DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

adevarat cristi_2003, cand te bagi intr-o casatorie cu cineva care are un trecut e tare bine sa te gandesti daca poti duce chestia asta sau nu...decat sa descoperi pe traseu...eu cred ca taman din aceasta cauza se ajung la atatea probleme, din cauza ca se mizeaza ca marea majoriate a barbatilor isi refac viata ca si cum nu ar avea obligatii fata de copii din casatorii anterioare...ce zic probabil multe femei," lasa ca si asa copilul a ramas la mama, eu ii fac altul si trebuie sa se ocupe de actuala familie"...daca toti tatii ar fi ca fostul sot al Adinei, eu zic ca femeile ar fi un pic mai reticiente pt ca sunt si femei posesive care vor barbatul doar pt ele, ca pana la urma daca suntem ingaduitoare fata de relatia tata-fost copil ar trebui sa fim ingaduitoare si pt relatia sot-mama lui, sot-sora lui si tot asa deci ar trebui sa fim constiente ca avem un loc al nostru in viata lui si nu neaparat cel principal.


Foarte corect.

Din pacate (si la subiectul asta s-a demonstrat) sunt multi care gandesc cum ai spus tu mai sus, deopotriva barbati si femei. Cred ca la capitolul asta suntem cu vreo 50 ani in urma altor tari, dar cine stie, poate generatiile urmatoare vor intelege ceea ce inseamna un copil cu necesitatile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Adina...iti dai seama la cate capitole suntem in urma altor tari in ceea ce priveste aceste relatii ...mama-tata-copii sau sot-sotie si tot ce e legat de cuplu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Pai abia aici e diferenta. Nu, fostul meu sot nu s-a recasatorit, si sunt convinsa ca daca ar face-o si-ar alege o persoana care sa inteleaga la modul absolut obligatiile si sentimentele pe care le are fata de copil.
Nici nu-si mai doreste alti copii. Eu personal nu cred ca ar fi bine pentru fetita noastra sa mai aiba el alti copii, el stie asta, si conteaza in deciziile sale.



Bun, este o mare mare diferenta. Si faptul ca sotul tau tine cont de parerea ta cum ca el nu ar trebui sa aiba alti copii este alt lucru deosebit. Sunt curioasa ce se va imtampla daca ii va iesi in cale o femeie pe care o va iubi si sentimentul va fi reciproc. Sau nu mai are dreptul nici la asta?





Si daca femeia aia deosebita nu are avea copii si si-ar dori sunt curios de parerea cui va tine cont....Chiar crezi Adina ca va spune nu?Un barbat div nu se mai casat decat daca se indragosteste rau de tot..nu mai e pusti.Caz in care isi doreste copii cu sotia mai ales daca ea nu are.Orice femeie are dreptul sa fie mama nu numai TU!!!Femeia speciala din viata lui (daca va exista vreodata) ARE ACELEASI DREPTURI pe care le-ai avut si tu cand ii erai soata.
Adina , te va lovi rau vestea cand ex sotul se va casatorii si mai les daca ar avea copii.Cel mai bine ar fi sa nu te mai intereseze daca sau nu mai face copii.E treaba si dreptul lui.
Eu de abia dupa ce am div am intalnit femeia vietii mele si cu EA mi-am dorit copii.

Toate probl mele cu exa au inceput cand m-am casatorit si am mai avut copii.De ce doamnelor daca div va mai intereseaza ce face exul de parca v-ar insela pe dvs???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Petrica, ai inteles gresit. Eu cred ca fostul meu sot chiar este un candidat potrivit pentru a face alti copii, dupa comportamentul pe care il are cu copilul nostru, este un tata minunat. Dar nu toti barbatii divortati sunt la fel ca el, imi pare rau ca toti au dreptul sa faca alti copii.

Desi bine spunea cineva mai sus, faptul ca un barbat isi ignora copiii dintr-o casatorie anterioara, pentru o femeie, este un semnal de alarma ca nu si-a ales cum trebuie partenerul potrivit, si ar trebui sa fuga cat o tin picioarele de astfel de exemplare care nu-si urmeaza decat propriile placeri si instinctul de reproducere. In eventualitatea unui divort copiii lor vor ajunge in exact aceeasi situatie, ignorati de tatal biologic si privati de dragostea de tata.

In alta ordine de idei, eu cred ca majoritatea barbatilor divortati vor sa se insoare. Poate dorinta asta vine si din faptul ca ei isi gestioneaza viata mai greu singuri.
Spre deosebire de fostul meu sot, intrucat el ia in calcul ca o viitoare casatorie i-ar influenta relatia cu fiica lui. Totusi orice este posibil in viitor, dar eu am incredere in el ca va actiona cum se cuvine si nu-si va ignora copilul in favoarea altora, mai proaspat aparuti. Si da, ai dreptate, daca va ajunge sa o ignore si sa nu-i mai raspunda la nevoi (si aici ma refer la nevoile ei de dragoste si atentie paterna), voi fi foarte dezamagita. Am totusi speranta ca nu se va intampla.

Referitor la drepturile altor femei de a face copii...pai drepturile astea sunt neingradite, dar nu vad ce legatura au cu mine, copilul meu sau fostul meu sot. Decizia de a face copii e a lui, nu doar a femeilor de care vorbesti. Eu am spus ce gandeste el acum, si anume ca nu-si mai doreste alti copii. Nici eu nu-mi mai doresc dar asta nu inseamna ca este exclus sa mai am alti copii, ci doar ca este improbabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Adina, teoritic este foarte adevarat ce spui. Practic cam greu,multe femei sunt posesive, vor barbatul doar pentru ele.
Daca nu ar fi asa,nu ar aparea probleme in cuplu nici cand e vorba de soacre, nici cand e vorbna de cumnate, nici de colegele de servici, deci nici de fosta sotie si copii.
Poate ai sa spui ca in cazul copiilor e ceva diferit. Eu nu cred, pt ca "noi" femeile, vrem atentia sotului in exclusivitate.
Vrem sa fim pe primul plan si vrem sa stim ca noi contam pt el cel mai mult.
Esti constienta ca daca ar fi altfel,nu am mai fi deranjate ca isi iubesc mama foarte mult sau sora sau orice alta ruda de sange, valabil si pentru copii. Vorbesc cu "noi" pt ca ma refer la toate femeile in general. Toate trecem uneori prin asta.
Nu stiu exact ce probleme are Petrica, dar sigur i-ar fi mai usor daca fosta sotie ar gandi ca tine Adina.
Avem diferite momente in viata, uneori obosim daca tot innotam contra valului, chiar si in ceea ce ii priveste pe proprii copii, atunci cand sunt in ograda altcuiva. E greu cu ei in propria casa, mai ales daca cresc si sunt rebeli.
Sunt atatea cazuri in care apar rupturi din cauza propriului copil, ca sotia ofere afectiune mai mult copilului decat sotului sau chiar si invers, Plus ca de multe ori copilul dintr-o casnicie anterioara e asociat cu fosta sotie.

Fara a ma indoi de calitatile sotului tau de tata, dar inclin sa cred ca si la el ar fi o usoara schimbare de atitudine fata de voi daca ar gasi femeia care sa-l motiveze sa ramana cu ea.
Stii, vezi si tu cat timp ramane,concret si pragmatic,nu ai cum sa tragi de el sa-ti ajunga pt tot. Practic, nu poti duce doua familii,in mod egal daca ai copii din ambele.
Eu una as fi ales singuratatea decat sa ma casatoresc cu un barbat care sa mai fi avut copii din alta casnicie, tocmai pt ca sufar si asa emotional de lipsa de afectiune( probabil o fi si la mine o tara), dapai sa o mai impart si cu altcineva. Cred ca mi-ar fi fost greu sa vad ca alearga la orice nevoie a copilului lasandu-ma pe mine balta. Chiar daca as fi inteles, as fi suferit, pt ca si eu sunt o femeie normala care vrea totul de la un barbat,adica o femeie egoista si posesiva. Asta in cazul in care il iubesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

Nu stiu exact ce probleme are Petrica, dar sigur i-ar fi mai usor daca fosta sotie ar gandi ca tine Adina.



Pai fost sotie a lui Petrica a gandit ca Adina...pana cand Petrica s-a recasatorit. Pana una alta Adina nici nu gandeste asa departe, are incredere ca fostul ei sot va face cum se cuvine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_ella2005 spune:

citat din mesajul lui Adina Iulia

Pai abia aici e diferenta. Nu, fostul meu sot nu s-a recasatorit, si sunt convinsa ca daca ar face-o si-ar alege o persoana care sa inteleaga la modul absolut obligatiile si sentimentele pe care le are fata de copil.
Nici nu-si mai doreste alti copii. Eu personal nu cred ca ar fi bine pentru fetita noastra sa mai aiba el alti copii, el stie asta, si conteaza in deciziile sale.


Referitor la drepturile altor femei de a face copii...pai drepturile astea sunt neingradite, dar nu vad ce legatura au cu mine, copilul meu sau fostul meu sot. Decizia de a face copii e a lui, nu doar a femeilor de care vorbesti. Eu am spus ce gandeste el acum, si anume ca nu-si mai doreste alti copii. Nici eu nu-mi mai doresc dar asta nu inseamna ca este exclus sa mai am alti copii, ci doar ca este improbabil.




Adina, scuze, din pacate, din acest punct de vedere, Petrica cam are dreptate. Se pare ca nu ai spus decat ce gandesti tu acum, nu el; tu personal nu crezi ca ar fi bine pentru fetita voastra ca EL sa mai aibia alti copii. Faptul ca tu, la un moment dat, ai facut un copil cu el nu iti da nici un drept sa ii ingradesti dreptul altei femei de a fi mama. Aceasta decizie ii apartine in exclisivitate lui si femeii respective, tu nu ai nici un loc in ecuatia asta. Singurul tau drept este de a hotari daca tu vei mai avea sau nu copii, situatie pe care o vezi putin probabila, dar nu imposibila.
O intrebare: daca te vei recasatori si vei hotari impreuna cu sotul sa aveti un copil, iar exul nu e de acord deoarece el personal nu considera ca ar fi bine petru fetita voastra ca TU sa mai ai alti copii, ce vei face? Are el vreun drept sa ii ingradeasca altui barbat dreptul de a fi tata? Are el vreun drept sa iti ingradeasca tie dreptul de a mai avea copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Tot citind la acest subiect, eu as introduce o lege ca la musulmani: acolo poti sa ai un numar de x sau y neveste, cu conditia sa faci fata si sa le tratezi in mod egal. Daca cumperi uneia o esarfa, cumpara la fiecare. Timpul tau liber, noptile, le imparti in mod egal intre ele.
Deci daca un tata are posibilitati financiare de ce sa nu faca zeci de copii, cu conditia sa se ocupe si de ceilalti. Ok, normal, cu copiii "actuali" stai mai mult, pt. ca stai cu ei. Dar sa fie timp suficient si pt copiii din prima casnicie. Chiar si la 2 noaptea, daca trebuie dusi la spital, sau trebuie adusi acasa de la petrecere.
Si sincer, legislatia actuala cred ca nu e destul de aspra cu parintii rau-platnici de pensie alimentara. Cine a fost in stare sa faca copii, sa fie in stare si sa-i creasca, asta e parerea mea. Despre pensiile alimentare: pai si acolo e prea slaba legislatia, mai ales in cazul familiilor cu mai multi copii, destramate. Deci daca exul meu face la actuala vreo 3 copii (off topic: sunt pusi pe treaba "tinerii", consuma deja al treilea flacon de Durex play de cand sunt impreuna, asta fiind observatia lui fiu-meu) si o paraseste, atunci aceea treime din salariul lui se va imparti la 5 in loc de 2. Asta inseamna ca cei 100 lei cat iau dupa copiii mei (oficial), se vor micsora la 40- partea mea, si 60 pt ceilalti trei copii. Noroc ca nu e cazul inca...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

gabi, daca ar fi ca la italieni, sa lasi mai mult de juma copiilor si sa trebuiasca sa platesti si pensie fostei sotii, cred ca toata lumea ar fi mult mai "familista" incepand cu prima casnicie...si nu cred ca numai la italieni, a fost numai un exemplu de care stiu sigur...sa vezi ce prudenti sunt italienii acum cand e vorba sa se casatoreasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

M-ella2005, mai redau o data ce am clarificat acu' vreo 3 pagini pentru accept, dar probabil ca nu cititi toate postarile:


Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Pai abia aici e diferenta. Nu, fostul meu sot nu s-a recasatorit, si sunt convinsa ca daca ar face-o si-ar alege o persoana care sa inteleaga la modul absolut obligatiile si sentimentele pe care le are fata de copil.
Nici nu-si mai doreste alti copii. Eu personal nu cred ca ar fi bine pentru fetita noastra sa mai aiba el alti copii, el stie asta, si conteaza in deciziile sale.



Bun, este o mare mare diferenta. Si faptul ca sotul tau tine cont de parerea ta cum ca el nu ar trebui sa aiba alti copii este alt lucru deosebit. Sunt curioasa ce se va imtampla daca ii va iesi in cale o femeie pe care o va iubi si sentimentul va fi reciproc. Sau nu mai are dreptul nici la asta?




N-as vrea sa se inteleaga gresit. El nu de parerea mea tine cont si de aceea nu mai vrea copii, ci de faptul ca alti copii i-ar limita mult posibilitatile de a avea grija cum se cuvine de fetita noastra.

Oricate s-ar mai scrie aici, pentru mine este absolut evident ca odata ce un parinte care nu are copilul incredintat isi reface viata si face alti copii, copilul din casatoriile anterioare are de suferit.


M_ella, e mai clar acum, sau insisti sa crezi ca este parerea mea exclusiva ca el nu mai doreste copii? Mai citeste o data postarile, am explicat destul de clar.

In fine, rolul subiectului era altul. Rolul unui tata este mult mai vast decat a plati niste bani si a-si vedea copilul din 3 in 5, fie ca se recasatoreste, fie ca nu.

Nu stiu ce despicam aici firul in 4. De-ar fi toti tatii ca fostul meu sot, nici nu s-ar mai fi deschis subiecte ca asta. Din pacate nu sunt, multi isi flutura drepturile de "a-si reface viata", chit ca asta se intampla prin sacrificarea sentimentelor copiilor lor.

Mergi la inceput