Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

MARY, MARIAANNA multumesc de raspunsuri. Ce pacat...asa va trebui sa stau afara...eh..ata ete....

CRISS deci, normal asa se face ....ar trebui sterilizate dupa fiecare masa. Eu cu Alessio asa am facut. Cu Mattia..nu tot timpul...dar de cand a luat ciupercuta asta in gurita....efectiv..dupa fiecare masa fierb biberonul. Eu inainte de asta, le sterilizam prin metoda la rece.Adica, mi-am cumparat o solutie speciala . Si intr-un castron pun apa rece plus un capacel din solutia asta.Si las asa juma de ora si gata sterilizatul. Deci, nu mai este nevoie sa le fierbi. Daca tu ai mai multe biberoane poti sa le sterilizezi asa si noaptea le ai gata sterilizate.Cu Alessio stii um faceam ca sa nu ma mai ridic din pat de zeci de ori? Ptr ca Alessio manaca des si putin.La masa cam 50 - 60 ml. Deci, langa pat am o mobila mica si acolo imi pregateam 3 ,4 sticle goale, cutia de lapte praf si intr-un termos imi puneam apa incalzita.Deci...cand era ora mesei....pregateam acolo pe loc. Si asa aveam totul la indemana.Sticle curate, laptele praf si pe deasupra si apa calda din termos. Acum din pacate nu mai pot face asa....ptr ca lui Mattia ii dau lapte lichid.Cumpar deja preparat. Numai il incalzesc.Ptr ca Mattia nu tolereaza laptele praf. Sper ca te-am ajutat cumva.

DANA lui ALESSIO si MATTIA

S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Acum vesti si despre noi. Noi suntem relativ bine. Azi am iesit si noi jumatate de ora afara. Ce realizare. Oricum am plans si afara cand ne scremeam sa facem un part. Doamne ajuta sa ne obisnuim mai repede cu ele ca tare rau e si pt el si pt noi care nu putem sa il ajutam cu nimic. In rest, aceeasi tevatura fara somn prea mult dar asta e. tuturor.

Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) POZE RARES ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

MONICA pai eu insumi l-am botezat pe Alessio la 3 saptamani.Preotul mi-a citit ceva inainte si m-a lasat sa intru.Deci si eu am asistat la botez la Alessio.Oricum..Voi intreba si eu sa vad daca pot.

DANA lui ALESSIO si MATTIA

S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutzu spune:

Crissa, eu sterilizez dupa fiecare masa, iar laptele il pregatesc proaspat chiar inainte sa pape puiutzul. Termenul de pastrare la temperatura camerei este de 1 ora, din cate stiu. Pentru mesele de noapte, ca sa imi fie mai usor, imi pregatesc sticlele sterilizate si pun apa necesara pentru o masa in fiecare din ele. Eu am cumparat si un incalzitor de apa de la Avent si imi pastreaza apa la temperatura optima, numai gata sa prepar laptele la orice ora; asa imi e f. usor si nu pierd timp noaptea cu pregatitul mancarii.

Cantitatea de lapte praf e bine sa o respecti confom instructiunilor de pe cutie (la 30 ml- 1 lingurita rasa)

Sper sa te fi ajutat informatiile :)

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Multumim Elle si buna dimineata....fac cinste cu o felie de torc cu 3 straturi de creme fine (mai ai in frigider ?)


deci asa a inceput capitolul asta
va salutez fete dragi si va pupez.

Eriku doarme si incerc sa citesc si eu ceva din capitolul asta , dar intai sa ma laud
Azi pt prima oara Eriku se uita la mine in timp ce statea ca un popandau pe burta mea si a ras in hohote (saracul apoi s-a speriat de rasul meu) ... cred ca fata mea e hilara rau si toata ziua s-a chinuit sa vorbeasca si a scos niste sunete ... Laci deja a intrebat daca spune in ungureste sau in romaneste (?)
Stiu ca pt voi e ceva normal , dar pentru noi nu si chiar ma ingrijorasem ca nu rade destul ... oricum astept la mai mult

... gata trimit si ma apuc de citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutzu spune:

Monica Dicut, mie 2 medici mi-au spus ca perioada optima pentru copilas sa manance daca papa lapte praf este intre 2 ore jumatate si 3 ore jumatate. Dar poti sa ii dai si la 2 ore daca chiar cere, probleme apar daca ii dai mai devreme de 2 ore. Eu i-am dat si la 2 ore cand a avut puseu de crestere si chiar a cerut puiul meu si nu am avut probleme.

Puup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut


Mary, ce lape ii dai lui Razvi? Mie mi s-a spus sa nu tin laptele mai mult de juma de ora si sa nu-i dau mai devreme de 3 ore lapte praf pt ca e greu si nu digera stomacelul lui. Dar zgatia mea se trezeste si dupa 2 ore de la masa si urla de foame si isi suge dejtu' de numa. N-am riscat sa-i dau . Tu ii dai? Eu ii dau Lactogen de la Nestle ca asta mi-au recomandat din Polizu.





Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)pe pamant si de INGERAS Andrei in ceruri

POVESTEA NOASTRA

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte




Monica,eu ii dau Nan1 (din asta i-am dat si lui Alex si am fost f multumita de el).
De cele 3 ore nush ce sa zic,mie cand imi papa Razvi putin la o masa ( din ce motive nu-mi dau seama),dupa 1-2 ore ii e foame iar si eu ii dau pe motiv ca stiu ca a papat putin si e normal sa ii fie foame.Poate nu e bine si oi fi eu ,dar asa fac...
Mie pediatra de la maternitate mi-a zis de 1-2 ore,la temperatura camerei...

Sapt trecuta m-a obligat dr. de familie sa scot laptele gratuit care mi se cuvine...Vitalact..ea zice ca e f bun si ca se aseamana mult cu nan-ul si sa-i dau de la 4 luni incolo
Nush ce sa fac...inclin totusi sa raman pe Nan
A mai zis ca daca nu-l folosesc sa-l dau cui are nevoie sai sa-l folosesc la praji...decat sa-l las celor de la Asociatie,care si- indeasa lor in buzunare daca nu-l iau

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Raluca_u, multa sanatate lui Stefanutz!!! Doamne ajuta sa mearga totul bine si va doresc multa putere si optimism!!!


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



monica multumim de vestile despre stefanutz. Doamne ajuta sa fie bine! ralu .. multe imbratisari si sanatate piticului.

dana eu stiam ca abia dupa 40 de zile poti intra in biserica, dar cel mai bine il intrebi pe preotul unde mergeti ..

crissa nu ii poti prepara mai multe bibe .. iar lapticul facut deja poti sa-l dai in maixim 30 minute .. eu asa stiam. si trebuie sa respecti intocmai masura .. ca altfel dai puiul peste cap cu stomacelul .. eu sterilizam tot dupa ce foloseam .. acum nu mai e cazul ca ii dau numai san ..

aida am o felie de tort si ptr tine ..

si noi am fost azi afara .. ce super a fost. vreme frumoasa si soare .. a dormit zuza beton! ne-am intors pe la 2 si a mai dormit 1 h si in casa ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



mamici de fetite .. am gasit doua modele de bodyuri pe un site .. sunt superbe! cele doua din mijloc .. ati vazut undeva in magazin asa ceva ? ca pe site tre' sa comanzi 3 buc si n-am ce face cu ele ..

http://www.hainebebe.ro/index.php?main_page=index&cPath=31

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput