Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Servus fetele!
Ne-m trezit si noi, in formtie completa (Ana de foame si parturi), eu pe langa ea, sotul pleaca iar in delegatie in Chin.

Maria, imi pare rau ca vomita Aidan, dar se mai intampla si eu personal nu cred ca are legatura cu plimbatul pe zi, chiar si mai mult ore decat de obicei. Daca e imbracat corespunzator vremii, nu cred sa fie probleme.
Hai nu mai fii tristuta ca o sa vezi ca e ok.
Ana a vomitat odata, cand am pus-o pe spate pe perna (eu calcam), de i s-a acoperit un ochi cu lapte, restul i s-a dus pe par in jos, ce sa mai, ca in filmele de groaza. M-am panicat tare, nu stiam cum sa o sterg mai repede, sa ii scot laptele din ochi... Ana n-avea nimic, statea linistita si se uita la mine cu ochi galesi...
Pupam micul foc.

Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Ana,

Si sunt convinsa ca o sa va descurcati de minune voi doi, home alone, cat timp tati e plecat sa isi rezolve carnetul de conducere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui adimercedes

Fetelor, eu raportez o noapte cumplita . Nu stiu ce a avut Adam, dar m-a tinut in priza de la 3:30 la 6:40, cand nu mai puteam procesa ce fac si l-am pus pe sot in actiune! A stat la san, apoi urla, Lisa venise la noi in pat pe la 1 si nu vroiam sa il las pe Adam sa faca mare scandal, sa nu o trezeasca. SI eu vroiam sa ies azi cu ei pe afara, la cumparaturi pt Lisa, sa ma mai ocup si de ea, dar e 9 si inca sunt in pijamale, nespalata, Lisa nu a mancat icna micul dejun si Adam sta si molfaie.

Ma duc sa il pun in patut, sa fug la baie si sa o hranesc pe Lisa, ca iar mananca tampenii!!!




"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Adi, draga de tine . Mi te si inchipui cum alergi de la Lisa la Adam si invers. Spor la cumparaturi azi, poate iesiti totusi mai incolo.
Avem si noi in plan ceva plambari azi, sa vedem daca ne iese planul.
Pupam cangurelu' si pe Lisa cea frumoasa!

Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Ana,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

ANdre ce-mi vad eu la semnatura? ai vazut dragutza ca e totul ok? mai ai o sp si esti la termen! sa vezi ce dans incingem pentru Domnisoara ta.


felicit si pup si eu burtica pt atat de multa rabdare si atat de multe griji pe care si le-a facut!



daci


mamica fericita de "galusca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Monique02, exact asa mi-am inchipuit-o pe Teodora, cum o descrii tu, un baietel prin comportament, isteata foc si cu o fire tare independenta. Cum mai sunteti, ce-ati mai facut?

Fetele, cand va aud de coctail cu medicamente anitcolici imi vine sa . Ma rog sa treaca coliceii la bebelusi si multumesc lui Doamne Doamne ca nu experimentam si noi si nu trebe sa recurgem la atatea medicamente.

Biaz, m-ai uns pe suflet cand ai numit calcatul "hobby masochist"! . Super expresie ce descrie atat de bine si viziunea mea asupra activitatii cu pricina!
Si eu spal rufele Anei cu detergent normal si balsam asemenea, acelasi pe care il folosesc si la rufele noastre.
Nu m-am muls decat de vreo 2-3 ori si sper sin tot sufletul sa nu trebuiasca sa o fac, desi si eu trebuie sa ma intorc la servici cat de curand (teoretic la sfarsit de ianuarie, practic cred ca o sa imi extind concediul, chiar si fara plata, pana la minim 6 luni de la nastere). Sper sa gasesc la timpul potrivit o solutie pentru laptele Anei.

Maria, sper sa nu te supere comentariul meu, dar ar fi indicat sa nu il mai lasi pe Aidan sa adoarma pe tine, in pat. Acum a cazut intre voi, putea la fel de bine sa cada in partea cealalta, pe marginea patului. Un prieten bun de aici mi-a zis ca in HK rata mortalitatii infantile este ridicata din aceasta cauza: accidente stupide...nu vreau sa intru in detaliu, dar intelegi ce vreau sa zic.
Tare bune info despre gripa porcina, multam de link. De fapt site-ul baby centre este bun, eu m-am abonat si primesc in fiecare saptamana newsletter cu informatii despre cum ar trebui sa creasca bebele, pe saptamani. E tare interesant si ma ajuta.


Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Ana,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Daciana, ti-am vazut galusca. Imi place tare mult cum ii ziceti, imi aduce aminte de faptul ca mama imi zicea galusca si mai maricica fiind...

E o frumusete galusca ta, si ce dezorientat e el ta tzitzi cand ii scapa din gurita. Da, si am vazut ca nu sunt singura care incurajeaza bebele sa manance. Ii fac o adevarata galerie, cu majorete si tot tacamul, sa nu adoarma, ca Ana trage "like there is no tomorrow" in primele 7 minute, dupa care la relanti, suzeteaza pana adoarme...

Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Ana,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui 4mykids

Buna seara dragele mele,
Eu sunt ca babuta din poveste un ochi rade si unul plange si am sa va spun si de ce.In cele doua sarcini pe care le-am avut am fost instruita ca copilului alaptat la san nu i trebuie nimic altceva(ma refer la primele 4 luni)ca daca i se va da suzeta sau biberon exista riscul sa nu mai manace la san...pai de ce nimeni nu mi-a zis ca daca manaca numai la san EXISTA RISCUL SA NU ACCEPTE BIBERONUL!!!deci sunt disperata, i-am cumparat alt tip de biberone,m-am muls azi si dupa 4 ore de somn sa trzit rupta de foame,i-am dat biberonul si urla ca din gura de sarpe incerca sa manace dar Isabella NU STIE SA SUGA DIN BIBERON,il molfaie la fel ca si pe suzeta,am pus-o la san sa manance cu gandul ca i e prea foame sa incerc experiente noi si la jumate am pus-o la ragait, si i-am dat iar biberonul si iar scandal monstru.Concluzia este ca eu nu pot pleca nicaieri fara ea ca va fi lesinata de foame,spuneti-mi dragele mele ca v-ati lovit de asa ceva si ca mai tarziu a accepat sticla...mi-e groaza sa ma gandesc ce se intampla cand se termina laptele .
Iar fericirea din celalalt ochi este de la RASUL IN HOHOTE pentru prima data azi,l-am si inregistrat pe telefon, m-am topit toata
Maria, ce imi place cum ti-ai organizat timpul pe saptaman viitoare,inseamna ca ti-ai intrat in ritmul normal..vreau si eu poze cu Aidan razand..
Nela de curiozitate vreu sa stiu daca tu ai incercat biberonul la Ana ,ca parca ai zis si tu ca mesteca suzeta...


Claudia, mami de IULIA(04.12.2003) si ALEXANDRA ISABELLA(05.09.2009)



FETELE MELE DRAGI!


Ioi, Claudia, ca ma bucur pentru rasul in hohote al Isabelei si ce bine ca ai avut inspiratia sa il inregistrezi pe telefon. Asa sunt de frumoase amintirile astea, mai incolo!

Cu bibe, eu i-am dat Anei de vreo 2-3 ori ceai de musetel, cate 10ml, la inceput, dupa primele 2 saptamani de viata, pentru ca m-am gandit ca ajuta la reglarea tranzitului intestinal (m-am lasat dupa aceea ca nu observasem nici o amelioarare si doctorul insistase sa nu ii dam decat foarte foarte putin ceai).
Nu pot sa ma pronunt daca o sti sau nu sa manace din bibe, dar eu sper sa nu fi uitat cum se face(in primele 24 de ore au hranit-o cu formula pana m-am recuperat din cezariana). Cert e ca ne facem griji degeaba, zic eu, de foame sigur nu moare bebele, cu laptic la nas, o sa invete sa suga si din bibe, sunt convinsa se asta!
Iulia ce mai face?
Pupam fetele (toate 3).

Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Ana,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Iar is singura pe forum, dar acum am moment de liniste: Ana doarme, sotul a plecat in delegatie deja si eu sunt in forma mare dimineata (fac revista presei, imi verific mailurile personale, toate cele, am si eu tabieturile mele). Ana doarme dusa langa mine, mi-am luat si o cola decaf si fara zahai langa mine si ii dam bataie! Ma simt asa de bine.
Uitati si www.youtube.com/watch?v=VwGGZTZ-3pM&feature=related" target="_blank">o melodie frumusica, sa incepem ziua veseloiu!

Andre, ce-am fazut la semnatura?!!! 36 PLUS?! Iupiiii! Ma bucur din suflet, draga mea, gata, de acuma se apropie momentul de-a binelea. De abia te astept pe partea asta a baricadei!

Cristina, sper sa fi trecut de tot febra Emei. Multa sanatate va doresc.
Ce cavaler are mama acolo! Te mai uiti acum ca a facut-o de oaie cu apa din buda? Intentia conteza!

Luto, cu menstruatia, cand am fost la controlul de 6 saptamani, doctorul mi-a zis ca poate aparea, sau poate nu in perioada alaptarii. Ambele scenarii sunt normale. Nu mi-a prescris anticonceptionale, dar eu personal nu le vad o problema daca sunt recomandate de medic si sunt speciale perioadei alaptarii. Ce mai face David? Pai daca zici ca ii lasa gaurele pe botic suzi, inseamna ca trage, nu gluma. Ana o tine asa, pe varful limbii si asteapta sa nu i-o mai tin eu cu mana sa o scuipe cu bolta! Nu as insista cu suzeta deloc daca nu si-ar baga pumnul in gura. Dar cand o vad cu pumnul in gura...

Cristina, eu n-am chef de nebunii nici acum, si nu iau anticonceptionale si au trecut deja 7 saptamani de la nasterea Anei. Greu imi trece un gand nebunesc prin capsor, si cand imi trece o face in maaaare viteza, intre doua ganduri gen "cand a mancat Ana ultima oara" si "Oare cat mai doarme?"! Am zis ca mi-os face curaj si om incerca, in ideea ca pofta se face mancand... ca sotul e intelegator. Dar, cum zicea si Biaz, organismului ii trebe timp sa se refaca dupa o nastere si dupa graviditate, iar sexualitatea, ca parte integranta din noi, nu face exceptie. Am rabdare, o veni el si libidoul odata si-odata!


Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Ana,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Cristina_Ana, poate Emma face febra de la roseola. Are perioada de incubatie 7-14 zile, a putut sa o aduca Andrei acasa de la gradinita, chiar daca el nu e afectat (fie a avut-o deja, fie a trecut neobservata). Nu stiu daca esti familiara cu ea, dar se manifesta cu febra in jur de 38 vreo 3-5 zile, apoi febra scade brusc si e posibil sa apara o iritatie cu bubite la nivelul fetei, torsoului si/sau picioare. E una din cele mai simple viroze pe care puii le pot face, dar tot e greu pt mami sa vada ca puiul face febra. Macar bine ca nu are muci, e activa si energica, mananca bine si raspunde la antitermice. Eu zic sa mai stai 2 zile si sa nu te aventurezi prin spitale. Eventual mergi la un cabinet medical, cu programare, daca e posibil, pt a verifica sa nu fie ceva mai complicat, desi din ce descrii tu eu tind sa cred ca e roseola.

Tine-ne la curent! fetele-cochetele


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

adimercedes ce mi-au placut ultimele tale posturi din capitolul trecut. si te admir pentru cum jonglezi cu doi copii si multe alte taskuri.

MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume


Manga, imi pare tare rau de colici. Nici noi nu am scapat si tare rau mai se chinuie . Si cand sta din 2 in 2h la san si vrea numai in brate si tzipa ca din gura de sarpe, ma gandesc ce rau trebuie sa il doara stomacul si burtica si imi trec toate nerabdarile si planurile de militareala cu bietul copil...

Off, ce rau imi pare de faza cu vomatul in jet. Poate fi de la manevrare+colici, ca aerul ala impinge lapticul afara. Iti doresc sa nu mai aveti parte de asa ceva!!!

Cu iritatia la fundulet cum stati?

Cat despre statul singuri, sunt sigura ca o sa fie bine. Important e sa te planifici, sa tii la rutina cat de cat, sa o iei lejer si o sa fie bine. Sunt convinsa ca Aidan va fi super-truper.

Adam a adormit, la shopping cu Lisa nu am mai ajuns, ca ea a iesit la plimbare cu tatal meu si ii dormea in brate cand au ajuns acasa.

Cat despre descurcarea si jonglarea cu multe, cred ca asa se vede de la distanta aia . In realitate, lucrurile sunt in haos (pe straturi, daca stii bancul ala ), multe raman nefacute si nu ma deranjeaza, doar ca frigiderul meu straluceste de gol ce e . Poate maine reusesc sa remediez situatia (imi vine orderul de la supermarket, plus incerc sa ies sa iau niste fructe, legume, oua, paine etc.).

Aaa, si tot am vrut sa te intreb ce ai hotarat sa faci cu lucrul de acasa?




"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Adimercedes poate reusesti si iti faci cumparaturile ca e si asta o terapie!
Aida superba melodia, ne indulcim de dimineata.Eu o dedic tuturor puiutilor dovlecei.
Sunt sigura ca mai voiam sa rapsund cuiva dar am uitat.
Nicholas a dormit bine noaptea ca urmare a 2 biberoane cu formula, s-a trezit l ainterval de 3 ore.Si laptele in tztitzi devine tot mai ezitant...

Adriana mami fericita de Andreas(28.07.2006) si Nicholas(02.10.2009)

Mergi la inceput