THIS IS IT - movie - 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Nu ma pot abtine, nu combat filmul, dar nu ma pot linisti, sint tare trista...

Rall, mjrom a exprimat mai bine ceea ce simt eu de fapt. Tot asa m-am simtit si eu vinovata, noi, cei care nu ne mai saturam si vrem mai mult, apoi am zis ca lui ii place si cind a acceptat sa-si impartaseasca talentul cu lumea si sa se lase adorat, iubit, a acceptat implicit ca asta inseamna sa se lase si disecat, urit, hulit de cei care nu inteleg de ce primii il iubesc... Apoi, iar am trecut prin sentimente de furie, el nu a ales sa impartaseasca talentul, nu chiar pina la ultima picatura, ii place, da, dar trebuia masura, trebuia protejat si omul... copilul de 5 ani cu un talent dumnezeiesc si o voce de inger... Apoi, iar mi-a trecut si am zis asta este, prefer sa-l vad ca a avut o viata frumoasa totusi, ca s-a bucurat de celebritate, i-a placut sa fie celebru, i-a placut ceea ce a primit pina la un punct de la lume asa cum i-a placut a ofere ce a avut el de oferit. Dar furia a crescut din nou cind mi-am dat seama ca el a oferit mult mai mult decit a primit... Si ce spun acum nu se reduce numai la el, ci la altruistii din orice domeniu, din viata de toate zilele, cunoscuti sau necunoscuti (de exemplu, un scriitor, care poate si-a sacrificat viata ca sa lase ceva omenirii si generatii dupa generatii se hranesc din cartile lui... iar el, marele scriitor, de cele mai multe ori, a murit in mizerie si singuratate).

Si, in sfirsit, ma linistisem oarecum, zicind ca, la urma urmelor, asta este destinul geniilor, sa se sacrifice pe ei, ca sa se hraneasca spiritual omenirea... si nu numai, sa se foloseasca de inventii, sa se vindece, sa aiba sansa la o viata mai buna. Si MJ este unul printe cei care a facut asta pentru omenire - pe bucatica lui - si pentru asta ii multumesc. Ca orice geniu, chiar daca a murit cu sufletul neimpacat, cred ca stia ce face si de ce face sau cel putin asa imi place sa cred. Dar cind cineva vine dupa moartea lui si incearca sa obtina un oscior acolo, ei, asta nu-mi mai place si nu vreau sa fiu partasa.

Filmul e un documentar si sint curioasa sa-l vad pentru ca mi-e drag protagonistul, pentru ca e cu dans si muzica, asa cum imi place mie. Dar asta nu sterge nimic din ce am spus despre el pe pagina precedenta. Simt la fel ca Anka, ce a simtit ea cind s-a terminat filmul... Nu se poate sa fie numai atit! Veti vedea, dupa acest film de succes, lucrurile se vor limpezi, uitati-l, viu si sanatos, mai saltaret ca niciodata si cu vocea nealterata, asta a fost MJ pina in ultima clipa, noi l-am exploatat e drept, dar si lui i-a placut... a murit, ce pacat, dar asta este tot! Ori eu nu vreau sa fie asta tot! Vreau ca moartea lui sa nu fi fost in zadar, vreau sa se opreasca consumul acesta idiot de medicamente la sfatul medicului, care fac bani de pe urma pacientilor si-si permit vieti pe care noi nici nu le visam, vreau sa se ia in miini aceasta mafie a medicamentelor si sa se faca ceva, in sfirsit ceva... Sa se faca campanii de sensibilizare, sa se spuna adevarul despre efectele secundare ale medicamentelor, daca le iei sa le iei in cunostinta de cauza, sa se caute si alte solutii acolo unde se poate, ca a scrie o reteta, chiar daca medicamentul da depedenta si actioneaza in mod nedorit asupra organismului, e usor, oricine poate sa o faca... nu-ti trebui ani de zile de studiu sa ajungi medic si sa o scrii... Si aceste lucruri nu se pot face daca nici macar acum, cind a murit un om atit de drag si cunosctu, vinovatii nu vor fi in sfirsit considerati vinovati si judecati ca orice om de pe aceasta planeta care greseste. Asta vreau, vreau dreptate, nu film documentar care sa ne arate cit de sanatos era MJ si ce bine si frumos dansa... stim asta, ca doar de aceea il iubim. Sau vreau si documentar, vreau si CD-uri lansate, vreau tot... dar vreau si dreptate! Si nu se va face, se va musamaliza pentru ca sint mult, mult prea multi implicati si in afacerile cu medicamente, dar si in cele cu spectacole, ca ambele aduc bani multi si frumosi! Nu am nimic cu Ortega, instinctiv imi place omul asta, sincer, dar il vad doar un director si atit, care face treaba buna si care cred ca i-a fost prieten lui MJ... dar nu el trage sforile.



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

Sunt de acord cu tine Nelia, trebuie facuta dreptate...din pacate lucrurile cred ca in sensul asta vor merge foarte greu.Interesele sunt mari, multi implicati.A trecut atata amar de luni si nimeni nu este arestat....pentru ca este greu de dovedit, pentru ca sunt multi medici implicati, pentru ca nu se mai stie ce i-a fost prescris si ce isi lua cu retete false.Din pacate nu cred ca se va sti cu adevarat cine trebuie sa plateasca pentru ceea ce s-a intamplat.

www.youtube.com/watch?v=xG05mG7fhZ4 " target="_blank">-He's not coming back
Because he's sleeping with Me
www.youtube.com/watch?v=9ABdp1m3a0E" target="_blank">"SHA`MONE!!!!"
poze si noi 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Eu vroiam sa va multumesc pt ca ati impartasit impresiile voastre. Plang cu lacrimi de crocodil...Ma rog si sper sa stie acolo unde e cat de fericiti ne-a facut mereu.
Eu am de asteptat pana sambata.

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

motanik eu cred ca sunt ultima care il vad, abia luni seara

seara asta parca dana il vede, nu?

E placut sa citesti impresiile fiecaruia.Michael, prin filmul asta, a atins fiecare suflet ce s-a dus sa il vada, si a pus acolo in el, ceva special...si cred ca e imbratisarea pe care ne-o da fiecaruia spunandu-ne ca desi nu ne vedem ochi in ochi, ne iubeste si stie ca il iubim

Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

Motanik, Oana....vreau sa va spun ca atunci cand a cantat I`ll be there, nu va exagerez dar parca l-am simtit langa mine, aproape, acolo.Am avut un sentiment...wow.Mai e nevoie sa adug ca am plans in hohote la acest cantec?
Aaaa , ai am o veste ....sambata ma duc din nou, de data asta cu sotul din dotare si inca 3 prieteni.

www.youtube.com/watch?v=xG05mG7fhZ4 " target="_blank">-He's not coming back
Because he's sleeping with Me
www.youtube.com/watch?v=9ABdp1m3a0E" target="_blank">"SHA`MONE!!!!"
poze si noi 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Hm, poate asa, in sfarsit, o sa vada lumea cum era Michael si vor inceta cu toate prostiile si ciudateniile si acuzatiile? Ca fan MJ, ma scuzati, dar am luat-o destul in gura pentru ca eram de partea lui.

Ar fi o chestie

Va multumesc si eu pentru detalii si impresii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu stiu ca filmul este o placere sa-l vezi pentru a e Michael Jackson in el, ultimele lui inregistrari, ultimele lui dansuri, ultima data cind i se aude vocea direct pe scena, chiar daca numai pentru niste repetitii. Minunat de trist, as zice!

Dar, cu riscul de a lua bataie de la voi, in jalea mea legata ce soarta acestui om, ma intrebam... in film i se da cuvintul si lui Michael? Adica e intrebat direct cum se simte, ce simte, care sint bucuriile, care sint ingrijorarile lui tinind cont ce urmeaza? Nu intr-un interviu oficial, ci asa, prieteneste... Sau e filmat numai muncind, dansind si cintind si de departe pe scena? I se vede fata de aproape, i se vad ochii? Sint tare curioasa, stiu, imi veti spune pai, du-te si vezi filmul.

Mi-au venit aceste ginduri pentru ca l-am vazut ascunzind adevarul in filmuletul cu medicamentele si se vedea clar ca e jenat, ca nu e asa cum zice, ca nu se simte confortabil in fata acelor intrebari si ma gindeam ca ne-am putea prinde din aceste mici detalii care era starea lui reala... Exista vreun moment in film in care ii prinzi direct privirea, in care discuta prieteneste cu cineva apropiat, in care spune ca nu a dormit sau ca e ingrijorat de ceva legat de spectacol, in care sa i se auda clar vocea si sa i se suprinda expresiile fetei? Ma tot gindesc la ce au spus fanii lui... si inca nu vad nici un motiv pentru care acestia sa fi mintit.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Nelia draga, nu te mai necaji.
Eu te inteleg. Tristetea asta o avem cu totii, dar trebuie sa ne bucuram ca EL a fost un suflet care a inspirat atatea persoane, un suflet care ne-a atins si pe noi. Nu te simti mai bogata pt ca ai intrat in contact cu o asemenea influenta, chiar daca de la asa distanta? Nu asta a vrut el pt. noi? Nu asta l-a facut fericit?

Mi se rupe sufletul cand ma gandesc la toata viata lui si ca nu a avut un final meritat. Incerc sa vad si partea buna a filmului: multi care nu l-au cunoscut pana acum realizeaza tot ce a reprezentat el. Daca viata unui om se schimba datorita filmului, E FOARTE BINE. Ce mai conteaza cine face bani si cati? Ii faceau oricum si din altele.




www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

www.misformichael.blogspot.com" target="_blank">I know enough to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AliaXa spune:

Va invidiez, vreau si eu sa traiesc emotiile voastre!! N-am unde sa vad filmul si trebuie sa stept pana il fura cineva. Deocamdata, intr-o varianta total insensibila, ar fi aici (pana la ora asta sunt vreo 17 parti):
www.youtube.com/user/Veronisia1986#p/u/0/kBq8LancXj" target="_blank">http://www.youtube.com/user/Veronisia1986#p/u/0/kBq8LancXj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Am ajuns acasa.
Ce sa spun....nu sunt trista! Sunt ramasa insa, cam fara cuvinte. Cred ca asta e senzatia pe care o ai cand pleci de la film....nu stii, nu ai ce sa mai zici.
Ce ai putea de fapt sa mai spui cand ai in fata pt 2 ore numai perfectiune?

Cele mai triste si apasatoare mi s-au parut secundele dintre sfarsitul unei melodii si inceputul celeilalte, cand trecerea se facea printr-un ecran negru si 2-3 secunde de liniste.
In rest, nu am putut sta linistita pe scaun, eu m-am batzait continuu.

Michael...mi s-a parut foarte, foarte in forma...pentru cei 50 de ani, pentru lipsa de somn despre care s-a tot vorbit...
Stiti ce senzatie am avut fata de Michaelul de acum, in comparatie cu Michaelul din concertele lui din anii ´90?
Senzatia pe care o ai cand descoperi o comoara alcatuita din bijuterii stravechi si nepretuite, fata de senzatia pe care o ai cand vezi o bijuterie nou fabricata perfecta si sclipitoare.
Michaelul meu de-acum este comoara plina de bogatii, ajunsa la apogeul nepretuirii ei (daca pot exprima asa). Ceva mai bun nu exista si nu iti poti dori

Mi-au placut tare mult Earth Song, Thriller, Smooth Criminal, efectele scenice sunt....pfuaaaa (fara cuvinte), totul este rotund, perfect imbinat.

Mi-a placut cum atingea femeile (dansatoarele, chitarista si solista de la I just can´t stop loving you) si mi-a placut cum mesteca guma uneori. Mi-a mai placut moaca senina si odihnita pe care o avea la selectia dansatorilor (cand statea in public alaturi de KG).

Acum nu mai stiu...trebuie sa se sedimenteze parerile.
Oricum vreau sa-l revad cel putin inca o data.
Sotul meu a fost foarte impresionat. Iar Raducu a cantat Beat It si Billie Jean integral





Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank">Michael Jackson - King of M.U.S.I.C.
.... "Ok, everybody, that's a wrap!"






Mergi la inceput