Topic - alocatii si alte drepturi similare - 2

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Buna,
Sper sa nu fiu off-tpic cu intrebarea mea, dar am mare nevoie de un sfat competent.
Eu am muncit cu contract in strainatate 12 luni inainte de nastere. Conform acordurilor bilaterale am dreptul (si iau) indemnizatia de crestere a copilului. Fiul meu are 1 an si 8 luni. Voi primi indemnizatia pana in aprilie 2011. Problema mea e ca sunt insarcinata din nou si DPN este la inceputul lui iunie 2011. Deci sunt descoperita 2 luni: aprilie, mai 2011.
Este vreo posibilitate sa primesc in continuare indemnizatia pentru al doilea copil? Cum pot rezolva cu cele 2 luni care imi lipsesc? Daca imi platesc singura asigurarile sociale etc. in aceste 2 luni pot sa primesc in continuare indemnizatia? Am dreptul la somaj pentru cele 2 luni?
Astept cu mult interes un raspuns.
Va multumesc!!!

Mamica de Radu (01.04.2009),11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Manuela77

Buna,
Sper sa nu fiu off-tpic cu intrebarea mea, dar am mare nevoie de un sfat competent.
Eu am muncit cu contract in strainatate 12 luni inainte de nastere. Conform acordurilor bilaterale am dreptul (si iau) indemnizatia de crestere a copilului. Fiul meu are 1 an si 8 luni. Voi primi indemnizatia pana in aprilie 2011. Problema mea e ca sunt insarcinata din nou si DPN este la inceputul lui iunie 2011. Deci sunt descoperita 2 luni: aprilie, mai 2011.
Este vreo posibilitate sa primesc in continuare indemnizatia pentru al doilea copil? Cum pot rezolva cu cele 2 luni care imi lipsesc? Daca imi platesc ssingura asigurarile sociale etc. in aceste 2 luni pot a primesc in continuare indemnizatia? Am dreptul la somaj pentru cele 2 luni?
Astept cu mult interes un raspuns.
Va multumesc!!!

Mamica de Radu (01.04.2009),11+


N-ai cum sa-ti acoperi singura - ci trebuie sa gasesti o forma de a obtine venituri in aceste doua luni: angajare, PFA, somaj etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui Manuela77

Buna,
Sper sa nu fiu off-tpic cu intrebarea mea, dar am mare nevoie de un sfat competent.
Eu am muncit cu contract in strainatate 12 luni inainte de nastere. Conform acordurilor bilaterale am dreptul (si iau) indemnizatia de crestere a copilului. Fiul meu are 1 an si 8 luni. Voi primi indemnizatia pana in aprilie 2011. Problema mea e ca sunt insarcinata din nou si DPN este la inceputul lui iunie 2011. Deci sunt descoperita 2 luni: aprilie, mai 2011.
Este vreo posibilitate sa primesc in continuare indemnizatia pentru al doilea copil? Cum pot rezolva cu cele 2 luni care imi lipsesc? Daca imi platesc ssingura asigurarile sociale etc. in aceste 2 luni pot a primesc in continuare indemnizatia? Am dreptul la somaj pentru cele 2 luni?
Astept cu mult interes un raspuns.
Va multumesc!!!

Mamica de Radu (01.04.2009),11+


N-ai cum sa-ti acoperi singura - ci trebuie sa gasesti o forma de a obtine venituri in aceste doua luni: angajare, PFA, somaj etc.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Multumesc pentru raspunsul prompt.
O varianta ar fi sa ma 'angajez' la firma unei rude de-a mele. De exemplu un contract pe o perioada determinata;3 luni: aprilie, mai, iunie. Se poate?
Nu am cum sa ma intorc la fostul loc de munca...varianta asta este exclusa.


Mamica de Radu (01.04.2009),10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Manuela77
Multumesc pentru raspunsul prompt.
O varianta ar fi sa ma 'angajez' la firma unei rude de-a mele. De exemplu un contract pe o perioada determinata;3 luni: aprilie, mai, iunie. Se poate?
Nu am cum sa ma intorc la fostul loc de munca...varianta asta este exclusa.


Mamica de Radu (01.04.2009),10+


Se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da este Ok.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ena spune:

Buna seara!
Am nevoie de ajutorul vostru!
Mi-au intrat niste bani in cont si in dreptul lor scrie indemnizatie si numele meu.
In aceasta suma se regaseste si alocatia bebelusului?
Nu trebuie sa primesc o decizie prin posta prin care sa fiu instiintata despre indemnizatie?

Multumesc pentru ajutor.
Ena

ena si BOGDANEL
http://www.totsites.com/tot/bogdan_tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_ianis spune:

lamuriti-ma si p mn va rog.am nascut pe 11 iulie 2010,dar am avut concediu medical pana pe 4 octombrie.de cand intru in plata indemnizatiei.alocatia am primit-o dar indemnizatia nu.o sa primesc bani din iulie sau din octombrie de cand am terminat concediul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ena

Buna seara!
Am nevoie de ajutorul vostru!
Mi-au intrat niste bani in cont si in dreptul lor scrie indemnizatie si numele meu.
In aceasta suma se regaseste si alocatia bebelusului?
Nu trebuie sa primesc o decizie prin posta prin care sa fiu instiintata despre indemnizatie?

Multumesc pentru ajutor.
Ena

ena si BOGDANEL
http://www.totsites.com/tot/bogdan_tudor


Teoretic ar trebui sa fie plati diferite, pentru ca vin pe baze legale diferite si nu sunt interdependente - dar numai la Agentia de prestatii sociale te poti lamuri daca este asa sau la pachet (fiind aceeasi institutie care gestioneaza aceste doua drepturi distincte).
Da, tot teoretic ar fi trebuit sa primesti decizia - dar cea mai vehiculata explicatie este ca nu-s bani pentru corespondenta!
Dupa calcul, nu-ti dai seama cum este? (o diferenta de 200 de lei se vede, cred).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_ianis

lamuriti-ma si p mn va rog.am nascut pe 11 iulie 2010,dar am avut concediu medical pana pe 4 octombrie.de cand intru in plata indemnizatiei.alocatia am primit-o dar indemnizatia nu.o sa primesc bani din iulie sau din octombrie de cand am terminat concediul?


Din 5 octombrie vei primi indemnizatia (prima plata este posibil sa mai intarzie, functie de data la care ai depus dosarul - dar banii ii primesti "din urma").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Mediajust, Marius



Mamica de Radu (01.04.2009),10+

Mergi la inceput