Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Da, concediul medicat e cel de maternitate; pai inteleg ca data depunerii nu are nici o relevanta pentru data inceperii CIC, nu? Ca data inceperii CIC este data de data terminarii concediului de maternitate si data din documentul prin care informez firma ca intru in CIC si trebuie sa-mi suspende contractul de munca, nu?

Inca ceva: eu daca am nascut pe 30 septembrie, veniturile pe ultimele 6 luni sunt cele din luna august inclusiv, fara septembrie. Eu am intrat in prenatal pe 17 septembrie, deci teoretic nu mai e nevoie de adeverinta de venit de la firma, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

data depunerii dosarului nu poate fi mai devreme de terminarea concediului de maternitate si nu poate fi mai tarziu de 60 zile de la expirarea concediului de maternitate. in rest da.

nu stiu despre care 6 luni spui, dar indemnizatia de crestere a copilului se acorda pe baza veniturilor nete din ultimele 12 luni anterioare lunii nasterii copilului, atentie! Respectiv indemnizatia este media acestor venituri. Adeverinta de la angajator este "piesa de rezistenta" a dosarului, pe baza sumelor trecute in ea se calculeaza indemnizatia CIC. Deci daca ai nascut in septembrie, vei avea pe adeverinta veniturile nete din perioada septembrie 2009-august 2010.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Indemnizatia de crestere a copilului se calculeaza pe baza veniturilor nete din ultimele 6 luni din cele 12 care constituie stagiul de cotizare. La mine ultimele 12 luni am fost in CIC cu primul copil, CIC care a expirat in luna in care l-am nascut pe bb2, deci luna asta nu intra la calcul, asadar nu as avea nevoie de adeverinta de salariu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Indemnizatia de crestere a copilului se calculeaza pe baza veniturilor nete din ultimele 6 luni din cele 12 care constituie stagiul de cotizare. La mine ultimele 12 luni am fost in CIC cu primul copil, CIC care a expirat in luna in care l-am nascut pe bb2, deci luna asta nu intra la calcul, asadar nu as avea nevoie de adeverinta de salariu ...

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si perluta Cezara (30.09.2010)
Asa s-a nascut Cezara


confunzi modul de calcul al indemnizatiei de crestere a copilului cu cu modul de calcul al concediului de maternitate, acela este media ultimelor 6 luni dar e vorba de venituri brute, si intr-adevar trebuie sa ai 12 luni cotizate inainte de a intra in concediu de maternitate.

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, versiune actualizata la 1 ianuarie 2009
"Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Asa e, ai dreptate .. dar tot nu as avea nevoie de adeverinta de la angajator ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Asa e, ai dreptate .. dar tot nu as avea nevoie de adeverinta de la angajator ..

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si perluta Cezara (30.09.2010)
Asa s-a nascut Cezara


te contrazic, ai nevoie de adeverinta pentru ca pe ea vor fi trecute alte informatii pe care numai angajatorul le poate furniza si le poate atesta, cum ar fi: data cand se incheie concediul postnatal, faptul ca ti aproba intrarea in concediul de crestere a copilului si altele http://www.primariaarad.ro/modules/Formulare/tipizate/pdf221.pdf

acest document, adeverinta sau anexa 2 l-au depus si mamicile care au trecut direct din cic1 in cic2, citeste aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145103&whichpage=26

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela_r spune:

buna ziua dragi mamici.
Imi cer scuze in primul rand pt ca nu am rabdare sa citesc tot forumul vostru pentru ca sunt sigura ca as gasi niste raspunsuri la intrebarile mele .
Am citit legile cu privire la concediul de maternitate, la indemnizatie si la concediu prenatal dar nu m`am prea lamurit.
Am un baietel de 1 an si 5 luni pt care primesc decat alocatia pentru ca nu am lucrat deloc cu carte de munca inainte.
In 22 februarie 2010 mam angajat cu carte de munca la o firma din oras care timp de un an reinoieste contractele de munca din 3 in 3 luni. Adica am avut contrac din 22 februarie pana in 1 iunie. Din 1 iunie pana in 1 septembrie si din 1 septembrie pana in 1 decembrie.
Prostia mea(dupa cum zice secretara care se ocupa cu personalul) a fost ca am ramas insarcinata din nou si pe 29 octombrie am nascut o fetita fiind in prenatal din 11 octombrie.
intrebarea mea este. Mai am dreptul la cele 126 zile de prenatal /postnatal.avand in vedere ca, pe 1 mia expirat contractul.
iar la indemnizatie am inteles k nu am dreptul asa k macar inca o luna de pstnatal mar ajuta putin.
va rog lamurtima.
Pt ca sunt cam disperata avand in vedere ca m-a sunat secretara de la personal ca mi sa terminat contractul si nu mai are nevoie de hartia de concediu pe luna asta. Iar numai cu 2 mil nu stiu cum ma voi descurca pt fiecare pitic.Cel de un an si 5 luni si cel de 1 luna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai dreptul la postnatal pana la limita celor 126 de zile insa va trebui sa mergi la Casa de asigurari de sanatate sa vezi care sunt demersurile necesare pentru a incasa banii - ei sunt defapt cei care te platesc. Le spui ca ai contract pe perioada determinata ca esti in postnatal dar ca ti-a expirat contractul de munca.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

inafara de alocatia de 40 si ceva de lei pe luna....mai sunt alte venituri pentru copii?
Ma refer in cazul in care eu intru in somaj iar sotul are sal mic.
Multumesc

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Ai dreptul la aloc. complementara daca aveti 470 de lei pe membru de familie. Mergi la primaria de domiciliu si depui dosar. Daca ai copii care sunt la scoala trebuie aduse adeverinte din 3 in 3 luni.Cei de la primarie iti vor face ancheta sociala.

Mergi la inceput