Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *109*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Ei, cum de nu ati mai scris voi jdemii de capitole, cat am fost eu pe afara?

Tufetele, nu stiu cum s-a intamplat (s=a marit armata...) dar raru si-a schimbat , in rau, programul. Adica, se trezeste dimineata pe la 8-9, asta e bine. Ne jucam un pic, mancam tzatzi si pe la cel tarziu 10, 10 si putin adoarme iar. Si doarme cam pana pe la 12, chiar 1. Ne iubim, ne spalam, ne jucam si mancam. Aici apare problema...ca nu stiu ce sa ii dau...sa ii dau mancare de pranz (legume cu ceva) ca deh, e deja spre 1 la amiaza, sau sa consider prima masa din zi si sa ii dau un mizilic (adica fructe cu ceva). Oricum, ce i-as da dureaza vreo ora masa ca de, fapt nu prea ii este foame. Ok, fie ce o fi , plecam afara, ne plimbam. Cand vine e rupt de somn de zici ca il duc la coasa si evident, adorme cam pana pe la 5, chiar 6 uneori. De la ora aia, iar intrebare Ce ii dau sa manance (fructe cu ceva sau legume cu ceva)? De cele mai multe ori ii dau legume cu ceva insa am constatat ca ma apuca prea tarziu pt o masa copioasa si ma gandesc si la stomacul lui. Adica, eu nu manac mult si greu seara si sa ii dau lui... Si uite asa probleme existentiale am eu ca de fapt, Raru a inceput sa nu ii fie foarteee foame cum ii era odata de umbla cu gura deschisa dupa lingurita...

Oli, cu decalotatul...Stii ca eu am fost la doftor. L a Rares era chestie cam asa. Avea gaurica mica si pe dedesubt o gramada de mizerie de mi-a fost rusine cand a icneput dr sa scoata. Arata ca nespalat de vreo 7 luni . Insa durerea si disperarea mea este alta. Dr l-a decalotat de tot, toate bune si frumoase, eu am executat miscarea in fiecare zi de 2 ori, dar....uimire a inceput sa se lipeasca pilicica la loc de caputzul putzei. Adica iar va trebui sa ajung la dr, cred, sa mai faca operatiunea odata. Astept sa merg peste 2 sapt la dr de fam sa vad ce zice si apoi decid.

M-am intins cat o zi de post.

Poze Raru
Poze noi

Raru, tziparul lui mami
AM NEVOIE DE CODUL DE BARE AL PRODUSELOR HAPPY - VA ROG SA IMI DATI UN PM DACA SUNTETI DISPUSI SA IMI TRIMITETI. MULTUMESC.


Si eu ma plangeam ca nu e timp sa manance atatea mese.. Eu in mod normal ii dau fructele pe la 10-11, chiar 12 cateodata, dar daca s-a facut 12:30 - 13 ii dau direct legumele, chiar daca n-a mancat fructe, iar fructele i le dau dupa-amiaza pe la 16 - 17 cand in mod normal papa iaurt.


Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

da, celulele stem din dintii de lapte (de la 4 la 14 ani) sint chiar mai valoroase decat cele din sangele placentar.

Novus, voi vira si eu maine banii Vroiam sa-ti "comand" si eu o caciulita pentru baietei model 34 (de pe adresa comuna), marimea 48 cm, exact culorile alea turquoise+gri+ata galbena Nu mai stiu cat costa... Si o intrebare express de la sotul meu: poate sa faca vecina ta si in culorile alb+visiniu, sa scrie Rapid si sa puna emblema?



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ce slaba miscare azi! Sotzioru' meu se uita la "maaareaa confruntare", io n-am rabdare sa le ascult prostiile. Dar vad ca aici a pierit euforia de ieri.
Tufete, io cand citesc meniurile bebeloilor vostri, ametesc; daca ar fi sa compar cu ele, Sophiphica e practic nediversificata. Si cam asa e, ca de-o luna de cand am inceput cred ca a mancat in total cam 150-200 de grame maximum de mancarica...Apa si sucuri deloc. No, ce sa zic, a ajunge si ea sa manance cu timpu', ca doar n-are ca target Fashion TV.
Noi am sunat la cabinet dar tanti doctor n-a fost azi, mergem luni, desi la ce mi-ati zis voi m-ati linistit. Dar mergem sa fim siguri, desigur.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Buna

La multi ani Sorina Maria,Ana Bianca,Bianca Ioana si Bogdan Andrei
La multi aniGigelica20


Monica mami de Timeea Alexandra , avem 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Asta vroiam si eu sa zic, nu e nimic grav. Ianis vreo 3 zile a harait, dar nu constant, doar asa cand era pe burtica si foarte rar, nu l-am luat in serios, dar cand a mai si stranutat ieri dimineata, repede i-am pus 4,5 ml de Eferalgan in lapte, si i-a trecut haraiala


Nici noi nu sintem cuplati pentru ca in perioada incuscririlor eram abia dupa nastere. Lui Ianis cel mai mult ii place de Alexandra, dar e a lui Petru, se stie, pe Sophiphie a vrajit-o Ian cu declaratia de amor din cronica locala, Teona nu a mai intrat pe aici, ne inscriem si noi pe lista petitorilor?


Ce sa zic, azi cand eram in parc s-a apropiat una de la o fundatie de noi si m-a intrebat cate-n luna si-n stele: ce culoare ii sint ochii? (ce relevanta avea, bebe oricum dormea ), cate luni are?, cate kile are? etc. Cand i-am zis ca 7,5 Kg s-a mirat, fii-sa tot de 7 luni are 15 Kg A hranit-o cu Nan de la nastere, acum zicea ca papa cat un adult si se mira ca lui Ianis i se vad degetelele la manuta, ca la fii-sa e grasime in loc de degetele Si am intrebat-o: pai, si e bine? A corectat-o prietena ei ca la Ianis greutatea e bine proportionata la cei 70 cm, pe cand fii-sa e mica si grasa.


Am intrat la idei... daca la puseul ala de 6 luni manca mult si des, dintr-un borcanel mare nu se satura, ii faceam 2 fructe si le manca cu pofta, iaurtelul de 150 gr il radea, lapte sub 180 ml nu se punea problema, acum mananca la 1/2 Mai mult ii arde de joaca Cum sa-i cresc pofta de mancare?? Sa-i raresc mesele? Sa renunt la unele dintre ele?


In rest e hiperactiv si fericit, sta in picioruse sprijinit de ceva, in patru labe, in fundulet, merge sustinut, lalaie toata ziua "mamamama", "boaboaboa", "dadada", dintisori inca nu are Si e un mare gagicar, soarbe din ochi prezentatoarele TV cu par lung, zambeste domnisoarelor prin hipermarketuri si comunica/rade/da pup (isi apropie nas de nas) fetitelor de varsta lui



Ayla, e superb albumul ghioceilor inramati N-am tupeul sa te rog si eu pentru o poza, cred ca te-ai plictisit deja..



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

sa inteleg ca v-a scos vremea frumoasa afara din casa????????? ca si pe noi ne-a scos de 2 ori (bine, o data in interes de servici pt mami, da' a adormit mutz mic in masina pe drum, asa ca l-am tinut afara inca vreo 40 de minute sa-si faca somnicul); copilul asta al meu cand nu-l doare nimic este absolut fantastic; a avut 2 zile de vis, nu a plans absolut deloc, n-am vazut lacrima la el, rade in hohote (uneori provocate de gadiliciul lu' mami... ce vreti, nu pot sa ma abtin sa nu-l jughinesc putin.. la fiecare 5 minute), se uita curios la straini, fara sa se incrunte.. ii studiaza o perioada si dupa aia le arata gingiutele.... sper sa-l mai tina cateva zile, ca e delicios; si cu super program de masa, ce sa zic, papa la 3 ore, mai trag eu de timp uneori, e adevarat, dar nu chitaie; in seara asta nu-mi mai suportam un titi nesupt de.. la ora 9; adica azi am papat asa: 2 titi azinoapte, la 9 titi, dupa care fructe, iar titi, iaurt cu cereale... si titi de seara... vorba fetelor, azi n-am incadrat legumele in program... da' am preferat repede iaurtul ca maraia rau de foame cand ne-am intors din oras, si nu mai avea el chef sa astepte pana-i incalzeam, blenduiam legumele... si oricum... nu prea le iubeste
am facut o gramada de treaba la bucatarie, ca evident cristi nu se atinge de nimic si-mi mai asteptam si socrii in vizita.....asa ca acuma ma doare raaaaau spatele; ma duc sa fac o baitaaaaaaaa.. si revin, evident

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel la 7 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Dyanna raportez primul kil dat jos cu Monti. In mai putin de o saptamana.

Inapreda na ca acum ca am rezultate ma bag si eu in vorba. Io nu stau sa adun IG-urile alimentelor, ci respect singura regula esentiala: nu combin glucide cu lipide. Si mananc de 3 ori pe zi si intre mese daca mi se face foame/pofta de rontzait bag un fruct. Mancare gatita bag la pranz, da' nush daca ou cu spanac sau praz cu masline se cheama gatit Dimineata ori branza si iaurt cu cereale (fulgi de ovaz bio, neexpandati), ori un mezel si un ou, seara ori iaurt simplu, ori o cutie de ton si ce rest de legume mi-a mai ramas de la pranz.

Abia astept sa fiu ca la recorduri si noi stam cam prost asa, cam ca Dyana

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna seara!Si eu sunt uimita ca am avut doar doua pagini de citit. Cel mai tare se bucura Aris, ca se duce la somn mai devreme, daca nu a facut-o deja, la cat a dormit asta noapte.Gianina, imi pare rau ca nu am idei mai bune care sa iti fie de ajutor. Numai bine va doresc si multi pupici Fetelor, azi a venit fratele meu acasa (lucreaza in Bucuresti) si dupa ce mi-a tinut o teorie ambitionista despre faptul ca tb sa mai slabesc , asa ca m-a luat frumusel de-o manuta si m-a dus sa-mi fac abonament la sala . Amuzant e ca la ce manechina mi-a spus el c-o sa fiu dupa o luna de sala, abia astept ziua de luni (doar nu v-ati gandit c-am inceput de azi, desi el asa ma sfatuise)Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

aaaaaaaa, am uitat sa va zic : mutzu meu de azi a inceput sa intinda manutele cand vrea in brate; drept pentru care l-a terminat pe cristi, ca s-a topit asta tot cand a intins manutele la el; se uita la mine, si-i era frica sa-mi zica sa ma uit la ala micu... si eu nu intelegeam ce vrea el sa zica.... abia dupa ce l-a luat in brate mi-a zis; ..... pai eu stiaaaaaaaaaammmm, ca doar azi asta a facut toata ziua smecherasul meu.... bine, cum sa nu faca, cand de fiecare data primea sute de pupicei si-l aruncam in sus, si-l faceam avioane.... normal ca a reptat figura de cate ori a putut; ma topeste copilul asta de tot
gata, acuma chiar plec la baita

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel la 7 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

sa inteleg ca v-a scos vremea frumoasa afara din casa?????????


daaa si pe noi am fost 3 ore din care am facut nani 1 ora ...acum a cazut lata de somn

Citat:
citat din mesajul lui dyana27
copilul asta al meu cand nu-l doare nimic este absolut fantastic; a avut 2 zile de vis, nu a plans absolut deloc, n-am vazut lacrima la el, rade in hohote (uneori provocate de gadiliciul lu' mami... ce vreti, nu pot sa ma abtin sa nu-l jughinesc putin.. la fiecare 5 minute),


sau poate este si starea ta de spirit de vina ...mutunelul simte ca mami e mai linistita

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
"nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai" - A. Lincoln

Mergi la inceput