Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adimercedes

Raluk, Dana, pe unde umblati??? Toate bune la voi? Ce face Alexutzu'? Si Ana cea delicata??? Spuneti-mi ca nu ati mai intrat pe forum din cauza ca ati repcuperat al greu cu somnul!!!!


off, Adi..sa stii ca de 2 zile la tine ma gandesc..cand ziceai tu intr-un post ca l-ai alaptat pe Adam la un moment dat din ora in ora;
cred ca avem un puseu de crestere..eu sper sa fie asta si nu colici; de sambata..plange mai mult..si mai tare...se face movulie la fata (dar, totusi, nu in nuanta de cianoza), stange piciorusele la burtica..sanul o calmeaza (de aceea zic eu ca o fi puseu)..ieri de ex, am stat la alaptat de la 12:30 la 5 dupa masa..cu raga si schimbat scutece...ii dadeam cand un san, cand altul (eram varza dpdv psihic..ceva de genul "nu plange Ana, ca daca ma apuc si eu este jale"))..sanii sunt moi ca si carpele..plus, ca tot ma laudam eu ca nu ma mai dor, la stangul am sfarcul albicios (ca mainile spalatoreselor) de la atata molfait;
am incercat sa extrag cu pompa din sanul dureros..maximul ce am putut scoate= 50 ml

Luci tu aseara ai avut un mare grad de empatie (m-a abordat pe mess, draga de ea, -chiar daca eram invisible- fix in momentul cand eu cautam de zor in capitolul trecut..in speranta ca gasesc o recomandare de formula..si am gasit! Melania spusese de Nan1.."du-te Grig si ia Nan!!!")
Concluzia este ca micuta nu a aceptat formula (acum ma bucur)..i-am dat cei 50 ml extrasi de la mine si am tot pus-o la san..da' de ne-om regla si noi cumva! am reluat consumul de ceai pt lactatie si ma gandesc sa incep si cu Galaforul;
acum doarme si cred ca ar trebui sa ma bag si eu in patuc putin;

de astazi suntem singure..ca tati a inceput serviciul ..om razbi noi cumva, nu-i asa?

ma gandesc si eu la Raluk si sper sa fie un pic mai bine situatia si la ei;
[b]
La multi ani cu intarziere pentru Panda!
La multi ani Anamaria!!![/b]


Mamica mandra de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Maria acum am vazut ca ai scris de vomatul in jet al lui Aidan..si noi am avut asta ieri! a fost un moment horror..ni s-a oprit inima in loc si apoi a inceput sa bata haotic;
era la grig pe umar pt raga..si de la inaltimea lui de 1,80 a scos pe gurita si nasuc cam 120 ml (apreciat de noi, ochiometric) in jet..am inceput sa ne gandim la tot felul de prostii (boli organice) apoi ne-am mai calmat singuri, ca am vazut-o activa si prezenta, ne-am amagit ca este singurul episod de asa amploare, de luat in greutate a luat etc, etc

va pup fetelor! ma scuzati ca m-am vaitat asa, dis de dimineata..

Mamica mandra de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM


Luto, cu menstruatia, cand am fost la controlul de 6 saptamani, doctorul mi-a zis ca poate aparea, sau poate nu in perioada alaptarii. Ambele scenarii sunt normale. Nu mi-a prescris anticonceptionale, dar eu personal nu le vad o problema daca sunt recomandate de medic si sunt speciale perioadei alaptarii. Ce mai face David? Pai daca zici ca ii lasa gaurele pe botic suzi, inseamna ca trage, nu gluma. Ana o tine asa, pe varful limbii si asteapta sa nu i-o mai tin eu cu mana sa o scuipe cu bolta! Nu as insista cu suzeta deloc daca nu si-ar baga pumnul in gura. Dar cand o vad cu pumnul in gura...


Multam
Pai asta e si la mine problema...ca nu imi face placere sa insist cu o chestie care nu e de mandrie mai tarziu.
Ieri de exemplu cat a dormit langa mine pe canapea, somnul acela dulce de la 6-7 dimineata pana pe la 10-11 a stat cu tot degetul mare in gura, bagat adanc TOT TOT....ii trageam manuta si si-o baga la loc
Cand s-a trezit il avea de parca il tinuse in apa cativa ani...asa era de cret si umed....Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa doarma toata noaptea asa
Ieri a mers mult mai bine .....deja daca se bucura de ea 5 minute..daca o scapa incepe scandalul....cred ca e de bine
Deja ma simt ca o placa stricata cu subiectul asta despre suzeta....

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Adi si de la mine se vede ca esti meseriasa si te descurci...poate pentru ca ai in tolba asa multe raspunsuri si stii despre ce ar putea sa apara si care e motivul....
E posibil (dar nu sunt convinsa) sa fie si asa cum zici tu...haos.....dar e unul pe care il prezinti extrem de dragut.
Zi-ne bancul cu straturi ca eu una nu il stiu
Te pupam pe tine si pe cei doi copilasi minunati, pe bunicul care continua sa se implice si sa ajute chiar daca mai avea mami usoare nemultumiri...si taticul care nu stiu ce face

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Danuta neata draga mea, pai NAN de ce ati cumparat simti ca nu e lapticul suficient ? Foarte bine ca l-a refuzat Ana....stie ea despre ce e vorba Nimic nu-i mai bun ca lapticul de la mami.
Nu te mai stresa ca ai scos 50 ml.....mai citeam si eu pe forum de cantitati mari mulse si copilasi care baga cate nu stiu cat la o masa...iar mie la pompa daca insistam cu orele imi ieseau 40 ml.....si ma intrebam EVIDENT oare ce mananca copilul ? Uite ca mananca si are ce de a ajuns la 6 kile.....
Abia acum, la 8 saptamani ale lui David am scos 120 ml din ambii sani, sambata cand am fost in parc......pana acum era o tristete ce reuseam sa scot ...si de aceea nici nu mai scoteam. Ii dadeam sa manance pe orbeste fara sa ma gandesc cat mananca.
Continua sa-i dai sa pape si va fi bine.

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Buna dimineata

Adi ce imi place cum povestesti tu aventurile cu copiii, stiu cum e cand vrei sa stai si cu cea mare dar intre timp fix la ora aia bebe vea neaparat sa manance. Si copiii nu prea au ei rabdare sa astepte. Si eu la inceput eram stresata ca nu pot sa fac dverse lcruri sau nu le putea face cum vroiam, doar pe jumatate. Dar incet incet am selectat si m-am gandit ca fac ce e mai important si restul las pe mai tarziu ca nu se intampla nimic grav si am delegat cat de mult am putut la sot, la bona, la socrii etc.

Nela si eu de dimineata stau mai mult la calculator sa citesc presa, mesaje etc. La noi in week-end a fost foarte cald asa ca am stat mult a socrii mei pe terasa, ieri Teodora a dormit dupamasa afara. Azi sunt toata ziua numai cu Andreea ca de dimineata a venit bona si m-a intrebat daca o las pe Teodora sa mearga la ea acasa si sa o aduca pe la 6 cand vine Titus si o ia cu el la cumparaturi. Asa ca acum ma gandesc ce program sa imi fac. M-as duce la Ikea ca am cateva lucruri de cumparat si acolo au si camera de alaptat. Problema e ca nu pot cumpara mult ca nu imi incap in masina, eu am un Mini si aproape tot spatiul e ocupat de carucior . Vreau si eu Cola decaf

Dana te rog nu incerca inca sa ii dai inca formula, o sa vezi ca de azi o sa ai mai mult lapte la cat a stat ieri bebe la san. Uite si eu seara am mai putin si urla si stau cu ea agatata cate o ora si nici nu a luat in greutate foarte bine in ultimele saptamani dar mai astept putin cu decizia asta (bine, asta cu acordul pediatrului).

Aida multumim de melodie, ce mai face foca, ca de obicei? Cred ca deja te-ai obisnuit.

Luto succes in continuare cu suzeta, inista ca acum e momentul, daca deja isi suge degetul... Si Andreea incearca cand ramane fara suzeta dar norocul e ca inca nu isi nimeresrte gurita, e asa de simpatica cand insearca si sta cu gura deschisa si intre timp si da cu pumnisorul in obraz.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui monique02


Luto succes in continuare cu suzeta, inista ca acum e momentul, daca deja isi suge degetul... Si Andreea incearca cand ramane fara suzeta dar norocul e ca inca nu isi nimeresrte gurita, e asa de simpatica cand insearca si sta cu gura deschisa si intre timp si da cu pumnisorul in obraz.

Buna dimineata. Pai la cat sunt eu de perseverenta asa e si copilul atata s-a straduit cu pumnul ala pana si-o fi dat si el seama ca e mai usor cu un singur deget. Si DA, si David isi da pumni in cap dar ma gandesc ca nu e chiar asa tare dezamagit de familia in care a intrat . Mi-a spus mama ca atunci cand va incepe sa apuce jucarele...si cu acelea isi va da in cap

Cat despre masina....mai ai 2 locuri de cumparaturi....unul in spate si unul langa tine...poti sa le umpli de plase ...numai sa vrei
Shopping placut

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Neata fetele,

La multi ani Anamaria.

Nu am apucat sa citesc decat ultima pagina asa ca raspunsuri nik. Poate cand or veni zile mai linistite.

Ca si Dana, azi am ramas singurei si bebele cam urla la fiecare partz si caca. Se strange de burtica si urla de imi vine sa inebunesc. Sper sa trecem cu bine si ziua de azi. Si mie mia vomitat in jet noaptea trecuta pt prima data. M-am cam speriat dar sper sa nu se intample prea des. Dana mult curaj. Azi ne luam de-o mana.

Raluk sper ca tu sa fii bine.

Manga sper ca Aidan sa fie bine si tu la fel.

Multi tuturor si o saptamana cat mai buna.

Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) POZE RARES ANDREI
BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Buna dimineata!

Sa aveti o zi minunata si sa ne tineti si noua pumnii ca mergem la eco la sold, mi-e o frica, desi sunt sigura ca va fi totul ok...revenim cu vesti mai pe seara!

Pupici multi!

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Citat:
citat din mesajul lui monique02


Luto succes in continuare cu suzeta, inista ca acum e momentul, daca deja isi suge degetul... Si Andreea incearca cand ramane fara suzeta dar norocul e ca inca nu isi nimeresrte gurita, e asa de simpatica cand insearca si sta cu gura deschisa si intre timp si da cu pumnisorul in obraz.

Buna dimineata. Pai la cat sunt eu de perseverenta asa e si copilul atata s-a straduit cu pumnul ala pana si-o fi dat si el seama ca e mai usor cu un singur deget. Si DA, si David isi da pumni in cap dar ma gandesc ca nu e chiar asa tare dezamagit de familia in care a intrat . Mi-a spus mama ca atunci cand va incepe sa apuce jucarele...si cu acelea isi va da in cap

Cat despre masina....mai ai 2 locuri de cumparaturi....unul in spate si unul langa tine...poti sa le umpli de plase ...numai sa vrei
Shopping placut

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David


Ehe .. mai am un singur loc, cel din fata, ca jumatate din bancheta din spate e rabatata ca altfel nu incape cadrul de la Quinny in portbagaj.

Mergi la inceput