Virusul H1N1

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Din ce am citit eu, grupurile la risc care ar trebui sa se vaccineze sunt cei care au:

- astm
- diabet
- obezitate
- boli ale inimii
- gravidele
- un sistem imunitar slabit

http://www.nytimes.com/2009/05/28/health/policy/28flu.html?_r=1

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

mai, asta cu solutia antibacteriala ma baga in boala... nu in gripa porcului, ci in damblaua porcului! Sfaturile cu folosit solutia antibacteriala, gargare cu listerine (alt antibacterian).... gripa e o viroza! folosirea in exces a deznfectantelor antibacteriene, folosirea aiurea a antibioticelor (antibioticul se foloseste la infectii BACTERIENE) nu fac altceva decat sa duca la aparitia super-bacteriilor rezistente la.... antibacteriene.

PS: sorry, Podeanu, nu vreau sa para ca m-am luat de tine, dar ce se vehiculeaza prin superba presa e de-a dreptul mirobolant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca74

Din ce am citit eu, grupurile la risc care ar trebui sa se vaccineze sunt cei care au:

- astm
- diabet
- obezitate
- boli ale inimii
- gravidele
- un sistem imunitar slabit

http://www.nytimes.com/2009/05/28/health/policy/28flu.html?_r=1

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.


Pai astea sunt grupurile de risc clasice. Totusi am inteles eu bine ca decesele nu au survenit la persoane din aceste grupuri de risc?

Adica daca am sti ca supravietuim virusului, nici nu mai coteaza simptomele, zic eu. Dar totusi in ce conditii au aparut complicatiile care au dus la decese?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adialex

anca, poti sa-mi spui daca si sotul tau a facut boala?
adica este posibil ca unul din casa sa faca, si ceilalti sa scape?
teoretic banuiesc ca nu ar fi posibil, dar totusi....


Nu, sotul inca nu a facut gripa asta. Si vorba aceea, fumeaza 1 pachet de tigari pe zi, deci ar trebui sa fie mai vulnerabil decat mine care am fost mereu voinica si sanatoasa ca un cal (pur sange arab)

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Vezi, poate l-au protejat tigarile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Adina, eu din ce am citit pana acum, toti cei care au murit din cauza acestui virus aveau "an undergoing health condition". Din lista celor de mai sus.

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Halloween cu titlul de virus Gripal porcin!
Va place gluma?
Fiti parinti seriosi si analizati pe Net "problema"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Poate va ajuta:
Sora mea este medic. Saptamana trecuta a refuzat vaccinul din cauza cantitatii mai mici sau mai mari de thimerosal (mercur) continut in vaccin anti H1N1.

Dar, vazand cazurile de H1N1 la pacientii ei si dorind sa-si protejeze familia a hotarat sa si-l faca si ei si fetitei. S-a interesat, a tot citit si l-a facut.

Singura reactie aparuta instantaneu dupa injectare a fost gust metalic in gura. Gust metalic care va persista, i s-a spus, vreo 3 zile. Deocamdata nicio alta reactie. Si nici nu ar vrea sa insiste prea mult in a se gandi la originea gustului.

O sa va tin la curent.

Solutia antibacteriana de dat pe maini este foarte buna pentru ca te fereste de bacterii. Una peste alta nu ar vrea nimeni ca pe langa virus + organism slabit sa se aleaga si cu o bacterie daunatoare.

In Romania se numeste Touch si se gaseste in toate farmaciile.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Viviana, sora ta e medic in Romania? Si daca da, ce vaccin si-a facut? De unde l-a luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sorry, pentru omisiune. Nu e medic in Romania.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput