Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ena spune:

Multumesc pentru lamuriri.
Nu am putut sa-mi dau seama din suma daca sunt sau nu cei 200.
Oricum, am vazut ca Boc vrea sa faca indemnizatia de 600 si sunt foarte suparata....asta dupa ce au luat 15%.
Toata munca mea si tot stresul meu nu inseamna nimic....asta e.
Si asa nu inteleg cum au putut sa taie 15% de la MAME!
Multumesc si sper sa se intample ceva pozitiv pentru ca e dezastru pentru mamici daca se ajunge la 600.
Copiii mei sper sa ajunga sa traiasca intr-o tara cat mai departe de Romania , de oamenii de aici, de stresul de aici si de mizeria oamenilor "mici".
Sanatate!!! ca alearga virusii peste tot de la caldura asta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui Manuela77

Buna,
Sper sa nu fiu off-tpic cu intrebarea mea, dar am mare nevoie de un sfat competent.
Eu am muncit cu contract in strainatate 12 luni inainte de nastere. Conform acordurilor bilaterale am dreptul (si iau) indemnizatia de crestere a copilului. Fiul meu are 1 an si 8 luni. Voi primi indemnizatia pana in aprilie 2011. Problema mea e ca sunt insarcinata din nou si DPN este la inceputul lui iunie 2011. Deci sunt descoperita 2 luni: aprilie, mai 2011.
Este vreo posibilitate sa primesc in continuare indemnizatia pentru al doilea copil? Cum pot rezolva cu cele 2 luni care imi lipsesc? Daca imi platesc ssingura asigurarile sociale etc. in aceste 2 luni pot a primesc in continuare indemnizatia? Am dreptul la somaj pentru cele 2 luni?
Astept cu mult interes un raspuns.
Va multumesc!!!

Mamica de Radu (01.04.2009),11+


N-ai cum sa-ti acoperi singura - ci trebuie sa gasesti o forma de a obtine venituri in aceste doua luni: angajare, PFA, somaj etc.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).



Buna ziua,
Revin cu o nelamurire. Poate stie cineva si ma poate lumina si pe mine. Situatia mea e descrisa mai sus. Oare in perioada in care primesc indemnizatia de crestere a copilului se va socoti si la pensie? Intreb asta pentru ca eu a trebuit sa imi dau demisia de la fostul loc de munca si acum nu am contract cu nimeni, dar primesc indemnizatia pana anul viitor..

Va multimesc mult de tot!

Mamica de Radu (01.04.2009),12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Manuela77

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui Manuela77

Buna,
Sper sa nu fiu off-tpic cu intrebarea mea, dar am mare nevoie de un sfat competent.
Eu am muncit cu contract in strainatate 12 luni inainte de nastere. Conform acordurilor bilaterale am dreptul (si iau) indemnizatia de crestere a copilului. Fiul meu are 1 an si 8 luni. Voi primi indemnizatia pana in aprilie 2011. Problema mea e ca sunt insarcinata din nou si DPN este la inceputul lui iunie 2011. Deci sunt descoperita 2 luni: aprilie, mai 2011.
Este vreo posibilitate sa primesc in continuare indemnizatia pentru al doilea copil? Cum pot rezolva cu cele 2 luni care imi lipsesc? Daca imi platesc ssingura asigurarile sociale etc. in aceste 2 luni pot a primesc in continuare indemnizatia? Am dreptul la somaj pentru cele 2 luni?
Astept cu mult interes un raspuns.
Va multumesc!!!

Mamica de Radu (01.04.2009),11+


N-ai cum sa-ti acoperi singura - ci trebuie sa gasesti o forma de a obtine venituri in aceste doua luni: angajare, PFA, somaj etc.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).



Buna ziua,
Revin cu o nelamurire. Poate stie cineva si ma poate lumina si pe mine. Situatia mea e descrisa mai sus. Oare in perioada in care primesc indemnizatia de crestere a copilului se va socoti si la pensie? Intreb asta pentru ca eu a trebuit sa imi dau demisia de la fostul loc de munca si acum nu am contract cu nimeni, dar primesc indemnizatia pana anul viitor..

Va multimesc mult de tot!

Mamica de Radu (01.04.2009),12+


in legislatia actuala. perioada cat te afli in CIC este considerata vechime in munca.

pe noua lege a pensiilor acest lucru se va modifica.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

1. Data inceperii CIC este data depunerii dosarului sau cum?
2. Daca intru in CIC pana la 01.01.11, mi se va calcula indemnizatia dupa vechea formula?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

1. Data inceperii CIC este data depunerii dosarului sau cum?
2. Daca intru in CIC pana la 01.01.11, mi se va calcula indemnizatia dupa vechea formula?




Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si perluta Cezara (30.09.2010)
Asa s-a nascut Cezara


1. data inceperii CIC este ziua urmatoare celei in care s-a incheiat concediul de maternitate (postnatalul de 42 zile e obligatoriu), aceste doua concedii vin in completare. Data depunerii dosarului poate fi ulterior datei inceperii CIC, pentru ca termenul legal este 60 zile de la intrarea in CIC (recomandabil este sa-l depui cat mai curand si sa nu astepti finalul celor 60 zile, sa-l depui imediat ce intri in posesia documenteleor necesare, adeverinta de la locul de munca, etc pentru ca banii intra si ei mai repede daca dosarul este aprobat mai repede... altfel ai de asteptat)

2. noua lege nu se stie daca va afecta mamicile aflate deja in CIC la momentul intrarii in vigoare, mai mult ca sigur ca da, dar in cazul in care se va aplica numai pentru cele care vor intra in CIC dupa aplicarea legii, atunci incearca sa efectuezi doar concediul de maternitate obligatoriu (42 zile dupa nastere) si sa intri in CIC pana la sfarsitul acestui an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Ariadna, tocmai in ideea de a nu efectua integral concediul postnatal, vreau sa stiu cum trebuie sa procedez la depunerea dosarului pentru CIC, care este data efectiva la care se considera inceperea CIC, e specificata in vreo cerere sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Pai hai sa vorbim pe niste date ipotetice. Sa presupunem ca daca ai fi efectuat integral concediul de maternitate de 126 zile acesta ar fi expirat pe 3 ianuarie, si tu ai efectuat inainte de nastere 31 zile de prenatal. Nu vrei sa astepti 3 ianuarie si vrei sa depui dosarul in decembrie. Atunci avand in vedere ca nu esti restrictionata de cele 42 zile obligatorii pentru ca le-ai depasit oricum, poti sa soliciti medicului de familie care-ti elibereaza medicalul sa ti-l dea pe cel aferent lunii decembrie pana la data de 15 decembrie sa zicem.
Iei medicalul si-l duci imediat la serviciu, adica mai devreme decat de obicei (nu astepti sfarsitul lunii decembrie) si odata cu medicalul depui la personal si cererea de intrare in CIC si cererea de a-ti elibera adeverinta necesara dosarului CIC. In cateva zile vei avea adeverinta si poti depune dosarul la Agentia de prestatii. Asigura-te ca ai din timp toate documentele necesare, sa nu te plimbe cu dosarul si sa ai numarul de inregistrare pana in sfarsitul anului.
Eu am fost intr-o situatie similara anul trecut si asa am procedat, nu am asteptat sa-mi expire postnatalul si am intrat in CIC in decembrie iar pe 30 dec am depus dosarul.
Ce folos, insa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

pe datele de mai sus ipotetice data intrarii in CIC va fi 16 dec si ea apare pe adeverinta eliberata de angajator si care ramane la dosarul pe care-l depui la Agentia de Prestatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Deci rationamentul e valabil si daca cer concediu medical pana pe 30 decembrie si intru in CIC din 31 decembrie, nu?
Multumesc frumos, Ariadna33!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

prin concediu medical intelegi concediu de maternitate, da?
da, este valabil rationamentul. dar e cam la limita si e valabil numai in ipoteza ca dosarul la Agentia de Prestatii il depui in ianuarie pentru ca angajatorul va elibera adeverinta dupa data cand s-a incheiat concediul de maternitate iar la Agentia de Prestatii nu stiu exact care este programul de lucru cu publicul la sfarsit de an.

Mergi la inceput