Next... guvernul Negoita la rand

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Daca privatizarile din domeniul energiei constituie de fapt miza cea mare, hai sa vorbim despre asta:


http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-5923612-videanu-vrea-privatizeze-managementul-companiilor-energetice.htm

"In cazul primei societati care va avea o cota de piata de 48%, in urma combinarii resurselor lignitului cu productia hidro si cea nucleara, se va obtine un pret mediu de productie de 44 euro pe MWh. In cazul celei de a doua societati care va avea o cota de piata de 44%, combinatia huila + apa + gaze naturale ar determina un cost de 45 euro pe MWh. Aceasta in conditiile in care la ceilalti producatori, costurile depasesc 100 de euro ajungand pana la 144 de euro pe MWh. In acest moment, Hidroelectrica, cel mai ieftin producator, are costuri de 26 euro pe MWh, iar Termoelectrica, cel mai scump producator, produce cu peste 100 euro pe MWh."


Si un citat dintr-un comentariu la acest articol:


"Petrom evaluat la mai putin de 10% din MOL

Compania ungara de petrol, MOL, este evaluata la aproximativ 14,5 miliarde de dolari.
Azi, confrom Reuters, a vandut 8% din actiuni unei firme din Oman cu aproximativ 1,3 miliarde de dolari, adica fix atata cat a obtinut Romania pe Petrom, singura diferenta intre Petrom si MOL fiind ca Petrom detinea si rezerva de petrol a Romaniei si jumatate din cea de gaze.
Asta arata inca o data faptul ca atat strategia energetica cat si buna guvernare din perioada pre 2004 a fost extrem de proasta, cu pierderi, iata, extrem de usor de calculat.
In timp ce MOL a devenit independenta imediat dupa 1990, avand o strategie de dezvoltare proprie, fara interferentele politicului, Petrom a fost folosita in scopuri politice, fie ca a fost vorba de pastrarea unui numar de angajati prea mare (cu pierdere de votanti) fie, mai ales, ca o vaca tocmai buna de muls de catre clasa politica.
Iar modul in care a fost privatizata, pe ultima suta de metri (povestea guvernantilor de atunci fiind ca altfel nu am fi intrat la timp in UE datorita neinchiderii capitolului pe energie), in graba si fara a-i maximiza valoarea, ma face sa ma intreb cum e posibil ca cei care au tolerat situatia de la Petrom nu numai ca nu baga capul in pamant de rusine, dar dau azi si lectii despre buna guvernare.
Din pacate, nu am invatat nici pana in 2008 lectia Petromului: companiile din domeniul energetic continua sa ramana in aceeasi structura, opaca, de conducere; cu numiri pe criterii politice, fara a lega activitatile acestor firme (cum ar fi Romgaz) de strategia energetica, fara a da socoteala asupra modului cum gestioneaza bunul public."



Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Iti spun yo...comentariile sint scrise de niste amatori...ca nu ai cum sa compari o vinzarea din anul 2004 cu o vinzarea din 2008.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Dar sa comparam privatizarea doar a managementului unei societati(MOL) cu privatizarea unei alte societati(Petrom) cu tot cu rezerva de petrol si gaze , ce zici, putem?


Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Nu stiu daca are vreo relevanta ce spun eu, asa cam din "putzul gandirii" dar clar nu vreau turul II Basescu-Geoana.

Vreau tur II Antonescu-Basescu pentru ca:
- amandoi sunt din partide de dreapta
- amandoi sustin cam aceleasi lucruri
- mai curand PSd-isti voteaza Basescu decat Antonescu.

De aceea, in functie, de cum vor arata ultimile sondaje, daca Basescu are un procent confortabil s-ar putea ca in turul I sa-l votez pe Antonescu.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Nu te poti lua dupa sondaje ca manipuleaza

Cred ca mai bine cauti informatii de exit polls pe net, ca de ex www.pesurse.ro/2009/11/inflaie-de-exit-poll-uri-la-alegerile-prezideniale.html" target="_blank">aici

PS> Si eu vreau sa intre Antonescu in turul 2


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Tocmai am luat fetita de la scoala. In poarta scolii, afara, nu in curte, un grup de pesedisti imparteau peste gard copiilor baloane rosii cu Geoana presedinte. I-am spus copilului ca poate sa ia gripa porcina de la baloanele alea, altfel nu cred ca reuseam s-o iau de acolo fara sa planga.

Pene colorate... cate putin din toate!


Eu as fi luat de ce sa strici bucuria copilului

Am observat ca s-au inmultit afisele electorale cu Geoana si s-au schimbat alea ale lui Basescu (sint pe saptamini), pe unde trec eu cu masina numai 2 sint cu Antonescu.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei





Sirimie, nu cred ca voi putea vreodata in viata sa privesc relaxata ceva legat de PSD. Ca studenta m-au fugarit minerii, oamenii de la IMGB, m-am conversat noaptea la telefon cu "binevoitori"... Deja sunt setata, cand vad rosu, nu ma astept la nimic bun!

PS: Vad ca privatizarile din domeniul energiei, nu va starnesc interesul.

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Cl,daca iese Geona am sa ma gandesc la modul serios sa emigrez.
Am sa deschid un topic in care sa-mi spuna fetele din Diaspora unde am sa ma simt mai bine:respectata,asigurata,nord(Suedia) sau sud(New Zeeland),etc.

P.S.Edit.Fetelor infocate ca sustinatori ai lui CA,daca nu iese CA in turul 2 voi cu cine votati,cu Geoana(ca sa ii faceti in ciuda lui baselu!)sau cu Basescu?



pai si rosia montana...insula serpilor...platoul de pe fundul marii negre? le lasi si pleci la capatul pamintului?


Guestus,eu postez serios sau comic(genul haz de necaz), dar pt. subiectul RM sau Insula Serpilor chiar ma doare sufletul ca nu sunt romani care sa reactioneze la marsaviile comise cu comorile tarii.
Daca s-ar mobiliza mai multi cetateni si ar insista pe aceste probleme poate am clarifica apele si s-ar impune preturi decente la energie!
Ar trebui sa fim mai putin "microbisti" si mai mult cetateni constienti care stiu ce vor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Nu stiu daca are vreo relevanta ce spun eu, asa cam din "putzul gandirii" dar clar nu vreau turul II Basescu-Geoana.

Vreau tur II Antonescu-Basescu pentru ca:
- amandoi sunt din partide de dreapta
- amandoi sustin cam aceleasi lucruri
- mai curand PSd-isti voteaza Basescu decat Antonescu.

De aceea, in functie, de cum vor arata ultimile sondaje, daca Basescu are un procent confortabil s-ar putea ca in turul I sa-l votez pe Antonescu.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Nu te poti lua dupa sondaje ca manipuleaza

Cred ca mai bine cauti informatii de exit polls pe net, ca de ex www.pesurse.ro/2009/11/inflaie-de-exit-poll-uri-la-alegerile-prezideniale.html" target="_blank">aici

PS> Si eu vreau sa intre Antonescu in turul 2


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Daca stai dupa rezultatele exit-poll votezi data viitoare, peste 5 ani, pentru ca alea au embargou pana la inchiderea urnelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Urmatoarea nominalizare pentru prim ministru: Adriana Dutescu (wtf is she?)

Nu intrati in panica! Remus Cernea o va propune. In vis. (cam anost tipul, tocmai ce vorbeste la duelul electoral second-hand. Recunosc totusi ca are muuuult mai multi neuroni decat cei trei papagali cu care se confrunta la tv)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

au embargou la TV nu pe net

adevarul e ca niciodata pina acuma nu am cautat sa aflu rezultate ale exit polls pe net inainte de inchiderea urnelor

o sa fiu curioasa daca vor exista pe net. dar sint aproape sigura ca vor exista



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sirimie, o sa incerc sa ma ghidez dupa sondajele facute de Gallup.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput