Mamici cu 2 pitici (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Mai da' ce liniste-i pe-aici!!!!!

Noi suntem ok, n-avem noutati.
Eu nu-s intr-o stare prea buna, psihic vorbind. O fi vremea, o fi PMS-ul... nu stiu dar parca toate spaimele din lume au navalit in creierul meu. Principala spaima e ca o sa patesc si cu Lucia ce patesc si cu Stefan si anume ca n-o sa reusesc s-o invat limba romana. Ma tot straduiesc sa vorbesc cu ea, sa-i arat, s-o cotcodacesc toata ziua la cap dar mor de ciuda cand eu ii spun: "uite Lucia mingea" iar ea imi raspunde "Ba" (in germana Ball=minge). Si mai am exemple de genul asta. Si merge doar 3 ore pe zi la cresa. Stiu, am citit ca e normal ca un copil sa aleaga o limba sau alta indiferent de expectantele parintilor si ca la un moment dat le va vorbi pe amandoua insa am obosit deja cu Stefan sa-i vorbesc in romaneste si el sa-mi raspunda invariabil in germana. Nu va faceti griji, o sa-mi treaca, e un of care vine si trece, periodic, suntem prieteni.

Gata, va las, ma duc la culcare.
Nu strig catalogul, astept insa in fiecare zi sa aflu noutati de la prietenele mele viruale, unele dintre ele care n-au mai dat deloc de stire de muuuult tare. Stiu ca sunteti ocupate, inteleg bine conceptul. Mai astept. POate cu venirea frigului veti sta mai mult prin casa si timpul va ajunge un pic mai mult pentru mai multe activitati. Va pup pe toate, absolut toate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

La multi ani, David!!!!! Sanatate si bucurii cat mai multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Claudia, sa treaca repede oful,pana vor creste vor vorbi ei si in romana,tu tine=o pe a ta,pana la urma va fi cum iti doresti
Noi n-avem noutati.Dar daca tot e sa zic ceva,in seara asta Ioana a iesitt cam moale cu kk,de fapt i-am dat ieri o lingura de linte si in seara asta inca o lingura.Am zis sa incerc,e prima data cand gatesc linte.Cred totusi ca a deranjat-o la burtica.E cam mica pentru linte.Lui Alex nu i=am dat fasole deloc si acum nici nu gusta.Ioanei am incercat sa-i dau sa guste cam de toate cu mici exceptii si ii place.Poate ca trebuia sa ma rezum la o lingurita,nu lingura.David,La multi ani!!!Sanatate si multe bucurii!Iulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salut!!

Cu intarziere: la multi ani tuturor celor care si-au sarbatorit ziua de Sf Mihail si Gavril![ bis]

La multi ani David!!

Claudia, Iulia multumesc frumos, tare mandra-s de nazdravanele mele..na ca toata cioara cu puiul..

Claudia hai sa treaca starea asta. la capitolul vorbit in romana si eu am un of mare: ba mi-e teama ca nu invata romana, ba ca nu se descurca asa bine ca alti copii in engleza.. of.Deocamdata Sofia le amesteca destul de mult, in ultima vreme parca a inceput sa se prinda care cu ce merge. Sabina vorbeste mult mai mult decat vorbea Sofia la varsta asta si mult in romana, e drept ca nu merge la gradinita inca.

Iulia am apucat si eu sa va vad clipul cu Ioana... e o dulce of... ce repede cresc..

va pup pe toate si astept sa mai citesc vesti de la voi..




Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Cami, am si eu o curiozitate legata de Dora: la noi Dora vorbeste germana si ii invata pe copii cateva cuvinte in engleza dar la voi daca vorbeste engleza ce limba straina ii invata pe copii? Dar Diego?
Si Stefan e mare fan Dora, Diego si Kleine Einsteins (Little Einsteins cred ca e numele original).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Iulia, sa stii ca si eu i-am dat Luciei ocazional fasole, mazare, linte. I-am dat cat a vrut ea, cred ca mai mult de o lingura dar... n-am remarcat vreo schimbare. Ieri insa a tras niste serii de basinute si n-a mancat nimic deosebit deci... cred ca a avut ea o pasa digestiva mai proasta. Se mai intampla uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Claudia la noi Dora si Diego vorbesc engleza si ii invata pe copii spaniola... si Sofia e prinsa in ultima vreme de ei...a trecut de la Mickey Mouse Club House la D&D..asa incat toata ziua repeta cuvinte in .. spaniola mai nou..De pilda nu mai zice nici multumesc nici "thank you"(decat rar) acum zice "gracias".. si raspunde "de nada" in loc de "cu placere". Little Einsteins nu ii plac in mod secial, in schimb de cateva zile a descoperit "Strawberry Shortcake"
Voiam sa te intreb cum merge cu cautatul de job? esti gata sau mai ai de luat cursuri?

Eu ii dau Sabinei si fasole si linte si nu are nici o problema la stomacel.

Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Claudia,Cami,multumesc!Se pare ca a a fost o pasa digestiva,acum e ok cu burtica,insa e racita,sforaie langa mine,dar n-are clar legatura cu linteaFac haz de necaz,dar dac aati sti ca ma zgaraie pe creier sforaitul in generalCami,merci de aprecieri la adresa mandreiIulia,mamica de Ioana(24.09.2008)@ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclipuri
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

salutare fetelor si copilasi dragalasi
eu pe cand am zis ca voi avea mai mult timp-iara o iau de la capat cu virozele-acum si mititica e iara bolnavioara-asa ca traiasca aerosolii
in rest suntem bine, fara dintisori, Dani nazdravan ca de obicei, ce mai merge viata inainte
nu am vazut copilasii frumosi dar sper sa am timp intr-o zi sa ma delectez si cu poze.
apropo stie cineva ceva de Ada s?
ca nu am mai prins-o de tare de mult.
toata gasca

deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Cami, interesanta faza cu limbile. Oricum in America e bine sa stii ceva spaniola. La noi e "Meister Manny" un soi de "mesterul Manny" care introduce notiuni de spaniola dar Stefan nu-i interesat de ciocane si alte instrumente de munca, el e cu instrumentele muzicale: stie numele tuturor instrumentelor de muzica clasica si fredoneaza toate piesele clasice pe care le aude la Micii Einsteins. Desi noi nu avem inclinatii artistice (suntem amandoi ingineri) se pare ca el are. Legat de job... ce sa fac, caut in continuare desi inclin sa caut mai intai un loc de practica pentru cateva luni sau un job mai prost platit dar care sa-mi permita o ascensiune mai lunga. O sa am nevoie de o perioada in care sa invat termenii specifici industriei chimice. Sunt inginer chimist si deci terminologia specifica e vasta, cuprinde pe langa chimie si multe notiuni tehnice. Dpdv al diplomelor, studiilor, nu trebuie sa mai fac nimic dar eu personal nu ma simt in stare sa fac fata unui proiect in limba germana. Am invatat germana pana la nivel universitar dar am facut cursurile de la Goethe si din pacate Goethe asta n-a fost inginer. Dar asta se intampla cred in orice limba.
Zsuzsu, inteleg cum e cu virozele. Maine se face o saptamana de cand Stefan se lupta cu una. Am luat-o si noi parintii de la el asa ca de vineri pana ieri am zacut in familie. Lucia desi cea mai mica a scapat pana acum, ea a fost singura vioaie si cu chef de joaca zilele astea. Azi si eu si sotul ne-am simtit functionali din nou. Speram sa nu inceapa Lucia cand terminam noi.
Iulia, mai incearca sa-i dai cu apa de mare in nasuc sau cu ser fiziologic si sa curati nasucul, poate va "sforai" mai putin. Un pupic de la noi pentru nasucul infundat.

Altceva nou de la noi... nu mai e. Va pup pe toate si va urez sanatate la puiuti!

Mergi la inceput