Burtici fericite de sept-oct(233) RAMAS BUN ODISEE

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Seara buna,
dragele mele...si eu sunt oarecum melancolica dar cred ca ar fi minunat sa ne luam bebelacii in brate si sa ne caram cat mai vesele si optimiste la scutece.
Va trece perioada aceasta cu dubiile alaptarii, cu trezitul noaptea si vom avea timp sa povestim peripetiile lor.
Mie odiseea mi-a fost alaturi cand am fost singura si era unica mea alinare, sursa de zambet zilnic, de preocupare, de studiu.
Am intalnit fete minunate, spirituale.... sufletiste, fiecare cu acel ceva unic si personal.
Acum realizez ce mult ne-am pregatit pentru marele examen de a fi mamici, l-am trecut toate cu bine si acum ....."intrate la facultate" avem parte zilnic de examene, referate, laboratoare, seminarii etc....
Ne vom sustine una pe alta si le vom trece pe toate.
Ofer un buchet de flori imens tuturor fostelor burtici si astept sa ne ghideze Ellenuta sau cine stie cum se face la scutece.
Vin si eu, nu scapati de mine.

PS - multumesc pentru atatea laude cate am primit azi

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana



PS - multumesc pentru atatea laude cate am primit azi




vorba reclamei: PT CA MERITI!


de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Tiii, dragelor se pare ca nu terminam capitolul acesta astazi..eventual o punem d'un chef de chef cum a fost la ziua techilei sau la "zilele" iulikai..ce de prajituri, pizza, wischeane, martinele si pahare de vin!!! eram in forma maxima toate!

Monis multumim pentru randurile scrise! sa dea DD sa ai o nastere usoara! (ce burtica frumoasa am vazut..la 39 + 1! nu mai este mult!) tinem pumnii!!!

Delia
ma bucur sa te vad si pe tine! Sofia este o scumpa! swingul de care vorbesti, este cel din poze?

tare mult mi-ar place sa pot intra si mai tarziu..nu stiu daca ma va lasa pitica pentru ca de obicei de la ora 20 incolo incepe agitatia

ma bucur din suflet ca v-am cunoscut! ca am trait aceasta perioada minunata alaturi de voi! imi sunteti tare, tare dragi!!!

imi iau prunca in brate si abia astept sa va regasesc la Scutece!!!

Mamica mandra de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Tiii, dragelor se pare ca nu terminam capitolul acesta astazi..eventual o punem d'un chef de chef cum a fost la ziua techilei sau la "zilele" iulikai..ce de prajituri, pizza, wischeane, martinele si pahare de vin!!! eram in forma maxima toate!

tare mult mi-ar place sa pot intra si mai tarziu..nu stiu daca ma va lasa pitica pentru ca de obicei de la ora 20 incolo incepe agitatia

Mamica mandra de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009


Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi



Ca tare bine zici Dana. Cum vine seara si pe noi ne apuca chitaiala mai tare.

Va doresc tuturor o seara placuta si o noapte usoara. Ne vedem la scutece.

Monica acum mami fericita de Rares Andrei POZE RARES ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa.81 spune:

buna.nu prea am intrat asa des dar mai mult v am citit.vreau sa va spun ca si eu am nascut in 22 octombrie o fetita superba de 3.240 kg. nastere naturala cu epidurala la 39 de sapt. si 4 zile.doresc MULTA SANATATE TUTUROR BEBEILOR si noi parintii sa ii crestem cu multa dragoste si rabdare. v am pupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

buna seara dragele mele,

mami luci un mesaj mai frumos nici ca puteai scrie. cum a trecut timpul. parca ieri am deschis DC si incercam sa inteleg cum functioneaza forumul. nu intelegeam nimic. o intrebam pe prietena mea reallaura unde sa ma duc, la care pagina e odiseea, etc, etc. cand am scris primul mesaj (habar nu aveam de timpul real dupa primele zece) mi-era asa rusine. nu stiam unde sa ma lipesc, mi se parea ca ma bagam ca musca-n lapte. iar mai tarziu, nu mai puteam sa ma dezlipesc de voi la munca si acasa. am facut o adevarata pasiune (hai sa n-o numesc obsesie ) pt odiseea noastra. sunteti toate niste simpatice si speciale, fiecare in felul vostru.

ce bine ca toti copilasii sunt ok si noi am trecut cu bine peste primele teste. astept cu interes si nerabdare sa ne mutam in noua noastra casa.

Andre sa nu ne uiti , Monis trenul e iar in gara. va pup pe toate, alaturi de care am plans si am ras. e extraordinar sa ai cui impartasi sentimente si trairi nemaivazute si nemaisimtite timp de 9 luni si mai bine.

MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Fetelor, oare sunt eu mai nesimtita de felul meu pt ca eu nu simt nicio emotie deosebita ca se termina odiseea? Nu ca nu-mi sunteti dragi, s-au ca nu m-am simtit eu bine la odisee dar mi se pare normal sa mergem mai departe si oricum si dincolo tot noi o sa fim. Acum daca stau sa ma gandesc si cand am terminat liceul sau faculta, emotiile nu veneau de la faptul ca se termina aceea perioada ci datorita examenelor care urmau. Deci se pare ca sunt eu mai nesimtita de felul meu.
Va si ne auzim la scutece sa fim alaturi unele de altele asa cum am fost pana acum.


mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Fetelor, m-ati emotionat teribil ! V-am citit de dimineata, dar nu am putut raspunde, pentru ca si Alex a fost mult mai agitat azi, nu mi-a lasat nici o jumatate de ora libera, si mai mult, nu imi gaseam cuvintele...

As fi vrut sa scriu un mesaj frumos, cum ati scris voi, dar mi-am dat seama ca nu-mi stiu exprima sentimentele. Va iubesc mult si perioada sarcinii a fost cea mai frumoasa din toata viata mea. Sunt sigura ca voi ati facut-o si mai frumoasa decat ar fi fost altfel. Am simtit aici atata dragoste, si de atatea ori m-ati ajutat cu o vorba buna, cu un sfat, cu o gluma, o incurajare...

V-am mai zis de mai demult ca va simt asa apropiate incat pe voi imi vine sa va anunt ca plec sa nasc, mai repede decat pe prietenele mele din viata reala. Si am ajuns chiar sa spun familiei "asta spun fetele pe forum", sa le povestesc despre emotiile prin care trecem impreuna. Ca sa nu mai spun de perioada in care am fost mesager la atatea nasteri minunate . A fost pentru mine ca si cum as fi trait bucuria aceea de atatea ori alaturi de mamicile care mi-au acordat aceasta onoare (minus durerea nasterilor ). Tin minte cum fugeam de la facutul bulionului, fara sa apuc sa spun un cuvant, si mama mea strigand in urma mea "a nascut?", ca stia ca astept vesti bune!

Toata sarcina a fost minunata aici cu voi, totul a fost extraordinar . Cand au inceput nasterile premature am fost asa speriate toate... Apoi cand ne-a fost predata stafeta, ca putem si noi sa "incepem nasterile" (moment care mi se pare ca a fost ieri...), a fost asa emotionant . Am plans atunci aproape cat azi . Si uite ca au trecut cele doua luni minunate, pline cu nasteri si emotii . Ma simteam ca la examen, si eu tot intarziam sa intru "in sala" . Va vedeam pe rand pe toate traind miracolul maternitatii, tinandu-va in brate puiutii mici, pe care pana atunci doar incercati sa vi-i imaginati cum arata! Pupandu-i peste tot, pe acesti mici pui care au stat atatea luni in burtica noastra! Abia am asteptat sa traiesc si eu aceasta minune ! Ma intrebau ai mei "cate mai sunteti de nascut? Nu ramai tu ultima? ". Au fost niste luni minunate si acuma ma gandeam sa propun proprietarilor forumului sa creeze posibilitatea sa putem cumpara pe un cd documente care sa contina anumite subiecte. Mie mi-ar placea la nebunie sa am acasa un document cu capitolele odiseei, cu aceasta amintire a celei mai frumoase perioade din viata, petrecuta impreuna cu cele mai minunate persoane! Chiar ma asteptam ca pe un forum sa ne adunam si fete mai rele si sa nu fim asa compatibile. Dar ce minunate personalitati avem aici, tot una si una .

Imi amintesc cum am ajuns pe fuga la spital, nici nu urcasem bagajele, sigura fiind ca intr-o zi de travaliu vom avea timp sa le aducem din masina, sa le aranjam in dulap... Si cand m-a controlat moasa si am auzit-o spunandu-i asistentei "cheama-l pe doctor, ca naste, e dilatata complet", am strigat sotului pe coridor "sun-o pe mami si trimite-le sms-uri la Dana si la Andre"! Si imi dau seama ca nici sotului nu i s-a parut anormal, de la cat ma auzea povestind despre voi! Imi amintesc cate fete au facut la fel, imi amintesc cum ne-a tinut la curent Iulika si scria pe mess intre contractii, iar apoi la nastere a pus-o pe prietena ei si pe sotul ei sa ne scrie in continuare ce se intampla! Imi amintesc atatia soti emotionati care intrau aici si ne anuntau, plini de umor, coplesiti de moment, mandri de rolul lor de mesageri catre "fete". Imi amintesc atatea fete care in drumul spre spital, intre contractii, intrau pe forum sau trimiteau mesaje . Mie mi se parea ceva total iesit din comun ca in momentele alea sa iti amintesti de niste persoane pe care nu le-ai vazut fata in fata niciodata! Si stiu cat m-am emotionat vorbind zeci de minute la telefon cu Raluca_u, al carei glas fericit m-a dat gata, mai ales cand mi-a spus ca ma suna in momentul in care era cusuta dupa epiziotomie! De pe masa de nastere! Aceste amintiri ma fac sa-mi dau seama ce grup suntem , nu numai fazele distractive (of, ce simt al umorului aveti, fetelor) sau cele de intrajutorare!

Ca sa nu mai spun ca sunt fete care si daca intra mai rar pe forum inca ma mai suna sa ma mai intrebe cum sunt, daca nu am nevoie de sfaturi! Sau, daca tot am nominalizat-o mai sus, tot cea cu glasul fericit ma mai suna sa-mi raspunda la unele nelamuriri de pe forum, pentru ca nu apuca sa citeasca tot, nu apuca sa raspunda, dar daca da peste un mesaj "intrebator" de-al meu, ma suna sa-mi dea un sfat bun!

Nu am apucat sa recuperez si sa citesc "galeria" nasterii mele. Sunt sigura ca nu ma voi putea opri din plans si din ras de fericire ca va am in viata mea . Dar faptul ca dupa ce am nascut am primit sms-uri de la atatea fete dragi, din tara si din strainatate, care se bucurau de bucuria mea, a fost coplesitor. Ii aratam sotului mesajele, ii intindeam telefonul, cu lacrimi in ochi de emotie! Nu mi-as fi putut imagina asa o legatura intre noi, fetelor!

Si iarasi, ce ma emotiona tare (stiu, Luci ca mie imi curgeau lacrimi din ochi si colostru din sani la aproape orice ) era faptul ca TOATE fetele cu care eu am avut onoarea sa vorbesc imediat dupa nastere ma intrebau despre alte fete pe care le stiau ca ar fi gata de nastere! In momentele alea de refacere si durere si fericire, ele voiau sa stie cum sunt celelalte fete. Tocmai mi-am amintit ca ieri imi scria sms-uri din Italia draga de Danangie ca nu avea acces la net, era la spital, are niste probleme cu laptele si puiul nu ia in greutate. Si in iuresul problemelor ei (doar stiti cat de mult voia sa alapteze) ea imi scria ca sa intrebe de Camy cum mai e! Eu spun ca astfel de momente definesc ce fiinte minunate s-au adunat in aceasta odisee! Sunt mandra si incantata si fericita ca am fost colega cu astfel de FEMEI, cu astfel de MAME

Numele pe care le-am dat ca exemple au fost legate de anumite amintiri, nu as vrea sa se creada ca am nominalizat anumite persoane si altele nu. E normal ca mi-au fost mai dragi anumite persoane, mai la suflet, dar nici nu ma gandesc sa le nominalizez!

Ce mi-a trecut totusi prin minte azi a fost faptul ca am avut intre noi si o mamica care nu are acum ocazia sa se bucure alaturi de noi de trecerea la scutece. Nu imi pot imagina ce este in sufletul ei, Doamne ajuta sa isi gaseasca linistea!

Deci dupa ce am bocit toata ziua la mesajele voastre, am asteptat sa ma obisnuiesc cu ideea, ca sa nu scriu mesajul meu in lacrimi . Mi se pare extraordinar de emotionant ca se termina odiseea burticii mele! Ma simt ca in ziua nasterii, cand inca aveam tendinta sa pun mana pe burtica, sa o mangai si sa vorbesc cu "Alex" asa , pana imi dadeam seama ca nu mai e acolo . S-a terminat, incepe o perioada minunata, pe care vreau s-o petrec impreuna cu voi, fete dragi! Altfel nu se poate! Si stiu ca mai vreau cel putin o "odisee" in viata mea , as vrea din suflet sa o petrec impreuna cu cat mai multe dintre voi!

VA IUBESC!

P.S. am recitit mesajul si tot sunt nemultumita ca nu am reusit sa transmit toata dragostea pe care o am pentru voi si toata emotia pe care o simt la aceasta trecere intr-o noua etapa!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 4mykids spune:

Seara buna,
Noi am avut parte de ploaie azi toata ziua, dar asta nu a oprit-o pe Iulia sa mearga la Trick or treat de halloween si sa intors cu punga plina de dulciuri plus bani.Si pentru ca v-am puz poza cu mica mea v rajitoare am sa va pun o poza si cu marea mea vrajitoare inainte de a pleca.
Va pupam cu drag si ne intalnim la scutece.

Claudia, mami de IULIA(04.12.2003) si ALEXANDRA ISABELLA(05.09.2009)



FETELE MELE DRAGI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 4mykids spune:

Raluk, ai exprimat foarte bine ceea ce simti si cred ca inca raman sentimente neexprimate , pentru simplu fapt ca sunt atat de puternice si nu reusim sa gasim cuvintele necesare, de aceea exista, lacrimi, zambete, imbratisari...

Claudia, mami de IULIA(04.12.2003) si ALEXANDRA ISABELLA(05.09.2009)



FETELE MELE DRAGI!

Mergi la inceput