Primul turnir de alegeri - rezultate

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu una nu as intelege ce mai este liberalismul daca s-ar alia cu comunistii.
Doctrinar, ar fi o blasfemie.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Citat:
citat din mesajul lui mimonix

Lory, speri degeaba! Eu cred ca electoratul PNL nu va trece nici intr-o tabara nici in alta si mai cred ca batalia se va da pe bani multi. Nu mai merge cu doua pixuri si-un breloc, trebuie pachete grase de Craciun de data asta Ca asta asteapta electoratul ambelor tabere "castigatoare" (poate si-o cantare in vreo piata? un copil minune ceva? )

Simona,mamica de Teo (16 ani) siVlad Alexandru (UN AN... spre doi)


Acum un an fericirea a batut a doua oara la usa mea


Vrei sa spui electoratul lui Crin antonescu din care am facut si eu parte,nu mi-e jena sa recunosc.Nu am facut din A o icoana,dar pana la urma i-am dat votul.
Ceea ce spui tu aici e jenant,imi reaminteste de Orban cu alcoolicii lui B.Pe mine personal ma jignesti adanc insinuand ca exprimarea democratica a unui vot inseamna ca am pus botul la pomeni electorale si la cantari manelistice.Asa ca iti propun revizuirea limbajului inainte de a o lua pe aratura .


Ba sa nu fii jignita, daca tu n-ai pune botul la asa ceva, altii l-au pus. Prin satele de pe langa Bucuresti, "exprimarea democratica" a unui vot a costat: PDL: 25 lei + 2chile de faina, 2 de zahar, o galeata si o gaina; PSD: 50 lei, doua chile de faina, zahar si galeata (fara gaina). Platite la vedere.
Multi oameni au primit de ambele parti, furand, deci, de la hoti. Nici o paguba.
Asa ca varianta unor pomeni si mai consistente este cat se poate de veridica si nu pe aratura, ci la drumul mare.
Concret: alegatorii ies pe strada, stau in grupuri si asteapta...la urne nici naiba. Incep sa vina masinile, cu burta de pamant de greutate. Merg pe la grupuri, discuta...se da pomana, se merge cu grupul la vot. Ziua, pe lumina, in anul 2009, in Romania, tara membra UE, in timp ce voi va uitati la Realitatea si comentati sansele dupa prestatia candidatilor in confruntarea "decisiva" de la televizor. Sau cele doua dosare penale deschise pentru mita electorala si "date in vileag" de presa cea viteaza.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Eu una nu as intelege ce mai este liberalismul daca s-ar alia cu comunistii.
Doctrinar, ar fi o blasfemie.

**************


Asta este drama "Partidelor Istorice"!
Imoralitatea asocierii politice cu partide opuse ideologic si necunoasterea sau indepartarea de la doctrina a membrilor sau sustinatorilor, au dus si vor duce la disparitia lor,mai intai a intrat in nefiinta PNT-ul, urmeaza PNL-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Lory, spuneai de Udrea. Pai se poate duce in Bahamas vreo 3 saptamani si apoi sa se intoarca cu forte proaspete ca sa conduca iar vreun minister daca iese sefu din nou presedinte. O sa se intoarca si guvernul care a speriat tara cu Boc in varf, cu nea Berceanu si Videanu, bucurie mare ca se prescriu belelele, cu toti soferii lui Boc, cu Udrea fericita ca scapa de urmarire si sa vezi iar distractie! Asa ca...votati-l fratilor pe Basescu, restul sunt bonus, ii primiti pe gratis! De platit vom plati toti, avem 5 ani la dispozitie, 5 ani de salarii, sporuri, prime, impozite si taxe de-o sa tot platim, 5 ani de foame si somaj si concedii fara plata, cu FMI calare pe noi, cu previziuni sumbre din afara si hahaieli, minciuni si urari de (sa traiti) bine de la Cotroceni!

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Rufus, ok, vorbim peste 5 ani.
Acuma gata, mai lasa-l pe Crin sa rasufle .

Apropo de Romania profunda, nu ma indoiesc ca asa a fost:

Citat:
Prin satele de pe langa Bucuresti, "exprimarea democratica" a unui vot a costat: PDL: 25 lei + 2chile de faina, 2 de zahar, o galeata si o gaina; PSD: 50 lei, doua chile de faina, zahar si galeata (fara gaina). Platite la vedere.
Multi oameni au primit de ambele parti, furand, deci, de la hoti. Nici o paguba.

Dar ma intreb in ce masura chiar tin cont oamenii de "cadourile" primite. In fond, n-au "daruitorii" cum sa-i controleze pe cine voteaza, nu?
Mie mai periculoase mi se par manip.ularile venite din partea oficialitatilor (primar, preot, etc) gen "daca nu votati cu x, nu mai primiti pensia/ ajutorul social"...

P.S. Gaina era vie?

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

eu una nu pot sa inteleg cum Crin, care promitea scaderea taxelor si a tvaului s-ar alia cu cumunistii care au ca dogma exact opusul liberalismului. Mi se pare ceva de neconceput. Probabil de aici se va trage scindarea PNLului. Sunt sigura ca nu toti liberalii vor manca asa o gogoasa...

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Eu una nu as intelege ce mai este liberalismul daca s-ar alia cu comunistii.
Doctrinar, ar fi o blasfemie.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |


Cum apreciezi tu faptul ca PD a trecut peste noapte de la stinga la dreapta, azi erau cu PSD linga partidele de stinga si miine au trecut linga partidul popular din parlamentul european.

Cum se cheama schimbarea asta brusca de doctrina a PD-ului? Blasfemie?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12

Lory, spuneai de Udrea. Pai se poate duce in Bahamas vreo 3 saptamani si apoi sa se intoarca cu forte proaspete ca sa conduca iar vreun minister daca iese sefu din nou presedinte. O sa se intoarca si guvernul care a speriat tara cu Boc in varf, cu nea Berceanu si Videanu, bucurie mare ca se prescriu belelele, cu toti soferii lui Boc, cu Udrea fericita ca scapa de urmarire si sa vezi iar distractie! Asa ca...votati-l fratilor pe Basescu, restul sunt bonus, ii primiti pe gratis! De platit vom plati toti, avem 5 ani la dispozitie, 5 ani de salarii, sporuri, prime, impozite si taxe de-o sa tot platim, 5 ani de foame si somaj si concedii fara plata, cu FMI calare pe noi, cu previziuni sumbre din afara si hahaieli, minciuni si urari de (sa traiti) bine de la Cotroceni!

Marilena
Blogul meu

Marilena,nu are cum sa se intoarca guvernu boc ca lumea negociaza.Vezi,tu mi-ai confirmat concluzia la care ajunsesem pe celalalt topic:zilele alea de concediu fara plata au influentat rezultatul votului,si nu neaparat B
Eu una cand m-oi lamuri de unde are Mircea Geoana sa dea la tot poporul tot ce vrea poate cine stie il voi considera un as al economiei si imi voi schimba parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

io am alta curiozitate: daca exista cineva pe forum care n-a votat si pentru referendum, sau care stie de la vecinu' costica - cei care au ales doar prezidentialele cum au marcat chestia asta pe lista? adica, ma astept sa fi fost doua spatii pentru semnatura (chiar 3 pentru vecinii din voluntari) si in caz ca le doreai pe toate, sa iscalesti de 2 ori. ma insel? iar daca iscaleai numa' pentru presedinte, cum iti marcai refuzul pentru referendum?



eu nu am votat pentru referendum

erau liste separate pentru prezidentiale si pentru referendum. m-au intrebat daca votez pentru referendum si am zis ca nu, am semnat numai pentru alegerile prezidentiale


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Incep sa regret votul de duminica.Pacat.Prin votul asta speram in refacerea Aliantei DA sub un premier liberal cu un program de dreapta si opozitie puternica -PSD.
Mi-e peste putinta sa vad gasca vesela de la pesede lucrand cuminte pentru propasirea neamului sub bagheta unui prim-ministru liberal.Deja Vanghelie creaza strategii,Nastase a prins curaj ,iar Iliescu se considera un avantaj pentru Geoana si cere stoparea raului cel mare.
Ps:Tocmai am citit ca Udrea e bine si inca in Ro si se apuca sa vorbeasca cand trebuia doar sa fuga si sa se ascunda.Pacat.Cu cat pleaca mai repede ,cu atat mai bine pentru candidatul pe care il sustine.

Mergi la inceput