Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2 | Autor: Mediajust

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Citat:
citat din mesajul lui bluekidoo

Buna seara.. Sunt insarcinata in 23 saptamani si nu sunt salariata, doar sptul este salariat. Poate sa-mi spuna cineva ce drepturi avem, ce acte trebuiesc depuse pentru a beneficia de aceste drepturi, unde si cand? Mentionez ca locuim in sectorul 5.
Daca nu stie nimeni imi puteti spune macar unde ar trebui sa ma interesez? Am inteles ca mamele fara venituri beneficiaza si de un ajutor banesc lunar dar nu stiu exact despre ce este vorba.
Va multumesc

Nunta 12.05.2007 --- http://s123.photobucket.com/albums/o296/blue_kidoo/

23+


Trusoul bebelusului - 150 lei, prima de nastere (de fapt, alocatia pentru nou-nascut) - 230 lei. Acestea se primesc o singura data, dupa nastere.
Alocatia lunara a copilului - 200 lei pana la 2 ani, 42 de lei dupa aia.
Mamele fara venit nu primesc niciun ajutor banesc lunar. In schimb, exista Legea 416/2001 care fixeaza nivelul minim al venitului pe care trebuie sa-l aiba o familie. Diferenta de la cat castiga efectiv si pana la acest cuantum stabilit se plateste sub forma de ajutor social, iar beneficiarul trebuie sa presteze un numar de ore in beneficiul comunitatii (daca este sanatos). Acest venit este de 313 lei pentru o familie de 3 persoane si de 390 de lei pentru familiile cu 4 persoane (este greu de crezut ca te incadrezi insa, dat fiind ca la calculul acestui venit intra inclusiv alocatia - deci din start ai 200 de lei, plus leafa sotului - probabil sari din socoteala).
De asemenea, exista ajutoare pentru plata incalzirii pentru iarna, daca venitul pe membru de familie se inscrie intre anumite cuantumuri (pe astea nu le mai stiu, ca le-au tot foit in ultima vreme).

Tatal are dreptul la 5 zile libere, si inca 10 daca a parcurs un curs de puericultura. Daca contractul lui de munca intra sub incidenta CCMN, primeste o leafa bonus.

Actele - cele obisnuite (certificate de stare civila, dovada veniturilor, cereri).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

multumesc mult pentru raspuns

Nunta 12.05.2007 --- http://s123.photobucket.com/albums/o296/blue_kidoo/

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

help si pe mine
din august mi-au oprit alocatiile copiilor, indemnizatie..tot..din cauza unui transfer ...in fine
acu am sunat sa intreb ce si cum...
1.decizia nu o voi primi prin posta (deja a trecut 1 an) ca nu au bani, ca s-au schmbat agentii, programe bla bla...
2. iau din urma alocatia lui codrin si indemnizatia mea
3. DIANA NU APARE IN PLATA CU ALOCATIE ?/???si cica nu am unde sa intreb ca sunt in "fara plata"...ce fac?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

help si pe mine
din august mi-au oprit alocatiile copiilor, indemnizatie..tot..din cauza unui transfer ...in fine
acu am sunat sa intreb ce si cum...
1.decizia nu o voi primi prin posta (deja a trecut 1 an) ca nu au bani, ca s-au schmbat agentii, programe bla bla...
2. iau din urma alocatia lui codrin si indemnizatia mea
3. DIANA NU APARE IN PLATA CU ALOCATIE ?/???si cica nu am unde sa intreb ca sunt in "fara plata"...ce fac?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



Cum adica "nu apare"? Probabil ca s-a suspendat plata din cauza transferurilor/adreselor/neridicarii.
In "fara plata" sunt oamenii, nu institutia, asa ca depui cerere de repunere in plata, in care ceri si alocatiile restante (ti se pot da doar pe ultimele 12 luni). Indici in cerere si nr. de dosar daca il stii (apare undeva pe fluturas, probabil si pe extrasul de cont daca i-ai primit prin virament pana acum).
Daca n-ai primit niciodata alocatia, trebuie vazut de ce - ori revii asupra cererii intiale, pe care ai depus-o dupa ce ai nascut, ori completezi cererea tip anexa la normele OUG 148 (daca n-ai cerut alocatie niciodata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

frumoasa povestea mea aici la legislative...romanica noastra!
deci te contrazic Mediajust....
Pentru Codrin imi da ceva alocatie restanta de prin 2007...:))nu ma intreba ce si cum ca nu stiu si nimeni nu stie sa-mi spuna ceva..."ziceti merci ca luati 350 si nu 120 lei"asta mi-au spus...da de unde exact nu stiu...
Sun sa intreb daca iau banii..cat..ca am si eu datorii ca toata lumea...mai ales restante ca de cand nu am luat banii..si ma ia doamna la rost..."nu intelegeti ca luati si din urma alocatia de 42 lei?"pai asta e pt Codrin...dar Diana nu aparea la ei niciunde dimineatza...revin la amiaz..au operat si iar "ziceti merci ca am operat prin telefon ca trebuia sa veniti"da am duse toate hartiile fir-ar..si cum au operat ei daca spun ca nu am hartogaraia la dosar?!
in fine pentru diana voi lua banii in ianuarie pentru ca nu au avut bunavointa sa opereze in calculator si cica nu ii intereseaza ca am nr de inregistrae de cand am rre depus dosarul...
DACA NU SUNAM?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

frumoasa povestea mea aici la legislative...romanica noastra!
deci te contrazic Mediajust....
Pentru Codrin imi da ceva alocatie restanta de prin 2007...:))nu ma intreba ce si cum ca nu stiu si nimeni nu stie sa-mi spuna ceva..."ziceti merci ca luati 350 si nu 120 lei"asta mi-au spus...da de unde exact nu stiu...
Sun sa intreb daca iau banii..cat..ca am si eu datorii ca toata lumea...mai ales restante ca de cand nu am luat banii..si ma ia doamna la rost..."nu intelegeti ca luati si din urma alocatia de 42 lei?"pai asta e pt Codrin...dar Diana nu aparea la ei niciunde dimineatza...revin la amiaz..au operat si iar "ziceti merci ca am operat prin telefon ca trebuia sa veniti"da am duse toate hartiile fir-ar..si cum au operat ei daca spun ca nu am hartogaraia la dosar?!
in fine pentru diana voi lua banii in ianuarie pentru ca nu au avut bunavointa sa opereze in calculator si cica nu ii intereseaza ca am nr de inregistrae de cand am rre depus dosarul...
DACA NU SUNAM?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



Unde ma contrazici, referitor la ce afirmatie a mea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

frumoasa povestea mea aici la legislative...romanica noastra!
deci te contrazic Mediajust....
Pentru Codrin imi da ceva alocatie restanta de prin 2007...:))nu ma intreba ce si cum ca nu stiu si nimeni nu stie sa-mi spuna ceva..."ziceti merci ca luati 350 si nu 120 lei"asta mi-au spus...da de unde exact nu stiu...
Sun sa intreb daca iau banii..cat..ca am si eu datorii ca toata lumea...mai ales restante ca de cand nu am luat banii..si ma ia doamna la rost..."nu intelegeti ca luati si din urma alocatia de 42 lei?"pai asta e pt Codrin...dar Diana nu aparea la ei niciunde dimineatza...revin la amiaz..au operat si iar "ziceti merci ca am operat prin telefon ca trebuia sa veniti"da am duse toate hartiile fir-ar..si cum au operat ei daca spun ca nu am hartogaraia la dosar?!
in fine pentru diana voi lua banii in ianuarie pentru ca nu au avut bunavointa sa opereze in calculator si cica nu ii intereseaza ca am nr de inregistrae de cand am rre depus dosarul...
DACA NU SUNAM?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



Unde ma contrazici, referitor la ce afirmatie a mea?

Oricum ar fi, e clar ca fiecare Agentie are maniere personale de a interpreta textele - si din acest motiv sunt mii de dosare in instanta de contencios - cele mai multe fiind, e drept, pentru deciziile de indemnizatie pentru CIC.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

mediajust..ai inteles gresit...
am inteles ce mi-ai spus tu..
am zis ca te contrazic..pentru ca la ei asta e raspunsul "colega e in fara plata-reveniti"
scuze ca ai inteles altfel


www.duracell-romania.ro/galerie-foto/lorellay/2/" target="_blank">[ Un vot pentru Codrin va rog mult!]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

mediajust..ai inteles gresit...
am inteles ce mi-ai spus tu..
am zis ca te contrazic..pentru ca la ei asta e raspunsul "colega e in fara plata-reveniti"
scuze ca ai inteles altfel


www.duracell-romania.ro/galerie-foto/lorellay/2/" target="_blank">[ Un vot pentru Codrin va rog mult!]



Voi putin off-topic, dar poate foloseste cuiva:
O amica a mea vine de cateva ori pe an in oras, unde are casa ramasa de la parinti. A mers la administratie sa-si plateasca un rest de impozit - si acolo stupoare: "concediu fara plata, program doar cateva ore pe zi la incasare...veniti maine".
Ma suna de acolo, si-i spun sa scrie frumos urmatoarea cerere:

"Subsemnata......., va rog sa-mi eliberati o dovada precum ca in data de...., ora...., in timpul programului de lucru al Serviciului taxe si impozite X mi s-a refuzat achitarea impozitului pentru proprietatea ZZ, ca efect al aplicarii Legii 329/2009. Va invederez ca, in conformitate cu art. 10 alin. 2 din aceeasi lege, trebuia asigurata continuitatea serviciilor de interes public. Cu stima,".

A inregistrat-o - dar n-a apucat sa ajunga la parter, ca a fugarit-o secretara directorului cu mii de scuze si brusc a aparut si o functionara care i-a luat banii.

Eu recunosc ca acest tip de atitudine este extrema, provocatoare si poate exagerata - dar poate cate o mica lectie nu strica functionarului public.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

. Ce-mi place.... ahh ce-mi place.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

super....
eu am nr de iregistrae de la ultimele acte depuse...si mi-au spus ca ce conteaza?
ar fi fost cred mai ok daca ma duceam personal si nu stateam gramada pe telefone...


www.duracell-romania.ro/galerie-foto/lorellay/2/" target="_blank">[ Un vot pentru Codrin va rog mult!]

Mergi la inceput