Virusul H1N1

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Tamiflu este un medicament anti-viral nu un vaccin. Din cauza asta se foloseste si pentru tratamentul gripei nu doar pentru prevenirea ei.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

E tuse uscata, si intr-adevar, suna rau, ca un latrat. Pentru mine asta a fost cea mai neplacuta parte, in rest, doar o singura data febra, am avut dureri de muschi, lipsa de apetit, si o stare generala mai slabita. Nu am avut dureri de cap, care ar fi alta caracteristica distinctiva a acestei gripe. In citeva nopti am transpirat, dar cred ca mai mult din cauza medicamentelor de le luam. As putea zice ca sint vindecata, daca nu ar mai fi tusea asta enervanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

vaiiiii de mine,deja numai porci vad in ochi,la cum latru de doua saptamani,poate m-a prins unul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Fetelor, asa cum au raspuns altii inainte, Tamiflu este un antiviral care trateaza si previne influenzavirus A si B. Cautati pe net informatii referitoare la acest medicament.
http://en.wikipedia.org/wiki/Oseltamivir

Roxana, tusea este intai seaca, dar pe masura ce gripa avanseaza, ajungi sa expectorezi fel de fel de chestii "minunate" din gat sau plamani.
La fetita mea, am observat ca avea accese de tuse, sacadate, transpira de la efortul de a tusi, era rosie la fata, etc. Un fel de tuse magareasca. Destul de urat, ce sa zic.
Aici nu se da nimic copiilor sub 2 ani in termen de sirop de tuse, eu insa nu am rezistat si am cumparat un sirop expectorant pentru copii mai mari de 2 ani si i-am dat jumatate de doza la 3-4 ore. Am ajutat-o un pic in felul asta si a reusit sa doarma in perioada respectiva.

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2813

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Noi (eu, sotul si shupeta mare), ptr a preveni gripa am inceput sa luam HOMEOMUNYL (de la Boiron):

http://www.boiron.fr/htm/public/grippe-homeomunyl.asp

se pare ca ar fi eficace si contra gripei asteia guitatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

am vazut ca in ucraina au fost epuizate stocurile de medicamente antigripale .si cum vad ca incep sa apara si la noi din ce in ce m multe cazuri de gripa porcina,voiam sa intreb
CE ANTIBIOTIC SA AM IN CASA?


cred ca devin paranoica,dar mai bine sa fim prevazatori...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

nici un antibiotic nu trateaza / previne gripa, presupun ca se da doar in caz de suprainfectare.

mai bine ne-ar obliga sa purtam masti de protectie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Cristina, mastile te apara de bacterii, nu de virusi, aia se plimba nestingheriti.


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

La tembelizor au aparut urmatoarele informatii:

- simptome pentru gripa porcina: temperatura 37.5-38, tuse, muci
- simptome pentru gripa de sezon: temperatura mare, dureri musculare, muci
- simptome pentru raceala: fara febra

Si daca apar simptomele pentru gripa porcina trebuie sunat la medicul de familie nu mers acolo, si izolare la domiciliu.

Vaccin va fi disponibil la sfirsitul lui noiembrie pentru ca acum se testeaza pentru conformitate. Dar nu va aparea in farmacii ci in circuit inchis, vor fi vaccinate doar persoanele cu risc (din spitale, politicieni, functionari, batrini si copii)



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput