Virusul H1N1

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

La tembelizor au aparut urmatoarele informatii:

- simptome pentru gripa porcina: temperatura 37.5-38, tuse, muci
- simptome pentru gripa de sezon: temperatura mare, dureri musculare, muci
- simptome pentru raceala: fara febra

Si daca apar simptomele pentru gripa porcina trebuie sunat la medicul de familie nu mers acolo, si izolare la domiciliu.

Vaccin va fi disponibil la sfirsitul lui noiembrie pentru ca acum se testeaza pentru conformitate. Dar nu va aparea in farmacii ci in circuit inchis, vor fi vaccinate doar persoanele cu risc (din spitale, politicieni, functionari, batrini si copii)



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Da, asta am urmarit si eu pe PROTV.
Perioada de incubatie pentru gripa noua este la fel cat cea pentru gripa sezoniera?

Mami de Luca si19+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Citat:
La tembelizor au aparut urmatoarele informatii:

- simptome pentru gripa porcina: temperatura 37.5-38, tuse, muci
- simptome pentru gripa de sezon: temperatura mare, dureri musculare, muci
- simptome pentru raceala: fara febra


Asta in cazul adultilor, ca cei mici (mai ales bebelusii) fac febra la cea mai banala raceala :(. Baietelul meu a fost racit toata luna octombrie, bronsiolita, laringita si amigdalita, toate trei cu simptomele descrise aici. Deci cum deosebim gripa porcina de o raceala "banala" la un bebe de un an?

Doctorul copiilor mei mi-a spus ca la gripa porcina mucozitatile sunt apoase si nasul curge intruna, aproape necontrolat. Sunt curioasa daca asa a fost la voi, Anca74! Eu sunt extrem de speriata. La gradinita unde merge fiica-mea, parintii nu mai au voie sa intre, iar la gradinita unde merge la orele de balet, de maine se intra numai cu masti. Nu mai zic ca scoala care s-a inchis azi (parca 153, sper sa nu scriu prostii) e in sectorul 6 !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

La tembelizor au aparut urmatoarele informatii:

- simptome pentru gripa porcina: temperatura 37.5-38, tuse, muci
- simptome pentru gripa de sezon: temperatura mare, dureri musculare, muci
- simptome pentru raceala: fara febra

Si daca apar simptomele pentru gripa porcina trebuie sunat la medicul de familie nu mers acolo, si izolare la domiciliu.

Vaccin va fi disponibil la sfirsitul lui noiembrie pentru ca acum se testeaza pentru conformitate. Dar nu va aparea in farmacii ci in circuit inchis, vor fi vaccinate doar persoanele cu risc (din spitale, politicieni, functionari, batrini si copii)



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Despre Andrei



Da, asta am urmarit si eu pe PROTV.
Perioada de incubatie pentru gripa noua este la fel cat cea pentru gripa sezoniera?



Perioada in care pacientul este complet asimptomatic - DAR CONTAGIOS - este intre 24 si 48 de ore. Sunt, cu alte cuvinte, chiar 2 zile in care o persoana bolnava poate sa umble incolo si incoace impartind gripa cui se nimereste.


"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

o sa dam in isterie cu totiisi ale mele, cele mari, sunt racite, una de joi si una de ieri. Dar au avut si febra peste 39, asta e de bine?mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 )am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Eu am niste DE CE? -uri legate de acest virus:

De cate ori a fost prezentat la TV un caz de infectare in Romania, era vorba de cineva care calatorise in strainatate. In mod curios, nu se mentiona in niciunul din cazuri ca cineva din anturajul persoanei respective s-ar fi contaminat... Oare de ce?

Singurul caz din Ro despre care am aflat sa fi fost contaminate mai multe persoane intr-un loc a fost cel cu studentii cazati in nustiu ce hotel, la o conferinta din Iasi - parca. $0 de studenti, cazati la acelasi hotel.
Dar sa luam in calcul ca oamenii astia nu au stat inchisi in hotel, ca doar sunt tineri. Sigur au iesit prin oras, la cumparaturi si la distractie. Ar fi trebuit sa umple orasul de gripa. Dar nu s-a intamplat. S-a semnalat doar cazul lor. Oare de ce?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Diana, lista simptomelor de care v-am spus este cumulativa.
Daca copilul tau are doar 1 sau 2 din ele, nu e cazul sa te stresezi prea tare.

Reiau aici simptomele:

- febra mare dintr-o data
- tuse
- diaree
- durere in gat
- mucisori
- lipsa de apetit
- voma
- stare generala proasta, letargie
- dureri in tot corpul, in muschi
- puls rapid
- respiratie shuieratoare/ dificultate in a respira

Fetita mea le-a avut pe toate, in acelasi timp. Chiar am insirat aceste simptome destul de cronologic.
Eu nu m-am sesizat imediat fiindca nici nu mi-a trecut prin cap ca ar avea gripa H1N1. Nu de alta, dar o tineam acasa de mai bine de 2 saptamani fiindca urma sa o operam de adenoidele si doctorul ne-a spus ca ar fi bine sa nu fie bolnava inainte de aceasta interventie. Si uite ca ne-am imbolnavit oricum...

Eu va sfatuiesc sa fiti cu capul pe umeri si sa nu va speriati inutil. Nu este capatul lumii daca copilul face o gripa. Isteria asta vehiculata in presa este complet deplasata. Urgentologul ne-a spus ca aceasta gripa nu este una periculoasa. Oamenii nu au imunitate la ea fiindca nu au fost inca expusi la acest virus. Dar nu-i nimic extraordinar.
Eu nici nu am vrut sa-mi vaccinez copila initial. Nici noi, parintii, nu ne-am vaccinat. S-a nimerit sa nu mai fie cazul acum sa o facem fiindca am fost deja expusi la acest virus. Am capatat imunitate naturala.

Desigur, daca aveti un copilas cu probleme - astm, boli autoimune, etc. - atunci da, e mai bine sa fiti precauti si sa-l vaccinati. Dar nu este necesar sa panicati sau sa va pierdeti mintile cand cititi cine stie ce bazaconii in presa. Fiindca, vorba aceea, daca e sa va imbolnaviti, va imbolnaviti cu toate precautiile pe care le-ati lua. Nu?!



Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Stie cineva mai multe despre cazurile de decese, aveau si alte boli asociate, sau probleme de imunitate, sau...? Care este grupa de risc? Cand putem afla mai multe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui witeflower

Eu am niste DE CE? -uri legate de acest virus:

De cate ori a fost prezentat la TV un caz de infectare in Romania, era vorba de cineva care calatorise in strainatate. In mod curios, nu se mentiona in niciunul din cazuri ca cineva din anturajul persoanei respective s-ar fi contaminat... Oare de ce?

Singurul caz din Ro despre care am aflat sa fi fost contaminate mai multe persoane intr-un loc a fost cel cu studentii cazati in nustiu ce hotel, la o conferinta din Iasi - parca. $0 de studenti, cazati la acelasi hotel.
Dar sa luam in calcul ca oamenii astia nu au stat inchisi in hotel, ca doar sunt tineri. Sigur au iesit prin oras, la cumparaturi si la distractie. Ar fi trebuit sa umple orasul de gripa. Dar nu s-a intamplat. S-a semnalat doar cazul lor. Oare de ce?



Corect.

Iar in cazul studentilor era vorba de o studenta din alta tara care a raspindit virusul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Of Anca 74 si Giani..bine ca a trecut cu bine. Si bine ca ne mai linistiti si pe noi.

Nici noi nu vrem sa ne vaccinam dar eu una am devenit paranoia de cind cu atitea stiri proaste. In ziarul de Montreal sunt alocate zilnic citeva pagini despre stiri proste de gripa. Nimeni insa nu spune cum te poti feri , in asteptarea vaccinului (eu nu sunt din grupa de risc si ma pot vaccina numai la inceputul lui Decembrie-deci pina atunci pot bine merci sa ma imbolnavesc)sau ptr cei care decid sa nu se vaccineze.

Se recomanda urmatoarele:
-clatirea gurii cu Listerine sau apa cu sare de cel putin 2 ori pe zi- este una din caile pe unde poate intra virusul
-curatarea nasului (citi dintre noi o facem?)zilnic cu apa calda si folosind betele de urechi ptr bblusi
-fiindca virusului ii "place" la rece, beti cit mai multe lichide calde, ceaiuri, cafele. Virusul odata impins in stomac MOARE, nu se poate dezvolta.
-luati vitamina C
-spalati-va miinile cit puteti de des, si cind nu aveti acces sa aveti cu voi solutie antibacteriala (aici e Purell-nu stiu ce e in Romania)
-evitati sa va atingeti fatza , nasul, gura, in afara de cind mincati si beti. Usor de zis, cam greu de facut, testat personal, invariabil ne atingem fatza de zeci de ori pe zi.

Aici nu am vazut decit o singura persoana cu masca pe fatza, se ferea lumea de ea la magazin de parca era ciumata, dar eu personal as purta-o daca as stii ca ma protejeaza.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

anca, poti sa-mi spui daca si sotul tau a facut boala?
adica este posibil ca unul din casa sa faca, si ceilalti sa scape?
teoretic banuiesc ca nu ar fi posibil, dar totusi....

Mergi la inceput