Mamici cu 2 pitici (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Zsuzsu,sanatate printzesei!Cum reusesti sa-i faci aerosoli?Claudia,multumim de sfat!Folosesc apa de mare,nu mai sforaie tot timpul,dar tot mai are ceva ,acum suge si tot cam asa se aude,dar la aspirat nu iese
Bafta cu jobul!Iulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Iulia, scuze daca uneori vin cu sfaturi gratuite, cu siguranta ca multe le stii, doar ca uneori fac precum mama mea: daca nu am un sfat mai bun il zic pe ala pe care-l stiu chiar daca toata lumea il stie. Probabil ca sa nu tac ca altfel nu-mi explic de ce. Te rog sa nu te superi!
Cami, uite ca vin si la tine cu un sfat gratuit. Mi-am cumparat de curand o carte de pe Amazon: "Bilingual by choise - Raising Kids in two (or more!) languages" de Virginie Raguenaud. Cartea mi-a venit din USA asa ca eu am asteptat vreo 2 sapt. A costat vreo 15 euro cu tot cu transport deci e ieftina dar e super faina. Am citit cam jumatate dar efectiv a facut lumina in sufletul meu de mama amarata ca fiul ei nu vrea sa-i raspunda in limba materna. Am inteles multe chestii despre cum e sa-ti cresti copiii bilingv si am gasit o multime de sfaturi utile. Daca te intereseaza eu ti-o recomand cu caldura. www.amazon.com/Bilingual-Choice-Family-Raising-Languages/dp/1857885260/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1258535720&sr=8-1" target="_blank">Asa arata cartea.

Noi suntem binisor. Adultii si-au revenit partial, suntem functionali. Stefan nu mai face febra, tuseste in continuare si inca nu si-a recuperat fortele dupa atatea zile in care nu prea a mancat nimic asa ca inca nu merge la gradinita. Lucia e in continuare super ok. Ne-a dat lectie de rezistenta fizica la toti. E la cresa deja. E o ghidusa si jumatate. Ne-a extenuat pe toti zilele astea cat a stat numai acasa. Intelege deja totul, alearga peste tot, se strecoara peste tot si cotrobaie peste tot pe unde n-are voie. Stie ca n-are voie dar tentatia e mai mare decat cumintenia ei. Ne asteapta vremeuri grele cand va fi adolescenta.

Va urez o zi buna! Mai dati de stire ce mai faceti ca iarasi gasesc subiectul nostru la arhiva. Pupici, pa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Claudia sanatate la adulti pe shmechera - asa si Ana..

Iulia, Zsuzsu, sanatate si voua

Paul se pare ca face bine fata la tratament - pe manutza a trecut eruptia, crize n-am mai avut, din fericire, de 3 sapt.
Ana intelege ca merge zilnic la bunici - de unde si protestul... pt ca e in plina faza de "NU" la orice
Insa... aseara am dormit amandoua de la 9.30 la 6!!!!!

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Mai, voua v-am zis de salina? Nu mai stiu... S-a deschis o salina artificiala in Bucuresti. Este undeva in Cotroceni, intr-o vila, facuta cumva la subsol, sau asa ceva. Este o incapere cam ca o camera de bloc ca dimensiune, cateva bancute, o masuta. Toata incaperea este "tapetata" cu bolovani de sare, inclusiv pe jos si pe tavan. Pentru copii sunt chestii de colorat, creioane, reviste, sa nu se plictiseasca. E si o fantanita cu o apa curgatoare acolo, cred ca sunt si pe site poze cu locul( (http://www.salineleroman.ro/?page=galerie).
Sotul meu a facut un abonament pentru 15 sedinte de cate o ora, pentru el si Andrei.. Copiii sub 10 ani au 50% din pretul adultilor. Chiar sunt si eu curioasa de efecte, dar probabil o sa se vada in timp. Poate nu o sa mai raceasca Andrei asa des si sa-l mai ajute cu nasul lui mereu mucios.
Ziceau baietii ca se simte cumva aerul mai curat, mai altfel cand respiri acolo. Si i-au zis sa nu manance macar o jumatate de ora inainte si dupa sederea acolo.


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Claudia,departe de mine gandul de a ma supara pe sfaturile pe care mi le dai.Mi-au fost de multe ori de folos,iar repeterea e mama invatarii,din cate imi amintesc,asa ca nu-i bai daca mai spui ceva ce stiam,ma bucur ca nu ma ignori
Cred ca bb2 e in general cu o personalitate mult mai puternica decat bb1,observ ca si lUcia si Ana sunt asa,Ioana mea de asemenea,vom vedea pe parcurs ce si cum vom face fatza...
Ma bucur ca sunteti mai bineOana,chiar vroiam sa intreb cum sunteti,acum ca Paul merge din nou la camin.Cred ca medicatia are un rol foarte important,imi imaginez ca acum esti mai linistita si ma bucur mult pentru voiNoi suntem bine,Ioana e foarte atasata de mine.S-a obisnuit cu mine in pat si cum incerc sa o mut in patut se trezeste(in 95%din cazuri)ssi urla de mama focului daca nu o iau in pat.In ultimele zile nusi-a exprimat dorinta de a suge ,ma ia pur si simplu de gat si adoarme.Ii place sa ma simta langa ea si mi-e asa draga...Dar uneori vreau sa mai merg si eu sa mai pregatesc cate ceva la bucatarie sau sa ma ocup de mine si mai imi vine ceva gargauni prin minte,dar imi trec cand o simt langa mine,e un sentiment asa placut.Uneori ,cand ma tine ea asa de gat si e asa apropape de mine,ma intreb daca mi-as dori sa fiu in alta parte,de pilda in vreun loc exotic la care mai visez uneori si imi dau seama ca in acele clipe nu as schimba nimic,e o fericire de nedescris...intelegeti voi.
Ce-am mai scris si eu,dar nu-mi venea altceva in minte.Incerc sa o mut in patut sa merg la baie sa ma spal pe dinti,sunt curioasa daca se trezeste...Iulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Era cat pe ce sa pierd mesajul,nu mai aveam deloc baterie la laptop,as fi avut ce bodogani
Asa...am incercat sa o pun pe Ioana in patut,fara succes,mai stau putin sa adoarma bine langa mine si o sa fug sa ma spal pe dinti,restul las pe maine,suporta amanare.Noroc c m fost inspirata si m-am schimbat in pijamale mai devreme.m=am demachiat,ca altfel iar ma agitam.Mi-e teama sa nuu cada din pat cat sunt plecata,saptamana trecuta,intr-o dimineata a cazut cat eram dincolo si parca n-as vrea sa se repete.
Va doresc o noapte linistita!
Iulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Buna!
Noi suntem foarte ocupati cu buburuza mica si cu scolarelul.fetita a fost botezata pe 7 iar saptamana viitoare urmeaza sa facem vaccinul.Baiatul merge bine cu scoala si ma ajuta si cu fetita cand nu e tati acasa.
Va pup si scuze ca dau asa rar pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Mariaanna, aici sunt numai mamici care au trecut prin ce treci tu spor la treaba.. vezi ca toate avem perioade in care nu ajungem...

Iulia, Claudia, fetele astea tare seamana intre ele... Si a mea e asa de atasata de mine, e ca o umbra, si imi cre tzitzi numai pt ca vrea sa fie langa mine... socru-meu ma cearta mereu ca de ce ii dau, ca e mare deja, treaba lui noi cu ale noastre, el cu ale lui
Paul e happy - la suprafata - la camin, incepe sa ne cante cantecele de la camin, insa face pipi in scutec in fiecare noapte - cat nu a mers la camin, nu a facut (De ex in vacnta) deci ceva tot nu-i in regula. Dar privesc partea plina a paharului..
Oricum, tare se iubesc...

Tot m-am chinuit sa ajung sa va povestesc ceva ispravi de-ale lor...


Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Gabi, noi cica n-avem voie la salina.... da'eu o cred pe doctorita de fam, o sa mergem in primavara la Praid - e aproape de noi.
Sanatate si pupici la flacai - cum merge munca?

Na, si de-ale noastre...

Acum vreo 2 sapt, duminica, cum era frumos afara, am zis ca ne intalnim cu verisorii copiilor - in centru, la o plimbare.
I-am pregatit pe cei mici si am intrat in baie sa ma piaptan (nu ma machiez decat fff rar, nu apuc..) si sotul era in sufragerie strangea ceva jucarii... Si in 2 min, pt ca era prea liniste, merge al meu sot in dormitor sa vada ce fac cei mici.. Si faceau... ca am uitat pe marginea patului o crema mentolata (vaporub de la wick, pt desfundat nasul, am facut-o pe Ana in seara precedenta)
A luat Paul crema si a uns-o bine pe Ana pe cap, apoi pe el pe cap (mai putin bine, ca n-a mai avut rabdare) si si-au pus caciuli tricotate, stramte, pe cap....
Of, sa mor nu alta, crema aia nu-i prea indicata sub 3 ani, si pe Ana pun f putina, mai mult pe pijama decat pe piele... si era acuma plina pe cap pana la urechi, lipit parul de cap..
OF, i-am bagat in vana - adio plimbare - si i-am frecat cu n-shpe shampoane.... neam, la Ana n-a iesit decat pe marti seara... adica no, miercuri dimineata arata si mirosea normal parul ei...

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Dupa cateva zile (2-3), ii las in baie singuri (ceva destul de obisnuit, las usa deschisa la baie si aud ce si cum) si iar se lasa linistea asta rau prevestitoare... intru in baie, Paul se facea de zor cu pasta mea de dinti pe brat... acolo unde avea/are eruptia pe care o tratam cu crema cu cortizon sa mor nu alta, insa cand s-a intors Ana cu spatele mi-a picat iar tavanu' in cap, era plina de pasta de dinti de la gat pana la funduletz...
Of, asa am strigat una la Paul... iar m-au auzit vecinii... acum stau si ma gandesc de ce n-am ras... da'cand am vazut-o asa mi-am imaginat-o plina de crema de ghete... ca asta urmeaza acuma....

Nu stiu ce sa ma fac cu Paul, pune toate prostiile pe ea, si Ana e in culmea fericirii.... macar ca de spalat se spala unul pe altul (mai intervin in locurile esentiale...) si ma prind uneori asa obosita ca in loc sa ma amuz ma loveste disperarea..
sa nu ma certati prea tare.. Cred ca bolile de anul asta ale lui Paul m-au facut prea sensibila, sotul meu se amuza de prostiile lor, eu uneori da, uneori ba..

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput