a achizitionaerii unei locuinte si cu o scoala buna pentru copiii lor".
7.Diverse
Mircea mai vorbeste de scoli"bune"-nu cred ca se refera la "Jean Monnet"-il astept cu interes sa ne spuna ce intelege domnia sa prin "scoli bune".
Dincolo de pro-contra B,recititi programele candidatilor .E o lectura interesanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl

Muffin, da, in mare cred ca ai dreptate. Si eu cand ajung acasa, nu mai am timp de calculatior decat foarte rar sau foarte tarziu si in detrimentul orelor mele de somn. E foarte posibil ca unele persoane sa nu-si faca decat jobul...



Va rog sa ma faceti sa inteleg.

Deci votantii pro-Basescu care scriu pe forum sunt oameni faini, cu mult bun simt, extrem de indreptatiti sa isi exprime opiniile, iar adeptii PNL care au decis eventual sa voteze Geoana in tutul 2 sunt cu siguranta raspandaci platiti de PNL sa stea pe acest forum pentru a incerca sa coverteasca mamicile prezente.
Nu conteaza ca ei sunt inscrisi aici de ani de zile si eventual au mii de mesaje pe desprecopii.
Am inteles corect, asta e opinia voastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

cl...iti arat yo 3 postari la 3 oameni diferiti aici....si iti mai arat aceleasi postari in alta parte...identice.


Guestus, ti-am spus ca nu ai decat sa ma consideri naiva . Pe Iileana insa nu o pot crede in stare de asa ceva. Pe alte persoane de pe aici, da!


nici yo nu pot sa cred asa ceva. ...dar daca vin astia de la partid si spun ca o sa te dea afara de la job...vin aia si te curata ...iti iau sporurile...aia aia. se sperie oamenii.

dar sa sustii aici cu atita ardoare zile in sir ca parlamentul actual trebuie pastrat neschimbat....asta imi pare chiar culmea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus



dar sa sustii aici cu atita ardoare zile in sir ca parlamentul actual trebuie pastrat neschimbat....asta imi pare chiar culmea.



Dezinformezi.
Liberalii sunt pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 si pastrarea celor 2 camere pentru pastrarea principiilor democratiei (o lege abuziva trece mult mai usor printr-o singura camera decat prin doua).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui Guestus



dar sa sustii aici cu atita ardoare zile in sir ca parlamentul actual trebuie pastrat neschimbat....asta imi pare chiar culmea.



Dezinformezi.
Liberalii sunt pentru reducerea numarului de parlamentari la 300 si pastrarea celor 2 camere pentru pastrarea principiilor democratiei (o lege abuziva trece mult mai usor printr-o singura camera decat prin doua).

Eliza si Alex (15 nov. 2004)



pai vezi tu cum acum 5 zile se rupeau tastaturile de la membrii cu "Nu referendumului" ...acum ca este totul rezolvat ce sa mai ziceti si voi...va inteleg

Mergi la inceput